Poveži se s nama

Vijesti

ZAGREBAČKO DIJABETIČKO DRUŠTVO Obilježen Hrvatski dan šećerne bolesti

Objavljeno

/

Ova slika prikazuje skupinu ljudi koji stoje ispred bijelog šatora. Štand je ukrašen plavim balonima i ima plakat s informacijama. Oko njih se nalazi više osoba, a pozadina prikazuje štand i zgradu od kamena.
Foto: Klaudija Klanjčić

Povodom obilježavanja Hrvatskog dana šećerne bolesti, 14. svibnja, Zagrebačko dijabetičko društvo, u suradnji sa Studentskom sekcijom za endokrinologiju i dijabetologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, održalo je javnozdravstvenu akciju na Cvjetnom trgu, čiji je cilj senzibilizirati javnost o sve većoj pojavnosti dijabetesa

Iz Zagrebačkog dijabetičkog društva navode kako je od iznimne važnosti kontinuirano raditi na povećanju svjesnosti o dijabetesu (njegovoj prevenciji, ranom otkrivanju, pristupu skrbi i liječenju), kako u široj javnosti tako i među svim dionicima u društvu koji mogu utjecati na pozitivne promjene.

Organizirali su za građane besplatno mjerenje šećera, krvnog tlaka i vaganje, mjerenje visine i opsega struka kako bi se mogao izračunati BMI i procijeniti raspored težine, kao i savjetovanje s dijabetolozima i nutricionistima jer, kako ističu, javnost se treba upoznati s opasnošću neotkrivene i neregulirane šećerne bolesti, dok je oboljelima potrebno pružiti nove informacije i spoznaje o mogućnostima liječenja i važnosti kontrole vlastite bolesti.

Unutar četiri sata, izvršeno je ukupno 300 mjerenja šećera u krvi. Od ovog ukupnog broja, otkriveno je 16 osoba odrasle dobi s povišenom vrijednosti šećera u krvi, dok ih je dvoje imalo iznimno visoku razinu vrijednosti. Svi novootkriveni dobili su pomoć i upute stručnog medicinskog tima KB-a Sveti Duh i liječnika iz Hrvatskog društva za endokrinologiju i dijabetologiju HLZ.

– Šećerna bolest jedan je od vodećih javnozdravstvenih problema suvremenog društva. Prema podacima CroDiab Registra, prošle godine je u Hrvatskoj bilo 395.058 osoba sa šećernom bolesti, a broj oboljelih povećava se iz godine u godinu. Ranija istraživanja pokazuju da u Hrvatskoj tek 60 % oboljelih osoba ima postavljenu dijagnozu tako da se procjenjuje da je ukupan broj oboljelih veći od 600.000. Nažalost, od 2019. Hrvatska je, i prema podacima Eurostata zemlja s najvećom smrtnošću od dijabetesa u Europi. Šećerna bolest je 4. vodeći uzrok smrti sa udjelom od 7,8 % u 2022. godini. Svaka druga oboljela osoba ni ne zna da ga ima. Troškovi neliječenog dijabetesa iznose gotovo 20 posto cjelokupnog budžeta za zdravstvo u Hrvatskoj.  S dijabetesom se može živjeti kvalitetno, no nužno je razumjeti bolest, informirati se o njezinim posljedicama, a potrebno je i redovito odlaziti i komunicirati s liječnikom kako bi se bolest stavila pod kontrolu – izjavila je Manja Prašek, predsjednica Zagrebačkog dijabetičkog društva.

– Cilj je naše studentske sekcije pružiti dodatnu edukaciju studentima medicine koji se žele uže baviti područjem endokrinologije i dijabetologije, ali i općoj populaciji kroz javnozdravstvene akcije i projekte koje organiziramo. Povodom Hrvatskog dana šećerne bolesti već drugu godinu surađujemo sa Zagrebačkim dijabetičkim društvom – dovodimo liječnike građanima (umjesto građane liječniku) što smatram naročito važnim u pravovremenom prepoznavanju tihog stadija predijabetesa. Ustrajna promjena životnih navika može odgoditi prijelaz iz predijabetesa u šećernu bolest i potrebu za uvođenjem terapije – poručila je Ana Pavić, predsjednica Studentske sekcije za endokrinologiju i dijabetologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

– Prakticirati kvalitetne prehrambene navike je ključno za prevenciju i regulaciju dijabetesa. Pravilna prehrana može pomoći kod prevencije debljine i dijabetesa tip 2 te održavanju optimalne razine šećera u krvi kod osoba sa postojećom dijagnozom dijabetesa.Naglasak treba staviti na unos neškrobastog povrća, vlakana, cjelovitih žitarica, proteina te na minimiziranje rafiniranih ugljikohidrata i jednostavnih šećera. Kontrola unosa ugljikohidrata i ravnoteža između proteina, masti i vlakana mogu poboljšati osjetljivost na inzulin i smanjiti potrebu za lijekovima. Edukacija o pravilnoj prehrani i tjelesnoj aktivnosti može osigurati dugoročnu kontrolu dijabetesa i smanjiti komplikacije povezane s ovim stanjem – izjavila je magistra nutricionizma Đurđica Mijanović iz Zagrebačkog dijabetičkog društva.

Dok su liječnici radili kod štanda, mi smo sjeli s damama iz Zagrebačkog dijabetičkog društva za obližnji stol.

Vera Burić (84) članica je Društva već punih 19 godina, otkada joj je bolest pokucala na vrata.

– Otkad sam postala dijabetičar, odmah sam se učlanila u Zagrebačko dijabetičko društvo, koje nam jako puno pomaže u tom smislu što imamo razna predavanja, edukativne radionice, druženja, šetnje. Imali smo 30-ak izleta koje smo napravili prije korone. Sada ih nažalost nemamo, ali zato hodamo po Maksimiru. Inače preferiramo puno kretnje i vježbe disanja, koje trenutno imamo jedanput mjesečno ili tjedno. Ono što je najbitnije jest da mi međusobno razmjenjujemo naša iskustva – rekla je Burić.

– Mislim da bismo teško surađivali da nema Zagrebačkog dijabetičkog društva. Nadam se da će se još više razvijati svijest, kao što pruža i ova akcija, o tome što znači biti dijabetičar. Do sada je poznata cifra od oko 400.000 dijabetičara, a smatra se  da je barem još 50 posto onih koji ni ne znaju da su dijabetičari. Najveći dio ide na tip 2, oko 90 posto, a nas koji imamo tip 1 nas je deset posto – dodala je Burić.

Gospođa Silva iz Zagreba živi sa šećernom bolešću već 50 godina.

– U Zagrebačkom dijabetičkom društvu sam već jako dugo. Ono mi je izvanredno zato što ima odličnu edukaciju o svemu što se tiče šećerne bolesti. Na inzulinskoj sam pumpi i senzoru, što je moderna tehnologija koja jako dobro pomaže nama dijabetičarima. Nema bockanja, straha od hipoglikemije ili hiperglikemije – rekla je Silva, istaknuvši da je uz njezinog brata šećernu bolest nedavno dobio i njezin sin (35), koji je srećom dobro educiran o svemu.

Gospođa Perinčić (75) u Zagrebačkom dijabetičkom društvu je oko 12 godina. Ima dijabetes tipa 2, koji redovito kontrolira i dobro se nosi sa cijelom situacijom. Ovu akciju posjetila je zajedno sa svojom kćerkom.

– Redovito odlazim u Društvo svaki četvrtak i puno mi znači podrška cijele zajednice. Vrlo je važno druženje. Prije korone smo išli na izlete, ali sada ih nažalost više nema. Sada idemo na šetnje Maksimirom i to mi paše. Sin mi živi u Puli, imam tri unuka i sa njima svima je sve u redu, a ja sam u Zagrebu sama, ali živim vrlo aktivno. Osim što idem u Društvo, samoću popunjavam odlascima u kazališta i redovitim šetnjama tako da je bolest pod kontrolom – rekla je Perinčić.

Partneri ove Javnozdravstvene akcije su tvrtke Novo Nordisk i Medilab ONE.

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

In Metropola

IVANA KEKIN Kao predsjednica države snažno ću se zalagati za prava osoba s invaliditetom

Objavljeno

/

Foto: IN-PORTAL

Smatram da je zadatak predsjednice države da brine o interesima osoba s invaliditetom i da u tom smislu treba imati službene savjetnike koji joj u tome pomažu, rekla je Kekin

Bude li Ivana Kekin izabrana za predsjednicu države, osobe s invaliditetom na Pantovčaku će imati glasnu i angažiranu zagovornicu.

Najavila je to Kekin jučer na Europskom trgu u Zagrebu, gdje je na konferenciji za novinare objavila svoju predsjedničku kandidaturu. U fokusu njezina interesa bit će zalaganje za temeljne postulate socijalne države, dakle zastupat će i interese svih onih koji žive na marginama društva, nerijetko zapostavljeni i dehumanizirani, a takvih nije malo. Ivana Kekin zastupat će vrijednosti zelene ljevice.

Na pitanje novinara In Portala hoće li, bude li stolovala na Pantovčaku, imenovati savjetnika ili savjetnicu za OSI problematiku, Kekin je kazala kako ‘apsolutno smatra da su potrebe osoba s invaliditetom u ovoj zemlji potpuno zanemarene’.

– Smatram da je zadatak predsjednice države da brine o interesima osoba s invaliditetom i da u tom smislu treba imati službene savjetnike koji joj u tome pomažu – rekla je Kekin.

– U Ustavu piše da je Hrvatska socijalna država jednakih građana i mislim kako se dosadašnji predsjednici nisu se dovoljno posvećivali toj temeljnoj vrijednosti. Bit ću predsjednica koja će otvoriti dijalog s građanima o tome što je socijalna država i kakva nam država treba u 21. stoljeću, kuda smo krenuli i zašto smo se toliko udaljili od socijalnih tema za koje smo se dogovorili da su nam važne.

Snažnu podršku njezinoj kandidaturi jučer su izrazili i Sandra Benčić te Tomislav Tomašević kao koordinatori stranke Možemo!, koji su o Kekin govorili samo u superlativu. S Ivanom Kekin na Pantovčaku, imat ćemo pouzdanu, energičnu i vrijednu predsjednicu, naglasili su Benčić i Tomašević, posebno naglašavajući njezinu zavidnu radnu etiku.

Ranije tog dana Tomislav Tomašević, u svojstvu gradonačelnika Zagreba, sa svojom je zamjenicom Danijelom Dolenec službeno otvorio novi Dječji vrtić u Gajnicama u koji je uloženo 800.000 eura. Pritom je gradonačelnik naglasio kako je od početka njegova mandata u gradske škole i vrtiće uloženo više od 250 milijuna eura, a pritom je poseban interes iskazan za inkluziju djece s razvojnim teškoćama. Izgradnja društva jednakih mogućnosti, dalo bi se zaključiti iz izlaganja gradonačelnika i njegove zamjenice, svoje temelje mora imati u odgojnom i obrazovnom sustavu.

– Prve dvije godine fokus nam je bio na istoku grada jer se tamo nalazila većina korisnika mjere roditelj odgojitelj. U kratkom smo roku uspješno apsorbirali više tisuća djece kojima je ranije bio zabranjen upis i sada fokus selimo na zapad grada. Paralelno radimo na 15 projekata na zapadu grada i u Novom Zagrebu – kazala je zamjenica Dolenec.

Gradska je uprava za svog mandata izgradila, obnovila ili dogradila 23 vrtića i škole, dok je njih dvanaest trenutno u radovima.

Nastavi čitati

Vijesti

Najatraktivniji poslodavci u financijskoj djelatnosti i djelatnosti osiguranja

Objavljeno

/

Ova slika prikazuje čovjeka u invalidskim kolicima koji radi na prijenosnom računalu za stolom u uredu. Čovjek nosi bordo košulju i tipka na prijenosnom računalu. Na stolu je mala biljka i drveni organizator. U pozadini se vidi prozor sa žaluzinama i žena koja radi za drugim stolom.

Mogućnost napretka u struci, pozitivna atmosfera u radnoj okolini, sigurnost radnog mjesta i dobra reputacija samo su neki od razloga atraktivnosti najpoželjnijih poslodavaca iz ovih djelatnosti

Prema istraživanju Poslodavac prvog izbora, u kojem je tijekom 2023. sudjelovalo više od 25 tisuća ispitanika, najpoželjniji poslodavci u Hrvatskoj u financijskim djelatnostima i djelatnostima osiguranja su Erste&Steiermärkische Bank, Zagrebačka banka, Privredna banka Zagreb, Hrvatska narodna banka i Croatia osiguranje.

Ključni razlozi atraktivnosti

Sudionici istraživanja su zamoljeni da odaberu do tri faktora zbog kojih su navedeni poslodavci zauzeli svoja mjesta na popisu najpoželjnijih tvrtki u Hrvatskoj.

Najviše ispitanika (49%) ističe prilike za napredak u struci kao ključan razlog atraktivnosti poslodavaca koji se nalaze na vrhu liste najpoželjnijih tvrtki u financijskoj djelatnosti i djelatnosti osiguranja. Na drugom mjestu našla se sigurnost radnog mjesta (44%), a na trećem dobri međuljudski odnosi (35%).

Od ostalih faktora, ističu se dobar tretman od strane nadređenih osoba, dobra reputacija tvrtke, ravnoteža poslovnog i privatnog života te brojne prilike za hijerarhijsko napredovanje.

Mijenjati poslodavca ili ne?

Nešto manje od polovice ispitanika (46,9%) kojima je poslodavac prvog izbora tvrtka iz navedenih djelatnosti često razmišlja o promjeni poslodavca. Trećina zaposlenih ispitanika (34,5%) ponekad razmišlja o promjeni poslodavca, dok 18,4% ljudi nikad ne razmišlja o davanju otkaza.

Lojalnost raste ovisno o tome rade li sudionici istraživanja kod svog poslodavca prvog izbora. Više od polovice ispitanika (54%) zaposlenih kod poslodavca prvog izbora uopće ne razmišlja o promjeni posla, 34% se ponekad ili rijetko ‘igra’ s tom mišlju, dok svega 11% često mašta o pronalasku drugog poslodavca.

Kad je riječ o najvažnijim beneficijama koje očekuju od poslodavaca prvog izbora iz ovih djelatnosti, ispitanici najčešće navode: bonuse za izvanredna postignuća, fleksibilno radno vrijeme, edukacije zaposlenika, naknadu za putne troškove te plaćene zdravstvene usluge.

Bonus za preporuke i pokriveni troškovi kulturnih ili sportskih aktivnosti najmanje su važne beneficije, ističu sudionici istraživanja.

Izvor: MojPosao

Nastavi čitati

Atletika

POI Paraatletičar Ivan Katanušić peti u bacanju diska

Objavljeno

/

Foto: Daniel Kasap

Osjećao sam da mogu više, ali očito ne mogu. Godina je počela super, onda su krenule neke ozljede koje su me vratile nazad i to je to, kazao je 33-godišnji Katanušić

Hrvatski paraatletičar Ivan Katanušić osvojio je peto mjesto u bacanju diska u kategoriji F64 na Paraolimpijskim igrama u Parizu.

Katanušić je bacio svoj najbolji rezultat ove sezone, 54.28 metara zauzevši petu poziciju. Zanimljivo, u travnju je na SP-u u Kobeu osvojio srebro sa 53.89m, no u Parizu niti pola metara bolji rezultat nije bio dovoljan za ulazak u borbu za medalje.

Slavio je Amerikanac Jeremy Campbell s rezultatom 61.14 obranivši zlato iz Tokija. Bila je to ujedno njegovo ukupno peto paralimpijsko zlato. Drugi je bio Akeem Stewart iz Trindad i Tobaga sa 59.66, dok je broncu osvojio Amerikanac David Blair sa 57.76m.

– Osjećao sam da mogu više, ali očito ne mogu. Godina je počela super, onda su krenule neke ozljede koje su me vratile nazad i to je to – kazao je 33-godišnji Katanušić.

U Pariz je stigao kao paraolimpijski doprvak iz Tokija, te svjetski doprvak iz Kobea ove godine. No, Pariz mu očito nije bio sretan kao Japan.

– Nikada sreće u Parizu. Prošle godine sam ovdje bio četvrti, sada peti – dodao je.

Katanušić je u Tokiju osvojio medalju po jakoj kiši, danas je u Parizu cijeli dana padalo, vrijeme se smirilo tek pred početak natjecanja.

“Baš sam pomislio na tokijski potop, no kiša je u Parizu stala prije natjecanja. Možda bi bilo bolje da nije,” dodao je sa smiješkom.

Ovoga puta na tribinama Stade de Francea je imao posebne navijače, sina Filipa i suprugu Anamari Kožul, bivšu atletičarku.

“Krajem prošle godina dobio sam najveću medalju u svom životu. Bili su na tribinama što mi je davalo posebnu snagu.”

Prošle godine je sina dobio i paraolimpijac Matija Sloup.

“Da, ja njemu pričam kako se uspavljuje beba, a on meni kako se hrani i svima dobro, ha, ha.”

Kazao je i kako se sada želi prvo dobro odmoriti prije donošenja ikakvih odluka.

– Nekada davno sam vruć donosio odluke, sada se moram odmoriti, no mislim da u meni ima još nešto – kazao je na kraju.

Osim paraolimpijskog srebra iz Tokija i svjetskog srebra iz Kobea, osvojio je bronce na SP-u 2017. u Londonu i 2019. u Dubaiju. Osvojio je i šest medalja sa europskih prvenstava, uključujuću zlato u bacanju diska iz Bydgoszcza 2021. i zlato u bacanju kugle iz Grosseta 2016.

Hina

Nastavi čitati

U trendu