Poveži se s nama

Vijesti

Više od 700 događanja tijekom Dana medijske pismenosti

Objavljeno

/

Plakat za Dane medijske pismenosti 2024. na kojem su istaknuti podaci o sudionicima: preko 37.000 djece, mladih i odraslih, 460 škola i vrtića, preko 700 događanja i 1550 aktivnosti u 185 gradova i mjesta. Korišteno je više od 70 obrazovnih materijala sa portala medijskapismenost.hr. Plakat je suradnja UNICEF-a, Agencije za elektroničke medije i partnera.
Foto: AEM

Sedmi Dani medijske pismenosti u organizaciji Agencije za elektroničke medije (AEM) i UNICEF-a okupili su velik broj građana. U više od 700 događanja u 185 gradova i mjesta u svim županijama uključilo se više od 37 tisuća sudionika, uglavnom djece, mladih i njihovih odgojitelja, učitelja, nastavnika i knjižničara

Poslušaj ovaj članak

Radionice, predavanja, projekcije, predstave i panel-razgovori u fokusu su imali teme kao što su razvoj kritičkog mišljenja, umjetna inteligencija i utjecaj društvenih mreža na mentalno zdravlje djece i mladih.

Dani medijske pismenosti održali su se i ove godine pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija i Ministarstva znanosti i obrazovanja.

U Dane medijske pismenosti uključilo se više od 460 osnovnih i srednjih škola i vrtića, a za organizaciju radionica i predavanja korišteno je i preko 70 obrazovnih materijala, video-predavanja i kvizova koji su dostupni na portalu medijskapismenost.hr.

U vrtićima, školama, knjižnicama i drugim ustanovama ovi se obrazovni materijali koriste u radu s djecom i mladima tijekom cijele godine, a do sada su preuzeti više od milijun puta. Ove godine objavljen je novi priručnik za učitelje, nastavnike i stručne suradnike u školama ‘Umjetna inteligencija u obrazovanju‘ te edukativni video o umjetnoj inteligenciji i alatima kao što je ChatGPT, namijenjen učenicima viših razreda osnovne škole i srednjoškolcima.

Na filmski natječaj koji se u sklopu Dana medijske pismenosti organizira u suradnji s Hrvatskim filmskim savezom pristiglo je 48 filmova, a tema je ove godine bila ‘Priče s interneta: Inspirirano stvarnim događajima‘. Pobjedu je u osnovnoškolskoj kategoriji odnio film ‘Karlo i čupavo čudovište‘ filmske družine Anigami iz OŠ Dragutina Tadijanovića iz Zagreba, a u srednjoškolskoj kategoriji pobijedio je film Elektrostrojarske škole Varaždin ‘Glas iz sjene‘.

Više od 1400 učenika osnovnih i srednjih škola pogledalo je predstavu ‘Mreža‘ Teatra Tirena na ukupno sedam izvedbi koje su u Koprivnici, Petrinji, Zaboku i Ivanić-Gradu, organizirali Agencija za elektroničke medije i UNICEF u suradnji s tamošnjim školama i pučkim otvorenim učilištima. Predstava poziva na kritičko razmišljanje o brojnim temama vezanima uz korištenje interneta i društvenih mreža, kao što su influenceri, trolovi, govor mržnje, cyberbullying, opasni izazovi, lažne vijesti i posljedice prekomjernog korištenja društvenih mreža.

Tehnološki napredak posljednjih je godina gotovo u potpunosti promijenio medijsko i komunikacijsko okruženje te način na koji se danas informiramo. Ubrzani razvoj umjetne inteligencije dodatni je izazov u zaštiti od manipulacija i dezinformacija. Svijest o tome široko je prisutna, što potvrđuje i sve veći interes za medijsko obrazovanje. Iz godine u godinu Dani medijske pismenosti bilježe sve veći broj sudionika i aktivnosti. Deseci tisuća građana, djece i mladih, te brojne obrazovne ustanove koje u njima sudjeluju potvrđuju nužnost još snažnije integracije medijskog obrazovanja u naš školski sustav – rekao je Robert Tomljenović, zamjenik predsjednika Vijeća za elektroničke medije.

Izniman interes odgojitelja, učitelja i nastavnika za obrazovne materijale i poučavanje djece vještinama medijske pismenosti velik su nam vjetar u leđa za pripremu sljedećih Dana medijske pismenosti. Istraživanja nam pokazuju da su djeca već u osnovnoškolskoj dobi svjesna utjecaja medija na njihov život, a toga su svjesni i roditelji, odgojitelji i učitelji. Djeca i mladi trebaju podršku odraslih, i zato je važno da im osiguramo prilike za učenje o medijima, kao i razvoj vještina iz područja medijske pismenosti – kazala je Ana Dautović, v. d. predstojnice Ureda UNICEF-a za Hrvatsku.

Izvor: AEM

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

Kutak za stručnjake

CENTAR ZA ZDRAVLJE MLADIH Brošura ‘Što nam čini usamljenost?’

Objavljeno

/

Slika prikazuje plakat ili naslovnicu knjige s tekstom na hrvatskom jeziku. Glavni motiv je ilustracija osobe koja sjedi na krevetu s glavom naslonjenom na ruku, izgleda zamišljeno ili uznemireno. Soba je slabo osvijetljena plavim svjetlom, što sugerira da bi mogla biti noć. Tekst na vrhu glasi “ŠTO NAM ČINI USAMLJENOST?” ispod kojeg se nalazi dodatni tekst koji se odnosi na psihološku podršku srednjoškolcima, spominjući web stranicu za usamljenost. Ova slika bi mogla biti relevantna ili zanimljiva zbog fokusa na emocionalno stanje usamljenosti i njenog utjecaja na pojedince, posebno studente.
Foto: Centar za zdravlje mladih Zagreb

Brošura pruža pomoć u razumijevanju emocionalnih procesa, pristupe u suočavanju s usamljenošću te korisne tehnike za jačanje mentalnog zdravlja

Brošura ‘Što nam čini usamljenost?’ osmišljena je i napisana od strane mladih za mlade – studenata psihologije u suradnji s njihovim sveučilišnim profesorima i mentorima kliničke prakse u Centru za zdravlje mladih.

Brošura pruža pomoć u razumijevanju emocionalnih procesa, pristupe u suočavanju s usamljenošću te korisne tehnike za jačanje mentalnog zdravlja.

Inspirativne poruke potiču pozitivne promjene i normaliziraju različita stanja, pružajući mladima osjećaj nade i podršku u razumijevanju sebe i svojih osjećaja.

Usamljenost može biti izazovna, ali također predstavlja priliku za osobni rast. To je dobar trenutak da se bolje upoznamo sa sobom i svojim interesima.

Usamljenost je samo dio nečije priče, ali nije cijela priča. Tada je važno dopustiti si pisati novo poglavlje i otvoriti vrata za nekoga tko nas razumije i tko će biti uz nas.

Osjećaj usamljenosti je sasvim prirodan i često se javlja u različitim fazama života. Biti usamljen ne znači da si slab/a ili neuspješan/a, već samo da si čovjek s osjećajima kao i svi drugi. Važno je naučiti prepoznati kada je usamljenost postala opterećujuća i kada je vrijeme potražiti pomoć od drugih. Nema ničeg lošeg u traženju podrške od prijatelja, obitelji ili stručnjaka. Pokazati hrabrost i otvoreno razgovarati o svojim osjećajima može biti prvi korak prema stvaranju dubljih veza s drugima.

Dodatne informacije o ustanovama koje pružaju podršku mentalnom zdravlju djece i mladih u gradu Zagrebu, kao i mnoštvo korisnih tekstova i informacija povezanih s područjem mentalnog zdravlja potražite na web portalu Grada Zagreba: mentalnozdravlje.zagreb.hr.

Brošura ‘Što nam čini usamljenost’ je besplatna i dostupna ovdje.

In Portal

Nastavi čitati

Medicina

ZABRINJAVAJUĆE U začaranom krugu depresije i demencije sve više ljudi

Objavljeno

/

Ilustracija

Ali ne samo da depresija utječe na pamćenje, čini se i obrnuto, izvijestili su istraživači

Depresija može pridonijeti gubitku pamćenja i obrnuto, tvrde istraživači koji su proučavali oko 8200 Britanaca tijekom dva desetljeća.

Tim je otkrio da je ‘linearna promjena simptoma depresije pridonijela ubrzanom gubitku pamćenja među promatranom skupinom, koju su činili ljudi u dobi od 50 i više godina, a prosječne starosti od 64 godine.

Ali ne samo da depresija utječe na pamćenje, čini se i obrnuto, izvijestili su istraživači u radu koji je objavila Američka liječnička udruga.

– Brža promjena u pamćenju također je recipročno povezana s bržom promjenom simptoma depresije tijekom vremena – prema britansko-američkom timu znanstvenika i liječnika s University College London, University of Rochester Medical Center i Brighton and Sussex Medical School.

– Psihološko raspoloženje i performanse pamćenja temeljno su povezani – objasnili su istraživači, ističući da, iako je kognitivna disfunkcija prethodno bila povezana s depresijom, ‘smjer ove povezanosti’ nije bio jasan.

Sudionici su ispitivani svake druge godine između 2002. i 2019., koristeći mjerenja kao što su testovi pamćenja i verbalne tečnosti, kao i format za procjenu simptoma depresije koji je osigurao Centar za epidemiološke studije.

Hina

Nastavi čitati

Medicina

DOBRA VIJEST ZA OSI Nova ortopedska pomagala na listi HZZO-a

Objavljeno

/

Ilustracija

Na liste ortopedskih i drugih pomagala HZZO-a u redovnoj proceduri su stavljena pomagala nove generacije

Upravno vijeće Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) proveo je u četvrtak godišnje usklađivanje cijene lijekova te je snižena cijena 497 originalnih pakiranja, a na liste HZZO-a stavljeni su novi lijekovi i pomagala.

Postupak godišnjeg usklađivanja cijena lijekova HZZO je proveo kod 497 originalnih pakiranja pri čemu je cijena snižena kod 353 pakiranja lijekova na osnovnoj listi te kod 144 pakiranja lijekova na dopunskoj listi, izvijestio je HZZO nakon sjednice, održane u četvrtak ujutro.

Za 10 lijekova, koji su s dopunske liste premješteni na osnovnu listu lijekova, više neće biti doplate, a za 134 lijeka na dopunskoj listi lijekova smanjen je iznos sudjelovanja u cijeni lijeka za osigurane osobe.

U redovnoj proceduri na liste lijekova HZZO-a stavljene su generičke paralele već postojećih lijekova.

Od novih lijekova na listu su stavljeni lijek enkorafenib i lijek binimetinib, koji se koriste u kombinaciji za liječenje melanoma stadija IIIc kod kojih je dokazana BRAF V600 mutacija te lijek tukatinib za 2. liniju liječenja HER2 pozitivnog metastatskog raka dojke s aktivnim moždanim presadnicama.

Na liste ortopedskih i drugih pomagala HZZO-a u redovnoj proceduri su stavljena pomagala nove generacije za kontrolu šećerne bolesti i pomagala za peritonejsku dijalizu.

Od novih pomagala stavljena su pomagala iz podskupina stopala, navlake za bataljak i ulošci za proteze različitih proizvođača kao dijelovi proteza za noge.

Hina

Nastavi čitati

U trendu