Poveži se s nama
In-Portal Banner

Sport

EP, rukometaši: Islanđani raspršili hrvatske snove o polufinalu

Objavljeno

/

Fotografija : Hina

Hrvatski rukometaši doživjeli su i treći poraz u drugoj fazi natjecanja na Europskom prvenstvu u Njemačkoj, a bolja od njih bila je reprezentacija Islanda koja je u Koelnu slavila s 35-30 (16-18).

Tim porazom Hrvatska je izgubila i matematičke izglede za plasman u polufinale Europskog prvenstva.

Šest pogodaka postigao je Marin Jelinić, a po četiri Domagoj Duvnjak, Veron Načinović, Luka Cindrić i Zvonimir Srna. Dominik Kuzmanović je sakupio 10 obrana.

Islandske strijelce predvodio je Bjarki Elisson s osam golova, a po šest su postigli Odinn Rikhardsson i Aron Palmarsson. Vratar Bjoergvin Gustavsson je imao 12 obrana, a postigao je i jedan pogodak.

Hrvatska je s jednim bodom na zadnjem mjestu, a Island je s prva dva boda skočio na petu poziciju. Na vrhu ljestvice skupine I je Francuska s maksimalnih šest bodova. Po četiri imaju Mađarska i Austrija.

Dvoboj s Islandom počeo je pravom jurnjavom po terenu, gdje su najduži napadi trajali po desetak sekundi. Tako su nakon jednog neiskorištenog napada na svakoj strani, unutar treće minute utakmice pala čak četiri gola, po dva na obje strane. Hrvatska je u prvih pet minuta hvatala gol zaostatka, da bi od vodstva Islanđana 3-2, Perkovčevi izabranici došli do prednosti od četiri pogotka (8-4), kad je Matej Mandić spojio dvije obrane.

Činilo se da tada da se u Koelnu sprema “španjolski scenarij”, a pogotovo nakon 10. minute, kad je pri vodstvu Hrvatske 9-6 Ymir Gislason dobio crveni karton zbog toga što je udario Zvonimira Srnu u predjelu uha.

No, i u ovom dvoboju se igra s igračem više pokazala hendikepom, a ne dobitkom za hrvatske rukometaše. Umjesto povećanja prednosti naše reprezentacije, uslijedilo je devetominutno razdoblje u kojem su Islanđani postigli sedam, a primili samo dva gola, što im je u 18. minuti donijelo minimalnu prednost (11-12).

Zahvaljujući ponovno sjajnom Dominiku Kuzmanoviću, koji je obranio tri “zicera” Elissonu, napadačka kriza Perkovčevih izabranika nije ostavila ozbiljniji rezultatski minus. Island je došao do +2 (13-15) u 24. minuti, ali je završnica prvog poluvremena prošla u znaku Luke Cindrića, koji je popravio loš napadački dojam s početka dvoboja. Cindrić je u zadnjih šest minuta postigao tri pogotka, po jedan su dodali Jelinić i Srna pa je Hrvatska u drugo poluvrijeme ušla s dva pogotka više (18-16).

Početak drugog poluvremena ponudio je razočaravajuće izdanje hrvatske reprezentacije. Izgubljene lopte i promašeni šutovi u izoliranim pojedinačnim pokušajima, bili su “voda na mlin” Islanđanima koji su za sedam minuta napravili 5-1 i opet došli do dva gola prednosti (19-21).

Prijetili su Islanđani otići i na ozbiljniju prednost, ali je Kuzmanović dao priliku svojim suigračima da se vrate u rezultatsku ravnotežu. Zahvaljujući prvenstveno Domagoju Duvnjaku to se i dogodilo pa je Hrvatska desetak minuta bila u ‘egalu’. No, onda su se ponovno počele događati tehničke pogreške, gdje više ni Kuzmanović nije mogao spašavati brod koji je nezaustavljivo počeo tonuti.

Nakon što je Glavaš pogodio za 25-25 u 47. minuti, Hrvatska je više od sedam minuta ostala bez pogotka, a primila ih je šest, od čega tri iz kontranapada, pa je Island sedam minuta prije kraja imao velikih +6 (25-31). Hrvatski rukometaši su u tom trenutku “spustili gard”, shvatili da ne mogu napraviti nikakav preokret pa su i Islanđani prestali juriti za popravljanjem svoje gol-razlike.

Hrvatskoj je na ovom prvenstvu ostala još utakmica protiv Njemačke, u srijedu od 20.30 sati, u kojoj će se izabranici Gorana Perkovca mogu samo boriti za svoju čast.

HRVATSKA – ISLAND 30-35 (18-16)

Koeln. Lanxess Arena. Suci: Daniel Accoto Martins i Roberto Accoto Martins (Portugal).

HRVATSKA: Kuzmanović 10, M. Mandić 2 obrane; Mihić, Duvnjak 4, Šoštarić 2 (1), Karačić 1, Maraš, Načinović 4, Kušan, Cindrić 4, Lučin, Šipić, Glavaš 1, Srna 4, Klarica 4, Jelinić 6.

ISLAND: Gustavsson 12 obrana (1 pogodak), Hallgrimsson; Rikhardsson 6 (1), Palmarsson 6, V. Kristjansson 4, Elisson 8 (1), Jonsson 1, G. Kristjansson 3, Gislason, Valencia, Vidarsson 2, Arnarsson, Gudjonsson, K. Kristjansson 1, Thrastarson 3, Olafsson.

Isključenja: Hrvatska 10 minuta; Island 4 minute

Sedmerci: Hrvatska 1/1; Island 2/2

Crveni karton: Gislason (Island)

Hina

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Atletika

Čak 16 rekorda na Prvenstvu Hrvatske u paraatletici

Objavljeno

/

Na slici je grupa sportaša s invaliditetom okupljenih ispred natpisa "Hrvatska paraatletska liga". Neki su u kolicima, a u rukama drže velike pehare, ponosno pokazujući svoje nagrade. Pozadina prikazuje vanjski sportski teren okružen plavom ogradom, a iza toga se vide stambene zgrade. Atmosfera na slici odiše ponosom i zajedništvom, a sportaši su obučeni u različite sportske odore, simbolizirajući uspjeh i postignuća u paraatletici.
Foto: Hrvatski paraatletski savez

Čak 16 novih hrvatskih rekorda postavljeno je na Prvenstvu Hrvatske u paraatletici koje je proteklog vikenda održano u Puli u organizaciji Hrvatskog paraatletskog saveza i AK Spektra

Na stadionu SRC Veruda nastupilo je 98 natjecatelja iz 14 hrvatskih klubova.

Hrvatski paraatletičari koji su ovoga ljeta nastupili na Paraolimpijskim igrama u Parizu nisu dozvolili iznenađenja. Mikela Ristoski (AK Medulin) je osvojila zlata u skoku u dalj, na 100 i 200 m te u bacanju kugle, Ivana Purkić (PAK Vinkovci) je slavila u bacanju diska, Marijan Presečan (Agram PAK), Deni Černi (PAK OTOS) i Miljenko Vučić (PAK Uspon) u bacanju kugle u svojim kategorijama, a Ivan Katanušić (PAK URIHO) i Velimir Šandor (PAK Uspon) u svojim kategorijama u bacanju diska.

Na PH je postavljeno čak 16 novih hrvatskih rekorda, pri čemu je četiri postavila mlada 14-godišnja nada hrvatske paratletike Sara Marić.

Članica pulskog AK Spektra je u subotu postavila nove hrvatske rekorde u kategoriji T47 na 100 m (13,36) i 400 m (1:05,60), a potom u nedjelju i na 200 m (27,43) i skoku u dalj (4,77 m).

Dragana Čikor (PAK Srce) je postavila nove rekorde u T37 na 100 m (27,54) i 200 m (1:06,16), Petra Tanković (AK Spektar, T38) na 100 m s 22,63 i 200 m (50,04), Biljana Balde (AK Spektar, T64) na 200 m (50,52) i bacanju kugle (6,08), a Martina Krog (PAK Uspon, F46) u bacanju kugle (8,83) i bacanju diska (21,25). Državni rekord u bacanju kugle postavila je i Milena Vujević (PAK Uspon, F37) s 4,42 m, dok je Lucija Brešković (ASK Split, F13) s 13,30 m postavila rekord u bacanju koplja.

Kod seniora državne rekorde postavili su Velimir Turina (PAK Odisej Kutina, F35) u bacanju diska sa 17,25 m, te Marko Uležić (AK Spektar, F64) u bacanju koplja s 35,32 m.

Spomenimo i kako su naslove prvaka osvojili i Nataša Sobočan (PAK Uspon, F34, 52-57) u bacanju diska, Željka Brdar (PAK URIHO, F33-34, 55-57) u bacanju kugle i u bacanju koplja, Stipo Tokić (AK Spektar, F55) u bacanju kugle i bacanju koplja, Ivor Milobar (URIHO F35-38) u bacanju kugle, te skoku u dalj, Antonio Kosmat (AKOSIS, T20, 38) na 100 m, 200 m, 400 m, Mirnes Omerhodžić (PAK Uspon, F32, 51) u bacanju čunja, Kristijan Mlinar (PAK Odisej Kutina, F20) u bacanju kugle, Marin Županović (AK Slavonija-Žito, F53-57) u bacanju koplja, Massimo Iveta (AK Spektar, F33, 34) u bacanju koplja, Damir Damir Prstac (ASK Split, T20) na 100 m, Marko Uležić (AK Spektar, F12, 38, 64) u bacanju koplja, te Emilio Zonta (AK Spektar, F55, 57) u bacanju diska.

Pojedinačno Prvenstvo Hrvatske bilo je ujedno i posljednje, 6. kolo, Hrvatske paraatletske lige 2024., nakon čega su proglašeni ukupni pobjednici.

U seniorskoj konkurenciji slavio je Deni Černi (PAK OTOS) s ukupno 3789 bodova, kod seniorki najbolja je bila Ivana Purkić (PAK Vinkovci) s 2999 bodova, a u juniorskoj konkurenciji Marko Radovanac (PAK Odisej Kutina) s 2724,5 boda i Sara Marić (AK Spektar) s 4018 bodova.

U konkurenciji klubova najbolji je AK Spektar (Pula) koji je sakupio 281 bod, PAK Uspon iz Velike Gorice je drugi s 243 boda, dok je treće mjesto pripalo kutinskom PAK Odiseju sa 150 bodova.

Izvor: HPO

Nastavi čitati

Ostali sportovi

Počelo Europsko šahovsko prvenstvo za osobe s invaliditetom

Objavljeno

/

Ova slika prikazuje šahovsku ploču s drvenim šahovskim figurama. Fokus je na kraljici i kralju, dok su ostale figure u pozadini. Šahovske figure su detaljno izrezbarene, a ploča se sastoji od izmjenjujućih tamnih i svijetlih kvadrata, što je tipično za standardnu šahovsku ploču. U pozadini se mogu vidjeti i druge manje fokusirane šahovske figure, stvarajući efekt dubine. Prirodno svjetlo stvara meke sjene i naglašava površinu figura i ploče, dodajući estetsku privlačnost slici.
Foto: Pixabay

U španjolskom gradu Alicanteu započelo je Europsko šahovsko prvenstvo za osobe s invaliditetom na kojem sudjeluje 16 igrača iz osam zemalja, uključujući i predstavnika Hrvatske, Radoslava Ćosića

Rejting favorit je Poljak Marcin Molenda, dok je Radoslav Ćosić postavljen za osmog nositelja.

Natjecanje će se sastojati od 9 kola po švicarskom sustavu, a svaka partija traje 90 minuta uz dodatak od 30 sekundi nakon svakog poteza. Završetak turnira predviđen je za 24. listopada.

U prvom kolu Ćosić je zabilježio pobjedu, ali ga je već u drugom kolu čekao težak ispit protiv prvog nositelja, Marcina Molende. Nažalost, Ćosić je poražen od poljskog favorita te je nakon drugog kola imao 1 bod.

Treće kolo donijelo je Ćosiću drugu pobjedu, čime se s 2 boda izjednačio na četvrtom mjestu.

U četvrtom kolu Ćosić je pretrpio drugi poraz. Protiv Ukrajinca Artoma Andriienka loše je odigrao otvaranje i rano izgubio kvalitetu, što je njegov protivnik lako pretvorio u pobjedu.

Nakon 4. kola Ćosić s 2 boda dijeli osmo mjesto, dok su na vrhu Molenda i Dzenisenia s po 3,5 boda.

Nastavi čitati

Sport

Otvara se novi taekwondo klub za osobe s invaliditetom

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje taekwondoisticu i taekwondoista kako se jedno drugom klanjaju prije početka borbe. Borci se nalaze u dvorani. Obje osobe su bosih nogu. U dvoranu kroz veliko staklo ulaze zrake sunca.
Foto: Pexels

Parataekwondo klub Karlovac s radom kreće uskoro, te se nadaju da će svojim radom privući velik broj osoba s invaliditetom koje će se kroz bavljenje taekwondoom brže i bolje integrirati u društvo

Taekwondo je jedan od najpopularnijih sportova u gradu na četiri rijeke. Karlovčani već dugi niz godina gaje ljubav prema ovom sportu, a tu će ljubav sada prenijeti i na parataekwondoiste.

Naime, s obzirom na to da su u Karlovcu svjesni važnosti uključivanja djece i mladih, kako bez, tako i s invaliditetom u sport, došli su na ideju otvaranja parataekwondo kluba Karlovac.

Čelni ljudi novonastalog kluba kroz treninge će nastojati uvesti osobe s invaliditetom u svijet taekwondoa te na taj način potaknuti inkluziju i poboljšati kvalitetu njihova života te ih integrirati u sportsku zajednicu.

– Klub je osnovan sa svrhom da osobe svih dobnih skupina i svih vrsta dijagnoza i invaliditeta uključimo u što kvalitetniji život u našoj županiji, da oni imaju što bolju integraciju, što bolju socijalizaciju i da se čuje za te ljude, da budu viđeni. Oni su najranjivija skupina, ne samo u Karlovcu i Karlovačkoj županiji, nego u Hrvatskoj općenito – kazala je predsjednica kluba Martina Katić.

Za sada u klubu trenira najviše djece sa spektrom autizma, a Katić je otkrila na koji način s njima planiraju trenirati.

– Imat ćemo kondicionalne treninge, za sad imamo djecu koja su u spektru autizma, s njima je i otežan rad, moraju biti manje skupine i moramo biti jako strpljivi s njima, tako da ćemo za početak prvo ići s privikavanjem. To se mora odraditi na jedan jako kvalitetan način, da oni nemaju nikakvog stresa.

Nakon što prođu fazu adaptacije, djecu s autizmom planira se uključiti u redovan rad taekwondo kluba Karlovac.

– Mi ne namjeravamo njih staviti u jednu grupu. Kad se oni integriraju i socijaliziraju, namjeravamo ih ubacivati u grupe s redovnim članovima iz Taekwondo kluba Karlovac.

Roditelji djece s teškoćama u razvoju pozdravljaju otvaranje parataekwondo kluba Karlovac jer ih veseli što će im se dijete kroz sport moći integrirati u društvo.

– S otvorenjem ovog novog kluba djeci će biti bolje, moći će se natjecati i pokazati svima. Puno mi to znači, oni će se veseliti i bit će im lijepo. Ako ništa, uklopit će se, bit će sa sebi sličnima – ističe Nikolina Alibabić koja je majka dvoje djece s teškoćama u razvoju.

Djeca s teškoćama trenirat će pod palicom trenera Mohammeda koji taekwondo trenira četiri godine i to jako uspješno. Mohammed je vlasnik crnog pojasa i nekoliko zlatnih odličja, a sada je svoja borilačka znanja i vještine odlučio prenijeti na djecu s teškoćama u razvoju, čije je treniranje spremno prihvatio.

– Meni je velika čast da radim s ovakvim lijepim društvom, s djecom, odraslima i sportašima – istaknuo je trener Mohammed Al-Fahel koji je prije pet godina daleku Siriju zamijenio Karlovcem, u kojem će sada trenirati djecu s autizmom te im tako pomoći pri socijalizaciji i integraciji u društvo.

Podršku u radu Parataekwondo klubu Karlovac pružio je i predsjednik gradskog vijeća Grada Karlovca Marin Svetić ističući kako  osnivanje taekwondo kluba za osobe s invaliditetom puno znači za grad Karlovac.

– Ne možemo se ne sjetiti i ne biti ponosni svega onog dobrog što je krasilo ovaj grad kad je riječ o taekwondo sportu. Karlovac je grad sporta, a na poseban način, unazad 50-ak godina grad taekwondoa o čemu svjedoče sportski rezultati i mnoštvo državnih prvaka. Ponosni smo na taj sport, osnivanje jednog takvog kluba zaista nas čini sretnima i imaju našu punu podršku – poručio je Svetić.

Parataekwondo klub Karlovac s radom kreće uskoro, te se nadaju da će svojim radom privući velik broj osoba s invaliditetom koje će se kroz bavljenje taekwondoom brže i bolje integrirati u društvo.  

Nastavi čitati

U trendu