Vremeplov

Movember je stigao u studeni, fokus je muško zdravlje

Objavljeno

/

Foto: Pexels

Sudjelovanje je jednostavno: puštanjem brkova tijekom studenog privlači se pažnja na ove teme i potiče ljude na razgovor o zdravlju. Osim puštanja brkova, Movember se može podržati i organiziranjem sportskih događanja, doniranjem za projekte vezane uz istraživanje i podršku, kao i sudjelovanjem u raznim događajima koji se održavaju s ciljem širenja svijesti o muškom zdravlju

Movember je stigao, a mnogi u Hrvatskoj i širom svijeta puštanjem brkova podižu svijest o ključnim muškim zdravstvenim temama.

Glavni cilj Movember pokreta je potaknuti muškarce na otvoren razgovor o mentalnom zdravlju, prevenciji suicida te na redovite preglede za rano otkrivanje raka prostate i testisa.

Sudjelovanje je jednostavno: puštanjem brkova tijekom studenog skreće se pažnja na važne teme i potiče društvo na razgovor o zdravlju. Osim brkova, Movember se podržava i kroz sportske događaje, donacije za istraživanja i programe podrške te sudjelovanje u inicijativama za podizanje svijesti o zdravlju muškaraca.

Rak prostate najčešći je novodijagnosticirani rak kod muškaraca u Europi, s procijenjenih 415.333 novih slučajeva u 2022. godini. Nažalost, također je i jedan od tri najsmrtonosnija oblika raka kod muškaraca, uz rak pluća i rak debelog crijeva, s gotovo 100.000 smrti godišnje.

Među najvažnijim čimbenicima rizika za razvoj raka prostate su starija dob (češći kod muškaraca iznad 50 godina), nasljedna predispozicija i etnička pripadnost. Osim toga, prehrana, pretilost, upale prostate i spolno prenosive infekcije mogu povećati rizik za razvoj ove bolesti.

Simptomi raka prostate mogu uključivati otežano mokrenje, slab ili isprekidan mlaz, osjećaj pečenja prilikom mokrenja i krv u mokraći. Međutim, ovi simptomi nisu nužno znak prisutnosti raka prostate jer se mogu javiti i kod benignog povećanja prostate. Kod metastatskog raka simptomi mogu uključivati umor, slabost i gubitak težine. Rak se najčešće otkriva digitorektalnim pregledom i mjerenjem PSA vrijednosti (prostata – specifični antigen), koji se preporučuje muškarcima iznad 50 godina.

U Hrvatskoj, rak prostate bio je deveti najčešći uzrok smrtnosti među muškarcima u 2023. godini, s ukupno 758 smrtnih slučajeva. U 2021. godini zabilježeno je 2434 novooboljelih muškaraca.

Rano otkrivanje raka prostate može značajno povećati šanse za uspješno liječenje. Ministarstvo zdravstva Republike Hrvatske pokrenulo je Nacionalni program ranog otkrivanja raka prostate, rezultat rada Povjerenstva za izradu ovog programa. Prije Nacionalnog programa uveden je Posebni program probira i ranog otkrivanja raka prostate koji je započeo 1. veljače 2024. Ovaj se program temelji na preporukama Vijeća Europske unije iz 2022. godine, usmjeren na smanjenje smrtnosti od raka prostate.

Posebni program provodi se u Zagrebu i obuhvaća muškarce u dobi od 55 do 69 godina koji nisu ranije bolovali od raka prostate i koji nisu obavljali PSA pretragu u zadnjih 12 mjeseci. Probir će provoditi domovi zdravlja Grada Zagreba, KBC Zagreb i KBC Sestre milosrdnice, s ciljem procjene učinkovitosti programa u smanjenju smrtnosti od raka prostate u Hrvatskoj.

Liječenje raka prostate ovisi o stadiju bolesti, dobi pacijenta i njegovom općem zdravstvenom stanju. Moguće terapije uključuju kirurško uklanjanje prostate, radioterapiju, hormonsku terapiju i, u određenim slučajevima, kemoterapiju. Kod niskorizičnih pacijenata može se koristiti pristup ‘aktivnog nadzora’, gdje se bolest redovito prati kako bi se izbjeglo nepotrebno liječenje.

I ne zaboravite, vaš brk može potaknuti važne razgovore o zdravlju.

U trendu

Exit mobile version