Connect with us

Sport

Otvara se novi taekwondo klub za osobe s invaliditetom

Published

on

Fotografija prikazuje taekwondoisticu i taekwondoista kako se jedno drugom klanjaju prije početka borbe. Borci se nalaze u dvorani. Obje osobe su bosih nogu. U dvoranu kroz veliko staklo ulaze zrake sunca.
Foto: Pexels

Parataekwondo klub Karlovac s radom kreće uskoro, te se nadaju da će svojim radom privući velik broj osoba s invaliditetom koje će se kroz bavljenje taekwondoom brže i bolje integrirati u društvo

Taekwondo je jedan od najpopularnijih sportova u gradu na četiri rijeke. Karlovčani već dugi niz godina gaje ljubav prema ovom sportu, a tu će ljubav sada prenijeti i na parataekwondoiste.

Naime, s obzirom na to da su u Karlovcu svjesni važnosti uključivanja djece i mladih, kako bez, tako i s invaliditetom u sport, došli su na ideju otvaranja parataekwondo kluba Karlovac.

Čelni ljudi novonastalog kluba kroz treninge će nastojati uvesti osobe s invaliditetom u svijet taekwondoa te na taj način potaknuti inkluziju i poboljšati kvalitetu njihova života te ih integrirati u sportsku zajednicu.

– Klub je osnovan sa svrhom da osobe svih dobnih skupina i svih vrsta dijagnoza i invaliditeta uključimo u što kvalitetniji život u našoj županiji, da oni imaju što bolju integraciju, što bolju socijalizaciju i da se čuje za te ljude, da budu viđeni. Oni su najranjivija skupina, ne samo u Karlovcu i Karlovačkoj županiji, nego u Hrvatskoj općenito – kazala je predsjednica kluba Martina Katić.

Za sada u klubu trenira najviše djece sa spektrom autizma, a Katić je otkrila na koji način s njima planiraju trenirati.

– Imat ćemo kondicionalne treninge, za sad imamo djecu koja su u spektru autizma, s njima je i otežan rad, moraju biti manje skupine i moramo biti jako strpljivi s njima, tako da ćemo za početak prvo ići s privikavanjem. To se mora odraditi na jedan jako kvalitetan način, da oni nemaju nikakvog stresa.

Nakon što prođu fazu adaptacije, djecu s autizmom planira se uključiti u redovan rad taekwondo kluba Karlovac.

– Mi ne namjeravamo njih staviti u jednu grupu. Kad se oni integriraju i socijaliziraju, namjeravamo ih ubacivati u grupe s redovnim članovima iz Taekwondo kluba Karlovac.

Roditelji djece s teškoćama u razvoju pozdravljaju otvaranje parataekwondo kluba Karlovac jer ih veseli što će im se dijete kroz sport moći integrirati u društvo.

– S otvorenjem ovog novog kluba djeci će biti bolje, moći će se natjecati i pokazati svima. Puno mi to znači, oni će se veseliti i bit će im lijepo. Ako ništa, uklopit će se, bit će sa sebi sličnima – ističe Nikolina Alibabić koja je majka dvoje djece s teškoćama u razvoju.

Djeca s teškoćama trenirat će pod palicom trenera Mohammeda koji taekwondo trenira četiri godine i to jako uspješno. Mohammed je vlasnik crnog pojasa i nekoliko zlatnih odličja, a sada je svoja borilačka znanja i vještine odlučio prenijeti na djecu s teškoćama u razvoju, čije je treniranje spremno prihvatio.

– Meni je velika čast da radim s ovakvim lijepim društvom, s djecom, odraslima i sportašima – istaknuo je trener Mohammed Al-Fahel koji je prije pet godina daleku Siriju zamijenio Karlovcem, u kojem će sada trenirati djecu s autizmom te im tako pomoći pri socijalizaciji i integraciji u društvo.

Podršku u radu Parataekwondo klubu Karlovac pružio je i predsjednik gradskog vijeća Grada Karlovca Marin Svetić ističući kako  osnivanje taekwondo kluba za osobe s invaliditetom puno znači za grad Karlovac.

– Ne možemo se ne sjetiti i ne biti ponosni svega onog dobrog što je krasilo ovaj grad kad je riječ o taekwondo sportu. Karlovac je grad sporta, a na poseban način, unazad 50-ak godina grad taekwondoa o čemu svjedoče sportski rezultati i mnoštvo državnih prvaka. Ponosni smo na taj sport, osnivanje jednog takvog kluba zaista nas čini sretnima i imaju našu punu podršku – poručio je Svetić.

Parataekwondo klub Karlovac s radom kreće uskoro, te se nadaju da će svojim radom privući velik broj osoba s invaliditetom koje će se kroz bavljenje taekwondoom brže i bolje integrirati u društvo.  

Atletika

Sjajni rezultati gluhih sportašica na Zimskom bacačkom prvenstvu Hrvatske

Published

on

Fotografija prikazuje tri djevojke s medaljama oko vrata na postolju. Iza njih je pano sa sponzorima i još neki pano.
Foto: Zagrebački sportski savez gluhih

Bilo je ovo više nego uspješno natjecanje za hrvatske gluhe atletičarke i dobra provjera pred Olimpijske igre gluhih i nagluhih koje će se od 15. do 26. studenog održati u Tokiju

Poslušaj članak

Proteklog je vikenda u Splitu održano Zimsko bacačko prvenstvo Hrvatske. Na natjecanju je sudjelovao velik broj natjecatelja, a među njima bilo je i nekoliko parasportaša, odnosno gluhih sportaša.

Mlada nada Sportskog drušva gluhih Silent, ali i hrvatske atletike općenito, Lorena Niče, nastupila je u dvije discipline, bacanju kladiva i bacanju kugle. U obje discipline Lorena je bila i više nego uspješna ostvarivši fantastične rezultate.

U disciplini bacanja kladiva, Niče je bacila 32,60, što je njezin osobni rekord. Tim hicem Lorena se okitila zlatom te postala prvakinja hrvatske u ovoj disciplini. 

Kada je u pitanju disciplina bacanje kugle, Niče se natjecala u kategoriji 3 kg. I u toj disciplini mlada hrvatska atletičarka dokazala je da posjeduje iznimnu kvalitetu. Bacivši kuglu 11,66 m završila je na drugom mjestu, uz to postavivši novi osobni rekord.

Dobar rezultat na natjecanju postigla je i trofejna gluha hrvatska atletičarka Laura Štefanac. Štefanac je godinama u vrhu svjetske atletike za gluhe atletičare, te nastupa u svim disciplinama. Njezina najjača disciplina, a ujedno i disciplina u kojoj je nastupila na Zimskom bacačkom prvenstvu Hrvatske, je bacanje koplja.

Laura je pokazala da se bez problema može nosti i s čujućima, te je na natjecanju u Splitu ostvarila odličan rezultat. Naime, među jakom konkurencijom članica AK ‘Kvarner’ postala je vicepvakinja Hrvatske u bacanju koplja. Na drugo postolje se popela bacivši koplje dalekih 49,22 metra.

Inače, Laura Štefanac je osvajačica dva olimpijska zlata, dva europska zlata i jednog europskog srebra.

Bilo je ovo više nego uspješno natjecanje za hrvatske gluhe atletičarke i dobra provjera pred Olimpijske igre gluhih i nagluhih koje će se od 15. do 26. studenog održati u Tokiju.  

Continue Reading

Košarka u kolicima

KKOI KOSTRENA i KK Ogulin Peelers ugošćuju Baskin spektakl

Published

on

Foto: KKOI Kostrena

U subotu 15 ožujka, Ogulin će biti domaćin sportsko inkluzivnog projekta ‘Inclusive Sport Initiative for All’ (ISIA) koji kroz inkluzivnu igru Baskin nastoji povezati osobe s invaliditetom i osobe bez invaliditeta te tako raditi na jednakosti u društvu

Poslušaj članak

Prezentacija ovog sporta održat će se u Sportskoj dvorani Ivica Cindrić Piva.

Baskin (skraćenica od ‘basket integrato’) revolucionaran je sport – nastao u Italiji – koji ruši barijere između igrača sa i bez invaliditeta. Njegova pravila osiguravaju jednaku mogućnost sudjelovanja svih igrača, s ulogama prilagođenim individualnim sposobnostima svake osobe.

Talijanski stručnjaci prestaviti će Baskin, te objasniti sve njegove pojedinosti.

Cilj Projekt ISIA je promicanje prilagođenih sportova i društvene inkluzije u Hrvatskoj. Ovog vikenda u našoj zemlji nastojat će se izgraditi temelji kako bi se replicirao uspjeh Baskina iz Italije u Lijepu Našu, a početak će imati u Ogulinu i Kostreni.

Ono što Baskin čini posebnim, točnije inkluzivnim sportom, je to što njega zajedno igraju igrači s invaliditetom i oni koji nemaju nikakvu vrstu invaliditeta. Također, Baskin se igra s modificiranim loptama osmišljenim isključivo za ovaj sport.

Nakon što predstave ‘Inclusive Sport Initiative for All’ projekt i koncept Baskina, odigrat će se Baskin demonstracijska utakmica u kojoj će se prikazati pravila ove igre, te će se teoriju moći vidjeti u praksi.

Dan kasnije, u nedjelju 16. ožujka KKOI Kostrena bit će domaćin prve službene Baskin utakmice odigrane u Hrvatskoj. Riječ je o utakmici košarke u kolicima koja će se održati u sklopu projekta ‘Inclusive Sport Initiative for All’ (ISIA). Na parket će izaći košarkaši KKOI Kostrene koji će odmjeriti snage protiv aktualnih prvaka Italije u Baskinu, ekipe Zio Pino Baskin iz Udina.

– BASKIN je dokaz da sport može biti više od same utakmice – to je alat za promjenu mentaliteta. Ovo je prilika za Hrvatsku da postane dio velikog pokreta koji pretvara riječi o inkluziji u djela. S prvim aktivnostima u Kostreni započeli smo pred skoro dvije godine, a ovaj susret je kruna našeg dosadašnjeg rada i želje da ovaj sport zaživi u našim krajevima – kazao je Siniša Kuharić, koordinator projekta ISIA.

Osim Italije gdje je Baskin izrastao u ozbiljan pokret koji uključuje oko 100 klubova i gdje se održavaju nacionalna prvenstva, Baskin se počeo širiti na Francusku, Hrvatsku, Srbiju i Albaniju.

Jedva čekamo vidjeti Baskin spektakl na terenima diljem Hrvatske.

Continue Reading

Karate

IVANJA REKA Održano Prvenstvo Hrvatske u karatu i parakarateu

Published

on

Fotografija prikazuje karatista u borbenom položaju. Na sebi ima bijeli kimono i crveni pojas te stoji na tatamiju.
Foto: Hrvatski karate savez

Prvo mjesto u ukupnom poretku u parakarateu zauzeo je KK Alfa čiji su karataši osvojili čak četiri zlatna odličja

Proteklog je vikenda u sportskoj dvorani Osnovne škole Ivanja Reka održano Prvenstvo Hrvatske u karateu i parakarateu. Seniori karatisti natjecali su se u pojedinačnim borbama te u pojedinačnim i ekipnim katama, dok su se veterani borili u pojedinačnim i ekipnim katama.

Za seniore je Prvenstvo Hrvatske bilo i izborno natjecanje za Europsko prvenstvo koje će se ove godine održati u Ekvadoru.

Neki karatisti svojim su fantastičnim nastupom obranili naslove državnih prvaka u svojim kategorijama.

Naš proslavljeni karate borac Anđelo Kvesić ponovo je uzeo naslov prvaka u kategoriji +84. Kvesić je u borbi za naslov pobijedio svog klupskog kolegu Ivana Pehara (2:0).

Matija Reić pobijedio je u katama u muškoj kategoriji, dok je u ženskoj kategoriji u katama najbolja bila Sara Malčec. Valja istaknuti dobru formu Ivana Martinca (-75 kg) koji je osvojio zlato pobijedivši člana KK Samobora Ivana Terihaja (3:1).

Boran Berak osvojio je zlato u kategoriji -67 kg, u finalu svladavši člana KK ‘IPON’ ZAGREB, Nou Rumenjaka s 2:1. Uspješna je bila i Sadea Bećirović (-68 kg) osvojivši zlato uvjerljivom pobjedom nad Ivanom Boromisom od 4:0.

Zlato je također pripalo i Emi Sgardelli (-50 kg), Sari Tomić (+68 kg), Ninu Donadiću (-60 kg) i Tomi Mileti (-84 kg), dok je KK Alfa osvojio ekipno zlato u konkurenciji seniorki.

Ekipno zlato u seniorskoj kategoriji pripalo je KK Hercegovina – Zagreb s tri zlata, dva srebra i tri bronce.  

Dodajmo kako je u natjecanju veterana u katama naslov otišao u ruke Samuela Roksandića (kate 35+), Damira Krsnika (kate 50+), Marine Mijić (kate 35+), dok je najuspješniji klub na veteranskom natjecanju bio KK Polet iz Zagreba s dva zlata i srebrom. 

Što se tiče natjecanja u parakarateu, natjecalo se 22 natjecatelja iz 9 klubova.  

U kategoriji sljepih i slabovidnih (16+) pobjedu je odnio Josip Šteko, dok je u kategoriji U16 pobjeda pripala Niki Žutelji. Što se tiče ženske kategorije osoba s intelektualnim invaliditetom (16+), pobjedu je odnijela članica KKOI Krka Šibenik Dora Prilepić.

U kategoriji muških natjecatelja s intelektualnim invaliditetom (16+) u disciplini K21, svoje karate umijeće još je jednom uspješno prezentirao Roko Boduljak osvojivši zlato.

Daniela Topić u kategoriji K22 (16+) pomela je sve pred sobom i uvjerljivo uzela još jedno zlato u svojoj bogatoj borilačkoj karijeri, dok je u muškoj konkurenciji, u istoj kategoriji, zlato pripalo Stipi Bariću. U muškoj kategoriji u 16 discipline K22 zlato je osvojio Juraj Plazibat.

U mušoj kategoriiji osoba s tjelesnim invaliditetom zlato je pripalo Marku Mađaru.

Kada je u pitanju kategorija invalidska kolica (16+ muški), tamo se zlatom okitio član KK Šibenik 1066 Antonio Šaršanski, dok je u ženskoj konkurenciji, u istoj kategoriji, zlato odnijela Nika Rajić iz KKOI Krka Šibenik.

Prvo mjesto u ukupnom poretku u parakarateu zauzeo je KK Alfa čiji su karataši osvojili čak četiri zlatna odličja.

Continue Reading

U trendu