Najnoviji rezultati istraživanja Eurobarometra pokazuju najvišu razinu povjerenja u Europsku uniju od 2007. i dosad najveću potporu euru. Anketa pokazuje i da Europljani sada gledaju na budućnost s više optimizma. Željeli bi da EU bude snažniji i neovisniji, posebno s obzirom na trenutačne globalne izazove
Povjerenje u EU na najvišoj je razini u zadnjih 17 godina.
Izražava ga 51 % Europljana, što je najbolji rezultat od 2007. Kod mladih u dobi od 15 do 24 godine taj je postotak veći (59 %). Osim toga, 51 % Europljana izjavilo je da vjeruje Europskoj komisiji, što je također rekord u zadnjih 17 godina.
Gotovo tri četvrtine ispitanika (74 %) izjavilo je da se osjeća građaninom EU-a, što je najviši postotak u više od dva desetljeća. Usto, 61 % građana EU-a optimistično je u pogledu budućnosti EU-a.
Istodobno, 44 % građana EU-a i dalje ima pozitivno mišljenje o EU-u, 38 % ima neutralno mišljenje, a 17 % negativno.
Pozitivni trendovi zabilježeni su i u većini zemalja proširenja obuhvaćenih istraživanjem. Povjerenje građana u EU na najvišim je razinama u Albaniji (81 %), Crnoj Gori (75 %), Kosovu (70 %), Gruziji (58 %), Sjevernoj Makedoniji i Bosni i Hercegovini (po 56 %) te Moldovi (52 %). U Turskoj takvo mišljenje dijeli 42 % ispitanika (četiri postotna boda više nego u prethodnom istraživanju), a u Srbiji 38 % (povećanje od 2 postotna boda). U Ujedinjenoj Kraljevini povjerenje u EU ima 38 % ispitanika (šespostotno povećanje).
Europljani žele snažniji, neovisniji i otporniji EU
69 % ispitanika smatra da EU ima dovoljno snage i sredstava za obranu gospodarskih interesa Europe u globalnom gospodarstvu. Isto tako, 69 % ispitanika vjeruje da je Europska unija oaza stabilnosti u nemirnom svijetu.
Prema mišljenju Europljana sigurnost i obrana (33 %) trebale bi biti glavno prioritetno područje srednjoročnog djelovanja EU-a, nakon čega slijede migracije (29 %), gospodarstvo (28 %), klima i okoliš (28 %) te zdravlje (27 %). Istodobno 44 % europskih građana smatra da će kratkoročno najveći pozitivan učinak na njihov život imati osiguravanje mira i stabilnosti, zatim osiguravanje opskrbe hranom, zaštita zdravlja, osiguravanje sirovina za industriju u EU-u te upravljanje migracijama (27 %). Kad je riječ o pojedinačnim područjima djelovanja EU-a u sektoru čiste proizvodnje, Europljani smatraju da bi u EU-u prednost trebala imati obnovljiva energija (38 %), zatim ulaganja u održivu poljoprivredu (31 %), energetsku infrastrukturu (28 %) i ulaganja u čistu tehnologiju (28 %).
Povijesno visoka potpora euru i rastući optimizam u pogledu gospodarstva
Istraživanje Eurobarometra pokazalo je dosad najveću potporu zajedničkoj valuti, u EU-u u cjelini (74 %) i u europodručju (81 %). Kad je riječ o percepciji stanja europskog gospodarstva, 48 % Europljana (jedan postotni bod više nego u proljeće 2024.) smatra da je stanje dobro, a 43 % (dva boda više) loše. Percepcija stanja europskog gospodarstva stalno se poboljšava od jeseni 2019. Velik broj građana (49 %) smatra da će gospodarsko stanje u Europi u sljedećih 12 mjeseci ostati stabilno.
Kontinuirana potpora odgovoru EU-a na rat u Ukrajini
S obzirom na ruski agresivni rat protiv Ukrajine velika većina Europljana (87 %) podupire pružanje humanitarne pomoći osobama pogođenima ratom. Nadalje, 71 % građana podržava ekonomske sankcije protiv ruske vlade, poduzeća i pojedinaca, a 68 % slaže se s pružanjem financijske potpore Ukrajini. Uz to se 60 % ispitanika slaže da EU Ukrajini dodijeli status zemlje kandidatkinje, a 58 % da financira kupnju i isporuku vojne opreme Ukrajini.
Rat u Ukrajini je među 15 pitanja opet istaknut kao najvažnije pitanje na razini EU-a (31 %) (nakon čega slijedi imigracija s 28 % i međunarodna situacija s 22 %), dok se 76 % europskih ispitanika slaže da je ruska invazija na Ukrajinu prijetnja sigurnosti EU-a.
Standardno istraživanje Eurobarometra br. 102 (jesen 2024.) provedeno je od 10. listopada do 5. studenog 2024. u 27 država članica EU-a. Intervjuirano je 26.525 građana EU-a. Intervjuirani su i ispitanici u devet zemalja kandidatkinja i potencijalnih kandidata (sve osim Ukrajine) i Ujedinjenoj Kraljevini.
Izvor: Europska komisija