Poveži se s nama

In Metropola

GRAD ZAGREB Ojačati prevenciju kako bi se suzbilo vršnjačko nasilje

Objavljeno

/

Foto: Zagreb.hr

Posljedice nasilja se, prema istraživanjima, odražavaju na pravilan psihofizički rast i razvoj djece, bilo ono fizičko, verbalno, seksualno, društveno, psihološko, emocionalno, ali i elektroničko

Uz postojeće programe koji se provode u školama radi suzbijanja vršnjačkog nasilja, kroz Akcijski plan koji je prošlog tjedna usvojen u Gradskoj skupštini, Grad Zagreb želi ojačati prevenciju i suzbijanje vršnjačkog nasilja koje je u porastu. 

Prema podacima zagrebačke policije, maloljetnici su 2022. godine počinili 320 kaznenih djela, među kojima su bila 293 slučaja vršnjačkog nasilja u školama.

Plan uključuje uspostavu sustava za praćenje vršnjačkog nasilja u Zagrebu, osiguravanje kvalitete intervencija, financiranje programa civilnog društva, povezivanje stručnjaka i edukaciju odgojno-obrazovnih djelatnika, pružanje pomoći i senzibiliziranja javnosti. Uz programe koji se provode u školama, cilj je ojačati ulogu Savjetovališta Luka Ritz.

Vršnjačko nasilje ostavlja posljedice na žrtvu, ali i na počinitelja i društvo. Riječ je o namjernom fizičkom ili psihičkom ponašanju pojedinca ili grupe čiji je cilj povrijediti drugoga. Događa se u školi, čak i uz prisustvo nastavnika u učionici, ali i u kući, na ulici, igralištu a naročito je u porastu na internetu.

Na pojavu vršnjačkog nasilja utječu razni psihološki čimbenici, obiteljski uvjeti i školsko okruženje te socioekonomski status, rodne norme i stereotipi. Velik je utjecaj medija, kao i pritisak vršnjaka i šire zajednice.

Posljedice nasilja se, prema istraživanjima, odražavaju na pravilan psihofizički rast i razvoj djece, bilo ono fizičko, verbalno, seksualno, društveno, psihološko, emocionalno, ali i elektroničko.

Istraživanje: 50 posto zagrebačkih osnovnoškolaca doživjelo verbalno vrijeđanje i ismijavanje

Žrtve fizičkog zlostavljanja češće su iz manje imućnih obitelji, a najvećem riziku izloženi su oni u nesigurnoj zajednici, s visokim razinama agresije te dostupnošću oružja i psihoaktivnih sredstava.

Istraživanje zagrebačkog Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta o vršnjačkom nasilju u 15 osnovnih i srednjih škola, na oko od 2000 učenika i učenica i preko 700 odgojno-obrazovnih djelatnika. pokazalo se da je gotovo 50 posto zagrebačkih osnovnoškolaca doživjelo gotovo svakodnevno verbalno vrijeđanje i ismijavanje a 30 posto neki oblik fizičkog nasilja.

Seksualno uznemiravanje prije svoje punoljetnosti doživljava skoro svako peto dijete. Nema rodne razlike po količini, no dječaci su češće žrtve tjelesnog, a djevojčice verbalnog nasilja.

Malo više od 14 posto osnovnoškolaca koji su doživjeli nasilje od vršnjaka u školi nekome se povjerilo, najčešće roditeljima, skrbnicima ili prijateljima. Rijetko se obraćaju stručnim suradnicima škole. 

Četvrtina odgojno-obrazovnih djelatnika smatra da nisu dovoljno educirani i ne znaju kako bi postupali s počiniteljima vršnjačkog nasilja, a njih čak 73 posto želi sudjelovati u dodatnom stručnom obrazovanju.

U Akcijskom planu Grada Zagreba od 2024. do 2026. definira se 6 ciljeva, 16 mjera i 38 aktivnosti koji uključuju, povezuju i mobiliziraju pojedince, ustanove, lokalnu zajednicu i javnost u njegovoj prevenciji i suzbijanju.

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

In Metropola

BOA U TVORNICI 45 godina karijere vječno mladog Mladena Puljiza

Objavljeno

/

Foto: Ravno do dna

Hitovi kao što su Govor tijela, Stup od soli, Svi tvoji poljupci, Sinovi i kćeri i Tako lijepa odvest će publiku na putovanje s bendom koji već 45 godina njeguje unikatni izričaj

BOA II će obilježiti 45 godina djelovanja koncertom pod nazivom ‘Mladen Puljiz – 45 godina glazbene karijere’ u četvrtak, 14. studenog, u Tvornici kulture, a bend će izvesti omiljene pjesme iz bogate diskografije, objavila je Tvornica.

Grupu BOA u sedamdesetim su godinama prošlog stoljeća osnovali Mladen Puljiz (klavijature, vokal) i Slavko Remenarić (gitara), a zvuk su razvili pod utjecajem art rocka i funka. Bend se službeno razišao 2017. godine, a Puljiz je potom okupio novi sastav pod nazivom BOA II.

Tijekom više od četiri desetljeća BOA je svoju kreativnost kanalizirala u snimanje više od deset albuma: Boa (1981.), Ritam strasti (1982.), Govor tijela (1983.), Prvi val (1990.), 81-92 (1992.), Kraj djetinjstva (1994.), Dnevnik putovanja, skice ostanka (2006.), VII (2012.), Indigo (2013.), Dok glazba traje (2016.), a posljednje je izdanje ‘Boa – Tvornica kulture Live 25.3.2017.’. 

Prvi je album BOA II s novim članovima benda objavljen 2018. godine – BOA II, a na njemu su okupljene najveće dotad objavljene uspješnice.

Jedan od najvećih uspjeha benda bio je nastup kao predgrupa neponovljivom Davidu Bowieju pred 50.000 gledatelja na maksimirskom stadionu 1990. godine.

Hitovi kao što su Govor tijela, Stup od soli, Svi tvoji poljupci, Sinovi i kćeri i Tako lijepa odvest će publiku na putovanje s bendom koji već 45 godina njeguje unikatni izričaj.

Nastavi čitati

In Metropola

Održana 58. Međunarodna smotra folklora Zagreb

Objavljeno

/

Na slici je prikazana folklorna izvedba na otvorenom, s grupom plesača u tradicionalnim narodnim nošnjama na pozornici. Pozadina je osvijetljena ljubičastim svjetlom, a iza njih se vidi fasada stare zgrade. Publika je okupljena ispred pozornice.
Foto: Buga Cvjetanović

Zagrebačke ulice i trgovi u samom središtu grada od 17. do 21. srpnja živjeli su u znaku 58. Međunarodne smotre folklora Zagreb, tradicionalne manifestacije i jednog od najznačajnijih događaja u području folklora i tradicijske kulture u Hrvatskoj

Rezultati projekta Erasmus+ programske suradnje Mreža UNESCO-vih kulturnih prostora predstavljeni su na 58. MSF Zagreb isticanjem nacionalne teme ‘UNESCO-ovi kulturni prostori – Šokadijo lipa i bogata’ kojom su se prikazale osnovne odrednice šokačkog identiteta.

U pet festivalskih dana nastupila su folklorna društva i pojedinci koji su uz šokačke tradicije reprezentirali različitosti hrvatske etnografske baštine, uz predstavnike nacionalnih manjina, Hrvate iz susjednih zemalja i iseljeništva, te desetak ansambala koji su predstavili baštinu drugih naroda i kultura.

Svečana priredba Smotre predstavila je folklorne tradicije Hrvata Šokaca u Panoniji, čime su uz domaće skupine gostovali i Šokci iz BiH, Mađarske, i Srbije (Vojvodine).

Svečana priredba pod nazivom ‘ŠOKADIJO SVE TI JE NA GLASU – folklorne tradicije Šokaca u Panoniji’ predstavila je folklorne tradicije Hrvata Šokaca u Panoniji te je održana na Trgu Bana Josipa Jelačića. Ostali programi održani su na pozornicama na Trgu bana Jelačića, Zrinjevcu, te u Sv. Nedjelji, Vrbovcu, Pleternici i Beltincima (Slovenija).

Priredba je predstavila bogate folklorne tradicije Hrvata Šokaca u Panoniji. Među mnogobrojnom publikom, programu je nazočio i zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević.

Izvor: Grad Zagreb/Međunarodna smotra folklora

Nastavi čitati

In Metropola

ISTRAŽIVANJE Kvaliteta života osoba s invaliditetom u Gradu Zagrebu

Objavljeno

/

Unutar knjižnice ili konferencijske dvorane, muškarac drži govor ispred sjedeće publike. Iza njega je plakat i ekran na kojem je prikazana prezentacija. U prostoriji su vidljive police s knjigama, a nekoliko osoba sjedi za stolom pored govornika. Publika pažljivo sluša, a atmosfera je profesionalna i ozbiljna.
Foto: posi.hr

Grad Zagreb održao je 12. srpnja u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića predstavljanje rezultata istraživanja i publikacije ‘Kvaliteta života osoba s invaliditetom u Gradu Zagrebu’

Riječ je o rezultatima istraživanja Grada Zagreba provedenog u studenom i prosincu 2023. godine u suradnji s izv. prof. dr. sc. Markom Buljevcom sa Studijskog centra socijalnog rada u Zagrebu i prof. dr. sc. Gorkom Vuletić s Filozofskog fakulteta Sveučilišta J.J. Strosmayera u Osijeku, koji su zajedno s pročelnicom Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom Lorom Vidović, predstavili rezultate istraživanja te donesene zaključke i prijedloge.

Cilj ovog istraživanja je bio dobiti uvid u neke aspekte kvalitete života i mentalnog zdravlja iz perspektive osoba s invaliditetom u Gradu Zagrebu, a planirano je kao aktivnost u provedbi Zagrebačke strategije izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom za razdoblje od 2022. do 2025.

Njegovi rezultati poslužit će kao podloga za kreiranje novih i unapređenje postojećih politika u cilju poboljšanja kvalitete života osoba s invaliditetom u Gradu Zagrebu.

U ovom istraživanju sudjelovalo je 463 ispitanika, osoba svih vrsta invaliditeta s područja grada Zagreba, a ono je obuhvatilo veliki broj tema – od materijalnog statusa, pristupačnosti, sudjelovanja u društvenom životu do mentalnog zdravlja osoba s invaliditetom.

Prilikom predstavljanja, pravobranitelj za osobe s invaliditetom Darijo Jurišić je istaknuo kako je Grad Zagreb u brojnim temama i područjima važnim za osobe s invaliditetom primjer dobre prakse na koji način se poboljšanjem pristupačnosti okoline i implementacijom preporuka osoba s invaliditetom, njihovih predstavnika i institucije Pravobranitelja, može efikasno utjecati na kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji.

Publikaciju Kvaliteta života osoba s invaliditetom u Gradu Zagrebu možete pronaći na ovoj poveznici.

Izvor: posi.hr

Nastavi čitati

U trendu