Poveži se s nama

Atletika

PARAATLETIKA Nova tri imena na popisu za Pariz

Objavljeno

/

Na slici se nalazi sportaš u kolicima s hrvatskom zastavom na sebi. Gornji dio trenirke mu je crven i na njemu piše 'CROATIA', a donji crn sa crveno bijelim kockicama. Ova slika prikazuje veselje nakon sportskog uspjeha. Podloga na kojoj su kolica liči na atletsku stazu, što znači da je čovjek na slici uspješno završio svoj atletski nastup u nekoj od disciplina.
Foto: Glas Slavonije

Velimir Šandor, Luka Baković i Miljenko Vučić dospjeli su na listu evidentnih kandidata za Paraolimpijske igre koje se od od 28. kolovoza do 8. rujna 2024. održavaju u Parizu

Na skupštini Hrvatskog paraatletskog saveza odlučeno je da će se Hrvatskoj paraatletskoj reprezentaciji na putu za Pariz pridružiti Velimir Šandor koji će nastupiti u bacanju diska (F52), Luka Baković u konkurenciji bacanja kugle (F46), dok će Miljenko Vučić hrvatsku čast braniti u istoj disciplini u kategoriji F11.

Za odličnih troje paraatletičara usvojen je prijedlog imenovanja evidentnih kandidata koji su priliku da brane hrvatsku čast na Paraolimpijskim igrama dobili zbog odličnih rezultata postignutih na nedavno održanom Svjetskom prvenstvu u japanskom Kobeu.

Podsjetimo, Velimir Šandor u Kobeu je postao svjetski doprvak u bacanju diska (F52). Šanor je do srebra stigao u trećoj seriji bacivši disk 16,92. Taj rezultat bio mu je dovoljan da se okiti svojom trećom svjetskom medljom u karijeri. Što se tiče odličja sa svjetskih prvenstava, uz srebrnu medalju Šandor još ima svjetsku broncu iz Dohe 2015. te Londona 2017. godine.

Splićanin Luka Baković također se iz japanskog Kobea vratio s medaljom. Luka se okitio broncom u bacanju kugle (F46). Baković je broncu uzeo hitcem iz zadnje serije koji je iznosio 16,04 m. Prva je to medalja sa svjetskih prvenstva u Lukinoj karijeri.

Atletičar paraatletskog kluba Uspon Miljenko Vučić zauzeo je peto mjesto u Japanu te tako s odličnim rezultatom dobio privilegiju da i on postane hrvatski paraolimpijac.

Ranije ove godine status evidentnih kandidata od paraatletičara dobili su Ivan Katanušić, Deni Černi, Matija Sloup te Erik Fabijan Kaurin.

U posljednjoj fazi imenovanja evidentnih kandidata, koja predstoji nakon održavanja Međunarodnog paraatletskog mitinga Zagreb Open 2024, popunit će se jedno preostalo mjesto za muškog i jedno za ženskog paraatletičara koji će nastupiti na ovogodišnjim igrama u Parizu.

Sada je brojka putnika za Pariz porasla na 18. Osim tri novo odabrana kandidata, Hrvatsku će u glavnom gradu Francuske predstavljati paraplivači Dino Sinovčić, Emma Mečić i Paula Novina, paraboćari Davor Komar, Anamarija Arambašić i Dora Bašić, parastolnotenisači Anđela Mužinić Vincetić, Borna Zohil, Mirjana Lučić i Helena Dretar Karić te parataekwondoist Ivan Mikulić.

Svim našim paraolimpijcima želimo puno sreće i sportskih uspjeha na predstojećim Paraolimpijskim igrama.

Atletika

PARIZ Srebro za Černija, bronca za Sinovčića

Objavljeno

/

Na slici su dvije osobe u sportskoj odjeći, jedna od njih u invalidskim kolicima. Oboje nose bijele jakne s crvenim rukavima, s grbom i logom "4F". Osoba u kolicima drži srebrnu medalju, ponosno je pokazuje prema kameri i smiješi se. Iza njih je natpis "NO FILMING IN MIXED ZONE", a u pozadini se nalazi šaren zid s motivima Pariških Paraolimpijskih igara 2024.
Foto: HPO

Posljednjeg dana natjecanja hrvatskih predstavnika na Paraolimpijskim igrama u Parizu, Deni Černi je osvojio srebro u bacanju kugle, dok je Dino Sinovčić osvojio broncu na 100 leđno

Hrvatska je tako zaključila pariške igre sa četiri medalje. Osim Černija i Sinovčića, medalje su osvojili i parastolnotenisačica Anđela Mužinić Vincetić koja je osvojila zlato, dok je Luka Baković bio treći u bacanju kugle.

Hrvatska je ukupno na POI osvojila 30 medalja, pri čemu šest zlata, devet srebrnih i 15 brončanih.

Černi je osvojio srebro s novim osobnim rekordom 12,18 m. Prije tri godine bio je brončani u Tokiju, a Pariz mu je očito sretan grad jer je prošle godine u glavnom francuskom gradu osvojio i broncu na svjetskom prvenstvu. Na Stade de Franceu je otišao stepenicu više.

– Ovo je najveći trenutak u mojoj karijeri, presretan sam. Brončana medalja iz Tokija je bila za mene, a ovo srebro je za moje roditelje, mog trenera, prijatelje za moje Grubišno Polje – kazao je Černi nakon uspjeha karijere.

Paraatletičar atletskog kluba OTOS Grubišno Polje već je u prvom pokušaju osigurao broncu bacivši 11,13 metara, potom se u trećoj seriji probio do srebra sa 11,66, u četvrtoj seriji je postavio svoj novi osobni rekord (11,93), a sjajnu večer je zaključio petim hicem u kojem je još malo popravio osobni rekord koji sada iznosi 12,18, što je za 32 cm bolje od dosadašnjeg najboljeg rezultata.

– Prvi hitac je bio sa 80 posto snage, da sve bude kako treba što se tiče suđenja, da ne napravim neku grešku. Kada sam vidio da je medalja osvojena, opustio sam se bacao sve jače i jače – dodao je Černi.

Bolji od Černija bio je tek aktualni svjetski prvak Kinez Bingchen Cai koji je slavio s novim svjetskim i paraolimpijskim rekordom 12,77 m, dok je broncu osvojio zlatni iz Tokija Marokanac Zakariae Derhem s 11,26.

Černi je u atletiku ušao 2006. na poziv proslavljenog hrvatskog paraolimpijca Darka Kralja. Nakon prvog odrađenog treninga svidjelo mu se bacanje kugle i nastavio je. Uz njega je cijenu sportsku karijeru trener Boris Kljajić.

– Ovo je najveći Denijev uspjeh, osvojio je srebro, a pritom je prebacio osobni rekord za više od pola metara. To mogu samo veliki na najvećim natjecanjima. Treniramo već 18 godina i da nam je netko prije natjecanja ponudio srebro objeručke bi ga prihvatili – kazao je Kljajić.

Na slici je muškarac u bijelo-crvenoj sportskoj odjeći s logom "4F" i grbom. Ponosno drži srebrnu medalju ispred sebe i pozira pred plavom pozadinom s natpisom "PARIS 2024". Osim medalje, u ruci drži crvenu plišanu maskotu povezanu s događajem.

U subotu je medalju osvojio i najbolji hrvatski paraplivač Dino Sinovčić zauzevši treće mjesto u finalu discipline 100 leđno u kategoriji S6 obranivši tako broncu iz Tokija.

Sinovčić je u finalu isplivao vrijeme 1:15,73, a brži od njega bili su tek Kinezi Hong Yang s 1:14,31 i Jingang Wang sa 1:15,16.

– Presretan sam i prezadovoljan, sve se posložilo kako treba. Nije moglo biti drugačije s obzirom na količinu truda i rada. Od 11. mjeseca ja sam preko 200 dana bio izvan Splita i znam koliko je uloženo u ovu medalju – kazao je član splitskog Mornara.

– Bilo je fenomenalno, posebno što su na tribinama bili moji roditelji, prijatelji, što mi je dalo dodatnu snagu i motiv. Izvuklo je maksimum iz mene. Sada se treba malo odmoriti i okrenuti Los Angelesu. Godine su za sada samo broj, još uvijek mogu, dobro se osjećam i guštam. Onog trenutka kada osjetim da to nije to, prvi ću podignuti ručnu – dodao je.

Njegova velika ljubav je i košarka. Dino je bio jedan od suosnivača je košarkaškog kluba u kolicima KKI Split. Zbog Pariza je košarku stavio na stranu.

– Iduću godinu ću se malo okrenuti košarci, u Zagrebu bi se za dvije godine trebalo održati Europsko prvenstvo divizije B, pa ćemo malo pokušati dati obol, ali plivanje će i dalje biti u glavnom fokusu – kazao je.

Druga je to paraolimpijska medalja za 32-godišnjeg Splićanina koji je u Tokiju također bio treći. Iza njega je i peto mjesto na POI u Rio de Janeiru 2016. godine.

Sinovčića već godinama trenira Slobodan Glavčić.

– Zadovoljan sam, tko ne bi bio zadovoljan medaljom na paraolimpijskim igrama. Dobro smo se pripremili i samo smo naplatili svoj rad. Zadržali smo kontinuitet, puno je većih emocija bilo u Tokiju jer mu je to bila prva medalja. Ovo je sada već navika – kazao je Glavčić.

Dodajmo da će parastolnotenisačica Helena Dretar Karić nositi hrvatsku zastavu na svečanosti zatvaranja Paraolimpijskih igara večeras u Parizu.

– Predstavljati svoju državu na paraolimpijskim igrama je ogromna stvar, a nositi zastavu na svečanosti zatvaranja je zaista velika čast. S velikim ponosom ću nositi zastavu i taj ću trenutak pamtiti do kraja života – kazala je Dretar Karić.

Izvor: HPO/Hina/Denis Lugarić

Nastavi čitati

Atletika

POI Paraatletičar Ivan Katanušić peti u bacanju diska

Objavljeno

/

Foto: Daniel Kasap

Osjećao sam da mogu više, ali očito ne mogu. Godina je počela super, onda su krenule neke ozljede koje su me vratile nazad i to je to, kazao je 33-godišnji Katanušić

Hrvatski paraatletičar Ivan Katanušić osvojio je peto mjesto u bacanju diska u kategoriji F64 na Paraolimpijskim igrama u Parizu.

Katanušić je bacio svoj najbolji rezultat ove sezone, 54.28 metara zauzevši petu poziciju. Zanimljivo, u travnju je na SP-u u Kobeu osvojio srebro sa 53.89m, no u Parizu niti pola metara bolji rezultat nije bio dovoljan za ulazak u borbu za medalje.

Slavio je Amerikanac Jeremy Campbell s rezultatom 61.14 obranivši zlato iz Tokija. Bila je to ujedno njegovo ukupno peto paralimpijsko zlato. Drugi je bio Akeem Stewart iz Trindad i Tobaga sa 59.66, dok je broncu osvojio Amerikanac David Blair sa 57.76m.

– Osjećao sam da mogu više, ali očito ne mogu. Godina je počela super, onda su krenule neke ozljede koje su me vratile nazad i to je to – kazao je 33-godišnji Katanušić.

U Pariz je stigao kao paraolimpijski doprvak iz Tokija, te svjetski doprvak iz Kobea ove godine. No, Pariz mu očito nije bio sretan kao Japan.

– Nikada sreće u Parizu. Prošle godine sam ovdje bio četvrti, sada peti – dodao je.

Katanušić je u Tokiju osvojio medalju po jakoj kiši, danas je u Parizu cijeli dana padalo, vrijeme se smirilo tek pred početak natjecanja.

“Baš sam pomislio na tokijski potop, no kiša je u Parizu stala prije natjecanja. Možda bi bilo bolje da nije,” dodao je sa smiješkom.

Ovoga puta na tribinama Stade de Francea je imao posebne navijače, sina Filipa i suprugu Anamari Kožul, bivšu atletičarku.

“Krajem prošle godina dobio sam najveću medalju u svom životu. Bili su na tribinama što mi je davalo posebnu snagu.”

Prošle godine je sina dobio i paraolimpijac Matija Sloup.

“Da, ja njemu pričam kako se uspavljuje beba, a on meni kako se hrani i svima dobro, ha, ha.”

Kazao je i kako se sada želi prvo dobro odmoriti prije donošenja ikakvih odluka.

– Nekada davno sam vruć donosio odluke, sada se moram odmoriti, no mislim da u meni ima još nešto – kazao je na kraju.

Osim paraolimpijskog srebra iz Tokija i svjetskog srebra iz Kobea, osvojio je bronce na SP-u 2017. u Londonu i 2019. u Dubaiju. Osvojio je i šest medalja sa europskih prvenstava, uključujuću zlato u bacanju diska iz Bydgoszcza 2021. i zlato u bacanju kugle iz Grosseta 2016.

Hina

Nastavi čitati

Atletika

POVIJESNI USPJEH Luka Baković osvojio prvu hrvatsku medalju u Parizu

Objavljeno

/

Foto: Daniel Kasap

Mladi 26-godišnji Splićanin je u Pariz stigao kao vlasnik bronce s posljednjeg svjetskog prvenstva u Kobeu u travnju ove godine i opravdao je očekivanja

Hrvatski paraatletičar Luka Baković (26) osvojio je brončanu medalju u bacanju kugle u kategoriji F46 na Paraolimpijskim igrama u Parizu.

Prva je to medalja za Hrvatsku u Parizu, te 27. ukupno. Hrvatska sada na ljetnim paraolimpijskim igrama ima pet zlata, osam srebrnih i 14 brončanih medalja.

Mladi 26-godišnji Splićanin je u Pariz stigao kao vlasnik bronce s posljednjeg svjetskog prvenstva u Kobeu u travnju ove godine i opravdao je očekivanja.

U zanimljivom natjecanju na koncu je bio treći s novim osobnim rekordom 16.27 metara što je za 23 cm bolje od njegovog najboljeg dosadašnjeg rezultata.

Slavio je Kanađanin Greg Stewart sa 16.38 metara obranivši zlato iz Tokija, dok je srebro osvojio Indijac Sachin Sarjerao Khilari bacivši kuglu 16.32 metara.

“Sretan sam i zadovoljan, loše sam ušao u natjecanje, ali sam se dizao iz serije u seriju. Mogao sam baciti možda još malo bolje, ali moram biti zadovoljan, pao je osobni rekord,” kazao je Baković sa smiješkom.

Baković se u trećoj seriji probio na treće mjesto i do kraja natjecanja mu je iza leđa “puhao” svjetski rekorder Amerikanac Joshua Cinnamo. Međutim, Cinnamo je bacio 60 cm kraće.

– Nisam uopće obraćao pažnju na njega, bio sam maksimalno koncentrira na svoju izvedbu -dodao je.

Za Bakovića, koji je rođen bez lijeve šake, ovo su prve paraolimpijske igre. Zanimljivo, sa 16 godina je bio europski i svjetski prvak u parataekwondou u kategoriji do 75 kg, međutim nakon što su ukinuli njegovu klasifikaciju prebacio se u atletiku, a od medalja ima i broncu sa EP-a poljskom Bydgoszcz 2021. gdje je osvojio broncu u bacanju koplja.

– Bio sam najbolji, pa su me izbacili, ha, ha. Sada sam u atletici i za sada mi ide dobro, ispred mene je još dovoljno vremena – dao je član splitskog ASK-a.

Njegov trener Marko Mastelić je istaknuo kako su za ovaj rezultat trenirali pet godina.

– Iznimno sam sretan, isplatio se mukotrpan rad zadnjih pet godina. Svaki trening je bio cilj medalja na paraolimpijskim igrama. U glavi nam je bio samo Pariz, ostvario se naš cilj i san – kazao je Mastelić.

– Bilo je važno da ostane miran, bio je fokusiran jer je koncentracija bila iznimna. Znao je da mora baciti još dalji hitac kako bi bio siguran. Kontrolirao je natjecanje od prve serije, bio je opušten, jako je dobro reagirao. Nije bilo kako bacati pred toliko navijača. Do sada je bacao ispred mene i pet ljudi. Za njega je ovo veliki iskustvo i motiv za dalje – dodao je.

U ovoj disciplini Hrvatska je imala još jednog predstavnika, Erik Fabian Kaurin (23) je zauzeo sedmo mjesto s rezultatom 14.94m.

Kaurin je na posljednjem SP-u Kobeu bio deveti, a neposredno prije puta u Parizu na Zagreb Openu postavio svjetski rekorder u bacanju diska, koji nažalost nije paraolimpijska disciplina.

“Kao prvo, čestitam Luki na medalji, zaslužio ju je. Ja nisam zadovoljan svojim rezultatom. Siguran sam da to mogu baciti. Možda ne sada. Atmosfera je bila vrhunska, san je svakog sportaša nastupiti pred toliko navijača,” kazao je Kaurin koji je rođen s oligodaktilijom desne ruke koja se nije razvila.

Za njega su ovo također bile prve POI.

– Atmosfera u selu je bila vrhunska, opuštena. Lijepo smo se družili – dodao je.

Hina

Nastavi čitati

U trendu