Poveži se s nama
In-Portal Banner

Sport

HNL: Veliki preokret Rijeke za pobjedu u Velikoj Gorici

Objavljeno

/

Nogometaši Gorice i Rijeke odigrali su na djelomično zaleđenom terenu u Velikoj Gorici zaostalu utakmicu 4. kola Hrvatske nogometne lige, a gosti su preokrenuli zaostatak od dva gola i na kraju pobijedili s 3-2 (1-2)

Vodeći pogodak za Goricu postigao je Josip Mitrović već u 3. minuti, a domaća momčad je udvostručila prednost u 25. minuti autogolom Ivana Smolčića. Marko Pjaca je u 35. minuti realizirao kazneni udarac i smanjio zaostatak Rijeke, a isti je igrač u 53. minuti poslao loptu u mrežu za 2-2, nakon što mu je domaći vratar Ivan Banić obranio jedanaesterac. Konačnih 3-2 postavio je Niko Galešić u 89. minuti.

Rijeka je 11. pobjedom u sezoni došla do 38 bodova i na samo tri boda zaostatka za vodećim Hajdukom. Treći je Dinamo s 34 boda i utakmicom manje. Gorica je s 27 bodova ostala na petoj poziciji.

Odigravanje zaostale utakmice 4. kola HNL-a, koja je originalno na rasporedu bila još u kolovozu prošle godine, dovedeno je u pitanje zbog neočišćenog snijega na većem dijelu terena. Niske jutarnje temperature su onemogućile domaćine da očiste sve dijelove travnjaka pa su se zelenili samo kazneni prostori.

No, predstavnici klubova i službene osobe usuglasili su se da su ispunjeni preduvjeti za odigravanje utakmice pa je s nekoliko minuta kašnjenja ovaj dvoboj ipak započeo.

I već nakon dvije minuta igre pao je prvi pogodak. Ante Matej Jurić je odlično primijetio utrčavanje Josipa Mitrovića po desnoj strani kaznenog prostora i poslao mu odličnu loptu, a napadač Gorice je iz prve pucao i pogodio “malu mrežu” uz suprotnu vratnicu. Riječki vratar Nediljko Labrović se ispružio svom dužinom, ali je udarac bio toliko precizan da nije mogao spriječiti pogodak.

Mitroviću je to bio prvi gol u ovoj sezoni. Četiri minute poslije dobio je žuti karton, a u 20. minuti “za dlaku” izbjegao isključenje. Neoprezno je startao na Brunu Godu u pokušaju da ispred njega izbije loptu. Riječani su tražili od suca Ercega da Mitroviću pokaže drugi žuti karton, ali se ovaj zadovoljio samo usmenom opomenom.

Pet minuta poslije Gorica je udvostručila prednost pri čemu su imali veliku pomoć suparnika. Prvo je Matavž oteo loptu riječkom braniču na desnom boku, poslao prema Vujnoviću u sredini, a nesretni Ivan Smolčić je klizećim startom pokušao spriječiti to dodavanje, ali je loptu preusmjerio u svoju mrežu. Nakon više minuta pregledavanja snimke, iz VAR sobe su potvrdili da je pogodak regularan.

Trener Riječana Željko Sopić je u tom trenutku povukao potez koji bi malo koji strateg napravio. Iz igre je povukao reprezentativca Marca Pašalića i prvog napadača Franju Ivanovića, a ubacio Kolumbijca Jorgea Obregona i Alena Grgića.

Taj mu se potez isplatio u 32. minuti. Obregon je srušen, a sudac Erceg je dosudio slobodan udarac na rubu kaznenog prostora. Prije nego što ga je Fruk izveo, Erceg je pokazao na kazneni udarac, jer su mu iz VAR sobe javili da se prekršaj dogodio u kaznenom prostoru.

Marko Pjaca je namjestio loptu, poslao Ivana Banića u jednu, a loptu u drugu stranu pa je Rijeka u 35. minuti prepolovila zaostatak.

Isti su se akteri našli oči u oči u 53. minuti, kad je sudac Erceg, ponovno nakon signala iz VAR sobe, dosudio novi kazneni udarac za Rijeku zbog igranja rukom u kaznenom prostoru. Banić je u ovom dvoboju izašao kao pobjednik i obranio Pjacin udarac, ali se lopta odbila ponovno riječkom napadaču koji ju je bez poteškoća poslao u nebranjenu mrežu za izjednačenje na 2-2.

Rijeka je do kraja dvoboja bila konkretnija i bolja momčad, a to je naplatila u 89. minuti. Nakon prekida i ubačaja u kazneni prostor Gorice, domaća obrana je zaboravila na Niku Galešića, a ovaj je s pet metara poslao loptu u mrežu za konačnih 3-2.

Utakmicu na Gradskom stadionu u Velikoj Gorici sudio je Mateo Erceg iz Benkovca.

Strijelci: 1-0 Josip Mitrović (3), 2-0 Ivan Smolčić (25-ag), 2-1 Marko Pjaca (35-11m), 2-2 Marko Pjaca (53-11m), 2-3 Niko Galešić (89).

Crveni karton: Filip Mrzljak (Gorica – nesportsko ponašanje po završetku utakmice)

Hina

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

Atletika

Čak 16 rekorda na Prvenstvu Hrvatske u paraatletici

Objavljeno

/

Na slici je grupa sportaša s invaliditetom okupljenih ispred natpisa "Hrvatska paraatletska liga". Neki su u kolicima, a u rukama drže velike pehare, ponosno pokazujući svoje nagrade. Pozadina prikazuje vanjski sportski teren okružen plavom ogradom, a iza toga se vide stambene zgrade. Atmosfera na slici odiše ponosom i zajedništvom, a sportaši su obučeni u različite sportske odore, simbolizirajući uspjeh i postignuća u paraatletici.
Foto: Hrvatski paraatletski savez

Čak 16 novih hrvatskih rekorda postavljeno je na Prvenstvu Hrvatske u paraatletici koje je proteklog vikenda održano u Puli u organizaciji Hrvatskog paraatletskog saveza i AK Spektra

Na stadionu SRC Veruda nastupilo je 98 natjecatelja iz 14 hrvatskih klubova.

Hrvatski paraatletičari koji su ovoga ljeta nastupili na Paraolimpijskim igrama u Parizu nisu dozvolili iznenađenja. Mikela Ristoski (AK Medulin) je osvojila zlata u skoku u dalj, na 100 i 200 m te u bacanju kugle, Ivana Purkić (PAK Vinkovci) je slavila u bacanju diska, Marijan Presečan (Agram PAK), Deni Černi (PAK OTOS) i Miljenko Vučić (PAK Uspon) u bacanju kugle u svojim kategorijama, a Ivan Katanušić (PAK URIHO) i Velimir Šandor (PAK Uspon) u svojim kategorijama u bacanju diska.

Na PH je postavljeno čak 16 novih hrvatskih rekorda, pri čemu je četiri postavila mlada 14-godišnja nada hrvatske paratletike Sara Marić.

Članica pulskog AK Spektra je u subotu postavila nove hrvatske rekorde u kategoriji T47 na 100 m (13,36) i 400 m (1:05,60), a potom u nedjelju i na 200 m (27,43) i skoku u dalj (4,77 m).

Dragana Čikor (PAK Srce) je postavila nove rekorde u T37 na 100 m (27,54) i 200 m (1:06,16), Petra Tanković (AK Spektar, T38) na 100 m s 22,63 i 200 m (50,04), Biljana Balde (AK Spektar, T64) na 200 m (50,52) i bacanju kugle (6,08), a Martina Krog (PAK Uspon, F46) u bacanju kugle (8,83) i bacanju diska (21,25). Državni rekord u bacanju kugle postavila je i Milena Vujević (PAK Uspon, F37) s 4,42 m, dok je Lucija Brešković (ASK Split, F13) s 13,30 m postavila rekord u bacanju koplja.

Kod seniora državne rekorde postavili su Velimir Turina (PAK Odisej Kutina, F35) u bacanju diska sa 17,25 m, te Marko Uležić (AK Spektar, F64) u bacanju koplja s 35,32 m.

Spomenimo i kako su naslove prvaka osvojili i Nataša Sobočan (PAK Uspon, F34, 52-57) u bacanju diska, Željka Brdar (PAK URIHO, F33-34, 55-57) u bacanju kugle i u bacanju koplja, Stipo Tokić (AK Spektar, F55) u bacanju kugle i bacanju koplja, Ivor Milobar (URIHO F35-38) u bacanju kugle, te skoku u dalj, Antonio Kosmat (AKOSIS, T20, 38) na 100 m, 200 m, 400 m, Mirnes Omerhodžić (PAK Uspon, F32, 51) u bacanju čunja, Kristijan Mlinar (PAK Odisej Kutina, F20) u bacanju kugle, Marin Županović (AK Slavonija-Žito, F53-57) u bacanju koplja, Massimo Iveta (AK Spektar, F33, 34) u bacanju koplja, Damir Damir Prstac (ASK Split, T20) na 100 m, Marko Uležić (AK Spektar, F12, 38, 64) u bacanju koplja, te Emilio Zonta (AK Spektar, F55, 57) u bacanju diska.

Pojedinačno Prvenstvo Hrvatske bilo je ujedno i posljednje, 6. kolo, Hrvatske paraatletske lige 2024., nakon čega su proglašeni ukupni pobjednici.

U seniorskoj konkurenciji slavio je Deni Černi (PAK OTOS) s ukupno 3789 bodova, kod seniorki najbolja je bila Ivana Purkić (PAK Vinkovci) s 2999 bodova, a u juniorskoj konkurenciji Marko Radovanac (PAK Odisej Kutina) s 2724,5 boda i Sara Marić (AK Spektar) s 4018 bodova.

U konkurenciji klubova najbolji je AK Spektar (Pula) koji je sakupio 281 bod, PAK Uspon iz Velike Gorice je drugi s 243 boda, dok je treće mjesto pripalo kutinskom PAK Odiseju sa 150 bodova.

Izvor: HPO

Nastavi čitati

Ostali sportovi

Počelo Europsko šahovsko prvenstvo za osobe s invaliditetom

Objavljeno

/

Ova slika prikazuje šahovsku ploču s drvenim šahovskim figurama. Fokus je na kraljici i kralju, dok su ostale figure u pozadini. Šahovske figure su detaljno izrezbarene, a ploča se sastoji od izmjenjujućih tamnih i svijetlih kvadrata, što je tipično za standardnu šahovsku ploču. U pozadini se mogu vidjeti i druge manje fokusirane šahovske figure, stvarajući efekt dubine. Prirodno svjetlo stvara meke sjene i naglašava površinu figura i ploče, dodajući estetsku privlačnost slici.
Foto: Pixabay

U španjolskom gradu Alicanteu započelo je Europsko šahovsko prvenstvo za osobe s invaliditetom na kojem sudjeluje 16 igrača iz osam zemalja, uključujući i predstavnika Hrvatske, Radoslava Ćosića

Rejting favorit je Poljak Marcin Molenda, dok je Radoslav Ćosić postavljen za osmog nositelja.

Natjecanje će se sastojati od 9 kola po švicarskom sustavu, a svaka partija traje 90 minuta uz dodatak od 30 sekundi nakon svakog poteza. Završetak turnira predviđen je za 24. listopada.

U prvom kolu Ćosić je zabilježio pobjedu, ali ga je već u drugom kolu čekao težak ispit protiv prvog nositelja, Marcina Molende. Nažalost, Ćosić je poražen od poljskog favorita te je nakon drugog kola imao 1 bod.

Treće kolo donijelo je Ćosiću drugu pobjedu, čime se s 2 boda izjednačio na četvrtom mjestu.

U četvrtom kolu Ćosić je pretrpio drugi poraz. Protiv Ukrajinca Artoma Andriienka loše je odigrao otvaranje i rano izgubio kvalitetu, što je njegov protivnik lako pretvorio u pobjedu.

Nakon 4. kola Ćosić s 2 boda dijeli osmo mjesto, dok su na vrhu Molenda i Dzenisenia s po 3,5 boda.

Nastavi čitati

Sport

Otvara se novi taekwondo klub za osobe s invaliditetom

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje taekwondoisticu i taekwondoista kako se jedno drugom klanjaju prije početka borbe. Borci se nalaze u dvorani. Obje osobe su bosih nogu. U dvoranu kroz veliko staklo ulaze zrake sunca.
Foto: Pexels

Parataekwondo klub Karlovac s radom kreće uskoro, te se nadaju da će svojim radom privući velik broj osoba s invaliditetom koje će se kroz bavljenje taekwondoom brže i bolje integrirati u društvo

Taekwondo je jedan od najpopularnijih sportova u gradu na četiri rijeke. Karlovčani već dugi niz godina gaje ljubav prema ovom sportu, a tu će ljubav sada prenijeti i na parataekwondoiste.

Naime, s obzirom na to da su u Karlovcu svjesni važnosti uključivanja djece i mladih, kako bez, tako i s invaliditetom u sport, došli su na ideju otvaranja parataekwondo kluba Karlovac.

Čelni ljudi novonastalog kluba kroz treninge će nastojati uvesti osobe s invaliditetom u svijet taekwondoa te na taj način potaknuti inkluziju i poboljšati kvalitetu njihova života te ih integrirati u sportsku zajednicu.

– Klub je osnovan sa svrhom da osobe svih dobnih skupina i svih vrsta dijagnoza i invaliditeta uključimo u što kvalitetniji život u našoj županiji, da oni imaju što bolju integraciju, što bolju socijalizaciju i da se čuje za te ljude, da budu viđeni. Oni su najranjivija skupina, ne samo u Karlovcu i Karlovačkoj županiji, nego u Hrvatskoj općenito – kazala je predsjednica kluba Martina Katić.

Za sada u klubu trenira najviše djece sa spektrom autizma, a Katić je otkrila na koji način s njima planiraju trenirati.

– Imat ćemo kondicionalne treninge, za sad imamo djecu koja su u spektru autizma, s njima je i otežan rad, moraju biti manje skupine i moramo biti jako strpljivi s njima, tako da ćemo za početak prvo ići s privikavanjem. To se mora odraditi na jedan jako kvalitetan način, da oni nemaju nikakvog stresa.

Nakon što prođu fazu adaptacije, djecu s autizmom planira se uključiti u redovan rad taekwondo kluba Karlovac.

– Mi ne namjeravamo njih staviti u jednu grupu. Kad se oni integriraju i socijaliziraju, namjeravamo ih ubacivati u grupe s redovnim članovima iz Taekwondo kluba Karlovac.

Roditelji djece s teškoćama u razvoju pozdravljaju otvaranje parataekwondo kluba Karlovac jer ih veseli što će im se dijete kroz sport moći integrirati u društvo.

– S otvorenjem ovog novog kluba djeci će biti bolje, moći će se natjecati i pokazati svima. Puno mi to znači, oni će se veseliti i bit će im lijepo. Ako ništa, uklopit će se, bit će sa sebi sličnima – ističe Nikolina Alibabić koja je majka dvoje djece s teškoćama u razvoju.

Djeca s teškoćama trenirat će pod palicom trenera Mohammeda koji taekwondo trenira četiri godine i to jako uspješno. Mohammed je vlasnik crnog pojasa i nekoliko zlatnih odličja, a sada je svoja borilačka znanja i vještine odlučio prenijeti na djecu s teškoćama u razvoju, čije je treniranje spremno prihvatio.

– Meni je velika čast da radim s ovakvim lijepim društvom, s djecom, odraslima i sportašima – istaknuo je trener Mohammed Al-Fahel koji je prije pet godina daleku Siriju zamijenio Karlovcem, u kojem će sada trenirati djecu s autizmom te im tako pomoći pri socijalizaciji i integraciji u društvo.

Podršku u radu Parataekwondo klubu Karlovac pružio je i predsjednik gradskog vijeća Grada Karlovca Marin Svetić ističući kako  osnivanje taekwondo kluba za osobe s invaliditetom puno znači za grad Karlovac.

– Ne možemo se ne sjetiti i ne biti ponosni svega onog dobrog što je krasilo ovaj grad kad je riječ o taekwondo sportu. Karlovac je grad sporta, a na poseban način, unazad 50-ak godina grad taekwondoa o čemu svjedoče sportski rezultati i mnoštvo državnih prvaka. Ponosni smo na taj sport, osnivanje jednog takvog kluba zaista nas čini sretnima i imaju našu punu podršku – poručio je Svetić.

Parataekwondo klub Karlovac s radom kreće uskoro, te se nadaju da će svojim radom privući velik broj osoba s invaliditetom koje će se kroz bavljenje taekwondoom brže i bolje integrirati u društvo.  

Nastavi čitati

U trendu