U programu Ljetnih dana mladih Downića sudjelovalo je oko 40 djece i mladih iz sedam županija Hrvatske i Slovenije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore. Kako bi sve dobro prošlo imali su 30-ak volontera
Prošlog petka, 21. lipnja pa do nedjelje, 23. lipnja 2024. godine održani su 3. Ljeti dani mladih Downića. Trodnevno druženje u splitskom Sportskom centru ‘Pomak’ održano je uz likovne radionice, društvene i sportske igre za djecu i mlade s Down sindromom. U programu je sudjelovalo oko 40 djece i mladih.
– Kako svake godine povećavamo svoju međunarodnu obitelj s Downovim sindromom, ove godine su sudjelovali djeca i mladi iz sedam županija Hrvatske te Slovenije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore.
Njihova sreća je ono što nas motivira da se trudimo te je povratna informacija koju imamo da su djeca s osmjesima došla kući, a neki su htjeli ostati jer su željeli još. Bilo je i suza na rastanku jer nam je svima bio težak budući da se lako vezati za naše sudionike i količinu sreće i ljubavi koju imamo na projektu. Vjerujemo da se kod nas sklapaju životna prijateljstva – kazala nam je Ina Barić Požnjak, predsjednica Humanitarne udruge Adonis koja stoji iza ovog projekta.
Kako bi sve prošlo dobro imali su 30-ak volontera.
– Od 21. do 23. lipnja 2024. godine održali smo radionice u Sportskom centru Pomak čiji su potpisnici kineziolog Tea Mikelić i STEAM radionice čiji su potpisnici Ivana Bogdanović i Ina Barić Požnjak. Radili smo na magnetizmu, elektricitetu i kemijskim reakcijama te pričali o Nikoli Tesli.
Pjevali smo, plesali, sa sudionicima i njihovim roditeljima obišli Split i Trogir i vozili se na Čiovu brodovima uz pomoć turističke vodičice Anite Birimiše i caffe bara Flashback /Trogir rent a boat, a sve nas je vozio Čagalj tours – provela nas je kroz događanja Barić Požnjak.
Posebno je naglasila radionicu Obrtničke Škole koju su vodile Ivuša Muselin, Ana Kujundžić , te iz Obrtničke škole Požega, ujedno i mama jednog divnog mladića koji je dio ove priče, Katarina Bajt.
Sama modna revija održana je u hotelu President u Solinu, a izlagači revije bili su višegodišnji suradnici Olja Einfalt, Šime Kovačević, Obrtnička škola i Blu Aureus iz Trogira. Modeli su jasno bili mladi sa sindromom Down koji su pozornicom koračali poput profesionalaca.
Između izlazaka je nastupao plesni studio Dimache, poznatih koreografa i baletnog para splitskog HNK Remusa i Sanje Dimache.
Kažimo još da je Humanitarna udruga Adonis osnovana krajem 2022. godine u Zagrebu. Postoji kako bi poboljšali kvalitetu života djece i mladih s poteškoćama u razvoju te djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi. To rade tako da osiguravaju konkretan edukativan sadržaj kroz radionice.
Kroz projekte rade na senzibiliziranju javnosti, prihvaćanju razlika i stvaranju tolerantnijeg okruženja za mlade.
Primjenjuju sve pozitivne vrijednosti koje djeca nauče kroz projekte i edukaciju kao i sportsko – zabavne susrete. Glavni cilj ove udruge je unaprjeđenje kvalitete življenja mladih s fizičkim i intelektualnim teškoćama i mladih bez roditeljske skrbi, kao i osnaživanje prava i integracije mladih osoba s fizičkim i intelektualnim teškoćama.
Banke hrane imaju ključnu ulogu u podizanju svijesti o siromaštvu i gladi, kao i o važnosti solidarnosti i zajedništva. Svaka donacija sprečava bacanje hrane i pruža dostojanstvenu podršku potrebitima
Poslušaj članak
Kako bi se potaknulo doniranje hrane i smanjilo njezino bacanje, u Hrvatskoj su otvorene Banke hrane. Trenutno ih je devet, a osam ih vode društva Crvenoga križa: Zagreb, Osijek, Karlovac, Koprivnica, Virovitica, Požega, Čakovec te Krapinsko-zagorska županija.
Banke hrane su organizacije koje omogućuju prikupljanje i distribuciju hrane osobama u potrebi. Njihovo djelovanje uključuje suradnju s donatorima, upravljanje informacijskim sustavom za donacije, promociju doniranja hrane te koordinaciju distribucije. Donatori, poput proizvođača i trgovačkih lanaca, doniraju viškove hrane koji se zatim distribuiraju putem sustava Crvenoga križa. Ove aktivnosti ne samo da pomažu socijalno ugroženim skupinama, već i pridonose smanjenju otpada i promoviranju održivog upravljanja resursima.
Prva Banka hrane u Hrvatskoj otvorena je prije više od godinu dana u Zagrebu, pri Gradskom društvu Crvenoga križa Zagreb.
– Banka hrane je nadogradnja našeg postojećeg sustava Socijalnog dućana. Od otvaranja Banke hrane do danas prikupljeno je 225.641,57 kg hrane i neprehrambenih proizvoda, ukupne vrijednosti 616.892,72 eura. Trenutno skrbimo o 675 korisnika, odnosno 376 kućanstava. Paketi hrane korisnicima se dodjeljuju mjesečno, prema prethodno upućenom pozivu – pojasnio je Petar Penava, ravnatelj zagrebačkog Crvenog križa.
Banku hrane vodi i Gradsko društvo Crvenoga križa Osijek. Ravnateljica Martina Hećimović ističe kako su iskustva u prvih devet mjeseci rada pozitivna.
– Svijest o važnosti sprečavanja bacanja hrane i njenog doniranja još nije dovoljno raširena, no centralizirani sustav Banke hrane poboljšao je komunikaciju između donatora i posrednika, omogućio bolje usklađivanje ponude i potražnje te plansku distribuciju krajnjim korisnicima – kazala je.
Unatoč pozitivnim rezultatima, obje Banke hrane suočavaju se s izazovima. Zagrebačka Banka hrane često se suočava s manjkom prehrambenih proizvoda dugog roka trajanja i higijenskih potrepština. Ovaj problem rješava se prijavama na EU fondove, poput FEAD-a.
U Osijeku je glavni izazov financijska održivost.
– Iako je Ministarstvo poljoprivrede podržalo uspostavu i opremanje banaka hrane, svakodnevno vođenje iziskuje značajna sredstva. Redoviti modeli sufinanciranja bili bi od velike pomoći, omogućili bi širenje aktivnosti i unapređenje digitalne platforme za donatore – naglasila je Hećimović.
Korisnici su iznimno zadovoljni jer im je pomoć redovitija i raznolikija.
– Paketi hrane nisu unificirani jer sadržaj ovisi o trenutnim donacijama. Suradnja s donatorima je pozitivna, jer im doniranje viškova hrane pomaže riješiti logističke i financijske izazove – dodao je Penava.
No, na istoku Hrvatske svijest o doniranju hrane još nije dostatno razvijena.
– Veliki proizvođači rijetko doniraju hranu blizu isteka roka trajanja, dok su trgovački lanci nešto aktivniji – istaknula je Hećimović.
Banke hrane imaju ključnu ulogu u podizanju svijesti o siromaštvu i gladi, kao i o važnosti solidarnosti i zajedništva. Svaka donacija sprečava bacanje hrane i pruža dostojanstvenu podršku potrebitima.
Godišnje se u Hrvatskoj baci 71 kilogram hrane po stanovniku, što čini ukupno 286.000 tona hrane, od čega je 106.000 tona jestivo. Najveći dio otpada (76 posto) nastaje u kućanstvima. Projekti poput Banke hrane stvaraju mrežu podrške i pomažu da se hrana tretira kao dragocjen resurs, a ne otpad.
Svaka spašena namirnica doprinosi ne samo pojedincu, već i održivijem društvu.
Program će okupiti praktičare i praktičarke, stručnjakinje i stručnjake čiji rad nadilazi prepreke i promiče pristupačnost u kulturi
Poslušaj članak
Danas počnje serija predavanja u sklopu Seminara za pristupačnu budućnost i predstavit će niz kreativnih i praktičnih pristupa koji umjetnost i kulturu čine inkluzivnijima za stvaratelje i publiku s invaliditetom.
Seminar razmatra kako pristupačnost može transformirati sudjelovanje u kulturi, osnažiti marginalizirane zajednice i potaknuti sustavne promjene u svijetu koji je oblikovan isključujućim kriterijima. Stavljajući naglasak na perspektive praktičarki i praktičara koji djeluju na sjecištu kreativnosti, aktivizma i inkluzije, program ima za cilj potaknuti dijalog i iznijeti konkretne ideje za izgradnju inkluzivnijeg kulturno gkrajolika.
Seminar za pristupačnu budućnost organiziraju udruge Kurziv – Platforma za pitanja kulture, medija i društva (nakladnik portala Kulturpunkt.hr) i SCCA – Ljubljana, a program će okupiti praktičare i praktičarke, stručnjakinje i stručnjake čiji rad nadilazi prepreke i promiče pristupačnost u kulturi.
Program uključuje dva međusobno isprepletena tematska pristupa. Prvi istražuje kreativne i umjetničke poglede na pristupačnost.
Saša Asentić, izvedbeni umjetnik, kulturni radnik i osnivač organizacije Per.Art (Novi Sad), pružit će uvid u istraživački projekt kojim kritički reinterpretira povijest plesa kroz prizmu invaliditeta, koristeći sjećanje i rekonstrukciju kao metode otpora. Nataša Antulov, Nataša Bačić i Mila Čuljak, koordinatorice projekta Peti ansambl (Rijeka), predstavit će dugoročni umjetnički angažman ansambla među mladima s invaliditetom i govoriti o tome kako inkluzivno kazalište može transformirati kulturne institucije i smanjiti društvene nejednakosti.
Drugi tematski pristup nudi praktične, ‘know-how’ perspektive o pristupačnosti. Saša Lesjak, vodeća slovenska stručnjakinja za Easy Read (lako razumljive materijale) s Instituta RISA (Slovenj Gradec), prikazat će njihove primjene u umjetnosti i kulturi, fokusirajući se na to kako učiniti kompleksne kulturne sadržaje dostupnima osobama s različitim poteškoćama i svima koji imaju koristi od jednostavnije komunikacije. Maja Ogrizović, voditeljica projekata Film svima i Kultura svima (Rijeka), govorit će o važnosti promicanja inkluzivnih praksi i dostupnosti umjetnosti i kulture, kao i o praktičnoj strani prilagodbe različitih vrsta kulturnog sadržaja potrebama osoba s invaliditetom.
Program je besplatan. Održat će se na engleskom jeziku putem platforme Zoom, uz titlove na engleskom jeziku.
U četvrtak su na rasporedu Nataša Antulov, Nataša Bačić & Mila Čuljak: Potencijali inkluzivnog kazališta: iskustvo Petog ansambla. Početak je u18 sati.
U 19 sati vas očekuje Film svima + Kultura svima – inkluzivne kulturne prakse. Sve, za svakoga Maje Ogrizović.
U petak, s početkom u 18 sati na rasporedu je Estetika pristupačnosti i politike sjećanja Saše Asentić, a u 19 sati Informacije za sve – Kultura za sve Saše Lesjak.
Program podržavaju Grad Zagreb (Ured za kulturu i civilno društvo), Zaklada Kultura Nova za civilno društvo te Grad Ljubljana (Odjel za kulturu).
Uključivanje studenata u ovakve, nadasve, plemenite aktivnost ne samo da pomaže potrebitima, već ih i educira o važnosti društvene odgovornosti te ih potiče na aktivno sudjelovanje u zajednici i promoviranje volonterstva kako bi se osvijestila važnost solidarnosti i zajedništva
Humanost kao ljubav i nesebičnost, humanost kao sreća i ispunjenost.
Humanost je nešto na što vas i ove godine poziva tim od 17 studenata Ekonomskog fakulteta u Splitu koji pod vodstvom profesorice Smiljane Pivčević organizira humanitarnu akciju ‘Djeca za djecu’.
Istoimena humanitarna akcija organizira se već 11. put, a traje od 1. prosinca 2024. do 15. siječnja 2025. te je posvećena Udruzi Srce Split, udruzi osoba s cerebralnom paralizom.
Uključivanje studenata u ovakve, nadasve, plemenite aktivnost ne samo da pomaže potrebitima, već ih i educira o važnosti društvene odgovornosti te ih potiče na aktivno sudjelovanje u zajednici i promoviranje volonterstva kako bi se osvijestila važnost solidarnosti i zajedništva.
Humanitarna akcija ‘Djeca za djecu’ donosi za svakoga ponešto zanimljivo, a prvi na redu od planiranih događaja bio je upravo turnir u nogometu i košarke. Održan je ove subote, 7. prosinca 2024. u dvorani OŠ Visoka.
Pripremili su i prodajnu izložbu božićnih ukrasa koje su već vrijedno započela izrađivati djeca iz vrtića i osnovnih škola u SDŽ. Štandove s ukrasima možete pronaći u trgovačkom centru Joker od 16. do 18. prosinca te u trgovačkom centru City Center One od 18. do 22. prosinca.
Ako želite iskušati svoju sreću, na štandovima možete sudjelovati i u humanitarnoj lutriji te osvojiti vrijedne nagrade poput večera, ulaznica za različite zabavne sadržaje, tretmana ljepote i mnogih drugih.
Krajem godine na redu je aukcija dresova sportaša, a na vama ostaje da otkrijete kojih. Nakon Nove godine krenite ponavljati gradivo za The Showtime kviz koji će se održati u Plan B Pubu s početkom u 18 sati.
Pratite sve novosti putem službenih kanala, Instagrama i Facebooka pod nazivom ‘Djeca za djecu – humanitarna akcija’ kao i aktivnosti Udruge Srce putem njihove web stranice, Facebooka i Instagrama.
Podršku uvijek možete iskazati i donacijom novčanih sredstava na broj računa HR9824070001300052235.
‘Zahvaljujemo svima koji su nam dosada iskazali podršku i svima koji će tek postati dio ove priče!’ – poručuju studenti.
Ne propustite biti dio priče o malim srcima koja stvaraju velike promjene.
Na našoj web stranici koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najrelevantnije iskustvo pamćenjem vaših preferencija i ponovljenih posjeta. Klikom na “Prihvati sve” pristajete na korištenje SVIH kolačića. Međutim, možete posjetiti "Postavke kolačića" kako biste dali kontrolirani pristanak.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva dok se krećete web stranicom. Među njima, kolačići koji su kategorizirani kao potrebni pohranjuju se u vaš preglednik jer su neophodni za rad osnovnih funkcija web stranice. Također koristimo kolačiće trećih strana koji nam pomažu analizirati i razumjeti kako koristite ovo web mjesto. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem pregledniku samo uz vaš pristanak. Također imate mogućnost isključiti ove kolačiće. Ali isključivanje nekih od ovih kolačića može utjecati na vaše iskustvo pregledavanja.
Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija kao što je dijeljenje sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanje povratnih informacija i druge značajke trećih strana.
Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.
Neophodni kolačići apsolutno su neophodni za ispravno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice, anonimno.
Oglašavački kolačići koriste se kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje na web-mjestima i prikupljaju podatke za pružanje prilagođenih oglasa.