Connect with us

Asistivna tehnologija

SAMO ZA OSI Asistivna tehnologija u 3D printu

Objavljeno

/

Foto: AI Media

Printanje asistivnih uređaja u nevjerojatno kratkom roku i za sitne novce postalo je stvarnost zahvaljujući naporima dvojice američkih entuzijasta

Mogu li 3D printeri stvarati asistivnu tehnologiju za pomoć osobama s invaliditetom u rješavanju problema s kojima se susreću u svakodnevnom životu?

Ako to pitate Noama Platta i Philipa Dunhama, koji su svoje karijere posvetili izgradnji humanijeg društva, odgovor je sam po sebi jasan. Oni kažu da 3D pisači za sada mogu stvarati jednostavnija asistivna pomagala, no proizvodnja u ovoj grani tehnološke industrije zapravo još nije ni počela. Visoko sofisticiranu asistivnu tehnologiju u 3D printu možemo očekivati tek u nekoj, ne tako bliskoj budućnosti.

Kako god bilo, Platt i Dunham svojim su dizajnom jednostavnijih pomagala već osvojili zajednicu osoba s invaliditetom te su besplatno isporučili više od petsto uređaja asistivne tehnologije korisnicima s različitim tjelesnim ograničenjima.

Arhitekt po zanimanju, Platt je prije tri godine osnovao neprfitnu organizaciju MakeGood, i to nakon što je dizajnirao prijenosnu WC školjku za čovjeka s cerebralnom paralizom kojemu je odlazak na zahod predstavljao veliki problem.

Njegov prijatelj Phillip Dunham kvadriplegičar je već 25 godina, a u 3D printanje uključio se nakon što je s Plattom radio na dizajnu držača za telefon za invalidska kolica. Oduševila ga je, kaže, mogućnost printanja asistivnih uređaja u nevjerojatno kratkom roku i za sitne novce.

Tako je u njihovoj skromnoj radionici proizveden i trenažer za mobilnost male djece – sićušna invalidska kolica od drva i plastike koja pomažu mališanima da se sigurnije i lakše kreću. No njihov asortiman proizvoda neprestano raste, tako da se među njihovim klijentima danas nalaze i osobe oštećena vida.

– Ključni razlog zbog kojeg nam se ljudi s invaliditetom obraćaju jest to što ne mogu pronaći ono što im je potrebno na komercijalnom tržištu, a mi smo u mogućnosti vrlo jeftino izraditi stvari koje su zaista prilagođene njihovim specifičnim potrebama – rekao je Platt.

Već se dulje vrijeme govori o robotima koji bi trebali zamijeniti asistente od krvi i mesa, ili o umjetnoj inteligenciji koja će ljudima s invaliditetom bitno olakšati svakodnevicu, no skeptici tvrde kako smo još daleko od te tehnološke utopije.

Asistivna tehnologija

Provedeno pilot testiranje KISS video lekcija o asistivnoj tehnologiji

Objavljeno

/

Napisao/la:

Fotografija prikazuje kolaž od dvanaest manjih fotografija nastalih tijekom pilot testiranja KISS video lekcija o asistivnoj tehnologiji za osobe s oštećenjem vida, održanog 7. lipnja 2025. u Okroglu, Sloveniji. Na slikama su prikazani sudionici različitih generacija – od mladih osoba do starijih korisnika – kako aktivno sudjeluju u testiranju video lekcija. Oni slušaju i gledaju sadržaj na prijenosnim računalima, koriste slušalice, asistivna pomagala poput Brailleove tipkovnice i elektroničkih povećala, te razmjenjuju dojmove s edukatorima. Nekoliko fotografija prikazuje trenutke kada sudionici ponosno drže certifikate o sudjelovanju u projektu, s vidljivim logotipima Europske unije i Županijske udruge slijepih Split. Atmosfera na fotografijama djeluje pozitivno i inkluzivno, naglašavajući važnost dostupnog obrazovanja i asistivne tehnologije za osobe s oštećenjem vida.
Foto: Županijska udruga slijepih Split

Ovaj događaj označio je važnu prekretnicu u razvoju kvalitetne i dostupne edukacije o asistivnoj tehnologiji za osobe s oštećenjem vida

U sklopu Erasmus+ projekta ‘Neka bude kratko i jasno: uvod u asistivnu tehnologiju za osobe oštećena vida’, u subotu 7. lipnja 2025. u mjestu Okroglo u Sloveniji provedeno je pilot testiranje devet edukativnih video lekcija.

Ovaj događaj označio je važnu prekretnicu u razvoju kvalitetne i dostupne edukacije o asistivnoj tehnologiji za osobe s oštećenjem vida.

Pilot testiranje organizirano je zahvaljujući suradnji Županijske udruge slijepih Split i slovenskog projektnog partnera MDSS Kranj. Sudionici iz Hrvatske i Slovenije imali su priliku pogledati i testirati devet različitih asistivnih pomagala predstavljenih u video lekcijama, a svi alati bili su dostupni za isprobavanje u stvarnom vremenu. Time je osigurana visoka razina praktičnosti, individualnog pristupa i kvalitetne povratne informacije.

Sudionici su kroz interaktivno iskustvo učenja istražili različita rješenja koja olakšavaju svakodnevni život i rad osobama s oštećenjem vida. Posebno se istaknuo Foxy Reader, alat koji je privukao najveću pažnju korisnika zahvaljujući svojoj funkcionalnosti i jednostavnosti uporabe.

U sklopu sljedeće faze projekta, KISS tim planira objavu serije online video prezentacija koje će biti dostupne na četiri jezika – engleskom, španjolskom, slovenskom i hrvatskom. Ovi besplatni edukativni sadržaji prikazivat će detaljno korištenje Foxy Readera i drugih asistivnih alata, služeći kao praktične smjernice za osobe koje žele integrirati tehnologiju u svakodnevni život i profesionalno okruženje.

Uz video lekcije, projekt uključuje i online priručnik za zapošljavanje osoba oštećena vida, također dostupan na spomenutim jezicima. Time projekt dodatno doprinosi boljoj profesionalnoj uključenosti i osnaživanju ciljne skupine.

Projekt KISS – Keep It Short and Simple provodi se tijekom dvogodišnjeg razdoblja uz financijsku potporu Europske unije u iznosu od 60 tisuća eura, a uključuje partnere iz Hrvatske, Slovenije i Španjolske. Ovaj primjer uspješne međunarodne suradnje ističe važnost razvoja inkluzivnih digitalnih alata koji mijenjaju svakodnevicu osoba s oštećenjem vida.

Nastavite čitati

Asistivna tehnologija

Predstavljena nova asistivna vozila za osobe s invaliditetom

Objavljeno

/

Bočni prikaz modernog električnog vozila za osobe s invaliditetom, modela Scoozy S. Vozilo ima četiri velika kotača s gumenim terenskim gumama i sportskim naplatcima, ergonomsko sjedalo s naslonima za ruke te upravljač s ručkama sličnim biciklističkima. Dizajniran je za stabilnost i udobnu vožnju na različitim terenima. Boja konstrukcije je maslinasto zelena s crnim i metalnim detaljima.
Foto: arhiva

Između ostalog, predstavljena su i dvoja inovativna pomagala za kolica – Empulse M90 i Empulse R90 koja pružaju sigurnost u pokretu

Specijalizirana tvrtka za mobilnost osoba s invaliditetom Sunrise Medical je na nedavno održanoj konferenciji ‘Elite Dealer 2025’ prezentirala nekoliko novih rješenja za mobilnost osoba s invaliditetom.

U sklopu ovog događaja predstavljeno je nekoliko novih asistivnih vozila od različitih proizvođača, koja bi osobama sa smanjenom pokretljivošću mogla uvelike pomoći u aspektu boljeg, kvalitetnijeg i samostalnijeg kretanja.

Na konferenciji su prisustvovali liječnici, kao i trgovci asistivnom tehnologijom.

Najviše pažnje privkla su nova motorna kolica Magic XT4 jer se radi o unaprijeđenoj verziji kolica Magic X8 koja su i dalje jedna od najkvalitetnijih motornih kolica na tržištu.

Kako tvrde proizvođači, osim što modernije izgledaju, nova motorna kolica imaju i servo sustav upravljanja, stoga je prikladan i za vožnju po nepristupačnim terenima. Isto tako, korisnik modernih Magic XT4 motornih kolica neće morati brinuti o vremenskim uvjetima jer spomenuta kolica mogu se kretati novisno o vremenskim neprilikama kao što su kiša ili snijeg. Što se tiče baterije, ona ima 115 amper-sati, što znači da korisnik s tim vozilom može prijeći veću kilometražu nego s običnim kolicima.

Između ostalog, predstavljena su i dvoja inovativna pomagala za kolica – Empulse M90 ​​i Empulse R90 koja pružaju sigurnost u pokretu.

Kada je u pitanju M90, tu je riječ je o modernom dodatku za kolica koji ima upravljač s kojim može usmjeravati kolica i podizati kotače do 1,5 cm. To može olakšati prelazak preko prepreka kao što su rubnici ili slične arhitektonske barijere.

Nadalje, Empulse R90 dodatak je kolicima namijenjen korisnicima koji traže veću brzinu i lakšu pokreljivost. Radi se o električnom nastavku koji u sebi ima i elektronički sustav pomoću kojeg se može povećavati ili smanjivati brzina vožnje, dok dodatni kotači, osim što kolicima daju na brzini, također i kontroliraju njihovu stabilnost pri okretu za vrijeme vožnje. 

Također, na konferenciji se moglo vidjeti i asistivno vozilo Sterling S800 tvrtke Scoozy koje je javnosti predstavljeno početkom godine u sklopu najvećeg sajma vezanog za pokretljivost osoba s invaliditetom Naidexa.

Ovaj moderni skuter ima četiri kotača, te napredni sustav ovjesa koji korisnicima omogućuje kretanje po bilo kojoj vrsti terena. Također, s njim osoba s invaliditetom lagano može prijeći prepreke kao što je rubnjak.

Spomenuto vozilo može postići brzinu od 18 kilometara na sat, što korisnicima daje osjećaj većeg uživanja u vožnji. S obzirom na to da mu baterija ima 70 amper-sati, s njim se može prijeći čak 50 kilometara.

Nakon prezentacija proizvoda, okupljeni trgovci i doktori imali su priliku isprobati i Sterling S800 by Scoozy i Magic XT4 na terenskoj stazi u Warwick Adventure Sportsu, penjući se strmim brdima i preko neravnog terena.

Nastavite čitati

Asistivna tehnologija

Novi alat ljudima s teškoćama u učenju pomaže svladati barijere

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje žensku osobu kako djetetu pomaže učiti za stolom te mu pokazuje nešto u bilježnici u kojoj on nešto zapisuje.
Foto: Pexels

EasyMaker uvelike će pomoći ljudima s teškoćama u učenju da brže i lakše dolaze do informacija koje su im potrebne i tako im olakšati cijeli proces učenja

Poslušaj članak

S obzirom na to da svaka osoba, pa tako i osoba s invaliditetom, ima pravo na učenje i znanje, u tom aspektu ne bi smjelo biti nepremostivih barijera. Svakoj bi se osobi, bez obzira na spol, dob ili invaliditet, trebalo omogućiti da upija znanja i vještine potrebne za život.

Međutim, postoje osobe koje zbog svoje dijagnoze imaju određenih problema s učenjem. Kako bi savladali gradivo koje se od njih zahtjeva, njima je potrebno više vremena, kao i određeni alati koji će im cijeli proces učenja učiniti lakšim.

Tvrtka Photosymbols dizajnirala je EasyMaker, alat pomoću kojeg osobe s teškoćama u učenju od sada mogu lakše usvajati informacije koje su im plasirane.

Naime, riječ je o platformi pokrenutoj po zahtjevima osoba s teškoćama u učenju, generirane uz pomoć umjetne inteligencije. Ključna značajka je prilagođeni generator slika i alata, osmišljen za izradu realističnih, značajnih slika za tisuće svakodnevnih tema.

EasyMaker pretvara složene informacije u lako čitljiv tekst. Osoba koja ga koristi, uz pomoć kombiniranja jednostavnog izričaja i vizualne elemente kao što su slike, može na jako jednostavan način priopćiti čitatelju informaciju koju ne bi mogao shvatiti u formi suhoparnog teksta.

S obzirom na to da je svaka osoba s teškoćama u učenju treba individualizirani pristup, spomenuti program ima više mogućnosti za prilagodbu informacije.

Kreator tako može prenijeti informaciju za koju želi da bude prilagođena, a potom birati format u kojem želi da da mu informacija bude napisana – kao što je prilagodljiv format mobilnom uređaju, PDF, samo bitne informacije ili pak opisne slike o temi koju traži.

Sve to može se utipkavanjem zahtjeva u sustav po kojemu se potom obrađuju tražene  informacije, te se sukladno tome konstruira prilagodljivi format u kojem će, i na koji način informacija biti napisana.

– Umjetna inteligencija pruža nevjerojatne mogućnosti za poboljšanje načina na koji dijelimo informacije, ali samo ako je izgrađena s uključivošću u svojoj srži. Ono što smo razvili s EasyMakerom nije samo sučelje ili prečac; to je sustav utemeljen na životnom iskustvu, usavršavan kroz kontinuirani unos i vođen praktičnom primjenom – kazao je izvršni direktor tvrtke Photosymbols Karl Seymour.

EasyMaker uvelike će pomoći ljudima s teškoćama u učenju da brže i lakše dolaze do informacija koje su im potrebne i tako im olakšati cijeli proces učenja.

Nastavite čitati

U trendu