Connect with us

In Metropola

Kazalište ‘Novi život’ nasmijalo publiku s predstavom ‘Ne daj se, Njofra!’

Objavljeno

/

Na slici je prikazana završna scena kazališne predstave. Četiri glumca stoje na pozornici držeći se za ruke, kao da se klanjaju publici nakon izvedbe. Njihovi izrazi lica odražavaju ponos i zadovoljstvo. Na pozornici se nalaze minimalistički rekviziti, uključujući stol, stolice i kauč u pozadini. Svjetla su usmjerena na glumce, dok je ostatak pozadine taman, što stvara fokus na njihovu završnu gestu.
Foto: Klaudija Klanjčić

U okviru obilježavanja Međunarodnog dana bijelog štapa, Kazalište slijepih i slabovidnih ‘Novi život’ organiziralo je u Scenoteci Zagreb 15. listopada predstavu ‘Ne daj se, Njofra!’ Milana Grgića, u režiji Željka Duvnjaka, a 21. listopada u gradskom kazalištu Požega odigrat će ‘Varijacije’ Anamarije Budimir, u režiji Dražena Krešića

Popratili smo prvu predstavu, a za drugu se spremamo idući tjedan, kada ćemo ‘ući’ u jedan virtualni zagrebački tramvaj pun zanimljivih i apsurdnih, a intrigantnih događaja.

Kao što je bilo i za očekivati od vrhunskih i talentiranih glumaca, uistinu su donijeli osmijeh na lice cijele publike.

Radnja se događa u jednoj prosječnoj, svađama i nesporazumima protkanoj zagrebačkoj obitelji, u čiji stan od oko 60-ak metara kvadratnih dolazi novi član, i to u liku zeta Njofre, kojega je zajedno sa suprugom u zadnjem mjesecu trudnoće izbacio njegov otac od nekih 60-ak godina zajedno s novom ljubavi od 20-ak godina, i to iz kuće od oko 160-ak metara kvadratnih.

Od samog početka scenom dominira nervozni punac, tata i muž Jurica, koji u sve sumnja i svemu prigovara. Svađe su oko ničega, ali pater familias inzistira na ugovoru o stanovanju koji je pun apsurdnih detalja. Da bi apsurd ugovora bio kompletan i prekompliciran, Jurica po stanu razvlači kabel koji bi trebao poslužiti kao koridor za kretanje zeta Njofre. Pred kraj prvog dijela sam Jurica će slomiti nogu zapevši o taj isti kabel, a kćerka uslijed stresa ulazi u stanje poroda.

U drugom dijelu komedije Jurica preko svojih veza uzalud pokušava naći posao Njofri, tvrdeći da se u ovoj zemlji posao može dobiti isključivo preko veza i poznanstava. Međutim, kada je trebalo njemu pomoći, jedan za drugim s druge strane telefona samo su prekidali i ispričavali se, pokušavajući izbjeći pomoći.

Na kraju Njofra dobije posao putem natječaja, a na sceni ostaje Jurica kao ‘poraženi pobjednik’, glumatalo i glava kuće tek po vikanju i tjeranju stvari mak na konac. Glavno da se Njofra nije predao i da je nastavio svoj životni put sa svojom obitelji, mladom ženom i tek rođenim sinčićem, kojem će na miru odrediti ime.

Na samom kraju predstave omogućena je inkluzija, odnosno interaktivnost s publikom. Posebno su pohvaljeni gosti iz Slovenije, koji su ovaj puta došli u velikom broju i koji su glumački sastav pozvali u posjetu.

– Gluma je zajednički posao. Nema najboljih! Imamo nas i sretni smo što nas ima – istaknuo je Vojin Perić koji glumi Juricu.

Potom se u povodu Međunarodnog dana bijelog štapa, kao također slijepa osoba, osvrnuo općenito na slijepu populaciju.

– Slijepi nisu nevidljivi. Oni su vidljivi. Inkluzija dolazi sa svim problemima, sa svim našim jakostima. Slijepe osobe su heroji života, jer imaju svakodnevne bitke koje treba preživjeti. Teško je i skupo biti slijepa osoba.

Za režiju, scenografiju i izbor glazbe zaslužan je bio Željko Duvnjak, za kostimografiju Vesna Kutnjak, svjetlo je dizajnirao Nenad Lalović, a igrali su Vojin Perić, Igor Kučević, Ružica Domić-Lalović i Dorotea Feketić.

In Metropola

Na Velesajmu otvorena nova podružnica gradske ustanove Mali dom

Objavljeno

/

Napisao/la:

Foto: Grad Zagreb

Investicija u ovu podružnicu iznosi 520.000 €, a financirana je iz gradskog proračuna

Poslušaj članak

Na Zagrebačkom velesajmu u ponedjeljak je otvorena novu podružnica Centra Mali dom koji pruža ranu razvojnu podršku djeci s višestrukim teškoćama u razvoju. Podružnicu je otvorio zagrebački gradonačelnik, Tomislav Tomašević, sa svojim zamjenicima Danijelom Dolenec i Lukom Korlaetom.

Radi se o još jednoj u nizu investicija u gradske ustanove socijalne i zdravstvene skrbi koje pružaju usluge djeci s teškoćama i osobama s invaliditetom. U protekle dvije godine Grad Zagreb je realizirao investicije u Centar Mali dom, Polikliniku Suvag, Specijalnu bolnicu Goljak i ZAC – Centar za pružanje usluga u zajednici, a u pripremi su i velike investicije u Centar za autizam i centar Silver.

– Nakon što smo u rujnu prošle godine otvorili podružnicu Centra Mali dom za boravak odraslih osoba s višestrukim oštećenjima u Badalićevoj ulici, otvaranjem ove nove podružnice danas povećavamo kapacitete za stručnu podršku djeci s teškoćama u razvoju i njihovim obiteljima, smanjujemo liste čekanja te odgovaramo na potrebu roditelja i djece za što ranijom podrškom unutar obiteljskog okruženja – izjavio je gradonačelnik Tomašević.

Centar Mali dom na Velesajmu pruža usluge rane razvojne podrške, stručnu procjenu, savjetovanja i psihosocijalnu pomoć. U Podružnici je zaposlen interdisciplinarni tim koji obuhvaća stručnjake iz raznih područja, poput psihologa, edukacijskog rehabilitatora, fizioterapeuta i drugih profila, a adresa na Velesajmu počinje s radom s prvim danom travnja, za kada su već zakazani prvi termini za usluge procjene i rane razvojne podrške. Investicija u ovu podružnicu iznosi 520.000 €, financirana iz gradskog proračuna. 

– Brojnim investicijama u usluge socijalne skrbi širimo dostupnost ovih važnih usluga jer želimo uz pravovremenu intervenciju osnažiti roditelje u suočavanju sa svakodnevnim izazovima. U odnosu na period od prije godine dana, utrostručili smo broj korisnika gradskih ustanova socijalne skrbi – izjavila je zamjenica Dolenec.

Pročelnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom Lora Vidović, predstavila je ovom prilikom novi gradski internetski  portal za rani razvoj i ranu intervenciju.

– Roditeljima, skrbnicima i stručnjacima, na jednom mjestu i pregledno, dostupne su ključne informacije o razvoju djeteta, programima podrške te pravima djece s teškoćama kao i vježbe i praktične savjete. Intersektorska suradnja sustava zdravstva, socijalne skrbi, odgoja i obrazovanja, ključna je u osiguravanju učinkovite rane intervencije i stvaranju sustava podrške koji može pravovremeno prepoznati i riješiti potrebe djece u ranoj dobi. A ovaj portal je upravo rezultat te suradnje.

Izvor: Grad Zagreb

Nastavite čitati

In Metropola

Inkluzivna likovna kolonija za djecu i mlade u Sesvetama

Objavljeno

/

Napisao/la:

Vijeće Gradske četvrti Sesvete organizira 2. inkluzivnu likovnu koloniju za djecu, mlade, branitelje i osobe s invaliditetom

Poslušaj članak

Inkluzivna likovna kolonija za djecu, mlade, branitelje i osobe s invaliditetom održava se ove subote, 22. ožujka  od 12 do 15 sati ispred Narodnog sveučilišta Sesvete, Trg Dragutina Domjanića 6.

Vijeće Gradske četvrti Sesvete organizira 2. inkluzivnu likovnu koloniju za djecu, mlade, branitelje i osobe s invaliditetom s ciljem poticanja kreativnosti i suradnje među djecom, mladima, braniteljima te osobama s invaliditetom, jačanju socijalnih veza, razumijevanju raznolikosti te promicanju važnih vrijednosti poput inkluzije i održivog razvoja.

Suradnici su Centar za potporu i inkluziju u zajednici, odgojno-obrazovne ustanove, udruge i gradski uredi.

Koloniju vodi poznata zagrebačka slikarica Janica Šterc. Svi su dobrodošli, a ulaz je slobodan.

Izvor: Sesvete danas

Nastavite čitati

In Metropola

TOMAŠEVIĆ Novi vizualni identitet Grada Zagreba nije zamjena za Grb

Objavljeno

/

Napisao/la:

Konferencija za medije Grada Zagreba. U središtu slike muškarac s naočalama i bradom, odjeven u tamno odijelo i bijelu košulju, stoji iza govornice s logom Grada Zagreba, govoreći u mikrofon. Ispred njega je postavljeno više mikrofona s logotipima različitih medijskih kuća. U pozadini je plavi zid s ponovljenim grbom Grada Zagreba i natpisom "GRAD ZAGREB". S njegove lijeve strane žena u tamnoj odjeći drži fascikl i mobitel, dok s desne strane stoji muškarac u tamnoj košulji s blagim osmijehom.
Foto: Denis Cerić

Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević rekao je u utorak kako novi vizualni identitet Grada Zagreba, predstavljen u ponedjeljak, nije zamjena za prepoznatljiv Grb Zagreba koji ostaje i ne mijenja se, dodavši kako rješenje novog vizualnog identiteta tek ide u raspravu

Novi vizualni identitet Grada Zagreba, odabran putem javnog natječaja koji je provelo Hrvatsko dizajnersko društvo, predstavljen je u ponedjeljak, a prvu nagradu osvojio je koncept ‘Slobodan čovjek u slobodnom gradu’, čiji su autori Boris Malešević, Katja Malešević i Feđa Vukić.

– Želim pojasniti ove dezinformacije koje se javljaju od nekih protukandidata da će ovaj vizualni identitet ili ovo grafičko idejno rješenje zamijeniti Grb Grada Zagreba, što je naravno potpuno netočno – izjavio je Tomašević na redovitoj konferenciji za novinare.

Pojasnio je da će se novi vizualni identitet Grada Zagreba prije svega upotrebljavati za digitalne alate, mobilne aplikacije.

Ponovio je da Grb Grada Zagreba ostaje i da se on nalazi u Statutu Grada isto kao i zastava.

Tomašević je napomenuo kako je prvonagrađeno rješenje za vizualni identitet idejno, i tek slijedi rasprava i dorada, kao i odluka u kojem kontekstu će se ono primjenjivati.

Osvrnuo se i na dolazak na liječenje dvoje ozlijeđenih iz požara u Sjevernoj Makedonije, koji su ranije jučer prevezeni u Kliniku za traumatologiju KBC-a Sestre milosrdnice.

Tomašević je istaknuo kako je Grad kontaktirao makedonsko veleposlanstvo i ponudio obiteljima ozlijeđenih smještaj dok su njihovi bližnji u Zagrebu na liječenju.

Zamjenik gradonačelnika Luka Korlaet uoči pete godišnjice zagrebačkog potresa rekao je da je Grad imao 207 projekata obnove od potresa, od kojih je 189 trenutačno dovršeno. Ostale su, kaže, najkompleksnije, cjelovite obnove, od kojih su tri školske zgrade, zgrade u zdravstvu čija se obnova intenzivirala te zgrade u kulturi.

Korlaet je također rekao kako se obnova višestambenih privatnih zgrada intenzivirala, ali da su manje zadovoljni obnovom privatnih kuća u Gornjoj Dubravi i Podsljemenu. Dodao je da od 103 planirane zamjenske kuće izvedeno njih samo 33.

Najavio je da se Grad osim protupotresne, sprema i za urbanu obnovu te kako će za nekoliko dana donijeti javni poziv za obnovu pročelja zgrada iz sredstava spomeničke rente.

– Obnovu pročelja u Donjem gradu kao zaštićenoj povijesnoj cjelini, Grad će po novoj odluci financirati 100 posto, a dvorišna pročelja  60 posto i refundirati trošak izrade projektne dokumentacije – rekao je Korlaet.

Napominje i da je Grad počeo s masovnim skidanjem grafita s fasada za što se prijavilo čak 309 zgrada.

Gradonačelnik Tomašević je izvijestio i da nakon izbora izvođača radova na stadionu u Kranjčevićevoj ulici, trenutačno teče rok za žalbe. Ako ne bude problema, početak radova očekuje se u travnju.

– Novost je da smo nakon brojnih sastanak kako bismo zadovoljili najviše standarde kategorizacije UEFA-e, prihvatili njihovu preporuku da riješimo pristup prema stadionu i sa sjeverne strane, što je bolje za brže punjenje i pražnjenje stadiona te za sigurnost, i sada 27. ožujka idemo s tim na Gradsku skupštinu – rekao je Tomašević.

Nastavite čitati

U trendu