Poveži se s nama

Kultura

Klasici i hitovi na Ljetnoj pozornici Tuškanac

Objavljeno

/

Plakat za Ljetnu pozornicu Tuškanac 2024. godine s tekstom na hrvatskom jeziku i grafičkim elementima, uključujući filmsku kameru i drvo.
Foto: Ljetna pozornica Tuškanac

Ljetna pozornica Tuškanac donosi u kolovozu projekcije novih filmova koji su obilježili godinu, ali i podsjeća na klasike iz povijesti kinematografije

Film u šumi, program Centra za kulturu i film Augusta Cesarca idućih će šest tjedana na Ljetnoj pozornici Tuškanac predstaviti niz intrigantnih ostvarenja koja su obilježila filmsku sezonu, ističe se u najavi. 

Izbor filmova uključuje aktualne i pretpremijerne naslove, uspješnice koje smo vidjeli početkom godine i klasike zbog kojih smo zavoljeli sedmu umjetnost, dodaje se.

Među premijernim naslovima izdvajaju se dva hita s ovogodišnjeg Filmskog festivala Sundance, ‘Ljubav i krvoproliće’ redateljice Rose Glass o zabranjenoj romansi smještenoj u svijet bodybuildinga, u kojem su glavne uloge odigrale Kristen Stewart i Anna Baryshnikov.

Tu je i ‘Veni vidi vici’, crna komedija Julije Niemann i Daniela Hoesla, čiji je satirični humor uperen protiv privilegiranih moćnika, a koja od svoje premijere na Sundanceu ne prestaje izazivati kontroverze.

‘Uvijek postoji sutra’ redateljice i glumice Paole Cortellesi opisuje se kao britka i razorna analiza patrijarhata u Rimu 1940-ih, a koja je zbog intrigantne teme i gorko-slatkog humora u talijanskim kinima pobijedila čak i američke blockbustere. 

‘Joan Baez: Ja sam glasna’ donosi priču o glazbenici koja je tijekom 60 godina svojim angažiranim stihovima promijenila glazbeni i kulturni krajolik Amerike.

Za ljubitelje hollywoodskih hitova tu je ‘Twister 2’, nastavak pustolovnog filma katastrofe o lovcima na uragane s Glenom Powellom u naslovnoj ulozi te ‘Povedi me na Mjesec’, screwball komedija s Channingom Tatumom i Scarlett Johansson o romansi koja se odvija na pozadini svemirske utrke šezdesetih. 

Prikazuje se i Oscarom i Zlatnom palmom nagrađena sudska drama ‘Anatomija pada’ Justine Triet te sportska romansa ‘Izazivači’ Luce Guadagnina sa Zendayom, Joshom O’Connorom i Mikeom Faistom.

Premijerno će igrati regionalni filmovi, među  njima i ‘Živi i zdravi’, komedija crnogorskog redatelja Ivana Marinovića, o djevojci koja večer uoči vjenčanja odluči da se ne želi udati. Glume Tihana Lazović Trifunović, Snježana Sinovčić Šiškov i Goran Bogdan.

Tu je i ‘Sunce mamino’ Koste Đorđevića, komedija o odrastanju smještena na užareni beton beogradskih predgrađa. Glavne uloge imaju Pavle Čemerikić i Branka Katić, a soundtrack potpisuju Filip Mitović i Nipplepeople.

U programu su i pretpremijerne projekcije filmova koji su obilježili Filmski festival u Cannesu, kao  ‘Himera’, remek-djelo talijanske redateljice Alice Rorwacher koje donosi osebujan svijet pljačkaša etrušćanskih grobnica u Toskani.

Pretpremijeru ima i ‘Supstanca’ Coralie Fargeat, satira na suvremeni Hollywood o glumici koja za svoj 50. rođendan počne konzumirati lijek koji će osloboditi njezinu ‘mlađu, bolju i savršeniju verziju’, s Demi Moore u povratničkoj ulozi.

Kinoteka u šumi – program filmskih klasika

Svaki četvrtak na Ljetnoj pozornici Tuškanac na rasporedu je Kinoteka u šumi, program filmskih klasika, a sezonu otvara ‘Tko se boji Virginije Woolf?’, crna komedija Mikea Nicholsa s Elizabeth Taylor i Richardom Burtonom u glavnim ulogama. 

Tjedan kasnije na rasporedu je ‘U zenitu sunca’ Renéa Clémenta i prva adaptacija romana ‘Talentirani gospodin Ripley’ Patricije Highsmith. Ta priča o talentiranom krivotvoritelju i dijaboličnom psihopatu jedna je od najboljih napetica šezdesetih.

‘Clémentova adaptacija maksimalno iskorištava mediteranski ambijent priče te karizmu mladog Alaina Delona, kojem je uloga Toma Ripleya donijela svjetsku slavu’.

Sredinom mjeseca igra ‘Ne okreći se’, nadnaravna psihološka drama i fascinantna studija intime bračnog para suočenog s traumom u režiji Nicolasa Roega koji je utjecao na niz redatelja, od Spielberga i Cronenberga do Astera i McDonagha. 

Na Ljetnoj pozornici Tuškanac prikazuje se restaurirana inačica filma, u sjećanje na posljednjeg aristokrata britanske kinematografije – Donalda Sutherlanda.

Izvor: Hina/Anamarija Grbin

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

Kultura

HRVATSKI PRIRODOSLOVNI MUZEJ Najava adventskih radionica

Objavljeno

/

Prostrana unutrašnjost povijesne zgrade ukrašena božićnim drvcima s lampicama i ukrasima. U središtu slike nalazi se velik broj ljudi koji sjede za dugim stolovima i sudjeluju u izradi božićnih ukrasa od prirodnih materijala poput češera, grančica i lišća. Atmosfera je topla i svečana, s blještavilom božićnih svjetala u pozadini.
Foto: Hrvatski prirodoslovni muzej

Hrvatski prirodoslovni muzej organizira za ljubitelje prirode posebne adventske radionice, gdje će se tradicija, kreativnost i znanost spojiti u jedinstveno blagdansko iskustvo

Ove godine pripremili su edukativne i zabavne radionice za sve uzraste, savršene za obiteljsko druženje i zajedničko stvaranje uspomena, kako bi se doživjela prava čarolija Božića.

Božićno-novogodišnje radionice pod nazivom ‘Vita jela, zelen bor, o božićnim drvcima razgovor!’ održat će se 5. i 14. prosinca 2024. u 17 sati, uz cijenu radionice od pet eura po osobi uz plaćenu ulaznicu, uz maksimalan broj polaznika od 20.

– U vrijeme adventa i radosti božićnih blagdana moramo se pripremiti za kićenje bora, ili je to možda jela, smreka? Koje drvo zapravo kitimo? Naučit ćemo kako najlakše razlikovati crnogoricu: smreku, jelu i bor, te kako napraviti prigodne božićne čestitke ili ukrase za božićno drvce. Ugodan ambijent Hrvatskog prirodoslovnog muzeja preplavit će božićna atmosfera idealna za obiteljsko druženje u kojemu se izmjenjuju znanje i kreativnost. Ukrašavanje doma za božićne i novogodišnje blagdane aktivnost je kojoj se veselimo svi, kako mali, tako i veliki. Izradimo zajedno prirodne ukrase za drvce ili blagdanski stol, jednostavne, a vrlo efektne 3D čestitke i druge ukrase. Uz kreativne aktivnosti i igre uživajmo zajedno u blagdanskim danima – kažu organizatori.

Daljnje radionice ‘DNA detektiv – primjena DNA barkodiranja u animalnoj forenzici’ u trajanju 60 minuta bit će održane 12. i 19. prosinca 2024. u 17 sati, za predviđenu dob 14+ zbog kompleksnosti, uz cijenu od pet eura uz cijenu ulaznice, uz maksimalan broj polaznika od 16.

– Kroz ovu radionicu, sudionici će naučiti kako se DNA barkodiranje koristi za identifikaciju životinjskih vrsta čak i iz minimalnih ostataka tkiva. Ovaj proces je ključan u borbi protiv krivolova i krijumčarenja zaštićenih vrsta. Kroz simulaciju forenzičke analize, sudionici će rješavati stvarni slučaj koristeći laboratorijsku opremu za izolaciju DNA te pretraživanje genetičkih baza podataka – objašnjeno je.

Nastavi čitati

Kultura

SA(N)JAM KNJIGE Mikrokozmosi umjetnika kroz izložbe, performanse i koncerte

Objavljeno

/

Apstraktna slika prikazuje pejzaž s visokim tamnim čempresima u zelenom, plavom i bijelom koloritu, sugerirajući mediteranski krajolik. Na slici dominiraju energični potezi kistom i vibrantne boje.
Foto: Sa(n)jam knjige

Na jubilarnom 30. Sa(n)jam knjige u Istri, koji će se održati od 29. studenog do 8. prosinca u Domu hrvatskih branitelja u Puli, posjetitelji će moći uživati u bogatom umjetničkom programu

Tema ovogodišnjeg sajma, ‘Mikrokozmos’, odražava se kroz pet izložbi, performanse i koncerte, koje donose jedinstvene umjetničke vizije renomiranih autora.

Među izložbama, publika će moći razgledati ‘Dnevnik glumca’ Livija Badurine, video-instalaciju s isječcima iz njegovih kazališnih uloga, te ‘Tanjine portrete’, seriju crno-bijelih fotografija koje je snimila Tanja Draškić Savić, dugogodišnja fotografkinja sajma. Legendarni majstor stripa Tanino Liberatore predstavit će radove iz ‘Fragmenti kaosa’, dok će Milomir Kovačević Strašni u Galeriji Makina donijeti duh Sarajeva osamdesetih kroz svoj objektiv. Slikarica Antonija Rusković Radonić iz Konavala prikazat će magičan svijet vila u galeriji Cvajner.

Poseban umjetnički doprinos donosi performans ‘Propulzor: Partitura za brod Galeb’, koji tematizira povijest i simboliku broda Galeb, važnog u kontekstu nesvrstane politike bivše Jugoslavije. Na glazbenoj pozornici, 6. prosinca, Rambo Amadeus na Portarati zaokružit će proslavu 30. rođendana sajma.

Više informacija o programu dostupno je na službenim stranicama Sa(n)jam knjige u Istri.

Nastavi čitati

Kultura

GALERIJA SPECIJALNE POLICIJE Izložba ‘Boje i oblici u staklu i keramici’

Objavljeno

/

Žena u ružičastom džemperu nasmiješena stoji iza bijelog postolja na kojem su izloženi keramički predmeti, većinom ptičice različitih boja i tekstura. U pozadini su uokvirene fotografije izložene na zidu, a s desne strane je dio hrvatske zastave.
Foto: Klaudija Klanjčić

U zagrebačkoj Galeriji Specijalne policije u tijeku je zajednička prodajna izložba Irene Poje-Oxenham i Laure Rainbow, pod nazivom ‘Boje i oblici u staklu i keramici’, koja je svečano otvorena 4. studenog 2024. godine

Izložba prodajnog karaktera inače je otvorena do 14. studenog 2024., od 9 do 21 sat, u sklopu Arty Party zajedno s još četiri umjetnice koje će se predstaviti slikama, crtežima i drugim umjetničkim djelima, u sklopu prodajne, interaktivne izložbe i kreativnih radionica.

Naime, bit će upriličeno zajedničko druženje s umjetnicama te sudjelovanje u kreativnom umjetničkom procesu radionica, izrade portreta i kupnje na licu mjesta. Osim umjetnica Irene i Laure, svoje radove izložit će i Mihaela Berg Divald, Kristinka Lazar, Barbara Jugovac i Martina Zlački Baća.

Radi se o zajedničkoj prodajnoj izložbi dviju umjetnica, koje su ujedno i prijateljice i suradnice te su svoje stvaralačke snage ujedinile u zajedničkoj izložbi djela od gline i stakla.

Kao što je vidljivo u izloženim oblikovanim medijima od gline i stakla, umjetnice upotrebljavaju motive kojima je ishodište u prirodi, u bogatstvu flore i faune.

Tijekom svečanog otvorenja, od strane kustosice Sande Stanaćev Bajzek utvrđeno je da je kod Ireninih staklenih slika prisutan muški, aktivan, sunčev princip, dok je kod Laurinih keramičkih skulptura prisutan ženski, pasivan, mjesečev princip.

Ptice sreće Laura izrađuje u japanskoj raku tehnici obrade gline, koju uz prirodnost krasi i snažna simbolika utjelovljena u četiri elementa prirode – zemlji, vatri, zraku i vodi.

– Otkrivajući u zemljanoj materiji vlastita afektivna i emocialna stanja, Laura svojim glavnim motivom apelira na našu međusobnu povezanost, na sudbinsku isprepletenost ljudi i prirode, materije i duha. Na čovjekovu iskonsku žudnju za slobodom i srećom, koje gotovo u svim kulturama utjelovljuje upravo ptica – pojasnila je kustosica Stanaćev Bajzek.

Svaka Laurina ptica je jedinstvena, sa svojim imenom, karakterom i pričom. Ptice su i inače simbol mira i slobode, a stilizirane ptice sreće imaju misiju da podsjete na važnost slobode za ljudsku sreću. Unikatni su to, ručno izrađeni, keramički pokloni puni ljubavi i pozitivne energije.

– Obrada stakla u Ireninim rukama nadilazi tako čistu zanatsku umješnost i primijenjenu dekorativnost te postaje malo umjetničko djelo. A ono se u Irene Poje-Oxenham kao i u Laure Rainbow reflektira u svakom djeliću njihova djela, svjedočeći slobodu i neopterećenost diktatima likovnih trendova i vjeru u vlastiti umjetnički dar – riječi su kustosice Stanaćev Bajzek.

Inače, umjetnica Irena Poje-Oxenham bavi se staklom više od deset godina. Unikatne predmete – i to umjetničke slike u staklu, nakit, uporabne predmetne, inspirirane igrom boja, svjetla i sjene, stvara u svom studiju Amalgam Glass u Zagrebu. Svoje znanje nesebično prenosi kroz radionice fuzije stakla, s opusom od nakita do velikih zdjela. Do sada je izlagala na brojnim izložbama, uključujući 1. Hrvatski biennale umjetničkog stakla. Članica je Hrvatskog likovnog društva (HLD).

Laura Rainbow je učiteljica i keramičarka iz Zagreba. Stvara unikatne Ptice sreće u svojem studiju u Brezovici, spajajući ljude s prirodom kroz umjetnost. Članica je Hrvatskog likovnog društva, suosnivačica udruge Glineraj i sudionica projekata poput Q’art Ilica. Preko svojeg studija nudi tečajeve i radionice, a polaznici dobivaju priliku istraživati glinu u kreativnom i inspirativnom okruženju.

U utorak, 12. studenog 2024., voditeljica Laura Rainbow održat će dvije različite stručne radionice pod nazivom ‘Play with clay and let it go’ od 17:30 do 19:30 sati, uz intuitivno oblikovanje i ukrašavanje gline. U isto vrijeme radionice će imati i voditeljica Martina Zlački Baća, pod nazivom ‘Artmix’ – Mix media tehnika, s izradom pejzaža u mix media tehnici s različitim medijima kao što su akvarel, pastele, akril, zlatni listići i kolaž, kao i voditeljica Mihaela Berg  Divald s radionicom ‘Colour flow’ – Abstract pouring workshop, gdje će se moći naučiti čarolija abstract pouring tehnike s akrilnim bojama na platnu.

U srijedu, 13. studenog, umjetnica Irena Poje-Oxenham imat će stručne radionice fuzije stakla u istom vremenskom periodu, od 17:30 do 19:30 sati, i to pod nazivom Paint & Fusion. U isto vrijeme uz nju će radionice imati i voditeljica Martina Zlački Baća, pod nazivom ‘Artmix’ – Mix media tehnika, s izradom pejzaža u mix media tehnici s različitim medijima kao što su akvarel, pastele, akril, zlatni listići i kolaž.

Za ovotjedne radionice u trajanju od dva sata, od 17:30 do 19:30 sati, po simboličnoj cijeni od 35 eura po osobi, najbolje se prijaviti putem emailova: za staklo – irena.oxenham@gmail.com, info@amalgamglass.com; za glinu i keramiku – rainbow@arcus.hr, art@artstudiolaurarainbow.hr.

Predznanje nije potrebno, a sav pribor je osiguran.

Kroz sva tri dana – 12., 13. i 14. studenog 2024., u sklopu Arty Party likovne radionice, voditeljica Kristinka Lazar će omogućavati jedinstvene akvarel portrete uživo na licu mjesta u sklopu radionice ‘Nacrtaj se kod Kristinke’, a na raspolaganju će biti tijekom radnog vremena Galerije.

Nastavi čitati

U trendu