Poveži se s nama

in MREŽA

MOJA PRIČA Anita Knapić, predsjednica Udruge Osmijeh

Objavljeno

/

Na fotografiji je grupa ljudi različitih dobnih skupina koji nose žute majice. Stoje ispred crvene kuće s krovištem i podignutim rukama, neki od njih pokazuju znak pobjede. U prvom planu su dvoje djece u kolicima. Svi izgledaju kao da su dio nekog događaja ili proslave.
Foto: Anita Knapić

I najmanji napredak je neizmjerna sreća za roditelje djece s teškoćama u razvoju i teškoćama u učenju. Ne dozvolite da itko određuje vašem djetetu granice uspjeha. Vi ste ono što će napraviti najveću razliku u životu vašeg djeteta, kaže Anita Knapić

Anita Knapić je predsjednica Udruge za pomoć djeci s teškoćama u učenju i s teškoćama u razvoju ‘Osmjeh’ postala prije nepuna dva mjeseca. Inače je majka dječaka Gabrijela koji ima sindrom Down i odmalena je korisnik ove udruge.

– Trenutno provodimo četiri projekta, odnosno, ‘Zaigraj u klubu osmjeh-faza II’ kojeg financira Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji socijalne politike u iznosu od 32.500 eura. U sklopu projekta angažirani su vanjski suradnici, logoped, kineziolog i učiteljica razredne nastave. Posebno smo ponosni jer je voditeljica tog projekta naša članica Daria. Osim nje, koordinatorica projekta je Sara, dugogodišnja volonterka udruge. U sklopu projekta redovito održavamo likovno-kreativne i sportsko-rehabilitacijske radionice sa stručnim suradnicima.

Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva u sklopu Institucionalne podrške osigurala je sredstva u iznosu 9050 eura, te je zaposlena jedna osoba.

Od manjih projekta provodimo projekt ‘Mali glazbenici’ kojeg financira požeško-slavonska županija u iznosu od 1300 eura. U projektu je osiguran vanjski suradnik koji provodi glazbene radionice u Centru udruga. Osim toga, Grad Pleternica financira redovan rad udruge preko projekta ‘Redovan rad’. Preko projekta financirani su troškovi neophodni za rad udruge – kaže nam Anita, a najveći izazovi s kojima se kao predsjednica susreće su trenutno uhodavanje u sve poslove udruge.

– Primijetila sam nedostatak sredstava, birokracija je uvijek i svugdje problem. Mala smo sredina i željeli bi našu udrugu podići na višu razinu i postići da dobijemo poludnevni boravak sa stručnim osobljem – od logopeda, fizioterapeuta, radnog terapeuta i slično. Svakako je nedostatak istih jer većina stručnog osoblja nakon završetka školovanja ostaje u Zagrebu jer imaju veću mogućnost i veći izbor pri zapošljavanju – potvrđuje Anita veliku boljku svih manjih sredina.

Trenutno je najveći problem prostor udruge.

– Smješteni smo u zgradi Centra udruga gdje prostor dijelimo s ostalih pet udruga. Imamo jednu zasebnu prostoriju koju dijele tri djelatnice, a od toga je jedna i u invalidskim kolicima. Plus to što se nekoliko puta tjedno pridruže stručni suradnici na individualnim radionicama.

Svakako je problem i za mlade korisnike udruge koji su završili školovanje. Potrebno im je osigurati svakodnevne aktivnosti u trajanju od nekoliko sati kako bi im se pružilo zadovoljstvo i napredak, ali isto na ovaj način i rasteretilo roditelje. Iz ovih razloga imam želju Udrugu Osmjeh prenamijeniti u poludnevni boravak – kaže Knapić.

Što se tiče vrtića, Anitin sin Gabrijel je prvo dijete s teškoćama koje je u gradskom vrtiću imalo asistenta.

– Uz malo izmjena i dobru volju bivše gradonačelnice, sada županice Antonije Jozić, želja i potreba za asistentom u vrtiću je ostvarena. Isti vrtić sada pohađaju još dva dječaka sa sindromom Down i vjerujem da su jako lijepo prihvaćeni i uključeni u sve aktivnosti. Što se tiče škola, tu također polako dolazi do promjena. Koliko sam upućena, u OŠ Pleternica sva djeca koja imaju potrebu za asistentom su iste i dobili.

Predrasude svugdje postoje, ali u našem gradu su naši korisnici prihvaćeni i uključeni u zajednicu. Na ono loše se ne osvrćemo. Idemo hrabro i snažno naprijed. Trudimo se mijenjati ono što možemo. Imamo podršku grada i gradonačelnice Marije Šarić u svim potrebama i projektima. Po potrebi podrška dolazi i od okolnih poduzetnika koji uvijek rado uskoče kada ih zamolimo – zahvalna je Anita, a što se tiče planova, najveći plan je naći novi i adekvatan prostor i ostvariti pravo na poludnevni boravak. Provoditi aktivnosti kao i do sada i širiti ih. Priključiti još volontera u udrugu, tražiti nove projekte i ostvariti ih. Zapravo žele napredovati u svim sferama.

– Moja poruka je da vas vidimo. Vidimo vaš trud, odricanje i ljubav koju pružate svojoj djeci, prijateljima i bližnjima. Dijagnoza ne umanjuje vašu ljubav prema djetetu, čak bih rekla da je i povećava. I najmanji napredak je neizmjerna sreća za roditelje djece s teškoćama u razvoju i teškoćama u učenju. Ne dozvolite da itko određuje vašem djetetu granice uspjeha. Vi ste ono što će napraviti najveću razliku u životu vašeg djeteta.

Također, smatram da svakom roditelju treba podrška, bilo to od strane obitelji, prijatelja ili neke stručne osobe. Ne bojte se tražiti pomoć. I ne zaboravite se brinuti o sebi.

Ostalima bih poručila da prije svega razgovaraju s djecom, da ih upute na različitosti i pruže pomoć onima koji trebaju. Možda je to neko dijete u vrtiću, školi ili parku, možda je dio obitelji ili neki stranac. To je prilika da se u ljudima probudi razumijevanje, podrška, ljubav i prihvaćanje različitosti – poručila je za kraj Anita Knapić.

in MREŽA

Savez SUMSI poziva na radionice za osobe s invaliditetom

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje osobu koja koristi invalidska kolica. Na slici se vidi ruka osobe koja drži kotač invalidskih kolica, a na naslonu kolica nalazi se natpis "SOPUR". Invalidska kolica su crne boje s metalnim dijelovima i sivim gumama. U pozadini se nazire prirodni krajolik s mutnim detaljima.
Foto: Pixabay

Radionice, dostupne online za sudionike iz cijele Hrvatske, otvoreno će se baviti izazovima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u radnom okruženju. Obradit će se teme prilagodbe radnih mjesta i samozapošljavanja

Jeste li znali da poslodavci mogu dobiti poticaje za zapošljavanje osoba s invaliditetom, s ciljem povećanja njihovih radnih mjesta i poboljšanja uvjeta rada? Ako ste nezaposleni ili tražite bolju priliku, Savez SUMSI organizira niz radionica za unapređenje zapošljivosti osoba s invaliditetom.

U sklopu programa ‘Zajedno kroz izazove2’, od prosinca 2024., Savez SUMSI će održavati grupne i individualne radionice. Cilj je pružiti osobama s invaliditetom alate za bolju prezentaciju svojih vještina i učinkovitije povezivanje s poslodavcima na tržištu rada.

Predsjednik Saveza, Denis Marijon, naglašava da motivirani radnici s invaliditetom donose tvrtkama dodatnu vrijednost.

Radionice, dostupne online za sudionike iz cijele Hrvatske, otvoreno će se baviti izazovima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u radnom okruženju. Obradit će se teme prilagodbe radnih mjesta i samozapošljavanja.

Sudionici se mogu prijaviti putem poveznice, nakon čega će sudjelovati u nizu radionica i završnom okruglom stolu. Program traje od prosinca do svibnja.

Patrik Josip Marić, bivši sudionik programa, ističe kako mu je radionica pomogla da prebrodi razdoblje nezaposlenosti i pronađe svoje mjesto u Savezu SUMSI. Njegovo iskustvo pokazuje koliko ovakvi programi mogu biti transformativni.

Program ‘Zajedno kroz izazove2’ provodi Savez SUMSI u suradnji s ključnim partnerima, a financira ga Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Poboljšajte svoje šanse na tržištu rada – prijavite se i budite konkurentni.

Nastavi čitati

in MREŽA

Projekt OSI – Otkrij, Spoznaj, Iskusi! ove godine donosi novitete

Objavljeno

/

Na fotografiji su dvije osobe koje sjede za stolom. Jedna osoba koristi prijenosno računalo, dok druga osoba sjedi u invalidskim kolicima. Stol je osvijetljen prirodnim svjetlom koje dolazi kroz prozor u pozadini. Na stolu se nalazi drvena daska s priborom za jelo. Fotografija je zanimljiva jer prikazuje inkluzivnost i suradnju između osoba s različitim sposobnostima.
Foto: Pexels

Naš je cilj pridonijeti inkluziji osoba s invaliditetom u svim aspektima života te smanjiti predrasude i strahove koji često prate određene vrste invaliditeta i teškoća. Kao i prethodnih godina, pripremili smo za vas raznovrsne aktivnosti i radionice, poručuju organizatori

Povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, koji se obilježava 3. prosinca, Studentski zbor Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta (ERF) Sveučilišta u Zagrebu i ove će godine organizirati projekt OSI – Otkrij, Spoznaj, Iskusi!.

Ovaj već tradicionalni događaj ima za cilj edukaciju i senzibilizaciju javnosti o svakodnevnim izazovima s kojima se suočavaju osobe s invaliditetom.

– Naš je cilj pridonijeti inkluziji osoba s invaliditetom u svim aspektima života te smanjiti predrasude i strahove koji često prate određene vrste invaliditeta i teškoća. Kao i prethodnih godina, pripremili smo za vas raznovrsne aktivnosti i radionice, poručuju organizatori.

Ove godine, uz već poznate elemente, projekt donosi i nekoliko noviteta. Sudionici će imati priliku sudjelovati u interaktivnim radionicama koje obuhvaćaju:

poligone i simulacije oštećenja – praktične aktivnosti koje omogućuju bolje razumijevanje svakodnevnih izazova osoba s invaliditetom;

edukacije o psihičkim poremećajima – fokus na rano prepoznavanje simptoma i važnost uključivanja u terapijski proces.

Organizatori naglašavaju da je projekt osmišljen tako da kombinira teoriju s iskustvenim učenjem, koje je jedno od najučinkovitijih načina stjecanja znanja i razvijanja empatije. Radionice će voditi studenti ERF-a uz mentorstvo profesora, a u njihovoj izradi i provedbi sudjeluju i osobe s invaliditetom, u skladu s načelom ‘Ništa o nama, bez nas’.

Organizatori pozivaju sve zainteresirane da podrže projekt dolaskom i dijeljenjem informacije.

– Vidimo se 3. prosinca od 16 do 21 sat u dvorani ‘Pauk’ Studentskog doma Stjepan Radić – kažu.

Projekt nudi jedinstvenu priliku za sudionike da iz prve ruke steknu uvid u perspektivu osoba s invaliditetom, razviju svijest o važnosti inkluzije i osjete kako društvo može postati pristupačnije i pravednije za sve njegove članove.

Nastavi čitati

in MREŽA

Vukovarski leptirići dobili novi prostor na korištenje

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje grupu djece koja stoje iza velikog okvira s ilustracijama cvijeća, leptira, sunca i srca. Na okviru je natpis "Budi moja krila!". Djeca mašu rukama prema kameri. U prvom planu, ispred djece, nalazi se crni pas s prslukom. U pozadini se vidi zgrada s prozorima i žutim zidom.
Foto: Vukovarski leptirići

Novi prostor omogućit će proširenje aktivnosti i uvođenje novih socijalnih usluga, što će značajno poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji

Udruga roditelja djece s teškoćama u razvoju ‘Vukovarski leptirići’ dobila je novi prostor na adresi bivše Ekonomske škole u Vukovaru, Stjepana Filipovića 6, od Grada Vukovara.

Novi prostor omogućit će proširenje aktivnosti i uvođenje novih socijalnih usluga, što će značajno poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji.

Predstavljanje prostora i planova popratili su gradonačelnik Ivan Penava te brojni volonteri. Predsjednica udruge, Viktorija Matin, naglasila je da će se u novom prostoru provoditi radionice za mlade s invaliditetom, organizirati cjelodnevni boravak, zapošljavati osobe s invaliditetom i uvoditi uslugu ‘Odmor od skrbi’ za roditelje.

Udruga trenutno broji 280 djece s teškoćama u razvoju. Matin se prisjetila početaka suradnje s gradonačelnikom Penavom te zahvalila na dugogodišnjoj podršci. Kazala je također kako borba za djecu i njihovo bolje sutra ne pita za umor pa je jednostavno zasukala rukave s prijateljima i krenuli su napraviti nešto dobro za djecu.

Penava je izrazio ponos na napredak udruge, koja sada zapošljava 20 osoba i pruža ključnu podršku zajednici, dok je volonter Domagoj Bilić istaknuo zadovoljstvo doprinosom kroz uređenje prostorija. Iz udruge su pozvali na sudjelovanje u donacijskoj kampanji kako bi prostor što prije bio u potpunosti prilagođen korisnicima.

Donirati se može putem platforme Čini pravi stvar, na novom kreiranom izazovu ovdje.

Novi prostor postat će sigurno utočište u kojemu će se pružati podrška, graditi nova prijateljstva i jačati međusobno povjerenje u zajednici, što će za mnoge obitelji biti ne samo pomoć već i novi početak kako bi pronašli snagu za suočavanje s izazovima svakodnevnog života.

Nastavi čitati

U trendu