Connect with us

Kultura

Predsjednik Milanović primio Sandru Paović

Objavljeno

/

Na slici su tri osobe koje sjede za okruglim stolom u elegantno uređenoj prostoriji. Osoba s lijeve strane je muškarac u invalidskim kolicima, odjeven u tamno odijelo s crvenim sako. U sredini je žena s dugom tamnom kosom, odjevena u svijetloljubičasti sako, koja se smiješi. S desne strane sjedi muškarac u tamnom odijelu i bijeloj košulji, držeći gnjigu i pažljivo je pregledavajući. Stol je ukrašen buketom cvijeća, s bocom vode i papirom. U pozadini su veliki prozor s pogledom na zelenilo i velika sobna biljka.
Foto: Ured predsjednika Republike Hrvatske/Tomislav Bušljeta

Povod sastanka je objava njezine nove knjige ‘Volim život’. Knjiga govori o sportskim uspjesima i nevjerojatnoj životnoj priči Sandre Paović koja je nakon završetka sportske karijere postala motivacijski govornik za sportaše, učenike i tvrtke

Svoju novu knjigu predstavila je danas i predsjedniku Milanoviću.

Knjiga nije samo o životu i sportu, o usponima i padovima, o pobjedama i porazima, nego je to  knjiga o nadi i ljubavi. Mladim sportašima i djeci željela sam ovom knjigom poručiti da budu hrabri, da ne odustaju i, najvažnije, da su već pobjednici ako su dali sve od sebe. Cilj je knjige da djeca čuju moju priču, da uče iz mojih pobjeda i poraza i da shvate da je sve to dio života. Zato se i zove ‘Volim život’. Zadovoljstvo mi je da nas je Predsjednik primio i na taj način podržao i ideju moje knjige – rekla je Sandra Paović.

Nevjerojatna osoba, Sandra Paović. Mislim da bi djeca trebala slušati ovu priču kao nekakav vodič kroz život. Ta borba i volja za život i vedrina i kreativnost nje i njezinog supruga – svaka čast – rekao je predsjednik Milanović.

Knjigu ‘Volim život’ uredio je Željko Žutelija i ona je zapravo nastavak njezine knjige ‘Rođena da pobjeđuje’ iz 2017. godine. Knjiga obuhvaća ključna razdoblja njezinog života: djetinjstvo, progonstvo iz ratom razorenog rodnog Vukovara, sportske uspjehe te prometnu nesreću koja je obilježila i promijenila njezin život. Knjiga najviše govori o posljednjih sedam godina Sandrina života nakon osvajanja zlatne medalje na Paraolimpijskim igrama u Rio de Janeiru 2016. te odlaska iz profesionalnog stolnog tenisa, uključujući teškoće s kojima se danas u Hrvatskoj bore osobe s invaliditetom.

Na sastanku u Uredu predsjednika Republike bio je i Danijel Lazov, suprug Sandre Paović. Uz predsjednika Milanovića bili su savjetnica Predsjednika za ljudska prava i civilno društvo Melita Mulić i povjerenik Predsjednika za sport Tomislav Paškvalin.

Izvor: Ured predsjednika Republike Hrvatske

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

Kultura

Besplatne predstave u Centru kulture na Peščenici

Objavljeno

/

Napisao/la:

Susret kazališnih amatera Zagreba – 49. po redu SKAZ – započeo je prošlog vikenda i traje sve do 27. ožujka. Sve kazališne predstave su besplatne za građane, a održavaju se u Centru KNAP u Ivanićgradskoj 41 na Peščenici

Centar kulture na Peščenici, poznatiji pod nazivom Centar KNAP, ove godine bilježi 70 godina rada. Tijekom cijele godine Centar će provoditi programe kojima obilježava ovaj veliki jubilej. Tako će posjetitelji imati prilike upoznati se s povijesti ustanove, njenim skrivenim ili zaboravljenim specifičnostima, prisjetiti se događaja koji su obilježili razvoj ustanove te na kraju proslaviti rođendan velikim tulumom na ovogodišnjim Danima kulture.

Trenutno se na Peščenici održava 49. po redu SKAZ, Susret kazališnih amatera. Prva predstava mogla se pogledati prošlog vikenda, a cjelokupna manifestacija traje sve do 27. ožujka. Sve kazališne predstave su besplatne za građane, dok će najbolje biti izabrane za Festival kazališnih amatera.

Bogat cjelogodišnji program imat će za cilj upoznati građane grada Zagreba i posjetitelje KNAP-a s raznim zanimljivostima koje su obilježile život u KNAP-u, odnosno oko njega kroz 70 godina djelovanja.

Važno je reći kako se najbolje predstave na susretima prihvaćaju kao predselekcija za državni festival koji će se u travnju i svibnju održati u Vodicama.

Inače, Centar KNAP je mjesto koje okuplja, kako građane lokalne zajednice koji svakodnevno koriste razne programe kulture u zajednici, tako i umjetnike koji KNAP doživljavaju kao mjesto za rad i razvoj vlastitih projekata.

S druge strane, KNAP kroz svoje programe glazbene, likovne i kazališne djelatnosti ravnopravno djeluje na polju umjetničkog stvaralaštva te je relevantno mjesto stručne zajednice okupljene oko visokokvalitetnih umjetničkih sadržaja.

Raspored predstava možete pogledati ovdje.

Nastavite čitati

Kultura

Natječaj za pjesničku rezidenciju Vesna Parun

Objavljeno

/

Napisao/la:

Informativna ploča o Vesni Parun, poznatoj hrvatskoj pjesnikinji. Ploča je dio izložbenog postava i ima polukružni oblik. Na njoj se nalazi crno-bijela fotografija Vesne Parun, koja nasmijana drži buket cvijeća i nosi kaput. Pozadina ploče je kombinacija plavih i crvenkastih tonova s apstraktnim linijama. Tekst na ploči opisuje život Vesne Parun, spominjući njezino rođenje na otoku Zlarinu 1922. godine, školovanje na Visu te njezinu nesretnu ljubav. Tekst je ispisan na hrvatskom i engleskom jeziku.
Foto: Hina/Snježana Klarić

Kulturna udruga Fotopoetika raspisala je peti natječaj za pjesničku rezidenciju Vesna Parun koja će se i ove godine održati na Zlarinu, rodnom otoku književnice po kojoj rezidencija nosi naziv

Rok za prijavu zainteresiranih je 15. travnja, a prijaviti se mogu svi punoljetni književnici i književnice koji imaju barem jednu ranije izdanu zbirku poezije. Rezidenciju i ove godine financijski podržavaju Ministarstvo kulture i medija i Grad Šibenik.

Rezidencija je namijenjena hrvatskim književnicima i književnicama koji su prilikom prijave dužni priložiti životopis i motivacijsko pismo koje će poslati na e-mail fotopoetika@gmail.com.

Rezidencijalni program se održava na otoku u trajanju od 14 dana u terminu po dogovoru s dobitnikom/icom, a najkasnije do studenog ove godine. Rezidenciju i ove godine podržavaju resorno Ministarstvo i gradska uprava Šibenika zbog čega ona nastavlja biti jedna od rijetkih književnih rezidencija u Hrvatskoj koja dobitniku ili dobitnici osigurava honorar te pokriva troškove puta i smještaja na otoku Zlarinu.

O dobitniku/ici odlučuje tročlani žiri, a proglašenje će biti 1. svibnja objavljeno na internetskoj i Facebook stranici organizatora o čemu će pravovremeno biti obaviješten/a i dobitnik, odnosno dobitnica.

Podsjetimo, ovo je prva književna rezidencija na području Šibensko – kninske županije. Dosadašnje gošće rezidencije bili su: Andrijana Kos Lajtman iz Čakovca, Vera Vujović iz Zagreba, Katja Grcić iz Splita i Tomislav Augustinčić iz Karlovca.

Nastavite čitati

Kultura

GALERIJA SLAVA RAŠKAJ Izložba ‘Mozaik mog života’ Martine Kamenečki

Objavljeno

/

Napisao/la:

Žena s dugom smeđom kosom, naočalama i crnim sakoom nasmijana pozira ispred izloženih umjetničkih mozaika na bijelom zidu galerije. Mozaici prikazuju razne motive, uključujući oko u crvenim tonovima i uspavanu mačku u smeđim nijansama. Prostor je osvijetljen toplim svjetlom koje ističe detalje radova.
Foto: Klaudija Klanjčić

U Galeriji Slava Raškaj Klinike za psihijatriju Vrapče u Zagrebu, umjetnica Martina Kamenečki otvorila je u petak, 7. ožujka 2025., izložbu imena ‘Mozaik mog života’, koja će biti otvorena do 30. svibnja

Poslušaj članak

Kamenečki je rođena u Zagrebu 1989. godine, maturirala je 2008. godine u Školi primijenjenih umjetnosti dizajna u Zagrebu, na Odjelu keramike. Smjer Kiparstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu upisala je 2009. godine, a preddiplomski sveučilišni studij kiparstva završila je 2013. godine. Iste godine u klasi profesora Peruška Bogdanića nastavila je svoje akademsko školovanje te je 2014. stekla zvanje magistre kiparstva.

Izložbu je svečano otvorio Niko Radas, koji od 2004. godine radi na Klinici za psihijatriju Vrapče kao stručni suradnik u kojoj provodi terapiju umjetnošću. Rođen je 1980. u Zagrebu, a diplomirao je kiparstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Uz razne klasične likovne tehnike koje koristi u radu, pokrenuo je filmsku radionicu u kojoj, zajedno s pacijentima, snima animirane i dokumentarne filmove.

– Ovdje u Bolnici Vrapče sam stručni suradnik i provodim radionice s pacijentima koji se tu nalaze. U ovoj galeriji promoviraju se izložbe, za pacijente koji se trenutno liječe i za one koji su otpušteni. Ono što mi je posebno drago i čast je kada nam dođu profesionalci, akademski umjetnici, kao što je naša Martina. Tako da je to široki dijapazon autora koje smo ugostili do sada. Drago mi je da će nam Martina ispričati svoju priču o životu kroz svoje mozaike, a posebno zbog mojih pacijenata jer jako puno radimo mozaike, tako da ćemo sada malo odmjeriti snage i nadam se da će pacijenti naći poticaj u izložbi i još se više truditi. Također, ova izložba je jako bitna za destigmatizaciju naše bolnice – rekao je Radas.

Kamenečki se zahvalila na poticajnim riječima i pozvala sve da uživaju u njezinim radovima, kao i u pripremljenoj hrani i piću.

Izložba je privukla brojne umjetničine prijatelje, rodbinu i znance, djelatnike ZET-a, kao i osoblje Bolnice Vrapče, koje će imati i nadalje priliku uživati zajedno s pacijentima u prekrasnoj zbirci mozaika na temu ‘Mozaik mog života’, a koja je izrađena od kockica stakla i keramičkih pločica raznih dimenzija, u razdoblju od 2014. do 2024. godine. Kako se moglo vidjeti po osmijesima i opuštenosti koja je vladala u prostoru galerije, svi prisutni su bili oduševljeni.

Gužva u umjetničkoj galeriji tijekom izložbe. Posjetitelji različitih dobnih skupina, uključujući djecu i odrasle, razgovaraju i promatraju izložene radove. Neki drže piće u rukama, dok drugi pažljivo gledaju umjetnička djela na zidovima. Galerijski prostor ima bijele zidove i modernu rasvjetu, a u pozadini se vide prozori i osvijetljeni interijer.

– Poput aplikacije Instagram koju koristimo kao album slika vlastitih interesa i fascinacija, tako je proizašla i ova zbirka mozaika, nadahnućem mjesta koja sam posjetila te trenucima koji su mi ostali u lijepom sjećanju. Nakon obaveza i odgovornosti koja vlada u većini svakodnevnog dana, povezivanje s prirodom koristim za poboljšanje duševnog mira, zdravlja i kvalitete života. Preobrazbom koju dobijem nakon tako iskorištenog slobodnog vremena, kreativnost dolazi do izražaja koja mi omogućava promišljanje i stvaranje radova. Svaki od tih radova tako dobiva osobnu važnost te vizualno iskazivanje poštovanja prema onome što je često zanemarivano od strane čovjeka jer nema dovoljnu materijalnu vrijednost prema današnjim standardima. Ono što se dobije, ne može zamijeniti niti jedna digitalizacija, a to je sklad čovjeka i prirode – opis je od Kamenečki za izložbu, napisan u prospektu koji je mogao svatko uzeti.

Na pitanje koje djelo joj je najdraže, nije se striktno mogla odlučiti, ali u sam vrh stavila je odmah mozaik pod nazivom ‘Jarunski labud’ iz 2023. godine, potom ‘Suncokret’ iz 2017. godine te kolekcija ‘Bršljan’ i ‘Monstera’ iz 2020. uz mozaik ‘Smokva’ iz 2021. godine, kao i mačku u mozaiku pod naslovom ‘Spavaj zlato moje’ iz 2018. godine.

Kamenečki je članica Hrvatskog društva likovnih umjetnika (HDLU). Do sada je sudjelovala u mnogobrojnim skupnim izložbama, a samostalne izložbe održala je 2012. – Izložba crteža, skica, skulptura i reljefa, kao i 2017. godine – Izložba skulptura, obje u Galeriji ‘Idealni grad’ u Centru za kulturu i obrazovanje Susedgrad, u Zagrebu, Argentinska 5. Inače, Galerija ‘Idealni grad’ djeluje u sklopu Centra za kulturu i obrazovanje Susedgrad, koji je financiran od Gradskog ureda za kulturu, a Odlukom Umjetničkog savjeta ULUPUH navedena galerija je uvrštena u popis priznatih izložbenih prostora Grada Zagreba. Program galerije zamišljen je kao prezentacija različitih umjetničkih provenijencija: izložbe grafika, slika, fotografija, skulptura, ambijentalnih instalacija i skupnih prigodnih izložbi.

Galerija Slava Raškaj ime je dobila po slavnoj slikarici Slavi Raškaj, koja je od 1902. do smrti 1906. godine liječena u bolnici ‘Vrapče’, a sagrađena je na inicijativu profesora Vlade Jukića prema nacrtima arhitekta Dražena Juračića 2009. godine. Prvotno zamišljena samo kao izložbeni prostor, u 2014. godini pod vodstvom akademskog kipara Nike Radasa, Galerija postaje i radionica za likovnu, glazbenu i filmsku terapiju za bolesnike Bolnice ‘Vrapče’.

Nastavite čitati

U trendu