in MREŽA

SOIH Aktivizmom protiv nasilja nad ženama s invaiditetom

Objavljeno

/

Fotografija: Borna Ferdo Vukojević

Nasilje se ne odvija samo nad ženama nego i nad muškarcima, posebno nad muškarcima oboljelima od multiple skleroze

U prostorijama Tribine Grada Zagreba jučer je održan okrugli stol na temu ’16 dana aktivizma protiv rodno uvjetovanog nasilja‘.

Program su vodile Marica Mirić i Martina Mokos iz Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske (SOIH), i to kroz priču o aktivizmu sažetom u 16 dana – od 25. studenog do 10. prosinca ove godine – kada je SOIH je obilježio neke važnije međunarodne dane u koje spadaju i oni koji se tiču osoba s invaliditetom.

Među tim događajima koje su članovi SOIH-a obilježili bili su Međunarodni dan nasilja nad ženama, Međunarodni dan osoba s invaliditetom, Međunarodni dan volontera, te su ove godine obilježili i 75. obljetnicu Deklaracije o pravima čovjeka.

– Pozivam vas sve, ukoliko primijetite nasilje nad ženama, da ga odmah prijavite. Nasilnici nad ženama s invaliditetom sve što rade, rade na perfidan način. Verbalno nasilje nad ženama s invaliditetom kroz godine se ne smanjuje nego se, nažalost, iz godine u godinu sve više povećava. Republika Hrvatska je 10 godina u Europskoj uniji, SOIH je 10 godina u Europskom forumu osoba s invaliditetom. Konvencija o pravima osoba s invaliditetom je 15 godina na snazi, ali bez obzira na sve to, pomak svijesti se još uvijek nije napravio. Danas smo se ovdje sastali da probudimo svijest o nasilju nad osobama s invaliditetom – rekla je Marica Mirić.

– Nasilje se ne odvija samo nad ženama nego i nad muškarcima, posebno nad muškarcima oboljelima od multiple skleroze. Na naš SOS telefon javlja se dosta i žena i muškaraca s invaliditetom  koji imaju ovakvih problema.

Mi smo u mreži žena s invaliditetom napravili jedan veliki pomak, uspjeli smo osvijestiti ženama što nasilje jest. Zahvaljujući tome, puno je žena napravilo pomak u svojim životima. Danas jako nedostaje solidarnosti. Drago mi je da je solidarnost jedan od aspekata koji stoji u hrvatskoj razvojnoj strategiji do 2030. godine.

U 2024. godinu, kao pokret osoba s invaliditetom, ulazimo s novim nadama. S obzirom na zakon o osobnoj asistenciji, zakon o inkuzivnom dodatku, te zakon o povlasticama u prometu, osobama s invaliditetom bi život trebao biti kvalitetniji, a i materijalno sigurniji. Zahvaljujući pravobraniteljici za osobe s invaliditetom, kao i mreži žena s invaliditetom, i nekim drugim uredima, osobe s invaliditetom su unesene u zakon – istaknula je Mirić.

Nakon Marice Mirić riječ je dobila psihologica Dragana Budimir koja je održala prezentaciju o obiteljskom  nasilju i o njihovim vrstama.

Zabrinjavajući podatci koji su proizašli iz ovog izlaganja jesu, da se na SOIH-ov SOS telefon od prvog mjeseca 2023. godine pa do danas, javila čak 41 osoba koja je zatražila savjet ili pomoć.

Budimir je naglasila kako se nasilje može spriječiti socijalnom podrškom, emocionalnom sigurnošću, smanjenim razinama stresa te usvajanjem drugačijih stavova od onih kakve su imali njihovi roditelji. Nadovezala se i na govor Marice Mirić koja je istaknula kako su se u Hrvatskoj dogodili neki pozitivni pomaci po pitanju sprječavanja obiteljskog nasilja. Budimir je dodala kako ova tema zahtjeva društveno odgovornu reakciju.

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

U trendu

Exit mobile version