Poveži se s nama

Life&Style

AUSTRIJA Odmor bez stresa i prepreka za osobe s invaliditetom

Objavljeno

/

Na slici je prekrasan krajolik okružen zelenim pašnjacima i planinama. Na slici se vide tri smeđe krave koje leže i drvena kuća, a uz nju jedan svisoki bor.
Foto: TU Magazin

Osim što je pravno odlično uređena država, Austrija obiluje i fantastičnim ponudama za ljude sa ili bez invaliditeta

Osim što je pravno odlično uređena država, Austrija obiluje i fantastičnim ponudama za ljude sa ili bez invaliditeta. Svi znamo da je osobama s invaliditetom od velike važnosti naći pristupačan smještaj u svakom smislu te riječi.

Osoba s invaliditetom mora se moći kretati bez prepreka na mjestu na kojem se nalazi. Iako se većina svjetski poznatih, velikih europskih gradova kune u to da su svi ljudi jednako važni, i dalje nerijetko zaboravljaju na potrebe osoba s invaliditetom. Zbog neprilagođene infrastrukture, osobe s invaliditetom često su uskraćene za obilazak nekih znamenitosti po velikim europskim središtima.

Da nisu svi neosjetljivi na potrebe i želje osoba s invaliditetom, dokaz je Austrija. Naime, u toj zemlji do inkluzije drže više nego u većini drugih zemalja diljem svijeta.

U Austiji postoji velik broj hotela prilagođenih potrebama osoba s invaliditetom. Oni imaju čak 8 barrier-free hotela za osobe s ogrančenom pokretljivošću.

U hotelskim sobama će vas dočekati posebna oprema za korisnike invalidskih kolica, tuš kabine koje su dovoljno velike da se osoba u kolicima može neometano kretati u tušu. Također, u svim sobama su prekidači za svjetlo na takvoj razini da ih osoba u kolicima može dohvatiti.

Isto tako, bez prepreka možete uživati u sobama za odmaranje i sauni koja je prilagođena osobama s invaliditetom. Ukoliko želite nešto posjesti, na dohvat ruke vam je i restoran s prilagođenim ulazom u kojem možete uživati u hrani iz domaće organske proizvodnje.

Osim dobre hrane i hotela namjenjenih za osobe s invaliditetom, ovdje možete uživati i u aktivnostima kao što su planinarenje za osobe s invaliditetom pa ako tražite avanturu, onda ste također na pravom mjestu.

Da dobro ste pročitali. U Austriji postoje planinske staze za osobe s invaliditetom, a za cijelu opremu brine se tamošnja udruga osoba s invaliditetom. Od njih se mogu unajmiti invalidska kolica, električni automobil, postoji mogućnost vožnje planinarskom željeznicom te možete doživjeti pravo planinarsko iskustvo.

U austrijskoj regiji Schladming-Dachstein postoje pustolovni programi za osobe s invaliditetom, dok diljem regija u Austriji postoje i prilagođene sportske aktivnosti za osobe s invaliditetom u ljetnim i zimskim mjesecima. Tako, primjerice, ljeti osobe s invaliditetom mogu uživati u parabiciklizmu na Alpama, dok se u regiji Koruška mogu okušati u popularnom Paraclimbingu. Za one koje imaju probleme s vidom, ali bi se svejedno htjeli baviti nekom sportskom aktivnošću, postoji fitness za slabovidne osobe.

Jedna od najzdravijih varijanti aktivnog odmora u Austriji zasigurno je terapijsko jahanje. Provesti vrijeme s ovim predivnim životinjama moguće je na terapijskoj farmi u SalzburgerLandu.

Ako posjetite Austriju zimi, čeka vas pregršt sportskih sadržaja koje bi bilo šteta propustiti.

Skijanje na vodi prava je poslastica za ljude koji su željni adrenalina. S obzirom na prilagođenu sportsku opremu koja cijeloj priči daje sigurnost, moći ćete bez straha uživati u ovom atraktivnom sportu.

Kada na krajolik prekrasnog Tirola padne snijeg, to možete iskoristiti da se okušate u paraskijanju i bar na krako doživite uzbuđenje parasportaša. Diljem cijele regije Tirola postoje skijaške staze prilagođene osobama s invaliditetom koje imaju trgovine s odgovarajućom opremom za potpuni užitak u paraskijanju.

Od svega je možda najuzbudljivija škola skijanja za osobe s invaliditetom gdje stručno osoblje prolazi s polaznicima tehnike skijanja.

Osim po paraskijanju, Tirol je poznat i po promociji adaptivnog nordijskog skijanja. U Tirolu jako drže do ovog sporta pa tako imaju mrežu prilagođenih staza za nordijsko skijanje osoba s invaliditeom, kao i stručno osoblje koje vas ovom sportu može podučiti.

Što se tiče znamenitosti za osobe s invaliditetom, moguće je obići dvorce koji su prilagođeni za kretanje osoba s invaliditetom, ali i mnoge druge znamenitosti kao što je festivalska dvorana Eril Tirol u kojoj osobe s invaliditetom, zahvaljujući dvojnim mjestima za invalidska kolica, mogu uživati u glazbenim i umjetničkim predstavama.

Ako već niste, posjetite ovu predivnu zemlju, sigurno nećete požaliti.  

Gastro kutak

Pečena riba s povrćem pruža nutritivno bogat ručak

Objavljeno

/

Na fotografiji je prikazano ukusno pripremljeno jelo koje se sastoji od cijele pečene ribe, okružene raznim povrćem. Riba je ukrašena kriškama limuna i grančicama ružmarina. Povrće uključuje kolutove krumpira, tikvica, mrkve i crvene paprike, sve začinjeno i pečeno. U pozadini se vidi čaša bijelog vina, svijeća, češnjak i nekoliko grančica ružmarina. Jelo izgleda vrlo privlačno i ukusno, s bogatim bojama i teksturama koje naglašavaju svježinu i kvalitetu sastojaka.
Foto: DALL·E

Priprema ovog jela je jednostavna i brza: sve se sastojke složi u lim za pečenje, začini i peče u pećnici dok ne postanu savršeno mekani i aromatični. Rezultat je cjelovit obrok bogat okusima i hranjivim tvarima, idealan za ručak ili večeru uz društvo obitelji i prijatelja

Sastojci:

  • 2 svježe ribe (brancin, orada ili neka druga bijela riba)
  • 4 češnja češnjaka
  • 2 limuna
  • maslinovo ulje
  • sol i papar po ukusu
  • grančice ružmarina ili majčine dušice
  • 3 krumpira
  • 2 mrkve
  • 1 tikvica
  • 1 crvena paprika

Priprema:

Očistite ribu, isperite je i osušite papirnatim ručnicima. Unutrašnjost i vanjsku stranu ribe posolite, popaprite i premažite maslinovim uljem. U trbuh svake ribe stavite ploške limuna, malo nasjeckanog češnjaka i grančicu ružmarina ili majčine dušice.

Ogulite krumpir i mrkvu te ih narežite na ploške. Tikvicu i papriku narežite na manje komade. Stavite povrće u posudu, posolite, popaprite i dodajte malo maslinovog ulja. Sve dobro promiješajte.

U namašćen lim za pečenje složite povrće. Na povrće stavite pripremljenu ribu. Po želji dodajte još malo maslinovog ulja i limunovog soka preko svega.

Zagrijte pećnicu na 200 °C. Pecite ribu i povrće otprilike 25-30 minuta, dok riba ne postane zlatno smeđa, a povrće mekano.

Poslužite pečenu ribu s povrćem uz kriške limuna i salatu po izboru.

Nastavi čitati

Gastro kutak

Namaz od pistacija koji možete pripremiti kod kuće

Objavljeno

/

Na fotografiji se nalazi staklenka zelene kreme, vjerojatno pistacijevog maslaca, ukrašena listićima mente i komadićima pistacija. Staklenka je vezana konopcem. Pored staklenke nalazi se kriška kruha premazana istom zelenom kremom, a na njoj je i malo meda. Na stolu su također razbacane pistacije, nož s malo kreme na njemu i zdjelica puna pistacija. U pozadini se vidi drvena žlica s medom. Fotografija je zanimljiva jer prikazuje ukusno i estetski privlačno jelo, koje može biti inspiracija za zdravi doručak ili užinu.
Foto: DALL·E

Namaz od pistacija je bogat, kremast i aromatičan dodatak koji se savršeno uklapa u razne obroke. Priprema se od jednostavnih sastojaka, poput tostiranih pistacija, ulja i prirodnih zaslađivača, što mu daje prepoznatljivu, ali delikatnu orašastu notu. Ovaj namaz je izuzetno svestran – možete ga koristiti kao premaz za kruh, tost ili krekere, kao nadjev za palačinke, dodatak kolačima ili čak kao zdravi desertni umak

Sastojci:

  • 200 g/1 i jedna trećina šalice pistacija (nezasoljenih, oguljenih)
  • 2–3 žlice maslinovog ulja ili neutralnog biljnog ulja.
  • 2 žlice meda (ili agavinog sirupa za vegansku verziju)
  • prstohvat soli
  • 50 ml/3 žlice mlijeka

Priprema:

Ako pistacije nisu oguljene, blanširajte ih u kipućoj vodi 1–2 minute, zatim ih ohladite i ogulite.

Lagano ih tostirajte na suhoj tavi nekoliko minuta, dok ne puste miris (pazite da ne zagore).

Pistacije stavite u blender ili multipraktik i miksajte dok ne postanu sitno mljevene. Dodajte med, ulje i prstohvat soli. Polako dodajte mlijeko dok blendate, sve dok ne dobijete glatku i kremastu teksturu. Ako želite gušći namaz, dodajte manje mlijeka; za rjeđi, dodajte više.

Kušajte namaz i po želji dodajte još malo meda ili soli.

Prebacite namaz u staklenku s poklopcem i čuvajte u hladnjaku do tjedan dana.

Možete dodati žličicu vanilije ili kardamoma za dodatni okus.

Ako želite čokoladnu verziju, dodajte žlicu kakao praha i malo više meda.

Poslužite ovaj namaz s kruhom, keksima, palačinkama ili kao dodatak desertima.

Nastavi čitati

Gastro kutak

Danas vas zovemo na varivo s kiselim zeljem

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje zdjelu juhe koja se pari. Juha sadrži komade krumpira i kiselog kupusa, a posuta je začinima poput crnog papra i crvene paprike. U pozadini se nalaze kriške kruha na drvenoj dasci, cijeli krumpir i zdjelica s mješavinom papra. Na stolu je također crvena ljuta paprika. Fotografija je zanimljiva jer prikazuje tradicionalno jelo u rustikalnom okruženju, što može pobuditi osjećaj domaće kuhinje i topline.
Foto: DALL·E

Varivo s kiselim zeljem može se servirati kao glavno jelo, posebno uz krišku svježeg kruha, ili kao prilog uz mesna jela poput kobasica ili pečenog mesa. Osim što je izuzetno ukusano, varivo s kiselim zeljem bogato je vitaminima i mineralima, zahvaljujući fermentiranom zelju i svježem povrću, što ga čini zdravim izborom za obiteljski ručak ili večeru

Sastojci:

  • pola kilograma kiselog zelja
  • 2 veća krumpira
  • 1 glavica luka
  • 1 češanj češnjaka (opcionalno)
  • 1 mrkva (opcionalno)
  • 1 žlica brašna
  • 1 žličica crvene paprike (slatke ili ljute, po želji)
  • 2 lovorova lista
  • sol i papar, po ukusu
  • ulje ili mast za pirjanje
  • voda ili temeljac (oko 1 l)

Priprema:

Ogulite krumpire i narežite ih na kockice. Luk sitno nasjeckajte, a češnjak zgnječite ili sitno nasjeckajte. Ako koristite mrkvu, narežite je na kolutiće.

U loncu zagrijte ulje ili mast i na srednjoj vatri pirjajte luk dok ne postane staklast. Dodajte češnjak i mrkvu te pirjajte još minutu-dvije. Posipajte brašno po luku i promiješajte dok se ne stvori blaga zaprška. Umiješajte crvenu papriku brzo, kako ne bi zagorjela.

Dodajte kiselo zelje (po želji ga možete prethodno isprati ako ne volite jako kiselo). Ubacite narezani krumpir i lovorov list. Prelijte sve vodom ili temeljcem, toliko da prekrije sastojke.

Pustite da zavrije, smanjite vatru i kuhajte oko 30 minuta, dok krumpir ne omekša.

Probajte varivo i po potrebi dodajte sol i papar (pazite jer je kiselo zelje već slano).

Ako volite gušće varivo, kuhajte još malo da se zgusne.

Poslužite toplo uz svježi kruh ili kukuruznu pogaču.

Nastavi čitati

U trendu