Od osamostaljenja 1991. godine od 2023. godine, dodijeljena je ukupno 81 nagrada za životno djelo te 390 godišnjih nagrada
Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković i ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac, u prošli ponedjeljak, 27. studenog, uručili su Državne nagrade za sport u 2023. godini pod nazivom ‘Franjo Bučar’.
Podijeljeno je 12 godišnjih nagrada kao i tri nagrade za životno djelo. Nagrade je dobilo 15 ljudi, a među njima se našao i hrvatski paraatletičar i paraolimpijac Ivan Katanušić.
Državna nagrada za sport ‘Franjo Bučar’ najveće je priznanje koje Republika Hrvatska dodjeljuje za iznimna postignuća i doprinos od osobitog značaja za razvoj sporta u Republici Hrvatskoj. Ova nagrada dodjeljuje se stručnim i javnim djelatnicima u području sporta, sportašima, fizičkim i pravnim osobama koji su zaslužni za razvoj sporta u Republici Hrvatskoj.
Od osamostaljenja 1991. godine od 2023. godine dodijeljena je ukupno 81 nagrada za životno djelo te 390 godišnjih nagrada.
Godišnju nagradu za sport dobili su: Ivan Katanušić, Josip Šojat, Ivica Jelić, Josip Reić, Kornelija Kvesić, Tigran Gorički, Zlatko Žagmešter, Josip Vrlić, Mladen Drnasin, Damir Polić, Ilija Matijević te Veslački klub ‘Krka’ Šibenik.
Nagrade za životno djelo dobili su: Nikola Pilić, Damir Šolman (posthumno) te prof. dr. sc. Slavko Trninić.
Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković i ministrica Nikolina Brnjac čestitali su dobitnicima, a u svojim govorima istaknuli su kako je od 2016. godine do danas napravljen ogroman iskorak u dodatnoj brizi i razvoju sustava sporta te kako je stvoren strateški i zakonski okvir, a izdvajanja za sport su svake godine rasla u rekordnom iznosu.
– Čestitam svim ovogodišnjim dobitnicima, a posebno dobitnicima nagrade za životno djelo, gospodinu Piliću, koji je hrvatski tenis pozicionirao na svjetskoj pozornici, gospodinu Trniniću, koji je odgojio generacije i generacije naših košarkaša, te obitelji Šolman, za sva postignuća gospodina Šolmana, koja će ostati kao trajno bogatstvo hrvatskog sporta.
– Naše sportašice i sportaši i ove su godine ostvarili iznimne rezultate, a Vlada Republike Hrvatske kontinuirano ih prati u svim aktivnostima te smo za 2024. godinu, posebno vodeći računa da se radi o olimpijskoj i paraolimpijskoj godini, ponovo planirali sredstva za sport u rekordnom iznosu koji će biti veći od 110 milijuna eura – kazala je Brnjac.
Turnir u Kostreni dao nam je više nego jasnu sliku tko je glavni konkurent za osvajanje naslova prvaka Druge hrvatske lige košarke u kolicima ove sezone
Poslušaj članak
Prošli vikend, u nedjelju, KKOI Kostrena bila je domaćin turnira trećeg kola Druge hrvatske lige košarke u kolicima. Utakmice su odigrane u sportskoj dvorani u Kostreni.
Na turniru su sudjelovali KKI Zagreb 2, KKI Šibenik te domaćin KKOI Kostrena. Domaćin je pod svaku cijenu htio ostati neporažen na svom terenu i preuzati vrh tablice.
Turnir je otvorio domaćin protiv KKI Zagreba 2 koji u tri odigrane utakmice ima tri poraza, a jedino što ih je moglo izvući iz teške situacije bile su dvije pobjede na turniru u Kostreni.
Košarkaši kostrene počeli su furiozno uz dobre reakcije u obrani, te ubojitu realizaciju u napadu. Koliko su domaćini bili bolja momčad govori i to da su u provom dijelu zabili čak 15 koševa dok su primili samo 2.
Iako se Zagreb svim silama trudio da se pokuša vratiti u utakmicu, to im nije pošlo za rukom. U drugoj četvrtini ista slika na parketu kao i u prvom. Košarkaši KKOI Kostrene zabijali su sve što se zabiti da, dok se košarkaši Zagreba nisu baš snalazili u napadu. Druga četvrtina pripala je Kostrenjanima s nevjerojatnih 25:4.
Pitanje pobjednika već je bilo riješeno odavno tako da je domaća momčad u poslijednje dvije četvrtine samo dovršila započeti posao. Treću četvrtinu Kostrena je završila s visokih 25 razlike (35:10), da bi u četvrtoj četvrtini do kraja stisnuli gas i pomalo očajni KKI Zagreb 2 svladali s 46:16.
KKI Zagreb 2 pokušao se dokopati bodova u utakmici protiv KKI Šibenika i tako barem malo ublažiti bolan poraz koji im je zadao domaćin, međutim, ni protiv Šibenčana im nije išlo kako su zamislili.
U prvoj četvrtini utakmica je bila tvrda. Ni Šibenik ni Zagreb nisu bili mirne ruke, stoga lopta nije često ulazila u koš. Tako je prva četvrtina završila sa slabih 6:6.
Na sredini druge dionice KKI Šibenik se budi te se odvaja na pet razlike, a do kraja druge četvrtine ta se razilika povećava te Šibenik odlazi na poluvrijeme s 19:11.
KKI Zagreb u trećoj četvrtini se pokušavao vratiti, ali to im nikako nije polazilo za rukom. Dodavanja Zagrebaša završavala su u rukama Šibenskih košarkaša te su Šibenčani lakoćom postizali koševe. Treću četvrtinu KKI Šibenik dobio je s 33:18 te su u četvrtoj morali samo održavati stečenu prednost. Tako je i bilo. KKI Zagreb 2 nije uspio ništa značajnije napraviti do kraja utakmice, dok je prednost KKI Kostrene konstantno rasla. Krajnji rezultat ove jednosmjerne utakmice bio je 46:26.
S obzirom na to da je KKI Šibenik svladao KKI Zagreb, košarkaši šibenske momčadi nadali su se da mogu iznenaditi KKOI Kostrenu, no domaćin nije dopustio nikakva iznenađenja.
Na parketu je od početka postojala samo jedna ekipa. Domaćin je od početka preuzeo inicijativu te kroz cijelu utakmicu dominirao. Igrači Kostrene lakoćom su zaustavljali napade protivnika, a u napadačkom djelu igre su bili neumoljivi. Prvu četvrtinu KKOI Kostrena dobila je s 21:8.
Ni u drugoj četvrtini stvari na parketu se nisu mijenjale. Kostrenine košarkaše preciznost nije napuštala te se njihova prednost samo povećavala. KKI Šibenik se hrabro borio, ali nisu mogli protiv raspoloženih Kostrenjana. Drugu dionicu Kostrena je dobila s 35:17.
U trećoj se četvrtini neko vrijeme igralo koš za koš, ali Kostrena je napravila preveliku razliku da bi im takav tempo igre mogao pomrsiti račune. Treću dionicu domaćin je dobio s 53:25. Zadnja četvrtina bila je samo dovršavanje posla od strane domaće ekipe. Krajnji rezultat ove utakmice bio je 61:36 za više nego odlične košarkaše Kostrene.
Turnir u Kostreni dao nam je više nego jasnu sliku tko je glavni konkurent za osvajanje naslova prvaka Druge hrvatske lige košarke u kolicima ove sezone.
Dodijeljene državne nagrade za sport dokaz su odricanja, požrtvovnosti, rada i truda hrvatskih sportaša, koji iz godine u godinu nižu vrhunske rezultate te tako u najboljem svjetlu promoviraju Lijepu Našu
Poslušaj članak
U Hrvatskom državnom arhivu, prošli ponedjeljak održala se dodjela državnih nagrada za sport ‘Franjo Bučar’ za 2024. godinu.
Dodjeli nagrada prisustvovao je hrvatski premjer Andrej Plenković, ministar turizma i sporta Tonči Glavina, predsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora Zlatko Mateša, Predsjednik hrvatskog paraolimpijskog odbora Ratko Kovačić, ali i brojni drugi visoki dužnosnici i uvaženi gosti.
Nagrada za životno djelo pripala je istaknutom nogometnom djelatniku Zorislavu Srebriću koji je u Hrvatskom nogometu ostavio dubok trag obnašajući funkciju glavnog tajnika HNS-a od zlatne 1998. do 2012. godine. Uz Srebrića, spomenutu nagradu su dobili i košarkaški trener Željko Pavličević i dopredsjednica Hrvatskog olimpijskog odbora Morana Paliković Gruden.
S obzirom na to da je 2024. godina, mogli bismo reći, bila godina iz snova za hrvatski sport, nesumnjivo je bilo teško odlučiti koga nagraditi, odnono kome dodijeliti državnu nagradu za sport.
Ona je po izboru Odbora za državne nagrade pripala olimpijcima i paraolimpijcima te njihovim trenerima koji su svojim sjajnim nastupima i uspjesima te promocijom Republike Hrvatske u svijetu obilježili ovu godinu.
Priznanje Franje Bućara pripalo je taekwondoašici i zlatnoj olimpijki Barbari Matić i njezinom treneru Vladimiru Preradoviću, olimpijskoj doprvakinji Donni Vekić, brončanom olimpijcu u streljaštvu Miranu Maričiću, kao i brončanoj taekwondoašici iz Pariza, Leni Stojković. Nagrada je dodijeljena i dvojici vaterpolista koji su se na ovogodišnjim Igrama u Parizu okrunili srebrom – Lorenu Fatoviću i Luki Bukiću.
Nagrade su također pripale i dvojici trenera iz atletike, odnosno taekwondoa – Edisu Elkaseviću i Veljku Lauri.
Što se tiče paraolimpijaca, nagrada Franjo Bučar pripala je bacaču kugle Deniju Černiju koji se na nedavno završenim Paraolimpijskim igrama stigao do srebra te paraolimpijcu i para taekwondoistu Ivanu Mikuliću.
Deni Černi nije skrivao zadovoljstvo nakon dobivene nagrade.
– Velika mi je čast primiti Državnu nagradu za sport ‘Franjo Bučar’. Kao što su olimpijske i paraolimpijske medalje san svakoga sportaša, tako je i nagrada ‘Franjo Bučar’. Ne mogu biti ponosniji nego što jesam – kazao je paraolimpijski viceprvak u bacanju kugle.
Osim sportaša i sportskih djelatnika, državnu nagradu za sport u ovoj godini dobio je i Hrvatski gimnastički savez.
Državna nagrada za sport ‘Franjo Bučar’ najveće je priznanje koje Republika Hrvatska dodjeljuje za iznimna postignuća i doprinos od osobitog značaja za razvoj sporta u Republici Hrvatskoj. Ova nagrada dodjeljuje se stručnim i javnim djelatnicima u području sporta, sportašima, fizičkim i pravnim osobama koji su zaslužni za razvoj sporta u Republici Hrvatskoj.
U Hrvtskoj povijesti od 1991, od kad se nagrada dodjeljuje, pa do 2024. godine, uručene su 84 nagrade za životno djelo te 402 godišnje nagrade.
Hrvatski premjer Andrej Plenković čestitao je svim osvajačima državnih nagrada na postignutim uspjesima na nedavno završenim Olimpijskim, odnosno Paraolimpijskim igrama.
– Čestitam nagrađenima, među kojima su oni koji cijeli svoj život rade i nižu uspjehe za boljitak hrvatskog sporta, kao i oni koji su sjajno predstavljali hrvatski sport na nedavnim Olimpijskim i Paraolimpijskim igrama u Parizu. Hrvatska vlada je od samih svojih početaka svjesna koliko sport znači za Hrvatsku, te smo svake godine povećavali ulaganja u sport, koji, uz turizam, čini našu zemlju itekako prepoznatljivom u svijetu. Ta ulaganja ćemo nastaviti i ubuduće, što potvrđuje ponovno rekordan iznos sredstava koji je osiguran za sustav sporta u sljedećoj godini – nalasio je Plenković koji je dobitnicima nagrada za životno djelo iste i uručio.
Ministar turizma i sporta Tonči Glavina kazao je kako su dobitnici nagrada svojim uspjesima zadužili sve generacije.
– Ovo je najveća nagrada za dostignuća u sportu. Nažalost, samo je 15 nagrada, a jako puno njih je zaslužilo nagrade. Ove paraolimpijske i olimpijske godine smo još jednom Hrvatsku predstavili u svijetu kao sportsku velesilu. Posebno čestitam našim dobitnicima nagrade za životno dijelo na svemu onome što su napravili za hrvatski sport čime su zadužili generacije svih nas, a svojom stručnom i životnim pozivom stvorili uvjete za mnoge buduće sportaše – istaknuo je Glavina.
Svečanu dodjelu nagrada svojim dolaskom, između ostalih, obogatili su tajnik Hrvatskog olimpijskog odbora Siniša Krajač, izbornik hrvatske nogometne reprezentacije Zlatko Dalić, kao i predsjednik Hrvatskog nogometnog saveza Marijan Kustić, predsjednik hrvatskog nogometnog prvaka Dinama Velimir Zajec, kao i brojni drugi uvaženi gosti.
Dodijeljene državne nagrade za sport dokaz su odricanja, požrtvovnosti, rada i truda hrvatskih sportaša, koji iz godine u godinu nižu vrhunske rezultate te tako u najboljem svjetlu promoviraju Lijepu Našu.
U dalekoj Nizozemskoj nedavno se održao EJU Venray Get Together. Bio je to posljednji turnir iz serije EJU Get Together Toura, natjecanja u judu za osobe s invaliditetom. Na turniru je nastupilo oko 200 natjecatelja iz svih krajeva svijeta
Hrvatsku delegaciju predstavljalo je 19 natjecatelja iz tri kluba. Boje naše zamlje branilo je devetero natjecatelja iz Judo kluba osoba s invaliditetom ISHI, osmero iz Judo kluba osoba s invaliditetom Fuji te dva natjecatelja iz Judo kluba Zrinski Čakovec.
EJU Venray Get Together natjecanje održalo se po sistemu poolova – tri do pet natjecatelja koji se bore međusobno, svak sa svakim. Posebnost ovog inkluzivnog spektakla je u tome što svaki natjecatelj koji sudjeluje dobije medalju.
EJU adapted judo turniri specifični su po tome što se za potrebe klasifikacija koristi funkcionalna klasifikacija natjecatelja. To znači da se sudionici raspoređuju po judo ability levelima, a potom i po poolovima u kojima se natječu.
Postoje dvije dobne skupine judaša, mlađi od 16 godina i oni od 16 pa na dalje, te uz to u obzir prilikom rasporeda po poolovima za borbu ulazi i kilaža svakog natjecatelja. Postoji pet levela, a većina hrvata nastupala je u 3., 4. i 5. levelu, osim jednog judaša koji je bio level 2.
Hrvatski natjecatelji na ovom turniru pokazali su zavidnu hvalitetu, ali i zajedništvo koji ih je vodilo kroz cijeli turnir, a kao razultat toga stigli su i odlični rezultati.
Predsjednica judo kluba osoba s invaliditetom Fuji Marina Drašković bila je zadovoljna nakon još jednog dobro odrađenog turnira naših predstavnika.
– Hrvatski natjecatelji pokazali su veliki napredak te vjerujem da će iz turnira u turnir napredovati još više. Pokazali su odličan timski duh, borili su se vrlo hrabro i ono najbitnije, svi su se vratili doma sretni i s medaljama – kazala je Drašković.
Hrvatski judaši i judašice ostvarili su sjajne rezultate, donijevši kući pregršt medalja. Najbolji među jednakima bio je član Judo kluba osoba s invaliditetom ISHI Luka Vranešić koji je ostvario četiri pobjede osvojivši zlatnu medalju.
Osim njega iz redova ISHI-ja zlatom su se okitili Melita Čižmešija i Jakov Šumiga savladavši protivnike po tri puta. Zlato su osvajali i judašice Fujija Dorotea Margetić i Gabrijela Briševac.
Bilo kako bilo, iza hrvatskih judaša još je jedan turnir za pamćenje.
Na našoj web stranici koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najrelevantnije iskustvo pamćenjem vaših preferencija i ponovljenih posjeta. Klikom na “Prihvati sve” pristajete na korištenje SVIH kolačića. Međutim, možete posjetiti "Postavke kolačića" kako biste dali kontrolirani pristanak.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva dok se krećete web stranicom. Među njima, kolačići koji su kategorizirani kao potrebni pohranjuju se u vaš preglednik jer su neophodni za rad osnovnih funkcija web stranice. Također koristimo kolačiće trećih strana koji nam pomažu analizirati i razumjeti kako koristite ovo web mjesto. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem pregledniku samo uz vaš pristanak. Također imate mogućnost isključiti ove kolačiće. Ali isključivanje nekih od ovih kolačića može utjecati na vaše iskustvo pregledavanja.
Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija kao što je dijeljenje sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanje povratnih informacija i druge značajke trećih strana.
Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.
Neophodni kolačići apsolutno su neophodni za ispravno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice, anonimno.
Oglašavački kolačići koriste se kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje na web-mjestima i prikupljaju podatke za pružanje prilagođenih oglasa.