Poveži se s nama

in MREŽA

SOIH Aktivizmom protiv nasilja nad ženama s invaiditetom

Objavljeno

/

Na slici su dvije osobe koje sjede za stolom u prostoriji s plavim zidovima. Jedna osoba koristi laptop, a druga ima papire ispred sebe. Ispred njih je projekcijsko platno s tekstom na hrvatskom jeziku. Pored stola je zelena biljka u loncu. Na zidu iza njih je plavi banner s logotipom i tekstom. Tekst na projekcijskom platnu govori o pristupanju skloništu za žene. Savjetodavni tim objašnjava kako se to radi, multisektorske modele, ulogu i odgovornosti, postupak prije i poslije smještaja, te koordinaciju slučaja. Pored toga, na zidu iza njih je plavi banner s logotipom i tekstom koji se odnosi na prava osoba s invaliditetom i Europski forum za osobe s invaliditetom.
Fotografija: Borna Ferdo Vukojević

Nasilje se ne odvija samo nad ženama nego i nad muškarcima, posebno nad muškarcima oboljelima od multiple skleroze

U prostorijama Tribine Grada Zagreba jučer je održan okrugli stol na temu ’16 dana aktivizma protiv rodno uvjetovanog nasilja‘.

Program su vodile Marica Mirić i Martina Mokos iz Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske (SOIH), i to kroz priču o aktivizmu sažetom u 16 dana – od 25. studenog do 10. prosinca ove godine – kada je SOIH je obilježio neke važnije međunarodne dane u koje spadaju i oni koji se tiču osoba s invaliditetom.

Među tim događajima koje su članovi SOIH-a obilježili bili su Međunarodni dan nasilja nad ženama, Međunarodni dan osoba s invaliditetom, Međunarodni dan volontera, te su ove godine obilježili i 75. obljetnicu Deklaracije o pravima čovjeka.

– Pozivam vas sve, ukoliko primijetite nasilje nad ženama, da ga odmah prijavite. Nasilnici nad ženama s invaliditetom sve što rade, rade na perfidan način. Verbalno nasilje nad ženama s invaliditetom kroz godine se ne smanjuje nego se, nažalost, iz godine u godinu sve više povećava. Republika Hrvatska je 10 godina u Europskoj uniji, SOIH je 10 godina u Europskom forumu osoba s invaliditetom. Konvencija o pravima osoba s invaliditetom je 15 godina na snazi, ali bez obzira na sve to, pomak svijesti se još uvijek nije napravio. Danas smo se ovdje sastali da probudimo svijest o nasilju nad osobama s invaliditetom – rekla je Marica Mirić.

– Nasilje se ne odvija samo nad ženama nego i nad muškarcima, posebno nad muškarcima oboljelima od multiple skleroze. Na naš SOS telefon javlja se dosta i žena i muškaraca s invaliditetom  koji imaju ovakvih problema.

Mi smo u mreži žena s invaliditetom napravili jedan veliki pomak, uspjeli smo osvijestiti ženama što nasilje jest. Zahvaljujući tome, puno je žena napravilo pomak u svojim životima. Danas jako nedostaje solidarnosti. Drago mi je da je solidarnost jedan od aspekata koji stoji u hrvatskoj razvojnoj strategiji do 2030. godine.

U 2024. godinu, kao pokret osoba s invaliditetom, ulazimo s novim nadama. S obzirom na zakon o osobnoj asistenciji, zakon o inkuzivnom dodatku, te zakon o povlasticama u prometu, osobama s invaliditetom bi život trebao biti kvalitetniji, a i materijalno sigurniji. Zahvaljujući pravobraniteljici za osobe s invaliditetom, kao i mreži žena s invaliditetom, i nekim drugim uredima, osobe s invaliditetom su unesene u zakon – istaknula je Mirić.

Nakon Marice Mirić riječ je dobila psihologica Dragana Budimir koja je održala prezentaciju o obiteljskom  nasilju i o njihovim vrstama.

Zabrinjavajući podatci koji su proizašli iz ovog izlaganja jesu, da se na SOIH-ov SOS telefon od prvog mjeseca 2023. godine pa do danas, javila čak 41 osoba koja je zatražila savjet ili pomoć.

Budimir je naglasila kako se nasilje može spriječiti socijalnom podrškom, emocionalnom sigurnošću, smanjenim razinama stresa te usvajanjem drugačijih stavova od onih kakve su imali njihovi roditelji. Nadovezala se i na govor Marice Mirić koja je istaknula kako su se u Hrvatskoj dogodili neki pozitivni pomaci po pitanju sprječavanja obiteljskog nasilja. Budimir je dodala kako ova tema zahtjeva društveno odgovornu reakciju.

Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

in MREŽA

Savez SUMSI poziva na radionice za osobe s invaliditetom

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje osobu koja koristi invalidska kolica. Na slici se vidi ruka osobe koja drži kotač invalidskih kolica, a na naslonu kolica nalazi se natpis "SOPUR". Invalidska kolica su crne boje s metalnim dijelovima i sivim gumama. U pozadini se nazire prirodni krajolik s mutnim detaljima.
Foto: Pixabay

Radionice, dostupne online za sudionike iz cijele Hrvatske, otvoreno će se baviti izazovima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u radnom okruženju. Obradit će se teme prilagodbe radnih mjesta i samozapošljavanja

Jeste li znali da poslodavci mogu dobiti poticaje za zapošljavanje osoba s invaliditetom, s ciljem povećanja njihovih radnih mjesta i poboljšanja uvjeta rada? Ako ste nezaposleni ili tražite bolju priliku, Savez SUMSI organizira niz radionica za unapređenje zapošljivosti osoba s invaliditetom.

U sklopu programa ‘Zajedno kroz izazove2’, od prosinca 2024., Savez SUMSI će održavati grupne i individualne radionice. Cilj je pružiti osobama s invaliditetom alate za bolju prezentaciju svojih vještina i učinkovitije povezivanje s poslodavcima na tržištu rada.

Predsjednik Saveza, Denis Marijon, naglašava da motivirani radnici s invaliditetom donose tvrtkama dodatnu vrijednost.

Radionice, dostupne online za sudionike iz cijele Hrvatske, otvoreno će se baviti izazovima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u radnom okruženju. Obradit će se teme prilagodbe radnih mjesta i samozapošljavanja.

Sudionici se mogu prijaviti putem poveznice, nakon čega će sudjelovati u nizu radionica i završnom okruglom stolu. Program traje od prosinca do svibnja.

Patrik Josip Marić, bivši sudionik programa, ističe kako mu je radionica pomogla da prebrodi razdoblje nezaposlenosti i pronađe svoje mjesto u Savezu SUMSI. Njegovo iskustvo pokazuje koliko ovakvi programi mogu biti transformativni.

Program ‘Zajedno kroz izazove2’ provodi Savez SUMSI u suradnji s ključnim partnerima, a financira ga Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Poboljšajte svoje šanse na tržištu rada – prijavite se i budite konkurentni.

Nastavi čitati

in MREŽA

Projekt OSI – Otkrij, Spoznaj, Iskusi! ove godine donosi novitete

Objavljeno

/

Na fotografiji su dvije osobe koje sjede za stolom. Jedna osoba koristi prijenosno računalo, dok druga osoba sjedi u invalidskim kolicima. Stol je osvijetljen prirodnim svjetlom koje dolazi kroz prozor u pozadini. Na stolu se nalazi drvena daska s priborom za jelo. Fotografija je zanimljiva jer prikazuje inkluzivnost i suradnju između osoba s različitim sposobnostima.
Foto: Pexels

Naš je cilj pridonijeti inkluziji osoba s invaliditetom u svim aspektima života te smanjiti predrasude i strahove koji često prate određene vrste invaliditeta i teškoća. Kao i prethodnih godina, pripremili smo za vas raznovrsne aktivnosti i radionice, poručuju organizatori

Povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, koji se obilježava 3. prosinca, Studentski zbor Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta (ERF) Sveučilišta u Zagrebu i ove će godine organizirati projekt OSI – Otkrij, Spoznaj, Iskusi!.

Ovaj već tradicionalni događaj ima za cilj edukaciju i senzibilizaciju javnosti o svakodnevnim izazovima s kojima se suočavaju osobe s invaliditetom.

– Naš je cilj pridonijeti inkluziji osoba s invaliditetom u svim aspektima života te smanjiti predrasude i strahove koji često prate određene vrste invaliditeta i teškoća. Kao i prethodnih godina, pripremili smo za vas raznovrsne aktivnosti i radionice, poručuju organizatori.

Ove godine, uz već poznate elemente, projekt donosi i nekoliko noviteta. Sudionici će imati priliku sudjelovati u interaktivnim radionicama koje obuhvaćaju:

poligone i simulacije oštećenja – praktične aktivnosti koje omogućuju bolje razumijevanje svakodnevnih izazova osoba s invaliditetom;

edukacije o psihičkim poremećajima – fokus na rano prepoznavanje simptoma i važnost uključivanja u terapijski proces.

Organizatori naglašavaju da je projekt osmišljen tako da kombinira teoriju s iskustvenim učenjem, koje je jedno od najučinkovitijih načina stjecanja znanja i razvijanja empatije. Radionice će voditi studenti ERF-a uz mentorstvo profesora, a u njihovoj izradi i provedbi sudjeluju i osobe s invaliditetom, u skladu s načelom ‘Ništa o nama, bez nas’.

Organizatori pozivaju sve zainteresirane da podrže projekt dolaskom i dijeljenjem informacije.

– Vidimo se 3. prosinca od 16 do 21 sat u dvorani ‘Pauk’ Studentskog doma Stjepan Radić – kažu.

Projekt nudi jedinstvenu priliku za sudionike da iz prve ruke steknu uvid u perspektivu osoba s invaliditetom, razviju svijest o važnosti inkluzije i osjete kako društvo može postati pristupačnije i pravednije za sve njegove članove.

Nastavi čitati

in MREŽA

Vukovarski leptirići dobili novi prostor na korištenje

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje grupu djece koja stoje iza velikog okvira s ilustracijama cvijeća, leptira, sunca i srca. Na okviru je natpis "Budi moja krila!". Djeca mašu rukama prema kameri. U prvom planu, ispred djece, nalazi se crni pas s prslukom. U pozadini se vidi zgrada s prozorima i žutim zidom.
Foto: Vukovarski leptirići

Novi prostor omogućit će proširenje aktivnosti i uvođenje novih socijalnih usluga, što će značajno poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji

Udruga roditelja djece s teškoćama u razvoju ‘Vukovarski leptirići’ dobila je novi prostor na adresi bivše Ekonomske škole u Vukovaru, Stjepana Filipovića 6, od Grada Vukovara.

Novi prostor omogućit će proširenje aktivnosti i uvođenje novih socijalnih usluga, što će značajno poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji.

Predstavljanje prostora i planova popratili su gradonačelnik Ivan Penava te brojni volonteri. Predsjednica udruge, Viktorija Matin, naglasila je da će se u novom prostoru provoditi radionice za mlade s invaliditetom, organizirati cjelodnevni boravak, zapošljavati osobe s invaliditetom i uvoditi uslugu ‘Odmor od skrbi’ za roditelje.

Udruga trenutno broji 280 djece s teškoćama u razvoju. Matin se prisjetila početaka suradnje s gradonačelnikom Penavom te zahvalila na dugogodišnjoj podršci. Kazala je također kako borba za djecu i njihovo bolje sutra ne pita za umor pa je jednostavno zasukala rukave s prijateljima i krenuli su napraviti nešto dobro za djecu.

Penava je izrazio ponos na napredak udruge, koja sada zapošljava 20 osoba i pruža ključnu podršku zajednici, dok je volonter Domagoj Bilić istaknuo zadovoljstvo doprinosom kroz uređenje prostorija. Iz udruge su pozvali na sudjelovanje u donacijskoj kampanji kako bi prostor što prije bio u potpunosti prilagođen korisnicima.

Donirati se može putem platforme Čini pravi stvar, na novom kreiranom izazovu ovdje.

Novi prostor postat će sigurno utočište u kojemu će se pružati podrška, graditi nova prijateljstva i jačati međusobno povjerenje u zajednici, što će za mnoge obitelji biti ne samo pomoć već i novi početak kako bi pronašli snagu za suočavanje s izazovima svakodnevnog života.

Nastavi čitati

U trendu