Poveži se s nama

Vremeplov

Movember je stigao u studeni, fokus je muško zdravlje

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje osobu koja ima naglašene brkove, nosi tamni kaput, prugastu kravatu i šešir, stojeći ispred zida od cigle s žutim lišćem.
Foto: Pexels

Sudjelovanje je jednostavno: puštanjem brkova tijekom studenog privlači se pažnja na ove teme i potiče ljude na razgovor o zdravlju. Osim puštanja brkova, Movember se može podržati i organiziranjem sportskih događanja, doniranjem za projekte vezane uz istraživanje i podršku, kao i sudjelovanjem u raznim događajima koji se održavaju s ciljem širenja svijesti o muškom zdravlju

Movember je stigao, a mnogi u Hrvatskoj i širom svijeta puštanjem brkova podižu svijest o ključnim muškim zdravstvenim temama.

Glavni cilj Movember pokreta je potaknuti muškarce na otvoren razgovor o mentalnom zdravlju, prevenciji suicida te na redovite preglede za rano otkrivanje raka prostate i testisa.

Sudjelovanje je jednostavno: puštanjem brkova tijekom studenog skreće se pažnja na važne teme i potiče društvo na razgovor o zdravlju. Osim brkova, Movember se podržava i kroz sportske događaje, donacije za istraživanja i programe podrške te sudjelovanje u inicijativama za podizanje svijesti o zdravlju muškaraca.

Rak prostate najčešći je novodijagnosticirani rak kod muškaraca u Europi, s procijenjenih 415.333 novih slučajeva u 2022. godini. Nažalost, također je i jedan od tri najsmrtonosnija oblika raka kod muškaraca, uz rak pluća i rak debelog crijeva, s gotovo 100.000 smrti godišnje.

Među najvažnijim čimbenicima rizika za razvoj raka prostate su starija dob (češći kod muškaraca iznad 50 godina), nasljedna predispozicija i etnička pripadnost. Osim toga, prehrana, pretilost, upale prostate i spolno prenosive infekcije mogu povećati rizik za razvoj ove bolesti.

Simptomi raka prostate mogu uključivati otežano mokrenje, slab ili isprekidan mlaz, osjećaj pečenja prilikom mokrenja i krv u mokraći. Međutim, ovi simptomi nisu nužno znak prisutnosti raka prostate jer se mogu javiti i kod benignog povećanja prostate. Kod metastatskog raka simptomi mogu uključivati umor, slabost i gubitak težine. Rak se najčešće otkriva digitorektalnim pregledom i mjerenjem PSA vrijednosti (prostata – specifični antigen), koji se preporučuje muškarcima iznad 50 godina.

U Hrvatskoj, rak prostate bio je deveti najčešći uzrok smrtnosti među muškarcima u 2023. godini, s ukupno 758 smrtnih slučajeva. U 2021. godini zabilježeno je 2434 novooboljelih muškaraca.

Rano otkrivanje raka prostate može značajno povećati šanse za uspješno liječenje. Ministarstvo zdravstva Republike Hrvatske pokrenulo je Nacionalni program ranog otkrivanja raka prostate, rezultat rada Povjerenstva za izradu ovog programa. Prije Nacionalnog programa uveden je Posebni program probira i ranog otkrivanja raka prostate koji je započeo 1. veljače 2024. Ovaj se program temelji na preporukama Vijeća Europske unije iz 2022. godine, usmjeren na smanjenje smrtnosti od raka prostate.

Posebni program provodi se u Zagrebu i obuhvaća muškarce u dobi od 55 do 69 godina koji nisu ranije bolovali od raka prostate i koji nisu obavljali PSA pretragu u zadnjih 12 mjeseci. Probir će provoditi domovi zdravlja Grada Zagreba, KBC Zagreb i KBC Sestre milosrdnice, s ciljem procjene učinkovitosti programa u smanjenju smrtnosti od raka prostate u Hrvatskoj.

Liječenje raka prostate ovisi o stadiju bolesti, dobi pacijenta i njegovom općem zdravstvenom stanju. Moguće terapije uključuju kirurško uklanjanje prostate, radioterapiju, hormonsku terapiju i, u određenim slučajevima, kemoterapiju. Kod niskorizičnih pacijenata može se koristiti pristup ‘aktivnog nadzora’, gdje se bolest redovito prati kako bi se izbjeglo nepotrebno liječenje.

I ne zaboravite, vaš brk može potaknuti važne razgovore o zdravlju.

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

Vremeplov

Održana panel rasprava povodom Svjetskog tjedna fibrilacije atrija

Objavljeno

/

Foto: Ministarstvo zdravstva

Preventivne mjere, poput kontrole tjelesne težine, smanjenja unosa alkohola, kofeina i masnoća, ključne su za sprečavanje bolesti. Pravovremenim pregledima mogu se izbjeći teške posljedice poput moždanog udara, srčanog zatajenja i demencije

Svjetski tjedan fibrilacije atrija (AF Aware Week) tradicionalno se obilježava krajem studenog kako bi se podigla svijest o fibrilaciji atrija, najčešćoj vrsti srčane aritmije. Ovo stanje značajno povećava rizik od moždanog udara, zatajenja srca i drugih ozbiljnih zdravstvenih komplikacija.

U povodu ovog tjedna, Hrvatsko kardiološko društvo organiziralo je panel raspravu na kojoj su predstavljeni uspjesi domaće kardiologije u ranom otkrivanju i učinkovitom liječenju fibrilacije atrija. Sudionici su iznijeli najnovije rezultate i raspravili europske smjernice za liječenje.

Događaj je podržala i v.d. ministrica zdravstva Irena Hrstić, koja je istaknula važnost suradnje između zdravstvenih ustanova, Ministarstva i lokalne zajednice. Naglasila je ključnu ulogu edukacije i zdravstvene pismenosti te podsjetila na nacionalne preventivne preglede kao alat za smanjenje rizika od fibrilacije atrija.

Preventivne mjere, poput kontrole tjelesne težine, smanjenja unosa alkohola, kofeina i masnoća, ključne su za sprečavanje bolesti. Pravovremenim pregledima mogu se izbjeći teške posljedice poput moždanog udara, srčanog zatajenja i demencije.

Kod mnogih ljudi fibrilacije atrija nema simptoma i otkriva se samo fizikalnim pregledom ili elektrokardiogramom (EKG). Drugi mogu iskusiti jedan ili više sljedećih simptoma kao što su opći umor, brz i nepravilan rad srca, lebdenje ili ‘lupanje’ u prsima, vrtoglavica, kratkoća daha i tjeskoba, slabost, zbunjenost umor pri vježbanju.

Tijekom panela posebno je istaknut projekt ‘Telecordis’, koji osigurava telemedicinske usluge poput EKG holtera i spirometrije na 40 lokacija diljem Hrvatske. Time se smanjuju liste čekanja i pacijentima omogućuje specijalistička skrb u blizini njihovih domova, a planira se i daljnje širenje projekta.

Fibrilacija atrija se dijagnosticira jednostavnom provjerom pulsa. Postoje uređaji (EKG) koji se nose na tijelu kako bi pratili rad srca i tako mogu otkriti nepravilnosti. Samoprovjera ili nosivi uređaj pružit će vam dobar pokazatelj imate li možda fibrilaciju atrija i o čemu biste trebali razgovarati sa svojim liječnikom.

Nastavi čitati

Vremeplov

Djeca zaslužuju sretno, sigurno i zdravo djetinjstvo

Objavljeno

/

Na fotografiji su tri djeteta koja se igraju u pješčaniku na otvorenom. Djeca koriste razne igračke, uključujući kamione i kantice. U pozadini se vidi drvena penjalica i drveće, što sugerira da se nalaze u parku ili šumskom okruženju. Fotografija prikazuje djecu u igri na svježem zraku, što je važno za njihov razvoj i socijalizaciju.
Foto: Pixabay

Na ovogodišnji Svjetski dan djece slušajmo djecu i uključimo njihove ideje za bolju budućnost. Razgovarajte s djecom o njihovim pravima, pridružite se inicijativama u svojoj zajednici i podržite globalne napore za bolje sutra. Svijet je ljepše mjesto kada djeca imaju priliku biti saslušana i zaštićena

Svjetski dan djeteta obilježava se svake godine 20. studenog kako bi se promovirala prava djece i podigla svijest o njihovim potrebama. Ovaj poseban dan, koji je UNICEF uveo 1954. godine, simbolizira globalnu posvećenost dobrobiti djece.

Datum ima posebno značenje jer su 20. studenoga Ujedinjeni narodi usvojili dva ključna dokumenta: Deklaraciju o pravima djeteta 1959. godine i Konvenciju o pravima djeteta 1989. godine. Ta Konvencija, ratificirana u gotovo svim zemljama svijeta, osigurava temelje za zaštitu dječjih prava poput prava na obrazovanje, zdravlje, sigurnost i slobodu izražavanja.

Tema Svjetskog dana djeteta 2024. usredotočena je na inkluziju, ravnopravnost i prava sve djece, bez obzira na njihovo podrijetlo. Posebna pažnja ove godine posvećuje se digitalnim pravima djece – pristupu tehnologijama, sigurnosti na internetu i jednakim mogućnostima u digitalnom obrazovanju. U svijetu koji se brzo mijenja, ključno je osigurati djeci alate za budućnost i zaštititi ih od prijetnji poput cyber nasilja i dezinformacija.

Ovaj dan podsjeća nas da djeca zaslužuju sretno, sigurno i zdravo djetinjstvo, bez obzira na okolnosti. Brze promjene u svijetu – klimatski izazovi, tehnološki napredak i demografske promjene – donose i prilike i rizike za djecu. Upravo zbog toga trebamo ostati vjerni obećanju danom prije 35 godina – osigurati djeci sigurnu i održivu budućnost.

Prava djece su ljudska prava – univerzalna i neotuđiva. Nažalost, u mnogim dijelovima svijeta ta prava se i dalje zanemaruju ili krše. Poštivanje prava djece naš je putokaz prema boljem svijetu za sve.

Na ovogodišnji Svjetski dan djece slušajmo djecu i uključimo njihove ideje za bolju budućnost. Razgovarajte s djecom o njihovim pravima, pridružite se inicijativama u svojoj zajednici i podržite globalne napore za bolje sutra. Svijet je ljepše mjesto kada djeca imaju priliku biti saslušana i zaštićena.

Nastavi čitati

Vremeplov

‘Zelena pluća’ povodom Svjetskog dana KOPB-a u šest gradova

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje osobu u šumi s efektom svjetlucanja i svjetlosnim česticama koje izlaze iz njezinog tijela, posebno oko vrata i prsnog koša. Na prsima je prikazana svjetleća slika pluća, što može simbolizirati disanje, životnu energiju ili povezanost s prirodom. Sunčeva svjetlost prodire kroz drveće u pozadini, stvarajući magičnu i mirnu atmosferu.
Foto: Pixabay

Glavni uzroci KOPB-a su dugotrajno pušenje i izloženost štetnim tvarima poput prašine, kemikalija ili zagađenog zraka. Simptomi uključuju otežano disanje, kronični kašalj i osjećaj pritiska u prsima. Liječenje obično uključuje inhalacijske bronhodilatatore, lijekove za smanjenje upala, terapije kisikom i promjene životnog stila, posebno prestanak pušenja

Kronična opstruktivna plućna bolest (KOPB) je dugotrajna plućna bolest koja uzrokuje otežano disanje zbog suženih dišnih puteva i smanjenog protoka zraka u plućima. KOPB obuhvaća dvije glavne bolesti:

kronični bronhitis – dugotrajna upala bronha (dišnih puteva) koja dovodi do nakupljanja sluzi i kroničnog kašlja;

emfizem – oštećenje plućnih mjehurića (alveola) koje smanjuje elastičnost pluća i otežava disanje.

Glavni uzroci KOPB-a su dugotrajno pušenje te izloženost štetnim tvarima poput prašine, kemikalija i zagađenog zraka. Simptomi uključuju otežano disanje, kronični kašalj i osjećaj pritiska u prsima. Liječenje obično podrazumijeva inhalacijske bronhodilatatore, lijekove za smanjenje upale, terapije kisikom i promjenu životnog stila, s naglaskom na prestanak pušenja.

KOPB je treći najčešći uzrok bolesti i smrtnosti u svijetu, a u povodu Svjetskog dana kronične opstruktivne plućne bolesti, koji se obilježava 16. studenog 2024. godine, održat će se javnozdravstvena akcija ‘Zelena pluća’ u šest hrvatskih gradova: Zagrebu, Osijeku, Slavonskom Brodu, Splitu, Rijeci i Zadru. Organizatori – Hrvatsko torakalno društvo, Udruga pacijenata ‘Udah života’ i Zaklada ‘Hrvatska kuća disanja’ – pozivaju građane da se pridruže akciji od 10 do 13 sati na različitim lokacijama.

Građanima će biti ponuđeni besplatni spirometrijski pregledi, neinvazivna metoda za rano otkrivanje plućnih problema. Također, akcija uključuje sadnju stabala u urbanim prostorima, naglašavajući važnost očuvanja zdravlja pluća i okoliša.

Raspored lokacija po gradovima:

Zagreb: Glavni ulaz u Park Maksimir (sadnja stabala, spirometrija i ostale aktivnosti)

Osijek: Dom zdravlja Osječko-baranjske županije, Park kralja Petra Krešimira IV/6 (sadnja stabala, spirometrija i ostale aktivnosti)

Slavonski Brod: Trg žrtava rata (sadnja stabala)

Split: Glavna tržnica – Pazar (sadnja stabala, spirometrija i ostale aktivnosti)

Rijeka: Klinički bolnički centar Rijeka, lokalitet Sušak, Ul. Tome Strižića 3 (sadnja stabala, spirometrija i ostale aktivnosti)

Zadar: Perivoj kraljice Jelene Madijevke (sadnja stabla) i Trg 5 bunara (spirometrija i ostale aktivnosti)

Organizatori ističu kako je KOPB ozbiljan zdravstveni problem koji često ostaje neprepoznat sve do kasnih stadija bolesti.

– Rano otkrivanje KOPB-a ključno je za bolje ishode liječenja, a preventivni pregledi poput spirometrije mogu značajno pomoći u tome – poručuju iz organizacije. Osim važnosti preventivnih pregleda, apelira se na ekološku osviještenost jer kvaliteta zraka izravno utječe na zdravlje pluća.

Pozivaju se građani svih navedenih gradova da se pridruže akciji, obave preventivne preglede i pridonesu stvaranju čišćeg i zdravijeg okoliša.

Nastavi čitati

U trendu