Kroz simboliku pisanica, svjetlosti, proljetnog buđenja i zajedničkog stola, Uskrs nas podsjeća na snagu nade, obnove i ljubavi – temeljnih vrijednosti koje nas povezuju i obogaćuju
Uskrs je najveći kršćanski blagdan, a u Hrvatskoj se slavi s velikim poštovanjem i bogatom tradicijom. Osim vjerskog značenja, Uskrs je i vrijeme zajedništva, obnove i nade, što se ogleda u brojnim običajima koji se s ljubavlju prenose kroz generacije.
Pripreme za Uskrs započinju 40 dana ranije – tijekom korizme, razdoblja posta, odricanja i duhovne priprave. Vrhunac priprema dolazi u Velikom tjednu, osobito na Veliki četvrtak, petak i subotu, kada se vjernici okupljaju na misnim slavljima i obredima koji simboliziraju posljednje dane Isusova života.
Veliki petak je dan posta i tišine – mnogi se tada odriču mesa, a u brojnim krajevima Hrvatske tradicionalno se priprema bakalar ili drugo riblje jelo.
Jedan od najprepoznatljivijih uskrsnih običaja je bojenje i ukrašavanje pisanica, koje simboliziraju novi život i uskrsnuće. Tradicionalno se jaja boje prirodnim bojama – ljuskom crvenog luka, ciklom ili špinatom, a ukrašavaju se voskom i raznim ornamentima.
Uskrsni zec ili kunić ima korijene u poganskoj tradiciji i simbolizira plodnost, novi život i dolazak proljeća. U germanskoj mitologiji bio je pratilac božice proljeća Ostare. Danas je neizostavan dio uskrsne simbolike, osobito u obliku čokoladnih figura i ukrasa za djecu.
Na Veliku subotu, vjernici nose košarice s hranom na blagoslov. U njima se najčešće nalaze šunka, kuhana jaja, kruh, sir, mladi luk, hren i kolači, sve pokriveno ukrašenim ubrusom. Blagoslovljena hrana jede se na uskrsno jutro, često u krugu obitelji.
Na Uskrsnu nedjelju, slavi se svečana misa Uskrsnuća, a potom slijedi svečani obiteljski ručak. Tradicionalno se poslužuju juha, pečena janjetina ili teletina, francuska salata i kolači poput pince, orehnjače i makovnjače.
Hrvatska uskrsna tradicija bogata je i crkvenim pjesmama koje slave Isusovu muku, smrt i uskrsnuće. Među najpoznatijima su ‘Kraljice neba’, ‘Gospodin slavno uskrsnu’ i ‘Na nebu zora rudi’. Od 1979. godine održava se i Uskrs fest, najstariji festival hrvatske popularne kršćanske glazbe, koji okuplja mlade u glazbeno-duhovnom stvaralaštvu.
Poput božićnog drvca, uskrsno drvce simbolizira obnovu i novi život. Riječ je o grančici zimzelenog stabla (poput masline ili čempresa) koja se postavlja u vazu i ukrašava cvjetnim dekoracijama i svijećama, te se stavlja na vidljivo mjesto u domu.
Djeca se u mnogim dijelovima Hrvatske daruju čokoladnim jajima, zečićima i malim poklonima. Popularna je i igra tucanja jajima, gdje se dvoje natjecatelja pokušava razbiti jaje drugog – pobjeđuje onaj čije jaje ostane cijelo.
Običaj paljenja uskrsnoga krijesa, poznat i kao vuzmica, proširen je diljem sjeverozapadne Hrvatske. Iako potječe iz poganske tradicije, Crkva ga nije osudila jer simbolizira svjetlo Kristovo – oganj koji grije, prosvjetljuje i preobražava. Okupljanje oko vatre, pjesma i zajedništvo stvorili su od ovog običaja snažan simbol proslave Uskrsa.
Uskrs u Hrvatskoj slavi se bogatim i raznolikim običajima koji spajaju vjeru, obitelj i zajednicu. Kroz simboliku pisanica, svjetlosti, proljetnog buđenja i zajedničkog stola, Uskrs nas podsjeća na snagu nade, obnove i ljubavi – temeljnih vrijednosti koje nas povezuju i obogaćuju.