Connect with us

Asistivna tehnologija

PHONIX Nova aplikacija za pomoć osobama s disleksijom

Objavljeno

/

Slika prikazuje tri pametna telefona koja leže na svijetloplavoj podlozi. Na svakom ekranu prikazana je drugačija slika, uključujući profil korisnika, informacije o disleksiji te prikaz teksta za čitanje. Dizajn aplikacije je moderan, s jednostavnim, plavim i bijelim tonovima. Prikazi na ekranima sugeriraju da je aplikacija edukativna i usmjerena na pomoć korisnicima s disleksijom, s fokusom na čitanje i postizanje napretka.
Foto: Zagreb Design Week

Aplikacija Phonix predstavlja značajan korak naprijed u osiguravanju inkluzivnog obrazovanja i pomoći osobama s disleksijom, nudeći inovativna rješenja koja će olakšati svakodnevne izazove u učenju

Aplikacija Phonix, razvijena od strane tima studenata Tehničkog veleučilišta u Zagrebu, inovativno je rješenje za osobe s teškoćama u čitanju i pisanju, posebice disleksijom. Ime aplikacije dolazi od kombinacije riječi ‘fonetika’ i ‘feniks’, simbolizirajući ponovno rađanje vještina pismenosti.

Phonix nudi praćenje napretka, pretvaranje teksta u govor te interaktivne igre koje korisnicima omogućuju poboljšanje čitanja i pisanja. Igre su prilagođene različitim razinama, a napredak korisnika prati se kroz gamifikaciju.

Phonix nudi nekoliko ključnih značajki koje olakšavaju čitanje i pisanje osobama s disleksijom.

Aplikacija prati individualni napredak svakog korisnika kroz gamifikaciju, omogućujući sakupljanje medalja za postignuća. Korištenje aplikacije bilježi se kroz interaktivni kalendar koji motivira korisnike da redovito vježbaju.

Phonix uključuje i naprednu Text-to-Speech tehnologiju koja može interpretirati tekstove različite težine, od jednostavnih bajki do složenijih znanstvenih članaka. Korisnici također imaju mogućnost unosa vlastitih tekstova koje aplikacija zatim pretvara u govor.

Aplikacija također nudi igre poput prepoznavanja ispravne riječi na temelju slike ili zvuka, prepisivanja paragrafa nakon slušanja te vježbe pisanja slova temeljene na strojnom učenju.

Aplikacija je osmišljena s mogućnošću prilagodbe veličine fonta, stila i boje pozadine, što smanjuje vizualni napor za korisnike s disleksijom i poboljšava čitljivost.

Phonix uključuje i fonetski pregled pravopisa, koji automatski prepoznaje i ispravlja pogreške u pisanju, što korisnicima olakšava usvajanje ispravnog pravopisa i gramatičkih pravila.

Phonix je rezultat rada tima JBGProductions, kojeg čine četvorica studenata treće godine Informatičkog dizajna na Tehničkom veleučilištu u Zagrebu – Karlo Jandrić, Borna Bagur, Filip Galijan i Ivan Plenković.

U sklopu kolegija ‘Praktikum iz dizajna’, pod mentorstvom profesorice Ulle Leiner Maksan, tim je sudjelovao na Global Competition on Design for Future Education natjecanju u Pekingu. Njihov projekt prepoznat je u kategoriji inkluzivnog obrazovanja, gdje su osvojili nagradu ‘Most Applicable Award’ na polufinalu natjecanja održanom u lipnju.

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

Asistivna tehnologija

Provedeno pilot testiranje KISS video lekcija o asistivnoj tehnologiji

Objavljeno

/

Napisao/la:

Fotografija prikazuje kolaž od dvanaest manjih fotografija nastalih tijekom pilot testiranja KISS video lekcija o asistivnoj tehnologiji za osobe s oštećenjem vida, održanog 7. lipnja 2025. u Okroglu, Sloveniji. Na slikama su prikazani sudionici različitih generacija – od mladih osoba do starijih korisnika – kako aktivno sudjeluju u testiranju video lekcija. Oni slušaju i gledaju sadržaj na prijenosnim računalima, koriste slušalice, asistivna pomagala poput Brailleove tipkovnice i elektroničkih povećala, te razmjenjuju dojmove s edukatorima. Nekoliko fotografija prikazuje trenutke kada sudionici ponosno drže certifikate o sudjelovanju u projektu, s vidljivim logotipima Europske unije i Županijske udruge slijepih Split. Atmosfera na fotografijama djeluje pozitivno i inkluzivno, naglašavajući važnost dostupnog obrazovanja i asistivne tehnologije za osobe s oštećenjem vida.
Foto: Županijska udruga slijepih Split

Ovaj događaj označio je važnu prekretnicu u razvoju kvalitetne i dostupne edukacije o asistivnoj tehnologiji za osobe s oštećenjem vida

U sklopu Erasmus+ projekta ‘Neka bude kratko i jasno: uvod u asistivnu tehnologiju za osobe oštećena vida’, u subotu 7. lipnja 2025. u mjestu Okroglo u Sloveniji provedeno je pilot testiranje devet edukativnih video lekcija.

Ovaj događaj označio je važnu prekretnicu u razvoju kvalitetne i dostupne edukacije o asistivnoj tehnologiji za osobe s oštećenjem vida.

Pilot testiranje organizirano je zahvaljujući suradnji Županijske udruge slijepih Split i slovenskog projektnog partnera MDSS Kranj. Sudionici iz Hrvatske i Slovenije imali su priliku pogledati i testirati devet različitih asistivnih pomagala predstavljenih u video lekcijama, a svi alati bili su dostupni za isprobavanje u stvarnom vremenu. Time je osigurana visoka razina praktičnosti, individualnog pristupa i kvalitetne povratne informacije.

Sudionici su kroz interaktivno iskustvo učenja istražili različita rješenja koja olakšavaju svakodnevni život i rad osobama s oštećenjem vida. Posebno se istaknuo Foxy Reader, alat koji je privukao najveću pažnju korisnika zahvaljujući svojoj funkcionalnosti i jednostavnosti uporabe.

U sklopu sljedeće faze projekta, KISS tim planira objavu serije online video prezentacija koje će biti dostupne na četiri jezika – engleskom, španjolskom, slovenskom i hrvatskom. Ovi besplatni edukativni sadržaji prikazivat će detaljno korištenje Foxy Readera i drugih asistivnih alata, služeći kao praktične smjernice za osobe koje žele integrirati tehnologiju u svakodnevni život i profesionalno okruženje.

Uz video lekcije, projekt uključuje i online priručnik za zapošljavanje osoba oštećena vida, također dostupan na spomenutim jezicima. Time projekt dodatno doprinosi boljoj profesionalnoj uključenosti i osnaživanju ciljne skupine.

Projekt KISS – Keep It Short and Simple provodi se tijekom dvogodišnjeg razdoblja uz financijsku potporu Europske unije u iznosu od 60 tisuća eura, a uključuje partnere iz Hrvatske, Slovenije i Španjolske. Ovaj primjer uspješne međunarodne suradnje ističe važnost razvoja inkluzivnih digitalnih alata koji mijenjaju svakodnevicu osoba s oštećenjem vida.

Nastavite čitati

Asistivna tehnologija

Predstavljena nova asistivna vozila za osobe s invaliditetom

Objavljeno

/

Bočni prikaz modernog električnog vozila za osobe s invaliditetom, modela Scoozy S. Vozilo ima četiri velika kotača s gumenim terenskim gumama i sportskim naplatcima, ergonomsko sjedalo s naslonima za ruke te upravljač s ručkama sličnim biciklističkima. Dizajniran je za stabilnost i udobnu vožnju na različitim terenima. Boja konstrukcije je maslinasto zelena s crnim i metalnim detaljima.
Foto: arhiva

Između ostalog, predstavljena su i dvoja inovativna pomagala za kolica – Empulse M90 i Empulse R90 koja pružaju sigurnost u pokretu

Specijalizirana tvrtka za mobilnost osoba s invaliditetom Sunrise Medical je na nedavno održanoj konferenciji ‘Elite Dealer 2025’ prezentirala nekoliko novih rješenja za mobilnost osoba s invaliditetom.

U sklopu ovog događaja predstavljeno je nekoliko novih asistivnih vozila od različitih proizvođača, koja bi osobama sa smanjenom pokretljivošću mogla uvelike pomoći u aspektu boljeg, kvalitetnijeg i samostalnijeg kretanja.

Na konferenciji su prisustvovali liječnici, kao i trgovci asistivnom tehnologijom.

Najviše pažnje privkla su nova motorna kolica Magic XT4 jer se radi o unaprijeđenoj verziji kolica Magic X8 koja su i dalje jedna od najkvalitetnijih motornih kolica na tržištu.

Kako tvrde proizvođači, osim što modernije izgledaju, nova motorna kolica imaju i servo sustav upravljanja, stoga je prikladan i za vožnju po nepristupačnim terenima. Isto tako, korisnik modernih Magic XT4 motornih kolica neće morati brinuti o vremenskim uvjetima jer spomenuta kolica mogu se kretati novisno o vremenskim neprilikama kao što su kiša ili snijeg. Što se tiče baterije, ona ima 115 amper-sati, što znači da korisnik s tim vozilom može prijeći veću kilometražu nego s običnim kolicima.

Između ostalog, predstavljena su i dvoja inovativna pomagala za kolica – Empulse M90 ​​i Empulse R90 koja pružaju sigurnost u pokretu.

Kada je u pitanju M90, tu je riječ je o modernom dodatku za kolica koji ima upravljač s kojim može usmjeravati kolica i podizati kotače do 1,5 cm. To može olakšati prelazak preko prepreka kao što su rubnici ili slične arhitektonske barijere.

Nadalje, Empulse R90 dodatak je kolicima namijenjen korisnicima koji traže veću brzinu i lakšu pokreljivost. Radi se o električnom nastavku koji u sebi ima i elektronički sustav pomoću kojeg se može povećavati ili smanjivati brzina vožnje, dok dodatni kotači, osim što kolicima daju na brzini, također i kontroliraju njihovu stabilnost pri okretu za vrijeme vožnje. 

Također, na konferenciji se moglo vidjeti i asistivno vozilo Sterling S800 tvrtke Scoozy koje je javnosti predstavljeno početkom godine u sklopu najvećeg sajma vezanog za pokretljivost osoba s invaliditetom Naidexa.

Ovaj moderni skuter ima četiri kotača, te napredni sustav ovjesa koji korisnicima omogućuje kretanje po bilo kojoj vrsti terena. Također, s njim osoba s invaliditetom lagano može prijeći prepreke kao što je rubnjak.

Spomenuto vozilo može postići brzinu od 18 kilometara na sat, što korisnicima daje osjećaj većeg uživanja u vožnji. S obzirom na to da mu baterija ima 70 amper-sati, s njim se može prijeći čak 50 kilometara.

Nakon prezentacija proizvoda, okupljeni trgovci i doktori imali su priliku isprobati i Sterling S800 by Scoozy i Magic XT4 na terenskoj stazi u Warwick Adventure Sportsu, penjući se strmim brdima i preko neravnog terena.

Nastavite čitati

Asistivna tehnologija

Novi alat ljudima s teškoćama u učenju pomaže svladati barijere

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje žensku osobu kako djetetu pomaže učiti za stolom te mu pokazuje nešto u bilježnici u kojoj on nešto zapisuje.
Foto: Pexels

EasyMaker uvelike će pomoći ljudima s teškoćama u učenju da brže i lakše dolaze do informacija koje su im potrebne i tako im olakšati cijeli proces učenja

Poslušaj članak

S obzirom na to da svaka osoba, pa tako i osoba s invaliditetom, ima pravo na učenje i znanje, u tom aspektu ne bi smjelo biti nepremostivih barijera. Svakoj bi se osobi, bez obzira na spol, dob ili invaliditet, trebalo omogućiti da upija znanja i vještine potrebne za život.

Međutim, postoje osobe koje zbog svoje dijagnoze imaju određenih problema s učenjem. Kako bi savladali gradivo koje se od njih zahtjeva, njima je potrebno više vremena, kao i određeni alati koji će im cijeli proces učenja učiniti lakšim.

Tvrtka Photosymbols dizajnirala je EasyMaker, alat pomoću kojeg osobe s teškoćama u učenju od sada mogu lakše usvajati informacije koje su im plasirane.

Naime, riječ je o platformi pokrenutoj po zahtjevima osoba s teškoćama u učenju, generirane uz pomoć umjetne inteligencije. Ključna značajka je prilagođeni generator slika i alata, osmišljen za izradu realističnih, značajnih slika za tisuće svakodnevnih tema.

EasyMaker pretvara složene informacije u lako čitljiv tekst. Osoba koja ga koristi, uz pomoć kombiniranja jednostavnog izričaja i vizualne elemente kao što su slike, može na jako jednostavan način priopćiti čitatelju informaciju koju ne bi mogao shvatiti u formi suhoparnog teksta.

S obzirom na to da je svaka osoba s teškoćama u učenju treba individualizirani pristup, spomenuti program ima više mogućnosti za prilagodbu informacije.

Kreator tako može prenijeti informaciju za koju želi da bude prilagođena, a potom birati format u kojem želi da da mu informacija bude napisana – kao što je prilagodljiv format mobilnom uređaju, PDF, samo bitne informacije ili pak opisne slike o temi koju traži.

Sve to može se utipkavanjem zahtjeva u sustav po kojemu se potom obrađuju tražene  informacije, te se sukladno tome konstruira prilagodljivi format u kojem će, i na koji način informacija biti napisana.

– Umjetna inteligencija pruža nevjerojatne mogućnosti za poboljšanje načina na koji dijelimo informacije, ali samo ako je izgrađena s uključivošću u svojoj srži. Ono što smo razvili s EasyMakerom nije samo sučelje ili prečac; to je sustav utemeljen na životnom iskustvu, usavršavan kroz kontinuirani unos i vođen praktičnom primjenom – kazao je izvršni direktor tvrtke Photosymbols Karl Seymour.

EasyMaker uvelike će pomoći ljudima s teškoćama u učenju da brže i lakše dolaze do informacija koje su im potrebne i tako im olakšati cijeli proces učenja.

Nastavite čitati

U trendu