Poveži se s nama

Civilno društvo

UDRUGA ZA SINDROM DOWN RIJEKA Pametna udruga – pokretač promjena u zajednici

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje grupu djece u prostoriji koja izgleda kao pozornica ili prostor za vježbanje. Na podu su razbacani različiti rekviziti poput lopti i balona. Djeca su raspoređena po cijelom prostoru, neki stoje, neki sjede na podu, a jedna osoba je u pokretu. Prostorija je osvijetljena umjetnim svjetlom.
Foto: Udruga za sindrom Down Rijeka 21

Tijekom projekta izrađene su četiri slikovnice, održana je predstava i brojne edukacije kao i radionice, te psiho-socijalne grupe podrške za članove. Predstava je postala edukativni resurs za širu zajednicu poboljšavajući razumijevanje i prihvaćanje različitosti

Povodom završetka ESF projekta ‘Pametna udruga – pokretač promjena u zajednici’, čiji je nositelj Udruga za skrb autističnih osoba Rijeka u suradnji s partnerskim organizacijama Centarom za rehabilitaciju Rijeka i Udrugom za sindrom Down – Rijeka 21, održana je 26. lipnja 2024. godine press konferencija projekta u prostoru Hrvatskog kulturnog doma na Sušaku.

Nakon konferencije održana je predstava ‘Pametna Udruga’ koja je rezultat dubokog angažmana nositelja projekta s partnerima.

 Predstava je osmišljena prema sadržaju četiri slikovnice koje je stvorila Ivanka Pejić, dugogodišnja suradnica udruge s 28 godina iskustva u radu s djecom i osobama s poremećajem iz spektra autizma. Likovnu obradu slikovnica odradili su studenti volonteri s profesoricama mentoricama.

-Kazališna predstava temelji se na slikovnicama. Scenografiju predstave osmislili su studenti volonteri s Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci dok su njihovi kolege sa studija Glume zaduženi za oživljavanje slikovnica na sceni. Kroz edukativnu predstavu unaprijedili smo razumijevanje i prihvaćanje različitosti unutar zajednice. Pružili smo djeci s razvojnim teškoćama alat za lakše savladavanje socijalnih vještina kroz interaktivne prikaze. Osim toga, predstava je postala edukativni resurs za širu zajednicu poboljšavajući razumijevanje i prihvaćanje različitosti – kazali su organizatori i dodali kako je kazališna predstava inspirirana stvarnim pričama i slikovnicama dodatno obogatila i obilježila sam završetak projekta, dok su edukativne inicijative i radionice ostavile trajan pečat na sve sudionike i korisnike projekta.

Projektom su pokazali da zajedničkim naporima mogu stvoriti pozitivne promjene u društvu te nastavljaju raditi na unapređenju kvalitete života svih građana, bez obzira na njihove individualne potrebe i izazove.

Projekt je uključivao i edukaciju iz bihevioralne analize, usavršavanje engleskog jezika te edukacijski program OCD-a. Ove edukacije imale su za cilj poboljšanje kvalitete podrške, efikasnosti rada te unaprjeđenje suradnje, što predstavlja ključni temelj za daljnji rast i razvoj.

Održane su frizerske radionice, radionice rekreativnih vježbi, radionice izrade nakita i sapuna te radionice izrade ukrasnih vaza. Cilj ovih radionica bio je pružiti praktične vještine, potaknuti kreativnost, te unaprijediti socijalne i motoričke vještine kroz suradnju i interakciju.

Psiho-socijalne grupe podrške za članove pružile su emocionalnu podršku te izgradnju zajednice među roditeljima djece s teškoćama. Roditelji su stekli veće razumijevanje i strategije za suočavanje s izazovima, što je rezultiralo jačom podrškom unutar obitelji i bolje povezanim zajednicama.

Projekt ‘Pametna udruga – pokretač promjena u zajednici’ financiran je u okviru Europskog socijalnog fonda, u sklopu prioritetne osi 4. Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020. ‘Jačanje kapaciteta OCD-a za odgovaranje na potrebe lokalne zajednice’.

Ukupna vrijednost projekta iznosi 65.282,50 eura, a trajanje projekta bilo je 18 mjeseci, od 30. prosinca 2022. do 30. lipnja 2024. Udruga za skrb autističnih osoba Rijeka, u partnerstvu s Udrugom za sindrom Down – Rijeka 21 i Centrom za rehabilitaciju Rijeka, aktivno je sudjelovala u provedbi projekta s ciljem pronalaženja najboljih rješenja za zajednicu koja uključuje osobe s autizmom i Down sindromom te njihove obitelji.

Anita Blažinović

Civilno društvo

MANEKENI U SOLINU Mladi s Downovim sindromom nosili modnu reviju

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje unutrašnjost prostrane dvorane gdje se održava neki događaj. U središtu pažnje je grupa ljudi koji sjede na stolicama usmjerenim prema prednjem dijelu prostorije, gdje se nalazi pozornica s banerom na kojem piše “HRVATSKA UDRUGA ADONIS”. Prostorija je osvijetljena lusterima, a zidovi su ukrašeni drvenim panelima. Na podu su baloni, što ukazuje na svečanu atmosferu.
Foto: Ina Barić Požnjak

U programu Ljetnih dana mladih Downića sudjelovalo je oko 40 djece i mladih iz sedam županija Hrvatske i Slovenije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore. Kako bi sve dobro prošlo imali su 30-ak volontera

Prošlog petka, 21. lipnja pa do nedjelje, 23. lipnja 2024. godine održani su 3. Ljeti dani mladih Downića. Trodnevno druženje u splitskom Sportskom centru ‘Pomak’ održano je uz likovne radionice, društvene i sportske igre za djecu i mlade s Down sindromom. U programu je sudjelovalo oko 40 djece i mladih.

– Kako svake godine povećavamo svoju međunarodnu obitelj s Downovim sindromom, ove godine su sudjelovali djeca i mladi iz sedam županija Hrvatske te Slovenije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore.

Njihova sreća je ono što nas motivira da se trudimo te je povratna informacija koju imamo da su djeca s osmjesima došla kući, a neki su htjeli ostati jer su željeli još. Bilo je i suza na rastanku jer nam je svima bio težak budući da se lako vezati za naše sudionike i količinu sreće i ljubavi koju imamo na projektu. Vjerujemo da se kod nas sklapaju životna prijateljstva – kazala nam je Ina Barić Požnjak, predsjednica Humanitarne udruge Adonis koja stoji iza ovog projekta.

Kako bi sve prošlo dobro imali su 30-ak volontera.

– Od 21. do 23. lipnja 2024. godine održali smo radionice u Sportskom centru Pomak čiji su potpisnici kineziolog Tea Mikelić i STEAM radionice čiji su potpisnici Ivana Bogdanović i Ina Barić Požnjak. Radili smo na magnetizmu, elektricitetu i kemijskim reakcijama te pričali o Nikoli Tesli.

 Pjevali smo, plesali, sa sudionicima i njihovim roditeljima obišli Split i Trogir i vozili se na Čiovu brodovima uz pomoć turističke vodičice Anite Birimiše i caffe bara Flashback /Trogir rent a boat, a sve nas je vozio Čagalj tours – provela nas je kroz događanja Barić Požnjak.

Posebno je naglasila radionicu Obrtničke Škole  koju su vodile Ivuša Muselin, Ana Kujundžić , te iz Obrtničke škole Požega, ujedno i mama jednog divnog mladića koji je dio ove priče, Katarina Bajt.

Sama modna revija održana je u hotelu President u Solinu, a izlagači revije bili su višegodišnji suradnici Olja Einfalt, Šime Kovačević, Obrtnička škola i Blu Aureus iz Trogira.  Modeli su jasno bili mladi sa sindromom Down koji su pozornicom koračali poput profesionalaca.

Između izlazaka je nastupao plesni studio Dimache, poznatih koreografa i baletnog para splitskog HNK Remusa i Sanje Dimache.

Kažimo još da je Humanitarna udruga Adonis osnovana krajem 2022. godine u Zagrebu. Postoji kako bi poboljšali kvalitetu života djece i mladih s poteškoćama u razvoju te djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi. To rade tako da osiguravaju konkretan edukativan sadržaj kroz radionice.

Kroz projekte rade na senzibiliziranju javnosti, prihvaćanju razlika i stvaranju tolerantnijeg okruženja za mlade.

Primjenjuju sve pozitivne vrijednosti koje djeca nauče kroz projekte i edukaciju kao i sportsko – zabavne susrete. Glavni cilj ove udruge je unaprjeđenje kvalitete življenja mladih s fizičkim i intelektualnim teškoćama i mladih bez roditeljske skrbi,  kao i osnaživanje prava i integracije mladih osoba s fizičkim i intelektualnim teškoćama.

Nastavi čitati

Civilno društvo

DOBRA VIJEST IZ SPLITA Ljetna škola za osobe s autizmom

Objavljeno

/

Na fotografiji je skupina djece koja se igra s velikim šarenim padobranom u tjelesnoj dvorani. Djeca su okrenuta leđima prema kameri, a lica nekih su zamagljena. U pozadini se vide gimnastičke sprave, a pod je parketiran. U donjem desnom kutu je logo koji podsjeća na grb ili pečat. Slika odražava suradnju i fizičku aktivnost, što je važno za razvoj djece.
Foto: Facebook Udruge Autizam 365

Organizatori žele da djeca u Splitu i cijeloj SDŽ dobiju skrb 365 dana u godini, kako bi za vrijeme ljetnih, zimskih i ostalih školskih praznika imali osiguranu skrb te kako bi se nastavili razvijati, jer prekid rutine znači i regresija u napredovanju

Kao i prošloga ljeta, za organizaciju je zadužena Udruga Autizam 365, a projekt financira Grad Split  za polaznike OŠ Centar za autizam. Za ostale prijavljene članove udruge, sredstva su osigurana zahvaljujući donatorskim akcijama.

Cilj programa je održavanje kontinuiteta te razvijanje interesa i potencijala djece i odraslih s poremećajem iz spektra autizma. Organizatori žele da djeca u Splitu i cijeloj SDŽ dobiju skrb 365 dana u godini, kako bi za vrijeme ljetnih, zimskih i ostalih školskih praznika imali osiguranu skrb te kako bi se nastavili razvijati, jer prekid rutine znači i regresija u napredovanju.

Program Ljetne škole ukupno će pohađati 40 polaznika koji ispunjavaju uvjete za provedbu projekta, a koje je Grad Split propisao natječajem.

Ove godine u Ljetnoj školi sudjeluje više od 30 stručnjaka, kineziolozi, glazbeni terapeuti, logopedi te edukatori u području likovne kulture.

Ljetna škola traje do 14. kolovoza, a iako je ovo veliki pomak u odnosu na prethodne godine i dalje na razini Republike Hrvatske nije prepoznata važnost cjelogodišnje skrbi za osobe s invaliditetom. Zakonske obveze nisu ispunjene, a institucije koje su zadužene za provođenje odgoja i obrazovanja djece s poteškoćama u razvoju nisu kontrolirane.

 Time se krše ljudska i ustavna prava, provodeći odgojno nastavne programe u neadekvatnim prostorima, koji ne zadovoljavaju minimalne tehničke uvjete te su daleko od pedagoškog standarda.

U udruzi se nadaju da će njihov kamp posluži kao primjer svima i da će ovakva skrb postati standard u cijeloj zemlji i to 365 dana u godini.

Anita Blažinović

Nastavi čitati

Civilno društvo

SAVEZ DODIR Svi izazovi gluhoslijepih osoba

Objavljeno

/

Foto: Klaudija Klanjčić

Zbog specifičnosti samog invaliditeta, gluhoslijepe osobe spadaju u najranjiviju skupinu čak i unutar zajednice OSI te život provode u stalnom dokazivanju i prilagodbi na ovo progresivno oštećenje, poručuju iz Dodira

Međunarodni tjedan Helen Keller, u kojemu se diljem svijeta podiže svjesnost o gluhosljepoći, obilježava se od 24. do 30. lipnja, a Hrvatski savez gluhoslijepih osoba Dodir tim je povodom organizirao niz različitih aktivnosti u Zagrebu, uz paralelnu kampanju na društvenim mrežama.

– Mjesec je lipanj gluhosljepoće i ovo smo događanje, kao i posljednje tri godine, organizirali s ustanovom Mali dom, upravo ususret ‘Međunarodnom tjednu Helen Keller’, koji se obilježava posljednji tjedan u lipnju. Različitim aktivnostima želimo osvijestiti građane o postojanju glouhosljepoće kao jedinstvenog invaliditeta i približiti im izazove života s gluhosljepoćom. S obzirom da je to nevidljiv pa tako i široj javnosti neprepoznat invaliditet, cilj svih naših aktivnosti upravo je informiranje i edukacija – poručili su iz Saveza.

Međunarodni tjedan Helen Keller posvećen je ikoni gluhosljepoće, američkoj književnici i aktivistici, koja je mnogima postala inspiracija i uzor za život bez ograničenja, kao i simbol upornosti u svladavanju ograničenja s kojima se susreću osobe s invaliditetom.

Helen Keler rođena je kao zdravo dijete, no u dobi od samo 19 mjeseci oboljela je od upale moždane ovojnice koju je jedva preživjela. Posljedica bolesti bio je trajni gubitak vida, sluha i govora. Iz ‘mraka’ je polako počela izlaziti 1887. godine, u dobi od sedam godina, kada je donekle naučila brinuti o sebi. Bila je nadprosječno inteligentno dijete pa su je roditelji poslali u slavnu bostonsku školu za slijepe, Perkins Institute. Tamo joj je pomogla u obrazovanju Anne Mansfield Sullivan, koja je u djetinjstvu jednako imala problema s vidom i također pohađala Perkinsovu školu za slijepe.

S deset godina Helen je, potaknuta pričom o gluhoj Norvežanki Ragnhildi Kaata (23. svibanj 1873. – 12. veljače 1947.), pokušala proizvesti govor, a mogla je razumjeti ljude koji nisu znali ni abecedu prstima niti brajicu, i to samo dodirom njihovih pokreta usana. U dobi od 14 godina, preselila se zajedno sa Sullivan u New York, gdje je Helen od 1894. do 1896. godine krenula u Wright – Humason, specijalnu školu za gluhu djecu u New Yorku i posvetila se učenju govora. Nakon toga se vraća u Massachusetts i upisuje Cambridge, gdje je školovanje platio njezin obožavatelj Mark Twain, koji je rekao da je Helen ‘najveća junakinja u ljudskoj povijesti, kao i najveća žena nakon francuske nacionalne heroine Ivane Orleanske’. Na koledžu Radcliff od 1900. do 1904. godine studirala je strane jezike i povijest, specijalizirajući se za englesku književnost, a tada su nastala i njezina prva djela. Samo deset godina nakon što je uz pomoć Anne Sullivan naučila svoju prvu riječ, Helen Keller je diplomirala s najvišim ocjenama i postala prva gluha osoba koja je uspjela dobiti diplomu. Ujedno, na Radcliffeu je obranila i doktorat iz filozofije, postavši jednom od popularnijih ikona američke kulture te se još jednom dokazala kada je odlučila angažirati se kao socijalna radnica.

Godine 1915. ona i George Kessler osnovali su međunarodnu organizaciju Helen Keller, koja je prije svega bila posvećena istraživanju vida, zdravlja i prehrane. Slijepa i gluha, Helen Keller napisala je sedam knjiga i, premda nikada nije čula nikakav zvuk, savladala je nemoć svojih glasnica i odlučno progovorila engleski, francuski i njemački. Početkom 60-ih godina povukla se iz javnosti nakon što je pretrpjela moždani udar. Svakako, velika inspiracija ne samo OSI populaciji, već i svim ljudima diljem svijeta, koja je dokazala da nemoguće može postati moguće.

– Zbog specifičnosti samog invaliditeta, gluhoslijepe osobe spadaju u najranjiviju skupinu čak i unutar zajednice OSI te život provode u stalnom dokazivanju i prilagodbi na ovo progresivno oštećenje. Zbog istovremenog, dvostrukog oštećenja – i sluha i vida, GSO za kretanje, pristup informacijama, socijalnu interakciju, obrazovanje i sve ono što zdravi ljudi podrazumijevaju pod svakodnevni život – osobe s gluhosljepoćom trebaju prevoditelje za gluhoslijepe osobe, koji su njihove oči i uši – objasnili su iz Saveza.

Naposljetku su naglasili da je bogat sadržaj, prepun iskustvenih, interaktivnih radionica, izvrstan model za edukaciju građana te svake godine imaju odličan odaziv i puno interesa.

– Svaka promjena počinje od nas samih i zato je svaki osviješteni pojedinac, u ovom kontekstu, pobjeda i motiv za dalje.

Savez Dodir ove godine obilježava 30 godina djelovanja te poziva sve zainteresirane da ga prate na njegovim društvenim mrežama.

Nastavi čitati

U trendu