Poveži se s nama

Life&Style

CUPID’S SPOON Nova međunarodna gastro natjecanja u ovoj godini

Objavljeno

/

U ovoj godini namjera je organizatora da obiđe 45 glavnih gradova u 45 zemalja te da se odaberu najbolji kandidati

Projekt „CUPID`S SPOON“ ove godine u 27 tjedana (između veljače i kolovoza 2024. godine) namjerava obići ukupno 45 glavnih gradova u 45 zemlja. Isto tako organizirat će nacionalna pred natjecanja u svakom od glavnih gradova gdje će se odabrati najsposobniji kandidati i to po dva iz svake zemlje. Polufinalno i finalno natjecanje održat će se u glavnom gradu Republike Hrvatske tijekom listopada 2024. godine.

Uz iskazanu podršku prijatelja i partnera ovog projekta, poseban gastro kamion prilagođen za natjecanje osoba s invaliditetom spreman je da početkom veljače 2024. godine krene u realizaciju projekta. Podršku imaju i od ureda Pravobranitelja za osobe s invaliditetom koji duboko vjeruju u ostvarenje svih zadanih ciljeva.

Inače, gastro natjecanje pokrenuto je 2021. godine kao natjecanje za osobe s invaliditetom u Hrvatskoj s idejom pružanja kulinarskog treninga i edukacije. 

Cilj projekta „CUPID`S SPOON“  nije bilo samo poboljšati šanse na tržištu rada, već povećati vidljivost i proširiti socijalnu svijest o sposobnostima kroz javne nastupe za osobe s invalidtetom. Kao što se pokazalo puno puta u praksi i primjeni na licu mjesta, brojnim sudionicima je ovo iskustvo dalo više samopouzdanja i samopoštovanja kada su odlučili započeti samostalan život.

Gastro natjecanja u Hrvatskoj 2021. i 2022. pokazala su se izuzetno uspješnim. Udruga UNUO i cijeli tim 2023. godine natjecanje su proveli kao paneuropski projekt tijekom kojeg su posjetili 23 države članice Europske unije i Ukrajinu.

U tim zemljama organizirali su prvo Europsko gastro natjecanje s odličnim uspjesima. Namjera organizatora bila je da „CUPID`S SPOON“ postane tradicionalna manifestacija osoba s invaliditetom koja bi se održavala svake godine kako bi što više osoba i izvan granica EU imalo priliku sudjelovati.

Za sve koji žele pomoći ovom projektu donosimo vam kontakt podatke nositelja projekta „CUPID`S SPOON“: Udruge najosjetljivijih u osposobljavanju UNUO, Nadinska ulica 7, 10010 Veliko Polje, Zagreb, Hrvatska, mobitel: +385 91 6003 076, mail: udrugaunuo@gmail.com .

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Gastro kutak

Delicija Mediterana je mirisna focaccia

Objavljeno

/

Na fotografiji je prikazana pečena focaccia, talijanski kruh sličan pizzi. Focaccia je ukrašena cijelim cherry rajčicama, crnim maslinama i grančicama ružmarina. Sve to je raspoređeno po površini kruha koji izgleda mekano i zlatno pečen. U pozadini se nalazi drvena daska za rezanje, posuda s maslinovim uljem, zdjelica s maslinama i posuda sa začinima. Ova fotografija bi mogla biti zanimljiva ili relevantna zbog prikaza atraktivnog i ukusnog izgleda focaccie koja može privući ljubitelje talijanske kuhinje ili one koji traže inspiraciju za kuhanje.

Focaccia je talijanski tradicionalni kruh koji je poznat po svojoj sočnosti, mekanosti i hrskavoj vanjskoj korici. Slična je pizzi, ali deblja i obično jednostavnija, bez složenih preljeva. Temelj ovog kruha je jednostavno tijesto koje se može obogatiti različitim začinima i dodacima, poput ružmarina, maslina, rajčica ili luka

Sastojci:

  • 4 šalice glatkog brašna (oko 500 g)
  • 1 i 1 četvrtina šalice tople vode (oko 300 ml)
  • 1 vrećica suhog kvasca (ili polovica)
  • 1 čajna žličica šećera
  • 1 čajna žličica soli
  • 1 četvrtina šalice maslinovog ulja (plus dodatno za premazivanje)
  • 1 žlica krupne morske soli za posipanje
  • 1 grančica svježeg ružmarina (ili 1 žlica suhog ružmarina)
  • 10-12 cherry rajčica (opcionalno)
  • 10-15 maslina (opcionalno)

Priprema:

U maloj posudi pomiješajte četvrtinu šalice tople vode s kvascem i jednu čajnu žličicu šećera. Ostavite 5-10 minuta da se kvasac aktivira (ako koristite suhi kvasac, možete ga pomiješati izravno s brašnom).

U veliku zdjelu stavite 4 šalice brašna i 1 čajnu žličicu soli. Napravite udubinu u sredini i ulij aktivirani kvasac, preostalu toplu vodu (1 šalicu) i četvrtinu šalice maslinovog ulja.

Miješajte dok ne dobijete mekano tijesto. Prebacite ga na pobrašnjenu površinu i mijesite oko 10 minuta dok ne postane glatko i elastično.

Oblikujte tijesto u kuglu, premažite ga malo uljem i ostavite u zdjeli prekrivenoj krpom da se diže oko 1 sat, ili dok ne udvostruči volumen.

Kada se tijesto digne, prebacite ga na lim za pečenje namazan maslinovim uljem. Lagano razvucite tijesto prstima u pravokutni oblik.

Prstima napravite udubljenja po površini tijesta.

Premažite tijesto maslinovim uljem, posipajte ga 1 žlicom krupne morske soli i 1 žlicom svježeg (ili suhog) ružmarina. Ako želite, dodajte 10-12 cherry rajčica, prerezanih napola, i 10-15 maslina.

Zagrijte pećnicu na 220°C.

Pecite focacciu 20-25 minuta, dok ne postane zlatno-smeđa.

Ohladite je par minuta prije rezanja.

Focacciu možete dodatno obogatiti različitim začinima, povrćem ili sirom, ovisno o ukusu.

Nastavi čitati

Life&Style

Adaptivna moda kombinira funkcionalnost, inkluzivnost i stil

Objavljeno

/

Na fotografiji je osoba u invalidskim kolicima koja drži ruku preko čela kao da gleda u daljinu. Osoba nosi sivi karirani sako, bijelu majicu i crne hlače. Pored osobe se nalazi stol na kojem su knjige.
Foto: Pexels

Adaptivna moda odnosi se na odjeću i dodatke dizajnirane posebno za osobe sa specifičnim potrebama, tjelesnim ograničenjima, starije osobe ili ljude s invaliditetom. Ova vrsta mode stvara praktična i moderna rješenja koja omogućuju lakše oblačenje, veću udobnost i funkcionalnost

Centar za razvoj vrijednosti održao je 16. listopada 2024. godine radionicu putem Google Meet platforme pod nazivom ‘Adaptivna moda’. No što zapravo znači pojam adaptivne mode?

Radi se o odjeći i dodacima dizajniranim posebno za osobe sa specifičnim potrebama, tjelesnim ograničenjima, starije osobe i osobe s invaliditetom. Ova vrsta mode pruža funkcionalna i moderna rješenja koja olakšavaju oblačenje, povećavaju udobnost i funkcionalnost, dok istovremeno zadržavaju estetsku komponentu i stil. Pogledajmo kako je sve počelo.

Kanadska modna dizajnerica Izzy Camilleri, zaljubljenica u modu od malih nogu, započela je vlastiti modni posao još u osamdesetim godinama. Njezin prvi susret s prilagodljivom modom dogodio se kada je upoznala korisnika invalidskih kolica iz Toronta, koji je tražio pelerinu po mjeri.

Godine 2009. osnovala je brend IZ Adaptive, usredotočen na stvaranje moderne i udobne odjeće za korisnike invalidskih kolica, a ubrzo je proširila svoju ponudu i na ljude sa svim vrstama tjelesnih poteškoća.

– Ovo nije područje u koje se treba ulaziti bez ozbiljnog istraživanja – rekla je Camilleri, naglašavajući kako loše dizajnirana odjeća može negativno utjecati na udobnost osoba s invaliditetom.

Američko tržište danas nudi najširi izbor adaptivne mode, od kolekcija poznatih brendova poput Tommy Hilfigera, Targeta i JCPenneyja, do sve brojnijih nezavisnih brendova. Među njima su Aille Design, čija odjeća koristi dekorativnu brajicu, Slick Chicks koji proizvodi adaptivno donje rublje, te Friendly Shoes, specijaliziran za prilagodljivu obuću.

Na europskom tržištu ističe se njemačka platforma Zalando, kao i modni brend Auf Augenhoehe, koji se specijalizirao za osobe niskog rasta. U Belgiji djeluje brend So Yes, dok britanske marke Unhidden i I Am Denim nude široku ponudu adaptivne odjeće, uključujući traperice prilagođene različitim potrebama.

Hrvatska također ima svoj adaptivni brend – Arya Intimates, koji se specijalizirao za donje rublje, pidžame i kupaće kostime za žene koje su prošle mastektomiju ili borbu s rakom dojke. Osnivačica brenda, Simona Augustić, omogućila je i dostupnost proteza, marama, perika i drugih proizvoda koji pomažu ženama da se osjećaju dobro i ponosno na svoje ožiljke nakon bolesti.

– Pitam se postoji li dizajner koji osluškuje potrebe i želje osoba s invaliditetom u Hrvatskoj, kao što to rade brendovi poput Tommy Hilfigera i Targeta na američkom tržištu – izjavila je Marijana Maljković iz Centra za razvoj vrijednosti. Dodala je da, iako se čini da je budućnost modne industrije u Hrvatskoj na polju adaptivne mode zakasnila, brend Arya Intimates predstavlja svjetlo na kraju tunela.

– Ostaje nam vidjeti hoće li u budućnosti netko prepoznati ideje potencijalnih modnih ikona s invaliditetom, koje bi mogle donijeti nove trendove u modi, percepciji osoba s invaliditetom, ali i u samom pogledu na život – zaključila je Marijana.

Nastavi čitati

Gastro kutak

Parmigiana od patlidžana donijet će na vaš stol okuse Italije

Objavljeno

/

Na fotografiji je prikazan tanjur s hranom koji sadrži jelo koje izgleda kao parmigiana di melanzane, talijansko jelo od patlidžana. Jelo se sastoji od slojeva pečenog patlidžana i umaka od rajčice, prekriveno rastopljenim sirom i začinjeno. Na vrhu jela nalazi se list bosiljka koji dodaje svježinu i boju. Fotografija bi mogla biti zanimljiva ili relevantna zbog prikaza tradicionalnog talijanskog jela koje je popularno u mnogim kulturama, a može biti korisno za ljude koji traže inspiraciju za kuhanje ili žele znati više o različitim kuhinjama svijeta.
Foto: Pixabay

Parmigiana od patlidžana jednostavno je i relativno jeftino jelo, što ga čini popularnim diljem Italije, a i svijeta. To je savršeno jelo za ljubitelje vegetarijanskih opcija i može se poslužiti kao glavno jelo ili prilog. Idealno se kombinira s laganom salatom ili svježim kruhom, a može biti i sjajan dodatak raznim priredbama i okupljanjima

Sastojci:

  • 2 patlidžana, srednje veličine
  • 2 šalice pasirane rajčice (500 ml)
  • 1 šalica ribanog parmezana (100 g)
  • 2 šalice naribane mozzarelle (200 g)
  • četvrtina šalice maslinovog ulja (60 ml)
  • pola šalice brašna (za uvaljanje patlidžana)
  • 1 šalica krušnih mrvica (120 g)
  • 2 jaja, lagano umućena
  • 3 češnja češnjaka, sitno nasjeckana
  • pola žličice šećera (po želji)
  • 1 žličica suhog origana
  • sol i papar, po ukusu
  • svježi bosiljak, nekoliko listova

Priprema:

Operite patlidžane, narežite ih na ploške debljine oko pola cm.

Posolite patlidžane i ostavite ih da odstoje 30 minuta kako bi se izvukla vlaga i gorčina. Zatim ih isperite i dobro osušite papirnatim ručnicima.

U tavi zagrijte 2 žlice maslinovog ulja na srednjoj vatri.

Dodajte nasjeckani češnjak i pržite dok ne zamiriše (oko 1 minutu).

Dodajte pasiranu rajčicu, šećer, origano, sol i papar po ukusu. Kuhajte na laganoj vatri oko 20 minuta dok se umak ne zgusne. Dodajte svježi bosiljak pred kraj kuhanja.

Pripremite tri posude: jednu s brašnom, drugu s umućenim jajima i treću s krušnim mrvicama.

Svaku plošku patlidžana prvo uvaljajte u brašno, zatim u jaja i na kraju u krušne mrvice.

U velikoj tavi zagrijte preostalo maslinovo ulje. Pržite patlidžane sa svake strane dok ne postanu zlatno-smeđi (oko 2-3 minute po strani). Ostavite ih na papirnatom ručniku da se ocijede od viška ulja.

U posudu za pečenje (otprilike 20×30 cm) stavite malo umaka od rajčice na dno.

Posložite sloj patlidžana, prelijte ga umakom, pospite naribanom mozzarellom i parmezanom.

Nastavite slagati slojeve (patlidžani, umak, sir) dok ne potrošite sve sastojke. Završite s obilnim slojem sira na vrhu.

Pecite u prethodno zagrijanoj pećnici na 180°C oko 30-35 minuta, dok se sir ne otopi i lijepo ne zarumeni.

Ostavite da se malo ohladi prije rezanja, kako bi se slojevi stabilizirali. Po želji ukrasite s malo svježeg bosiljka.

Nastavi čitati

U trendu