Kupnjom proizvoda čuvate radna mjesta osoba s invaliditetom u URIHO-u te podržavate hrvatsku proizvodnju i dizajn
U samom srcu Zagreba, na Ilici, ove nedjelje, 22. rujna 2024., popratili smo ovogodišnje šesto izdanje kulturnog događanja – manifestacije ‘Projekta Ilica: Q’ART’ u organizaciji ‘Imagination – udruge za umjetnost, kreativnost i društveni razvoj’ s početkom u 9,30 sati pa sve do popodnevnih sati – do 15:30 sati, koje nas je kao i do sada oduševilo bogatim programom, a posebno različitim biljkama, kasnoljetnim cvijećem, hranom, maštovitim kreacijama, modom, likovnim kreacijama i glazbom.
Festival ‘Ilica: Q’ART’ raznim aktivnostima – uključujući izložbe na otvorenom, žive performanse, glazbene nastupe, različite radionice – već osmu godinu zaredom slavi kulturu, kreativnost, održivost i raznolikost umjetnosti pa su posjetitelji svih uzrasta imali jedinstvenu mogućnost jednodnevnog uživanja kao ljubitelji kulture i umjetnosti, i to uz sajam antikviteta i knjiga na Britancu – poznatom kao Ilički ili Mali plac, koji je također vrvio ljubiteljima starina.
Sunčano vrijeme izmamilo je posjetitelje svih uzrasta i ovaj puta, tako da je sve vrvjelo od mnoštva, u ugodnom i opuštenom raspoloženju.
Tijekom našeg obilaska svih štandova, moramo istaknuti i ovaj puta onaj od Ustanove za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom – URIHO, najveće zaštitne radionice na području Republike Hrvatske, gdje se prezentirao njihov brend ‘Purger i Purgerica’ s autohtonim zagrebačkim motivima.
Inače, već smo prethodno istaknuli da su Purger i Purgerica nadimci koji se koriste za stanovnike čiji su preci nekoliko generacija unatrag rođeni u Zagrebu te predstavljaju ponos istih. Stilizirani motivi aplicirani su na majice, pregače, magnete, keramičke predmete i kišobrane. Poznat je također URIHO-v suvenirski program dizajniran brajicom i vođen idejom da ga mogu pročitati slijepe i slabovidne osobe. Svako slovo abecede, pravopisni znakovi, brojevi i ostala pravila pisanja i čitanja u Brailleevom pismu osmišljeni su sistemom od šest točaka klasificiranih brojevima od 1 do 6 te organiziranih u dva stupca po tri točke koje su ispupčene.
Važno je naglasiti da sve proizvode Ustanove URIHO izrađuju osobe s invaliditetom – što im daje dodatnu vrijednost, a dugogodišnja posvećenost kvaliteti i ekološkoj prihvatljivosti zasigurno doprinosi dugoročnom održivom poslovanju najstarije zaštitne radionice u Republici Hrvatskoj. Kupnjom proizvoda čuvaju se radna mjesta osoba s invaliditetom unutar Ustanove URIHO, koji čine 58 posto od ukupno 500 zaposlenih, te se podupire 100 posto hrvatska proizvodnja i dizajn.
I ovaj puta posjetitelji su podržali štand kupnjom različitih proizvoda, tako da je kroz cijelo vrijeme bila gužva. Svi oni koji nisu uspjeli doći, moći će potražiti proizvode osim u Gajevoj 4 i u Držićevoj 1 – gdje su Tvornički dućan te Trgovina suvenira i keramike, kao i u Derenčinovoj 25 – u Trgovini radno zaštitne odjeće i obuće. U bogatom programu moći će pronaći praktičnu taškicu za plac ili luksuznu modnu torbu za večernji izlazak, poklone za svoje najmilije, unikatnu keramiku, majice i torbe na brajici, s aplikacijom Purgera ili Purgerice.
Zbog održavanja manifestacije ‘Ilica: Q’ART’, na snazi je bila zabrana prometa u zoni manifestacije od 7:30 do 16:30 sati na području Ilice od Frankopanske do Krajiške ulice, a obilazni pravci za vrijeme zabrane bili su: Ilica – Frankopanska; Dalmatinska – Frankopanska; Deželićeva – Medulićeva; Pantovčak – Britanski trg. Napomenimo da se i ove godine manifestacija ‘Projekt Ilica: Q’Art’ održala u okviru Europskog tjedna mobilnosti, koji je trajao od 16. do 22. rujna 2024., u organizaciji Europske komisije, sa ciljem da se potakne javna svijest o potrebi akcije protiv zagađenja uzrokovanog povećanjem motoriziranog prometa u urbanim sredinama, a time i poboljša kvaliteta života građana. Svake godine ta manifestacija ima fokus na određenu temu – povezanu s održivom mobilnošću, tako da je ovogodišnja tema pod nazivom ‘Krećimo se kvalitetnije – štedimo energiju’. Posjetili smo i Gornji grad, gdje smo naišli na nekoliko grupa stranih posjetitelja, ali ulice su bile prazne pa je to bila prilika za fotografiranje različitih znamenitosti.
Kako je ranije već najavljeno, festival – akcija ‘Projekt Ilica: Q’ART’ ove godine svaki od osam festivala posvećuje jednom od odabranih ciljeva Održivog razvoja koje je definirao UNESCO, a podržavajući njihove aktivnosti podržavaju se napori organizatora da afirmiraju i artikuliraju važnost svakog od ciljeva i da ih u suradnji sa svojim partnerima provedu kroz aktivnosti predviđene za svaki festival – akciju.
Umjetnički participativni projekti poput ‘Projekta Ilica: Q’ART’ ključni su za dostojanstvo i duh građana i grada, života koji pobjeđuje strah, paniku i osjećanje napuštenosti, tako da je poslana poruka preko plakata po različitim zgradama: ‘Mi građani smo prošlost, sadašnjost i održiva budućnost Zagreba! MI GRAĐANI SMO GRAD!’
Ovo šesto izdanje festivala održano je nanovo na Ilici, koja je ponovno postala pozornica na otvorenom, u nedjelju 22. rujna na temu ‘Odgovorna potrošnja i proizvodnja’ – Osigurati održive oblike potrošnje i proizvodnje, i to kroz kreativne izričaje i održive koncepte.
Glazbeni dio programa započeo je u 10:45 sati s Jerko Jurin Triom na adresi Ilica 49, potom se nastavio u 11 sati s nastupom Rooftop Trija na Ilici 130, u podne na Ilici 85 nastupio je Tomi Novak Solar Ship, dok je Ivana Galić SoulBEAT svojim zvukom ispunila Britanski trg u 13 sati.
Modna revija održala se točno u podne na Britanskom trgu. Svoje radove predstavila je Humana Nova sa svojim upcycle konceptima nosive odjeće i modnih dodataka, La Bestia koja je predstavila jesensku kolekciju te Zeleni Balon i članovi ULUPUH-a. Na Art punktu u Ilici 85 predstavili su se mladi umjetnici Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu i dizajneri s Tekstilno-tehnološkog fakulteta, dajući priliku posjetiteljima da upoznaju talente nove generacije. Istaknuto je da ovaj segment festivala ističe važnost podrške mladim kreativcima i njihovom doprinosu lokalnoj umjetničkoj sceni.
U mnoštvu domaćih i ručno izrađenih proizvoda, prekrasnih suvenira, različitih brendova, ukrasa, biljaka, nakita, igračaka, za najmlađe je pripremljen bogat dječji program dječjih radionica, koje su trajale od 10:30 do 14:30 sati. Posebna atrakcija bila je Zero Waste Food radionica sa chefom Mariom Mandarićem u suradnji sa Centrom za odgoj i obrazovanje Slave Raškaj Zagreb na adresi Ilica 83, koja je trajati od 10 do 15:30 sati. Djeci je omogućeno razvijanje kreativnosti i kroz likovne radionice Hrvatskog udruženja za ravnopravno roditeljstvo na Ilici 97 i Art of Fun radionicu na Ilici 122, koje su također trajale od 10 do 15:30 sati. Na Ilici 101 od 10 do 14 sati održala se kiparska radionica pod vodstvom Sanje Fališevac. Vatrogasci DVD Kustošija organizirali su radionicu iznenađenja na Ilici 109 od 10:30 do 15:30 sati, a Crveni križ je svoje aktivnosti predstavio na Ilici 111 od 10:30 do 16 sati.
Gastronomska ponuda lokalnih restorana i obrta, uz egzotično voće i povrće najpoznatijih proizvođača Martine i Ivana Šuloga, vlasnika poduzeća Šulog d.o.o. iz Donje Bistre, upotpunila je festivalski ugođaj, pružajući posjetiteljima mogućnost da kušaju raznovrsne specijalitete te uživaju u okusima i mirisima Zagreba i okolice.
Ova manifestacija zasigurno je dobro došla i vlasnicima ljubimaca, budući da ih je bilo na svakom koraku.
Sve u svemu, bilo ju je vrijedno posjetiti, zato što je svatko mogao pronaći nešto za sebe.
Ova posebna obljetnica bit će prilika da se prisjetimo svih postignuća koja smo zajedno ostvarili, zahvalimo svima koji su bili uz nas kroz godine te podijelimo radost i ponos zbog svega što smo postigli, poručuju iz ustanove URIHO
Da obilježavanje Međunarodnog dana osoba s invaliditetom ne može proći bez rođendanskog tuluma ustanove URIHO, već je svima dobro poznata stvar.
Ovogodišnja proslava održat će se u utorak, 3. prosinca u Kongresnoj dvorani Zagrebačkog velesajma, a organizatori su za svoje radnike, uzvanike i poslovne partnere pripremili nastup poznatog benda i kazališnu predstavu.
Program počinje u 10 sati kad se očekuje dolazak gradonačelnika Grada Zagreba, Tomislava Tomaševića, koji je i ovogodišnji glavni laureat ustanove.
Povelju Ivančicu, prestižnu nagradu namijenjenu institucijama i pojedincima zaslužnim za promicanje društveno odgovornog poslovanja koje doprinose pozitivnim promjenama u društvu ove godine dobiva Josipa Maslać Petričević iz tvrtke Naftalina, Sanja Bencetić s Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Emisija ‘Dobro jutro, Hrvatska’, Marinka Bakula-Anđelić te tvrtke Trgocentar iz Zaboka i Pliva.
Ova posebna obljetnica bit će prilika da se prisjetimo svih postignuća koja smo zajedno ostvarili, zahvalimo svima koji su bili uz nas kroz godine te podijelimo radost i ponos zbog svega što smo postigli, poručuju iz ustanove URIHO.
Goste će na samom ulazu dočekati i prigodna izložba vezana za stvaralaštvo i inkluziju osoba s invaliditetom, a rođendanski tulum ne bi bio prava proslava bez glazbenika. Prisutne će zabavljati The Sway Band, nakon čega slijedi komedija u dva dijela ‘Ne daj se Njofra’ u izvođenju Dramskog kazališta slijepih i slabovidnih ‘Novi život’.
Moderator cjelokupne manifestacije je poznati radijski i televizijski voditelj, Frano Ridjan.
Ovi sjajni mladi umjetnici i njihova umjetnička ostvarenja šalju snažnu poruku o ljepoti i jedinstvenosti života oko nas
Jučer je na Hrvatskom katoličkom sveučilištu otvorena izložba umjetničkog stvaralaštva osoba s invaliditetom pod nazivom ‘Susret’. Ovu inkluzivnu izložbu, povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, organizirali su Hrvatska biskupska konferencija i Hrvatsko katoličko sveučilište.
Autori izložbenih djela, kako samo ime izložbe kaže, osobe su s invaliditetom. Na otvaranju izložbe naglašeno je da, iako invaliditet može utjecati na stvaralački postupak, često otežavajući izvedbu, rezultat je ipak uspjelo djelo.
Na početku otvaranja ove izložbe nekoliko riječi uputio je rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta Željko Tunjić.
– Često u našim porukama ističemo kako je naše Hrvatsko katoličko sveučilište mjesto dijaloga i susreta, zato nam je posebno drago da smo mogli ugostiti autore izložbe i susresti se s njima osobno, kao i kroz njihova djela koja su ovdje postavljena. Prije otvaranja obišao sam izložbu i ničime nisam mogao zaključiti da su autori osobe s nekim oblikom invaliditeta. On se ne ogleda ni u jednom od djela koja su ovdje postavljena. Dapače, neka djela su me pozvala da zastanem i da ih bolje i pobliže promotrim. Umjetnici koji ovdje danas izlažu možda nemaju iste fizičke mogućnosti kao mi, ali djela koja su izložena govore o njihovom bogatom duhovnom životu i umjetnosti u kojoj oni nalaze svoj prozor u svijet na čemu im u ime naše akademske zajednice od srca zahvaljujem i čestitam – kazao je Tunjić naglašavajući kako nikakva invalidnost – privremena, stečena ili trajna – ne može promijeniti činjenicu da smo svi djeca jednoga Oca i da uživamo isto dostojanstvo.
Čestitku povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom u ime HBK uputio je Dubrovački biskup Roko Glasnović.
– Naša čestitka povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, koji će se obilježiti u utorak 3. prosinca, nosi naziv ‘Prema neograničenoj radosti’. Upućujemo tu čestitku svima vama, drage osobe s invaliditetom i djeco s teškoćama u razvoju. Činimo to s nakanom da, kao suputnici, kao braća i sestre u Kristu, nastavimo zajedno koračanje u duhu sinodalnosti, kako nas je pozvao Papa, bez obzira na poteškoće . kazao je Glasnović pa nastavio:
– Korisnu uputu za to putovanje daje nam sv. Pavao kada kaže: ‘U nadi budite radosni, u nevolji strpljivi, u molitvi postojani!’ (Rim 12, 12). Sigurno je da od vas možemo najbolje naučiti da kršćanska radost ne proizlazi iz izostanka nevolja, prepreka i ograničenja, nego iz spremnosti da ih se prihvati kao sastavni dio ovozemaljskoga života – istaknuo je dubrovački biskup zahvalivši se pritom osobama s invaliditetom na njihovom neumornom svjedočenju i iskazivanju ljubavi.
– Hvala vam što nas svojim primjerom poučavate strpljivosti u nevoljama i što nam ukazujete na snagu postojane molitve. Hvala vam što umijete isijavati radošću i stvaralaštvom, nerijetko i u nadi protiv svake nade. Tako nam pomažete da i mi postajemo radosniji u susretima s vama. Hvala vam što neumornim svjedočanstvom iskazane ljubavi i brižnosti vaše obitelji obogaćuju Crkvu i cijelo društvo – zaključio je Glasnović.
Nakon njega riječ su dobili Predsjednica pododbora za osobe s invaliditetom pri Vijeću HBK-a za laike Željkica Šemper i akademski kipar Ozren Feller.
U svom govoru Šemper se prisjetila svih onih koji su svojom umjetnošću za života ostavili veliki trag na čovječanstvo.
– Na ovoj izložbi možemo uživati u ljepoti koju su nam podarili umjetnici koji skrovito žive svoj život ne svraćajući pozornost na sebe. I ne, nismo mi njima nešto učinili, nismo mi priredili ovu izložbu njima! Oni su nama otvorili prozore svojih duša da možemo njihovim očima i dodirom vidjeti ljepotu koju je Bog stvorio. Oni je tako intenzivno doživljavaju da nam je moraju izreći, bilo to rukama, ustima ili kistom pričvršćenim na šaku obloženu zavojima. Kad je već tako, divimo se zajedno ljepoti koju nam je podarilo ovih jedanaestero umjetnika – kazala je Šemper.
Feller je u svom obraćanju naglasio kako su svi umjetnici, bez obzira na to bili oni osobe sa ili bez invaliditeta, ravnopravni umjetnici, ali i rekao da su im radovi čudesni, bez obzira na to što se suočavaju s nekim tehničkim poteškoćama.
– Radovi, bez obzira na to kako su nastali i tko ih je napravio, podliježu istim kriterijima i vrednovanju. Osim poteškoća kako što bolje predočiti i artikulirati događaj, osobe s invaliditetom se nose i s teškoćama tehničke naravi. Znamo za mnoge primjere gdje pojedinci slikaju držanjem kista zubima ili tako što kist zataknu u zavoje kojima su im omotane šake. Konačni rezultat je onakav kakav treba biti. Na ovoj su izložbi prikazani zaista čudesni radovi – istaknuo je akademski kipar Ozren Feller.
Na ovoj izložbi posvećenoj umjetnicima s invaliditetom, moglo se vidjeti kako svatko od njih na sebi svojstven način, izražava svoju emociju, šaljući jasnu poruku kroz svoja djela – život je lijep.
Svoju ljubav prema slikanju pokušala nam je riječima dočarati mlada, ali uspješna slikarica Kristina Terihaj.
– Najviše me pokreće isus Krist i vjera. Na ovoj sam izložbi predstavila svoje tri slike Svete obitelji. Počela sam slikati prije tri godine, pošto ne mogu kist držati rukama, na nagovor predsjednice udruge Loco Moto Gordane Mišković probala sam slikati s kistom u ustima te sam tako sam naslikala svoju prvu sliku, to su bile breze – kaže nam Kristina Terihaj čiji su radovi u ovo relativno kratko vrijeme od kada se bavi slikanjem, postali velika atrakcija.
Umjetnica čije su slike također privukle veliku pažnju je Riječanka Maria-Kristina Božičević.
– Ja uvijek kažem da je mene slikarstvo pronašlo, a ne ja njega, to je jednostavno dio mene – ističe Božičević koja svoju inspiraciju za slikanjem najviše pronalazi u pejzažu.
Ovi sjajni mladi umjetnici i njihova umjetnička ostvarenja šalju snažnu poruku o ljepoti i jedinstvenosti života oko nas.
Ova hvalevrijedna izložba na kojoj su istaknuta djela jedanaestero umjetnika s invaliditetom, može se pogledati do 15. prosinca 2024. na prvom katu zgrade B HKS-a.
Spomenuti proizvodi ušli su u redovnu proizvodnju i već se nalaze na tržištu. Prvi modeli torbi klasičnog su izgleda, a mogu se koristiti u svakoj prilici
Nakon uspješno održane prošlogodišnje izložbe ‘InDU Susreti’, na kojoj su prikazane ideje i projekt, i ove godine nastavlja se ova lijepa inkluzivna priča.
Naime, URIHO je zajedno sa Studijem dizajna Arhitektonskog fakulteta sveučilišta u Zagrebu nastavio suradnju te ideje pretočio u inkluzivne proizvode. U izlogu galerije Studija dizajna postavljena je druga po redu izložba ‘InDU Susreti – prvi inkluzivni proizvodi’, a istu možete pogledati od 22. do 29. studenog 2024. godine.
Cijela suradnja provedena je kroz predmete inkluzivni dizajn, socijalni dizajn i upravljanje dizajnom u sklopu nastave na diplomskom Studiju dizajna.
Na temelju razultata istraživanja, studentice studija dizajna Arhitehtonskog fakulteta u Zagrebu, Korana Mileusnić i Ema Čimbur odazvale su se pozivu da svojim idejama osmisle i oplemene razvoj završnih proizvoda s URIHO-vim djelatnicima.
S obzirom na to da se radi o stručnim suradnicima za inkluziju i pojedine tehnologije proizvodnje, proizvodi su nastali pod mentorstvom profesorice s Arhitehtonskog fakulteta Sanje Bencetić i modne dizajnerice iz URIHO-a, Irene Rački.
Suradnja je rezultirala modernim funkcionalno-inovativnim proizvodima koji i promoviraju ljepotu različitosti te naglašavaju važnost inkluzije osoba s invaliditetom.
Dizajnirane torbe i pregača iz InDU kolekcije ispunjavaju funkcionalne potrebe osoba koje ih koriste, dok estetikom ističu identitet, a ne invaliditet osobe.
Prvi modeli torbi klasičnog su izgleda, a mogu se koristiti u svakoj prilici i to na nekoliko načina- preko jednog ramena, kao ruksak ili torbe s dvije manje ručke namijenjene za nošenje na kolicima ili rami bicikla.
Spomenuti proizvodi ušli su u redovnu proizvodnju i već se nalaze na tržištu, a moguće ih je kupiti u URIHO-vom dućanu na adresi, Avenija Marina Držića 1, Gajevoj ulici 4 ili naručiti preko URIHO-vog web shopa putem linka: https://shop.uriho.hr/kategorija-proizvoda/indu-inkluzivni-proizvodi.
Na našoj web stranici koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najrelevantnije iskustvo pamćenjem vaših preferencija i ponovljenih posjeta. Klikom na “Prihvati sve” pristajete na korištenje SVIH kolačića. Međutim, možete posjetiti "Postavke kolačića" kako biste dali kontrolirani pristanak.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva dok se krećete web stranicom. Među njima, kolačići koji su kategorizirani kao potrebni pohranjuju se u vaš preglednik jer su neophodni za rad osnovnih funkcija web stranice. Također koristimo kolačiće trećih strana koji nam pomažu analizirati i razumjeti kako koristite ovo web mjesto. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem pregledniku samo uz vaš pristanak. Također imate mogućnost isključiti ove kolačiće. Ali isključivanje nekih od ovih kolačića može utjecati na vaše iskustvo pregledavanja.
Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija kao što je dijeljenje sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanje povratnih informacija i druge značajke trećih strana.
Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.
Neophodni kolačići apsolutno su neophodni za ispravno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice, anonimno.
Oglašavački kolačići koriste se kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje na web-mjestima i prikupljaju podatke za pružanje prilagođenih oglasa.