Poveži se s nama

EU kutak

Zovko zadužena za nadzornu grupu za Sjedinjene Američke Države

Objavljeno

/

Žena stoji za drvenim pultom s mikrofonima, između zastava Sjedinjenih Američkih Država (lijevo) i Europske unije (desno). Nasmiješena je i odjevena u tamno odijelo s bijelom bluzom. Iza nje je drveni panel s dekorativnim detaljima, a na lijevoj strani vidljiv je znak "EXIT".
Foto: EPP

Članica Izaslanstva za odnose sa SAD-om Željana Zovko imenovana je stalnom izvjestiteljicom Kluba zastupnika Europske pučke stranke (EPP) u Odboru za međunarodnu trgovinu za nadzornu grupu trgovinskih odnosa sa Sjedinjenim Američkim Državama

Kao potpredsjednica Kluba zastupnika EPP-a zadužena za odnose s američkim Kongresom i Senatom, Zovko je izrazila zadovoljstvo što će kao stalna izvjestiteljica nastaviti svoj dugogodišnji rad na osnaživanju transatlantske suradnje, posebno u području trgovine, uzimajući u obzir da su Europska unija i SAD najveći bilateralni trgovinski partneri.

– Produbljivanje transatlantske suradnje, trgovinskih odnosa, kao i osnaživanje obrambene suradnje od ključne su važnosti, a Sjedinjene Američke Države nisu samo naš partner nego i najbliži saveznik s kojim dijelimo zajedničke vrijednosti, načela i interese – istaknula je Zovko.

Podsjetimo, Zovko je u devetom parlamentarnom sazivu bila stalna izvjestiteljica Kluba zastupnika EPP-a za izvješće o odnosima EU-a i SAD-a, a aktivno sudjeluje i u Transatlantskom dijalogu, inicijativi koja predstavlja snažan alat za jačanje demokratskog nadzora unutar transatlantskog partnerstva, uz razvoj usklađenijih pristupa zajedničkim pitanjima te osigurava bolju suradnju u raznim područjima od zajedničkog interesa.

– Pa ove vijesti su dosta očekivane za one koji poznaju unutarnju političku scenu u Sjedinjenim Američkim Državama i kakve su tendencije bile. Nažalost, Europa nije dobivala pravu sliku zbog toga što su se vijesti crpile iz medija koji nisu bili skloni Trumpu, ali s obzirom na ono što sam ja vidjela i na situaciju u državama, Trump je osvojio pobjedu koju smo i očekivali. Tako da mi očekujemo i nadamo se da će naše veze biti puno jače, da neće biti komunikacijskih šumova, da će trasatlantsko partnerstvo u pogledu krizni žarišta i u pogledu jačanja u okviru NATO saveza ostati, ako ne i pojačati se – rekla je Zovko u razgovoru za N1.

Zovko je od danas u Texasu, gdje će kao članica Izaslanstva za odnose sa SAD-om sudjelovati na 89. Transatlantskom dijalogu zakonodavaca na kojem će razmijeniti mišljenja s članovima Kongresa i Senata. Govorit će na radnom sastanku o važnosti osnaživanja obrambenih kapaciteta NATO-a, jačanju transatlantske sigurnosti te sastanku o ulozi i odgovornosti lokalnih dužnosnika u SAD-u u odnosu na predstavnike lokalnih vlasti u EU.

Nakon objave rezultata predsjedničkih izbora, Zovko je čestitala ponovno izabranom predsjedniku Donaldu Trumpu, pozivajući na nastavak transatlantske suradnje u području trgovine, sigurnosti i obrane, kao i na zajedničke diplomatske napore u rješavanju kriznih žarišta diljem svijeta.

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

EU kutak

Rezultati najnovijeg Eurobarometra o povjerenju građana u Europsku uniju

Objavljeno

/

Na slici je zgrada Europske komisije u Bruxellesu, Belgija. Zgrada je modernog dizajna s velikom staklenom fasadom i narančastim vertikalnim panelima. Na sredini zgrade visi veliki plavi banner s logom Europske unije, koji se sastoji od kruga od 12 zlatnih zvijezda na plavoj pozadini. Ispod loga piše "Europese Commissie", "Commission européenne" i "European Commission" na tri različita jezika. Nebo je vedro plavo s nekoliko oblaka.
Foto: Pixabay

Najnoviji rezultati istraživanja Eurobarometra pokazuju najvišu razinu povjerenja u Europsku uniju od 2007. i dosad najveću potporu euru. Anketa pokazuje i da Europljani sada gledaju na budućnost s više optimizma. Željeli bi da EU bude snažniji i neovisniji, posebno s obzirom na trenutačne globalne izazove

Povjerenje u EU na najvišoj je razini u zadnjih 17 godina.

Izražava ga 51 % Europljana, što je najbolji rezultat od 2007. Kod mladih u dobi od 15 do 24 godine taj je postotak veći (59 %). Osim toga, 51 % Europljana izjavilo je da vjeruje Europskoj komisiji, što je također rekord u zadnjih 17 godina.

Gotovo tri četvrtine ispitanika (74 %) izjavilo je da se osjeća građaninom EU-a, što je najviši postotak u više od dva desetljeća. Usto, 61 % građana EU-a optimistično je u pogledu budućnosti EU-a.

Istodobno, 44 % građana EU-a i dalje ima pozitivno mišljenje o EU-u, 38 % ima neutralno mišljenje, a 17 % negativno.

Pozitivni trendovi zabilježeni su i u većini zemalja proširenja obuhvaćenih istraživanjem. Povjerenje građana u EU na najvišim je razinama u Albaniji (81 %), Crnoj Gori (75 %), Kosovu (70 %), Gruziji (58 %), Sjevernoj Makedoniji i Bosni i Hercegovini (po 56 %) te Moldovi (52 %). U Turskoj takvo mišljenje dijeli 42 % ispitanika (četiri postotna boda više nego u prethodnom istraživanju), a u Srbiji 38 % (povećanje od 2 postotna boda). U Ujedinjenoj Kraljevini povjerenje u EU ima 38 % ispitanika (šespostotno povećanje).

Europljani žele snažniji, neovisniji i otporniji EU

69 % ispitanika smatra da EU ima dovoljno snage i sredstava za obranu gospodarskih interesa Europe u globalnom gospodarstvu. Isto tako, 69 % ispitanika vjeruje da je Europska unija oaza stabilnosti u nemirnom svijetu.

Prema mišljenju Europljana sigurnost i obrana (33 %) trebale bi biti glavno prioritetno područje srednjoročnog djelovanja EU-a, nakon čega slijede migracije (29 %), gospodarstvo (28 %), klima i okoliš (28 %) te zdravlje (27 %). Istodobno 44 % europskih građana smatra da će kratkoročno najveći pozitivan učinak na njihov život imati osiguravanje mira i stabilnosti, zatim osiguravanje opskrbe hranom, zaštita zdravlja, osiguravanje sirovina za industriju u EU-u te upravljanje migracijama (27 %). Kad je riječ o pojedinačnim područjima djelovanja EU-a u sektoru čiste proizvodnje, Europljani smatraju da bi u EU-u prednost trebala imati obnovljiva energija (38 %), zatim ulaganja u održivu poljoprivredu (31 %), energetsku infrastrukturu (28 %) i ulaganja u čistu tehnologiju (28 %).

Povijesno visoka potpora euru i rastući optimizam u pogledu gospodarstva

Istraživanje Eurobarometra pokazalo je dosad najveću potporu zajedničkoj valuti, u EU-u u cjelini (74 %) i u europodručju (81 %). Kad je riječ o percepciji stanja europskog gospodarstva, 48 % Europljana (jedan postotni bod više nego u proljeće 2024.) smatra da je stanje dobro, a 43 % (dva boda više) loše. Percepcija stanja europskog gospodarstva stalno se poboljšava od jeseni 2019. Velik broj građana (49 %) smatra da će gospodarsko stanje u Europi u sljedećih 12 mjeseci ostati stabilno.

Kontinuirana potpora odgovoru EU-a na rat u Ukrajini

S obzirom na ruski agresivni rat protiv Ukrajine velika većina Europljana (87 %) podupire pružanje humanitarne pomoći osobama pogođenima ratom. Nadalje, 71 % građana podržava ekonomske sankcije protiv ruske vlade, poduzeća i pojedinaca, a 68 % slaže se s pružanjem financijske potpore Ukrajini. Uz to se 60 % ispitanika slaže da EU Ukrajini dodijeli status zemlje kandidatkinje, a 58 % da financira kupnju i isporuku vojne opreme Ukrajini.

Rat u Ukrajini je među 15 pitanja opet istaknut kao najvažnije pitanje na razini EU-a (31 %) (nakon čega slijedi imigracija s 28 % i međunarodna situacija s 22 %), dok se 76 % europskih ispitanika slaže da je ruska invazija na Ukrajinu prijetnja sigurnosti EU-a.

Standardno istraživanje Eurobarometra br. 102 (jesen 2024.) provedeno je od 10. listopada do 5. studenog 2024. u 27 država članica EU-a. Intervjuirano je 26.525 građana EU-a. Intervjuirani su i ispitanici u devet zemalja kandidatkinja i potencijalnih kandidata (sve osim Ukrajine) i Ujedinjenoj Kraljevini.

Izvor: Europska komisija

Nastavi čitati

EU kutak

Metsola potpisala Zakon o proračunu EU za sljedeću godinu

Objavljeno

/

Žena stoji za bijelim podijem i drži govor ispred plavog zida s logotipom Europskog parlamenta. Odjevena je u bež bluzu i izgleda ozbiljno dok govori. Na zidu iza nje su simboli Europske unije i tekst "European Parliament" na engleskom jeziku.
Foto: EU/Mathieu Cugnot

Proračunom su zastupnici osigurali učinkovitiju potporu za pitanja zdravlja, humanitarne pomoći, upravljanja granicama i borbe protiv klimatskih promjena

U dogovoru s državama članicama postignutom u subotu, 16. studenoga, Parlament je uspio obraniti ambiciozan proračun EU-a za sljedeću godinu te osigurati da se njime rješavaju trenutačni izazovi i omogući pozitivan utjecaj na podizanje kvalitete života građana.

Prvi godišnji proračun nakon revizije dugoročnog financijskog okvira EU-a

U veljači 2024., tijekom revizije dugoročnog proračuna EU-a, Parlament je osigurao znatna povećanja za ključne prioritete, kao što je potpora Ukrajini, a ti su dodaci ostali dio proračuna za 2025. Osigurali su i financiranje troškova otplate za Europski instrument za oporavak (EURI), koji su gotovo dvostruko veći od prvotno predviđenog iznosa za 2025., uz istodobnu zaštitu financiranja ključnih programa kao što je Erasmus+ ili istraživanje.

Parlament osigurao dodatna sredstva za programe EU-a

Zastupnici su također dobili dodatna sredstva za ključne programe u godišnjem proračunu za 2025. Uspješno su ispregovarali dodatnih 230,7 milijuna eura povrh početnog nacrta prijedloga Komisije, s naglaskom na ključnim inicijativama kao što su istraživanja, zdravlje, obrazovanje, mladi poljoprivrednici, koordinacija programa socijalne sigurnosti, krizni odgovori na prirodne katastrofe, borba protiv klimatskih promjena, humanitarna pomoć, vojna mobilnost i upravljanje granicama.. Osim tih dodatnih sredstava, velika povećanja ostvarena prethodnim uštedama doprinijet će proračunu za 2025., uključujući 422 milijuna eura za Erasmus+ i 20 milijuna eura za Obzor Europa.

– Ovim proračunom rješavaju se hitni izazovi, koji uključuju rusku agresiju na Ukrajinu, trenutačne migracijske pritiske, sve veću krizu na Bliskom istoku, posljedice prirodnih katastrofa i, prije svega, konkurentnost naših gospodarstava. Time će se osigurati da EU može učinkovito odgovoriti na te hitne situacije – izjavio je Johan Van Overtveldt (ECR, BE), predsjednik Odbora za proračune.

– U iznosu od gotovo 200 milijardi eura proračun EU-a za 2025. veći je za 6 % od proračuna za 2024. To je povećanje od 10 milijardi eura kojim će se omogućiti odgovor na potrebe Europljana te istodobno otplatiti gospodarski oporavak Unije nakon pandemije, a da se pritom ne smanjuju sredstva za ključne programe. Odobravanjem proračuna EU-a za sljedeću godinu šaljemo snažnu poruku građanima EU-a da se, unatoč teškom političkom i gospodarskom kontekstu, EU može opremiti financijskim sredstvima potrebnima za provedbu svojih politika i odgovaranje na potrebe građana – izjavio je Victor Negrescu (S&D, RO), glavni izvjestitelj za proračun EU-a za 2025.

Više od 90 % proračuna EU-a financira aktivnosti u državama članicama EU-a i šire, od čega koristi imaju građani, regije, poljoprivrednici, istraživači, studenti, nevladine organizacije i poduzeća. Za razliku od nacionalnih proračuna, proračun EU-a prvenstveno je usmjeren na ulaganja, stvaranje rasta i prilika diljem Europske unije.

EU opslužuje 27 zemalja s ukupno 450 milijuna stanovnika. S obzirom na to područje primjene, godišnji proračun EU-a relativno je malen – u prosjeku 160 do 180 milijardi EUR godišnje u razdoblju 2021. do 2027. To je usporedivo s nacionalnim proračunom Danske, koja ima 5,6 milijuna stanovnika te je za oko 30 % manje od proračuna Poljske, koja ima 38 milijuna stanovnika.

Izvor: Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj

Nastavi čitati

EU kutak

Europski parlament odobrio novu Komisiju

Objavljeno

/

Dvije žene stoje u prvom planu u velikoj sali za sastanke ispunjenoj ljudima. Jedna od njih, odjevena u svijetli sako, drži dokument, dok druga, u smeđoj košulji, također drži isti dokument. Oboje se smiješe, dok publika iza njih, koja sjedi u redovima, plješće. Prostor je suvremen, s osvijetljenim pločama na zidovima i brojnim sjedećim mjestima raspoređenim u polukrugu.
Foto: EU/EP/Daina Le Lardic

Nakon rasprave s Ursulom von der Leyen o njezinu novom timu i programu, zastupnici su poimeničnim glasanjem izabrali kolegij povjerenika

370 zastupnika glasalo je za, 282 bilo je protiv, a 36 suzdržanih.

Za potvrdu kolegija povjerenika bila je potrebna većina danih glasova.  To će biti drugi mandat Ursule von der Leyen na mjestu predsjednice Komisije, nakon što su zastupnici u Europskom parlamentu u studenome 2019. odobrili njezinu prvu Komisiju.

Uoči glasanja, Ursula von der Leyen predstavila je svoj tim i program, te potvrdila izmjene portfelja koje su zastupnici zatražili tijekom postupka ocjenjivanja u Parlamentu.

– Spremni smo odmah početi raditi – rekla je von der Leyen i istanuka da će njezina Komisija uvijek biti posvećena borbi za slobodu, suverenitet, sigurnost i blagostanje.

Von der Leyen je najavila da će prva inicijativa Komisije biti tzv. kompas konkurentnosti kako bi se premostio inovacijski jaz Europe u odnosu na SAD i Kinu, povećala sigurnost i neovisnost te ostvarila dekarbonizacija. Kad je riječ o europskom zelenom planu, izjavila je da će nastaviti ‘ostvarivati njegove ciljeve’. Obvezala se na predstavljanje dogovora o čistoj industriji, pokretanje strateškog dijaloga o budućnosti europske automobilske industrije, nastavak rada na konkurentnom kružnom gospodarstvu te na ostavarenju unije štednje i ulaganja.

Kad je riječ o aktualnim ratovima u Ukrajini, na Bliskom istoku i u dijelovima Afrike, predsjednica Komisije je poručila kako ‘Europa mora imati snažniju ulogu u svim tim područjima’ te dodala da je to ‘potrebno više nego ikad prije’. Jačanje naše sigurnosti od ključne je važnosti, kazala je, pozivajući Europu da više ulaže u obranu.

– Sigurnost Europe uvijek će biti prioritet ove Komisije – zaključila je.

U raspravi koja je uslijedila neki su zastupnici naglasili potrebu da nova Komisija započne s brzim rješavanjem izazova s kojima se Europa suočava. Također su pozvali Komisiju da poboljša europsku konkurentnost s obzirom na globalni kontekst, da provede europski zeleni plan, osigura energetsku neovisnost te uspostavi obrambenu uniju kao odgovor na aktualni rat u Ukrajini. Dio zastupnika izrazio je neslaganje s novim kolegijem povjerenika.

Nakon što je Europsko vijeće službeno imenuje putem kvalificirane većine, očekuje se da će nova Europska komisija preuzeti dužnost 1. prosinca 2024.

Izvor: Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj

Nastavi čitati

U trendu