Poveži se s nama

Plivanje

DUBRAVA OPEN Festival plivanja za osobe s invaliditetom

Objavljeno

/

Ova slika prikazuje tri plivača na postolju za pobjednike na natjecanju u plivanju. Plivač na prvom mjestu drži zlatnu medalju, plivač na drugom mjestu drži srebrnu medalju, a plivač na trećem mjestu drži brončanu medalju. U pozadini se vidi bazen i reklamni panoi.
Fotografija: Plivački klub FORCA

Ovaj festival uvršten je u kalendar Svjetske paraplivačke organizacije, a na natjecanju su se ispitivale norme za Europsko prvenstvo i Paraolimpijske igre u Parizu

Na bazenu u zagrebačkim Sveticama, prošli je vikend ,  u organizaciji PK Dubrava, održan 4. Festival plivanja za osobe s invaliditetom pod nazivom “Dubrava Open 2023”. Natjecanje se održavalo  u dva dijela, sudjelovalo je 170 paraplivača iz četrnaest zemalja, a Hrvatsku je predstavljalo devet klubova.

Ovaj festiva uvršten je u kalendar Svjetske paraplivačke organizacije ( WPS), a na natjecanju su se ispitivale norme za Europsko prvenstvo i Paraolimpijske igre koje će se održati 2024. godine u Parizu.

Svi paraplivači pokazali su odličnu spremnost te je publika mogla uživati u odličnom natjecanju.

Zadarski klubovi kao i do sada pokazali su svoju kvalitetu te i na ovom natjecanju ostvarili vrhunske rezultate.

Već poznati zadarski paraplivač Mihovil Ninčević u kategoriji (S 14), ponovo je pokazao svoje umijeće plivanja te je zauzeo 1 mjesto u disciplini 50 metara leptir s rezultatom 31.66. dok se u disciplini  na 100 metara leptir, također popeo na pobjedničko postolje doplivavši do cilja s vremenom (1: 14.22).

Ovaj odlični predstavnik PKOI „Jadera“ nije stao na tim rezultatima, Ninčević je osvojio i drugo mjesto u disciplini 100 metara  slobodno s rezultatom 1:05.85), a treći je bio u disciplini 200 metara slobodno,  ušavši u cilj s  (2 : 29. 04).

Osim Ninčevića, na ovom natjecanju, iz PKOI „Jadera“, nastupio je i Josip Gregov. Gregov je nastupio u kategoriji (S7), a natjecao se u disciplinama 200 metara slobodno, 400 metara slobodno, 100 metara leptir, 100 metara slobodno.

Gregov je i ovaj put pokazao da spada u sam vrh paraplivanja. U disciplini 200 metara slobodno osvojio je prvo mjesto s isplivanih (3:01.71), a istu stvar je ponovio i u utrci 100 metara leđno, popevši se na postolje kao prvi, s rezultatom (1 : 46.06).

Ni najduža disciplina (400 metra slobodno), za Josipa nije predstavljala veliki problem. U ovoj disciplini osvojio je drugo mjesto do kojeg je došao isplivavši  (6:28.81). Gregov je svojim uspjesima dodao i treće mjesto u disciplini 100 metara slobodno, stigavši na cilj u vremenu 1:22.51).

Odlične rezultate postigli su i članovi plivačkog kluba Natator.

U ženskoj konkurenciji istakle su se Gabrijela Jerbić, Katja Šego, Karla Pavlović, Marija Badrov te Emma Mečić. U muškoj konkurenciji za Natator uspješni su bili Karlo Knežević, Igor Leković i Borna Kolenc Ercegovac.

Gabrijela Jerbić u kategoriji mlađih juniora osvojila je 3. mjesto u disciplini 100 metara prsno.

Katja Šego je u kategoriji mlađih juniorki, u disciplini 50 metara delfin, osvojila brončano odličje.

Ema Mečić bila je najbolja  u kategoriji juniorki, pobijedila je u disciplini 400 metara slobodno (4:52.36)

Karla Pavlović bila je treća u kategoriji mlađe juniorke, u disciplini 200 metara mješovito.

Marija Badrov u kategoriji mladih juniorki, u disciplini 50 metara slobodno, zasjela je na drugo mjesto.

Od muških predstavnika Karlo Knežević osvojio je prvo mjesto u disciplini 400 metara slobodno (5:24.37) .

Njegov klupski kolega Igor Leković, u kategoriji mlađi juniori, u disciplini 100 metara prsno, osvojio je brončanu medalju.

Uspješan je bio i Borna Kolenc Ercegovac koji je u kategoriji mlađih juniora, u disciplini 50 metara prsno,  osvojio brončanu medalju.

Kada se sve zbroji iza članova Natatora je još jedno uspješno natjecanje.

I plivački klub Forca imao je razloga za slavlje. Naime, njihov predstavnik Danilo Premuš je u dva dana natjecanja ostvario dva velika rezultata.

Premuš je u subotu osvojio drugo mjesto u kategoriji C, u disciplini 200 metara slobodno, dok je u nedjelju ukupno osvojio prvo mjesto u kategoriji C.

Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Atletika

PARIZ Srebro za Černija, bronca za Sinovčića

Objavljeno

/

Na slici su dvije osobe u sportskoj odjeći, jedna od njih u invalidskim kolicima. Oboje nose bijele jakne s crvenim rukavima, s grbom i logom "4F". Osoba u kolicima drži srebrnu medalju, ponosno je pokazuje prema kameri i smiješi se. Iza njih je natpis "NO FILMING IN MIXED ZONE", a u pozadini se nalazi šaren zid s motivima Pariških Paraolimpijskih igara 2024.
Foto: HPO

Posljednjeg dana natjecanja hrvatskih predstavnika na Paraolimpijskim igrama u Parizu, Deni Černi je osvojio srebro u bacanju kugle, dok je Dino Sinovčić osvojio broncu na 100 leđno

Hrvatska je tako zaključila pariške igre sa četiri medalje. Osim Černija i Sinovčića, medalje su osvojili i parastolnotenisačica Anđela Mužinić Vincetić koja je osvojila zlato, dok je Luka Baković bio treći u bacanju kugle.

Hrvatska je ukupno na POI osvojila 30 medalja, pri čemu šest zlata, devet srebrnih i 15 brončanih.

Černi je osvojio srebro s novim osobnim rekordom 12,18 m. Prije tri godine bio je brončani u Tokiju, a Pariz mu je očito sretan grad jer je prošle godine u glavnom francuskom gradu osvojio i broncu na svjetskom prvenstvu. Na Stade de Franceu je otišao stepenicu više.

– Ovo je najveći trenutak u mojoj karijeri, presretan sam. Brončana medalja iz Tokija je bila za mene, a ovo srebro je za moje roditelje, mog trenera, prijatelje za moje Grubišno Polje – kazao je Černi nakon uspjeha karijere.

Paraatletičar atletskog kluba OTOS Grubišno Polje već je u prvom pokušaju osigurao broncu bacivši 11,13 metara, potom se u trećoj seriji probio do srebra sa 11,66, u četvrtoj seriji je postavio svoj novi osobni rekord (11,93), a sjajnu večer je zaključio petim hicem u kojem je još malo popravio osobni rekord koji sada iznosi 12,18, što je za 32 cm bolje od dosadašnjeg najboljeg rezultata.

– Prvi hitac je bio sa 80 posto snage, da sve bude kako treba što se tiče suđenja, da ne napravim neku grešku. Kada sam vidio da je medalja osvojena, opustio sam se bacao sve jače i jače – dodao je Černi.

Bolji od Černija bio je tek aktualni svjetski prvak Kinez Bingchen Cai koji je slavio s novim svjetskim i paraolimpijskim rekordom 12,77 m, dok je broncu osvojio zlatni iz Tokija Marokanac Zakariae Derhem s 11,26.

Černi je u atletiku ušao 2006. na poziv proslavljenog hrvatskog paraolimpijca Darka Kralja. Nakon prvog odrađenog treninga svidjelo mu se bacanje kugle i nastavio je. Uz njega je cijenu sportsku karijeru trener Boris Kljajić.

– Ovo je najveći Denijev uspjeh, osvojio je srebro, a pritom je prebacio osobni rekord za više od pola metara. To mogu samo veliki na najvećim natjecanjima. Treniramo već 18 godina i da nam je netko prije natjecanja ponudio srebro objeručke bi ga prihvatili – kazao je Kljajić.

Na slici je muškarac u bijelo-crvenoj sportskoj odjeći s logom "4F" i grbom. Ponosno drži srebrnu medalju ispred sebe i pozira pred plavom pozadinom s natpisom "PARIS 2024". Osim medalje, u ruci drži crvenu plišanu maskotu povezanu s događajem.

U subotu je medalju osvojio i najbolji hrvatski paraplivač Dino Sinovčić zauzevši treće mjesto u finalu discipline 100 leđno u kategoriji S6 obranivši tako broncu iz Tokija.

Sinovčić je u finalu isplivao vrijeme 1:15,73, a brži od njega bili su tek Kinezi Hong Yang s 1:14,31 i Jingang Wang sa 1:15,16.

– Presretan sam i prezadovoljan, sve se posložilo kako treba. Nije moglo biti drugačije s obzirom na količinu truda i rada. Od 11. mjeseca ja sam preko 200 dana bio izvan Splita i znam koliko je uloženo u ovu medalju – kazao je član splitskog Mornara.

– Bilo je fenomenalno, posebno što su na tribinama bili moji roditelji, prijatelji, što mi je dalo dodatnu snagu i motiv. Izvuklo je maksimum iz mene. Sada se treba malo odmoriti i okrenuti Los Angelesu. Godine su za sada samo broj, još uvijek mogu, dobro se osjećam i guštam. Onog trenutka kada osjetim da to nije to, prvi ću podignuti ručnu – dodao je.

Njegova velika ljubav je i košarka. Dino je bio jedan od suosnivača je košarkaškog kluba u kolicima KKI Split. Zbog Pariza je košarku stavio na stranu.

– Iduću godinu ću se malo okrenuti košarci, u Zagrebu bi se za dvije godine trebalo održati Europsko prvenstvo divizije B, pa ćemo malo pokušati dati obol, ali plivanje će i dalje biti u glavnom fokusu – kazao je.

Druga je to paraolimpijska medalja za 32-godišnjeg Splićanina koji je u Tokiju također bio treći. Iza njega je i peto mjesto na POI u Rio de Janeiru 2016. godine.

Sinovčića već godinama trenira Slobodan Glavčić.

– Zadovoljan sam, tko ne bi bio zadovoljan medaljom na paraolimpijskim igrama. Dobro smo se pripremili i samo smo naplatili svoj rad. Zadržali smo kontinuitet, puno je većih emocija bilo u Tokiju jer mu je to bila prva medalja. Ovo je sada već navika – kazao je Glavčić.

Dodajmo da će parastolnotenisačica Helena Dretar Karić nositi hrvatsku zastavu na svečanosti zatvaranja Paraolimpijskih igara večeras u Parizu.

– Predstavljati svoju državu na paraolimpijskim igrama je ogromna stvar, a nositi zastavu na svečanosti zatvaranja je zaista velika čast. S velikim ponosom ću nositi zastavu i taj ću trenutak pamtiti do kraja života – kazala je Dretar Karić.

Izvor: HPO/Hina/Denis Lugarić

Nastavi čitati

Atletika

PARABOĆAR U PARIZU Komar ostao bez medalje u pojedinačnoj konkurenciji

Objavljeno

/

Na slici se nalazi paraboćar u majici s crveno bijelim kockicama što znači da je hrvatski sportaš. Na zelenoj podlozi nalaze se jedna bijela, te više plavih i crvenih boći. Na kolicima u kojima se boćar nalazi stavljena je i tabla na kojoj piše sponzor 'TOYOTA', crveno slovo C ime i zemlja sportaša.
Foto: HPO

Ostaje nam za vidjeti hoće li hrvatski paraolimpijci u danima koji slijede uspjeti doći do toliko željenih medalja

Iza nas  je vikend pun uzbuđenja na Paraolimpijskim igrama u Parizu  u kojem hrvatski predstavnici, nažalost, nisu uspjeli  doći do toliko željenog prvog odličja.

Nakon što je u četvrtak pobijedio slovačkog predstavnika Martina Streharskyog sa 10-1, naš najbolji paraboćar Davor Komar je još jedan dobar meč odigrao dan kasnije. Svladao je španjolskog predstavnika Vasilea Agachea, pobijedivši ga s nestvarnih 18:0.

Iako je ovom pobjedom osigurao četvrtfinale, Davora je u trećem kolu čekao meč protiv trenutno drugog paraboćara na svjetskoj rang-listi, Kolumbijca Edilsona Chica Chicae, kojega je svakako želio dobiti te kao prvi zaključiti nastup u skupinama. To je Davor i učinio. Kolumbijski predstavnik poveo je s 3:0, ali Davor se uspijeva vratiti te u tie-breaku odnosi pobjedu i kao prvi u skupini prolazi u četvrtfinale.

Ni u četvrtfinalu aktualni europski prvak nije imao problema, iako mu je na putu stajao prvi igrač sa svjetske rang-liste Tajlanđanin Pornchok Larpyen. Tajlandskog predstavnika Komar je porazio sa 7:2 te tako uvjerljivo prošao u polufinale. Tamo ga je čekao stari protivnik, Britanac Stephen McGuire.

McGuire je, nažalost, još jednom bio nepremostiva prepreka za Komara. Britanac je od početka bio bolji protivnik te jako brzo došao do 5:0. Davor je do kraja uspio smanjiti na 5:3, ali za ulazak u finale falilo je malo preciznosti.

Nešto kasnije istoga dana, Komar je igrao za broncu protiv Ukrajinca Artema Kolinkoa.  Davor ni u tom meču nije bio na očekivanoj razini te je poražen s 4:3.

– Naravno da mi je žao, ali niti četvrto mjesto nije loše, stvarno sam uživao. Iako nisam mislio da ću izgubiti obje današnje borbe. Bilo je blizu jedno i drugo. Mogu biti zadovoljan jer sam na cijelom turniru odigrao dobre, frajerske utakmice. To je sport, treba naučiti slaviti, ali i gubiti. Idemo dalje, još nije gotovo, ispred mene su i parovi- kazao je Komar nakon dva tijesna poraza.

Naša Anamaria Arambašić, nažalost, nije uspjela proći u četvrtfinale pojedinačne konkurencije  u svom debiju na Paraolimpijskim igrama. Nakon poraza od Grkinje Chrysi Morfi-Metzou u prvoj utakmici, u drugom dvoboju, od nje je bila bolja Kolumbijka Leidy Chica Chicha sa 9-1.

S tim  porazom Arambašić je izgubila sve izglede da prođe u četvrtfinale. Ipak, u svojoj posljednjoj utakmici u pojedinačnoj konkurenciji Arambašić je uspjela ostvariti svoju prvu pobjedu na POI. Naša predstavnica savladala je Španjolku Saru Aller Mayo sa 9-0 te se tako pobjedom oprostila od natjecanja u pojedinačnoj konkurenciji.

– Nisam zadovoljna svojim nastupima, drago mi je što sam ostvarila prvu pobjedu, ali puno bi mi bilo draže da sam prošla skupinu – kazala je Anamaria pa dodala:

– Sretna sam i uzbuđena što sam ovdje. Prvi dan sam možda bila previše impresionirana, što me koštalo u igri. Trema je sasvim sigurno odradila svoje – zaključila je Arambašić.

Anamariji još predstoje nastupi u paru s Davorom Komarom.

Niti Dora Bašić nije uspjela proći u polufinale BC1 kategorije nakon što se s jednom pobjedom i jednim porazom uspjela plasirati u četvrtfinale. U utakmici za polufinale poražena je od Japanke Hiromi Endo sa 7:0.

– Nisam zadovoljna, mogla sam puno bolje i više – kazala je razočarana 39-godišnja Brođanka koja je na lani u Rio de Janeiru osvojila srebro na Svjetskom prvenstvu.

Ni u paraplivanju nije bilo previše sreće. Paula Novina u svom prvom nastupu u Parizu, nije se uspjela plasirati u finale utrke na 100 m prsno u kategoriji SB8. U svojoj skupini je s rezultatom 1:30.21 bila sedma zauzevši 13. mjesto.

Ni u kategoriji 200 m mješovito Novina nije uspjela ući u finale – isplivala je  2:55.74 te zauzela 10. mjesto. Novini slijedi još nastup u kategoriji 50 m slobodno. Pošto je u toj kategoriji ove godine osvojila broncu na Europskom prvenstvu, vjerujemo kako i ovdje može do jedne od medalja.

Za naše predstavnike u para stolnom tenisu bio je crni petak. Nakon što su u četvrtak prošle u četvrtfinale parova kategorije WD10 sjedećih,  pobijedivši tajlandski par Wijittru Jaion i Panwas Sringam (3-2), Anđelu Mužinić Vincetić i Helenu Dretar-Karić u pohodu na polufinale zaustavio je kineski par Jiamin Pan i Xiaodan Gu sa 3:1.

Sreće s Kinezima nije imao ni drugi hrvatski par Mirjana Lučić/Borna Zohil. Oni su u četvrtfinalu mješovitih parova kategorije XD17 stojećih izgubili od Kineza Weinana Penga i Guiyana Xionga sa 3-0 te tako ostali bez borbe za medalju.

U prva dva meča Borna i Mirjana upisali su dvije pobjede. Hrvatski par prvo je porazio Nijemce Thomasa Raua i Juliane Wolf sa 3-0, zatim i Australce Nathana Pellissiera i Li Na Lei sa 3-2, ali u četvrtfinalu falilo je malo preciznosti te je i drugi naš par ostao uskraćen za odličja.

Iako u konkurenciji parova nisu imali sreće, naši para stolnotenisači su u pojedinačnoj konkurenciji krenuli jako dobro.

Anđela Mužinić Vincetić je u svojoj kategoriji WS3 sjedećih porazila Indijku Sonalben Patel sa 3-1, izborivši tako plasman u četvrtfinale.

Njezina sportska partnerica Helena Dretar-Karić u istoj je kategoriji ostvarila svoju prvu pobjedu u singlu. Helena je pobijedila Slovakinju Alenu Kanovu sa 3-1. Za prolazak u polufinale igrati će protiv talijanske predstvnice Carlotte Ragazzini.

Svoju kvalitetu u pojedinačnoj konkurenciji pokazao je mladi Borna Zohil. Borna je u kategoriji MS8 stojećih tukao Nigerijca Victora Farinloyea sa 3-0. Protivnik u susretu osmine finale bit će mu Šveđanin Emil Andersson koji je u prvom kolu bio slobodan.

Dodajmo još kako naš  parataekwondoaš Ivan Mikulić nije uspio u borbi za odličja u kategoriji K44 (+80 kg ). Ivan je u prvom kolu bio slobodan da bi ga u četvrtfinalu porazio Rus Aliaskhab Ramazanov sa 21-6, a potom je u repasažu u kojem je pokušao izboriti nastup za broncu, izgubio od Kazahstanca Omiralija sa 24-8.

Troje naših paraatletičara ovaj je vikend upisalo svoj nastup. Matija Sloup natjecao se u disciplini bacanja kugle (F40), Marijan Presečan nastupio je u bacanju kugle (F53), dok je Velimir Šandor disk bacao u kategoriji (F52).

Sloup je među jakom konkurencijom završio na 7. mjestu s rezultatom 10.25 m, Presečan je u svojoj disciplini zauzeo 6. mjesto s rezultatom 7.05 m, a Velimir Šandor bio je nadomak medalje, završio je na 4. bacivši disk 18.03 m.

 Ostaje nam za vidjeti hoće li hrvatski paraolimpijci u danima koji slijede uspjeti doći do toliko željenih medalja.

Nastavi čitati

In Metropola

POVIJEST PARAPLIVANJA Otvorena izložba ‘Osam staza skrivenog okvira’

Objavljeno

/

Foto: HPO

Posebnost ove izložbe leži u tome što je ista napravljena audiodeskripcijom tekstova na hrvatskom i engleskom jeziku te opisom triju predmeta prilagođena slijepim i slabovidnim osobama

Jučer je u prostorijama Francuskog instituta u Zagrebu službeno otvorena izložba pod nazivom ‘Osam staza skrivenog okvira’. Ova izložba otvorena je u suradnji Hrvatskog paraplivačkog saveza i Hrvatskog paraolimpijskog odbora, a zaineresirani će ju moći vidjeti za vrijeme održavanja Paraolimpijskih igara u Parizu, do 8. rujna.

Ideja ovog projekta bila je prikazati slavnu povijest hrvatskog paraplivanja – od njegovih početaka do danas. Ovaj projekt u djelo su provele Martina Vargek i legenda hrvatskog paraplivanja Ana Sršen.

Izložbi su prisustvovali brojni poznati gosti, a između ostalih tu su bili i pravobranitelj za osobe s invaliditetom Darijo Jurišić, zamjenica pročelnika Gradskog ureda za obrazovanje, sport i mlade Kristina Singer, državni tajnik Ministarstva kulture te izaslanik ministrice kulture Nine Obuljen Koržinek, Krešimir Partl, ali i mnogi drugi zaljubljenici u hrvatsko paraplivanje.

Posebnost ove izložbe leži u tome što je ista napravljena audiodeskripcijom tekstova na hrvatskom i engleskom jeziku te opisom triju predmeta prilagođena slijepim i slabovidnim osobama. U suradnji s Hrvatskim savezom slijepih tiskan je i katalog izložbe na Brailleovu pismu i uvećanom crnom tisku. Ovom prilikom tiskan je i deplijan izložbe na francuskom jeziku.

Izložbu je otvorila ravnateljica Francuskog instituta u Hrvatskoj Estelle Halimi Dagron, kazavši kako su ovo prve paraolimpijske igre koje se održavaju u Francuskoj te kako joj je izuzetno drago što će Francuska ima tu čast. Istaknula je kako su paraolimpijske igre san svakog parasportaša.  Dagron je također poželjela sreću svim hrvatskim paraolimpijcima na Paraolimpijskim igrama.

Nakon uvodnog govora ravnateljice riječ je dobio i veleposlanik Francuske Republike u Hrvatskoj Fabien Fieschi, koji je kazao da Paraolimpijske igre čine parasportaše i njihov uspjeh vidljivima te dodao kako se nada da će, s obzirom na to da su oči cijeloga svijeta uprte u događanje u Parizu, pomoći pri boljoj inkluzivnosti osoba s invaliditetom u društvo. Fiesch je isto tako poželio puno uspjeha Hrvatskim paraolimpijcima u Parizu.

Prije samog otvaranja izložbe prisutnima se obratila ravnateljica Hrvatskog športskog muzeja Danira Bilić.

– Veliko mi je zadovoljstvo što izložbu ‘Osam staza skrivenog okvira’ možemo otvoriti ovdje u Francuskom institutu u Hrvatskoj. S obzirom na Paraolimpijsku godinu mi smo u svojoj izložbi o povijesti paraplivanja, fokus stavili na Hrvatske paraolimpijce Dina Sinovčića, Emmu Mečić i Paulu Novinu, koji će Hrvatsku predstavljati u Parizu. Smatram kako Martini i Ani neće biti problem da ažuriraju ovu izložbu kako bi ona i dalje bila motivacija i inspiracija i roditeljima i djeci da se bave, ne samo plivanjem, nego sportom općenito.

– Zahvalila bih se Ministarstvu kulture i medija koji nam pomažu u svim našim projektnim aktivnostima, a posebno bi izdvojila projekt stalnog postava. Hvala i Gradu Zagrebu koji nam također pruža bezuvjetnu podršku kada nam je god potrebna neka pomoć, ali i Hrvatskom paraolimpijskom odboru i Hrvatskom paraplivačkom savezu koji nam također puno pomažu pri realizaciji projekta stalnog postava- istaknula je Bilić.

Ovu izložbu nije propustio ni pravobranitelj za osobe s invaliditetom Dario Jurišić.

– Paraplivanje je sport u kojem imamo predstavnike od samih početaka paraolimpijskih igara. Za sada imamo četiri medalje s paraolimpijskih igara iz paraplivanja Mihovila Španje. Nemojmo zaboraviti da kada govorimo o osobama s invaliditetom, ne govorimo samo o zdravstvu nego i o kulturi i sportu. Upravo zato je hvalevrijedna ova izložba koja nas uvodi u ovih osam staza skrivenog okvira u kojima naši paraplivači ostvaruju zavidne rezultate – kazao je Jurišić.

Izložbu je otvorila njezina autorica Martina Vargek.

– Izložba ima pet cjelina koji govore o povijesti i uspjesima hrvatskog paraplivanja, dok sam naziv ‘Osam staza skrivenog okvira’ predstavlja olimpijski bazen koji ima osam staza, 25 metara širine, 50 metara dužine. Riječ okvir predstavlja okvir bazena, dok smo riječ skrivenog stavili jer mislimo da bi se paraplivanje kao i parasport općenito, trebao biti bolje popraćeno u medijima – istaknula je Vargek te dodala kako smatra da će Dino, Emma i Paula dati sve od sebe te da će se iz Pariza vratiti s medaljama.

Ovih pet cjelina daje posjetitelju uvid u bitne značajke paraplivanja, kao što i prikazuje uspješnu povijest hrvatskog paraplivanja od samih početaka do danas.

 U prvoj cjelini prikazuje se razvoj parasporta i paraplivanja u Hrvatskoj tijekom povijesnog razvoja Hrvatskog paraolimpijskog odbora i Hrvatskog paraplivačkog saveza.

U drugoj cjelini prezentirani su prema redoslijedu osvojenih medalja na paraolimpijskim igrama, svjetskim i europskim prvenstvima – Roko Mikelin Opara, Ana Sršen, Mihovil Španja, Kristijan Vincetić, Dino Sinovčić, Sanja Milojević, Ante Rađa i Emma Mečić.

Također, u drugoj cjelini predstavljeni su i paraplivači koji brane hrvatske boje na paraolimpijskim igrama, a to su Emma Mečić, Dino Sinovčić i Paula Novina.

Treća cjelina prikazuje discipline u paraplivanju i sportske klase, a četvrta disciplina odnosi se na povijesni razvoj i pregled osvojenih medalja na paraolimpijskim igrama, svjetskim i europskim prvenstvima.

Posljednji dio izložbe, pod nazivom ‘Ispred okvira’, prikazuje razgovore s paraplivačicama koje su osvojile medalje na velikim natjecanjima Emmom Mečić i Anom Sršen te paraplivačima Rokom Mikelinom Oparom, Dino Sinovčićem, Mihovilom Španjom i Kristijanom Vincetićem.

Izložbi su prisustvovali i štićenici Udruge slijepih Grada Zagreba koji su ovom prilikom, zahvaljujući prilagođenih materijala na Brailleovom pismu, saznali sve što ih je ikada zanimalo o hrvatskom paraplivanju.

Zainteresirani građani izložbu mogu doći vidjeti od utorka do petka između 12 i 19 sati, te subotom između 10 i 14 sati u Francuskom institutu u Zagrebu (Preradovićeva ulica 5).

Nastavi čitati

U trendu