Poveži se s nama

Kutak za stručnjake

Od danas si poklanjajte kvalitetan partnerski odnos

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje dvije osobe koje se grle i drže crvene balone u obliku srca. Pozadina slike pokazuje snijegom prekriveno područje, što sugerira da je zima.
Foto: Pixabay

U kvalitetnom ste odnosu onda kada možete zadržati individualnost i  neovisnost, ali jednako tako imate obostranu želju za osobnim razvitkom

Sitnice za Valentinovo su predivne i svakako si ih danas međusobno poklonite, ali jednako tako svaki dan jedno drugome poklanjajte dobar, kvalitetan, zdrav partnerski odnos.

Stručnjaci kažu da ste na dobrom putu ako nema glumatanja i pretvaranja, možete se opustiti i biti ono što jeste. Ako se ne osjećate tako, bojimo se da nemamo dobre vijesti za odnos u kojem jeste.

U kvalitetnom ste odnosu i onda kada možete zadržati individualnost i neovisnost, ali jednako tako imate obostranu želju za osobnim razvitkom.

Život je često sve samo ne idealan, ali ako većinu vremena kojeg provedete s partnerom osjećate mir i smirenost, na dobrom ste tragu.

Bitno je da naučite lekciju dijeljenja tijekom vašeg odnosa. Bez dijeljenja, partnerstvo je čisto udruživanje dvije osobe koje gledaju samo sebe. Dijeljenje je bit timskog rada i partnerstva. U vezi se dijele emocije, misli, vrijeme, prostor i osobne stvari. Tu je i strpljenje, zahvalnost jer voljena osoba nije netko ‘tko se podrazumijeva’.

Radite na stalnom unaprjeđivanju vašeg odnosa. Konstantna promjena vašeg odnosa je ključna za uspjeh i nikad ne uspoređujte svoj odnos s odnosom vaših prijatelja i članova obitelji. To je siguran put prema katastrofi. Koliko ste posebni vi, toliko je poseban i vaš odnos. Ono što je dobro za vas, ne mora biti dobro i za druge.

Uzbuđenje što ćete vidjeti jedno drugo još je jedan znak kvalitetnog odnosa. Činjenica da vam je dobro i kad ste sami, ali je ipak ljepše kad ste sa svojim partnerom govori da vam je stalo do vašeg partnera.

Sljedeća stvar je kemija. Seks možda nije najbitniji, ali je svima itekako bitan.

Kad oba partnera paze jedno na drugo to je znak da im je stalo, a time i jedno drugom pružaju osjećaj sigurnosti. Kombinacija brige i sigurnosti ima značajan pozitivan učinak jer kada ste oboje sigurni da jedno drugom želite samo najbolje svi osjećaji sumnje i nesigurnosti nestaju. Predanost i briga o partneru vrlo je dobar znak kvalitetne i zdrave veze.

Slavite ljubav svaki dan.

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

Kutak za stručnjake

DOBRO JE ZNATI Evo kako je najlakše obući nepokretnu osobu

Objavljeno

/

Na fotografiji je osoba u invalidskim kolicima koja se nalazi u moderno uređenom interijeru, vjerojatno dnevnom boravku ili kuhinji. Osoba je okrenuta prema kameri, a lice joj je zamagljeno radi zaštite privatnosti. U pozadini se vide stol i stolice, televizor na zidu i dio kuhinje s vidljivim kuhinjskim elementima. Na zidu u pozadini nalazi se ploča s napisanim tekstom koji nije jasno vidljiv zbog udaljenosti i kutova snimanja. Fotografija je zanimljiva jer prikazuje prilagođeni životni prostor za osobu koja koristi invalidska kolica, naglašavajući pristupačnost i samostalnost unutar doma.
Foto: Pexels

Koristite odjeću koja je udobna i laka za oblačenje, radite polako i nježno, uz stalnu komunikaciju s osobom koju oblačite, čak i ako je ona nesvjesna, kako bi smanjili stres. Ako niste sigurni u tehniku, posavjetujte se s medicinskom sestrom ili fizioterapeutom

Oblačenje nepokretne osobe zahtjeva pažnju, strpljenje i tehniku kako bi se izbjegle povrede i osigurao komfor osobi.

Prvi korak je da sve potrebno pripremite unaprijed, što znači donje rublje, odjeću, pelene (ako je potrebno), rukavice (ako koristite), i pomoćna sredstva.

Ako je osoba u krevetu, podignite glavu kreveta ako je moguće ili poduprite glavu i leđa jastucima da je podignete u polusjedeći položaj. Ako je osoba u invalidskim kolicima, provjerite da je sigurno pozicionirana.

Pripremite odjeću: Razvucite rukave i otkopčajte gumbe ili patentni zatvarač.

Obucite ruke: Podignite ruku osobe pažljivo i provucite je kroz rukav. Prvo obucite ruku koja je manje pokretna, a zatim drugu. Ako je potrebno, lagano podignite osobu kako biste olakšali oblačenje leđa.

Nakon što su obje ruke u rukavima, povucite odjeću preko glave (ako je majica) ili preko ramena i zakopčajte gumbe.

Oblačenje donjeg dijela tijela

Pripremite odjeću: Razvucite hlače ili suknju i postavite ih ispred osobe.

Obucite noge: Podignite jednu nogu pažljivo i provucite je kroz nogavicu, a zatim ponovite s drugom nogom.

Povucite hlače: Nakon što su obje noge u nogavicama, povucite hlače do koljena.

Podizanje za oblačenje: Ako je osoba u krevetu, lagano je okrenite na bok i povucite hlače preko kukova. Ako je u invalidskim kolicima, podignite je lagano kako biste povukli hlače do kraja.

Završni koraci

Provjerite udobnost: Uvjerite se da odjeća nije naborana, da ne radi pritisak na kožu i da je osoba udobno smještena.

Osigurajte sigurnost: Uvjerite se da osoba nije skliznula i da je sigurno smještena nakon oblačenja.

Koristite odjeću koja je udobna i laka za oblačenje, radite polako i nježno, uz stalnu komunikaciju s osobom koju oblačite, čak i ako je ona nesvjesna, kako bi smanjili stres. Ako niste sigurni u tehniku, posavjetujte se s medicinskom sestrom ili fizioterapeutom.

Ova tehnika zahtjeva vježbu, ali s vremenom ćete postati sigurniji i efikasniji u pomaganju osobi da se obuče.

In Portal

Nastavi čitati

Kutak za stručnjake

NE BOLI SAMO ŠAKA Prepoznajte emocionalno zlostavljanje

Objavljeno

/

Na slici se nalazi osoba koja sjedi na podu, naslonjena na zid. Izgleda zamišljeno i tužno, s rukama prekrštenim preko koljena. Pozadina je jednostavna, s neutralnim tonovima, što dodatno naglašava emocionalno stanje osobe.
Foto: Pexels

Emocionalno zlostavljanje iako ne vidljivo našem oku, ostavlja veće a u nekim slučajevima i gore ožiljke i posljedice od tjelesnog zlostavljanja, koji ne prolaze čitavog života. Emocionalno zlostavljanje polako ali sigurno uništava samopouzdanje osobe, njezin osjećaj sigurnosti kao i osobni identitet

Emocionalno zlostavljanje je suptilan, ali izrazito destruktivan oblik nasilja koji može imati duboke i dugotrajne posljedice na mentalno zdravlje i dobrobit osobe. Za razliku od fizičkog zlostavljanja, emocionalno nasilje ne ostavlja vidljive tragove, ali može biti jednako, ako ne i više, štetno.

Emocionalno zlostavljanje može biti teško prepoznati, jer često dolazi u obliku suptilnih riječi ili ponašanja koja se s vremenom pojačavaju.

 Neki od znakova emocionalnog zlostavljanja su stalna kritika, odnosno, zlostavljač kritizira sve što žrtva radi, često na način koji joj snižava samopouzdanje. Zatim dolazi manipulacija koja žrtvu navodi da sumnja u svoje percepcije, sjećanja i razum.

Također, zlostavljač pokušava žrtvu udaljiti od prijatelja, obitelji i svih drugih izvora podrške i uvijek će prebaciti krivicu na žrtvu, čak i kad očigledno nije kriva. Koristi prijetnje ili emocionalnu manipulaciju kako bi kontrolirao ponašanje žrtve.

Za žrtvu to znači dugoročne posljedice i one mogu biti devastirajuće. Tako osoba može početi vjerovati da je bezvrijedna i neadekvatna, dolazi do depresije i anksioznosti, osoba može razviti simptome PTSP-a, uključujući noćne more i intenzivan strah. Osobe koje su doživjele emocionalno zlostavljanje mogu imati poteškoća u uspostavljanju zdravih odnosa u budućnosti.

Prepoznavanje emocionalnog zlostavljanja je prvi korak ka zaštiti. Važno je obratiti pažnju na svoje osjećaje i reakcije, kao i na ponašanje druge osobe.

Postavljanje jasnih granica i traženje podrške od prijatelja, obitelji ili stručnjaka može biti ključno. U teškim slučajevima, odlazak od zlostavljača može biti jedino rješenje za očuvanje mentalnog i emocionalnog zdravlja.

Emocionalno zlostavljanje je ozbiljan oblik nasilja koji ne smijemo ignorirati. Iako se može činiti manje očiglednim od fizičkog zlostavljanja, njegove posljedice mogu biti duboke i dugotrajne. Edukacija, podrška i prepoznavanje su ključni koraci u borbi protiv ovog oblika nasilja i u zaštiti žrtava.

In Portal

Nastavi čitati

Kutak za stručnjake

KORISNE SMJERNICE Održavanje higijene nepokretnih osoba na krevetu

Objavljeno

/

Na fotografiji je prikazana scena u bolničkoj sobi. Osoba u bijeloj medicinskoj uniformi stoji pored kreveta i drži neki uređaj, dok druga osoba leži na krevetu s podignutom glavom i izgleda kao da je pacijent. Oboje imaju zamagljena lica. Scena može biti zanimljiva ili relevantna jer prikazuje interakciju između medicinskog osoblja i pacijenta, što može ukazivati na pružanje zdravstvene skrbi ili medicinski postupak.
Foto: Pixabay

Redovito održavanje higijene nepokretne osobe može značajno doprinijeti njezinom zdravlju i dobrobiti. U svakom trenu poštujete dostojanstvo osobe i sve obavljate s pažnjom i nježnošću

Kupanje nepokretne osobe zahtijeva pažljiv i nježan pristup kako bi se osigurala čistoća, sigurnost i udobnost osobe. Evo kako to možete učiniti.

Najprije sve pripremite. Trebat će vam topla voda, blagi sapun ili tekući sapun, mekani ručnici ili krpe, čista odjeća i posteljina, plastična ili vodootporna podloga, češalj ili četka za kosu, rukavice za jednokratnu upotrebu (ako je potrebno).

Svakako osigurajte ugodno okruženje. Pobrinite se da je prostorija topla, bez propuha, pobrinite se i za dovoljno svjetla. Pazite na privatnost pa svakako zatvorite vrata i zavjese.

Zaštitite krevet i madrac tako što ćete na njega staviti vodootpornu podlogu ispod osobe.

Kad postupak kupanja krene komunicirajte s osobom koju kupate i obavijestite ju o svakom koraku kako bi se osjećala ugodno i sigurno. Ako je moguće, uključite je u postupak.

Krenite od gornjeg dijela tijela prema dolje. Namočite krpu u toplu vodu (bez sapuna za lice), nježno obrišite lice i vrat. Pazite na osjetljiva područja.

Podignite ruku i operite je, počevši od šake prema ramenu. Obratite posebnu pažnju na područje ispod pazuha.

Operite prsa i trbuh nježno, koristeći blagi sapun. Ako je potrebno, podignite dojke i operite ispod njih.

Ako je moguće, lagano okrenite osobu na stranu i operite joj leđa. Zatim operite noge, počevši od bedara prema stopalima. Obratite pažnju na područja između prstiju.

Što se tiče intimnih područja, operite genitalije i stražnjicu s posebnom pažnjom, koristeći čistu krpu i blagi sapun.

Ako je potrebno oprati kosu koristite posebnu posudu za pranje kose u krevetu koristeći toplu vodu i šampon.

Nakon kupanja nježno osušite tijelo ručnikom, posebno pazeći da su nabori kože (ispod dojki, u preponama, ispod pazuha) potpuno suhi, zatim obucite osobu u čistu odjeću i po potrebi promijenite posteljinu. Ako je koža osobe suha, nanesite hidratantnu kremu ili losion.

Kad je kupanje gotovo raspremite prostor i osigurajte da je osoba udobno smještena.

Dodatan savjet bi bio da u svakom trenutku poštujete dostojanstvo osobe i sve obavljate s pažnjom i nježnošću. Ako osoba pokazuje znakove nelagode, odmah zaustavite postupak i prilagodite pristup. Osoba se mora osjećati sigurno i smireno.

In Portal

Nastavi čitati

U trendu