Poveži se s nama

in MREŽA

U Podturnu otvoren Centar DOSTI, moderan prostor za osobe s invaliditetom

Objavljeno

/

Ovo je slika moderne dvokatnice s ravnim krovom. Zgrada je bijela s narančastim detaljima. Ima natpis “CENTAR DOSTI” narančastim slovima. Zgrada ima rampu i stubište koji vode do ulaza. Zgrada je okružena crnom ogradom i parkiralištem. U pozadini se vide plavo nebo i drveće.
Foto: DOSTI Međimurske županije

Centar je optimalno opremljen te je stvoren potpuno funkcionalan ambijent za osobe s invaliditetom

Radovi na izgradnji Centra DOSTI u Podturnu su došli do svog uspješnog završetka, oblikujući novo poglavlje u podršci osobama s tjelesnim invaliditetom. Ovaj objekt posebne namjene  predstavlja veliki korak prema stvaranju inkluzivne zajednice te bolju budućnost osoba s invaliditetom. Završna konferencija projekta i svečano otvorenje objekta održano je u četvrtak, 30. studenog 2023. godine.

Vrpcu je na svečanosti prerezala Melanija Krčmar, a otvorenju su prisustvovali župan Matija Posavec, pročelnica županijskog Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Sonja Tošić Grlač, zatim pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport Nives Kolarić Strah, gradonačelnica Čakovca Ljerka Cividini, gradonačelnik Preloga Ljubomir Kolarek, načelnica Općine Sveta Marija Đurđica Slamek, Općine Vratišinec Mihalel Grbavec, Općine Belica Zvonimir Taradi, Općine Dekanovec Ivan Hajdarović, Općine Mala Subotica Valentino Škvorc, Općine Sveti Martin na Muri Martin Srša, predstavnici drugih općina te predstavnici izvođača radova, Hrvatskog zavoda za socijalni rad Čakovec, te predstavnici Crkve biskup Bože Radoš, povjerenik za pastoral osoba s invalidnošću pri Varaždinskoj biskupiji Leonardo Šardi i župnik Župe u Podturnu Josip Pivar.

Centar DOSTI nije samo zgrada, to je objekt koji će pružiti sveobuhvatnu podršku svojim korisnicima. Sada kada su radovi gotovi, objekt je spreman za pružanje dnevnog i poludnevnog boravka, raznovrsnih terapija, vježbanja i društvenih aktivnosti. Ovaj prostor je ciljano i promišljeno prilagođen potrebama korisnika, donoseći novu dimenziju razvoju i integraciji osoba s invaliditetom u lokalnu zajednicu.

Centar je optimalno opremljen te je stvoren potpuno funkcionalan ambijent za osobe s invaliditetom. Ovo značajno postignuće označava ostvarenje vizije Centra DOSTI, koji će postati izvor ponosa za stanovnike Međimurske županije, posebno Općine Podturen.

– Koliko je jedna zajednica razvojno snažna i napredna najjasnije se vidi u podršci koju pruža najranjivijim skupinama ljudi – rekao je župan Međimurske županije Matija Posavec istaknuvši da će Međimurska županija i u godinama koje su pred nama davati maksimalnu podršku udrugama koje okupljaju osobe s invaliditetom te da zajednica snagu pokazuje i skorim otvorenjem novog Regionalnog centra za ranu intervenciju u djetinjstvu, kao i gradnjom nove zgrade Centra za odgoj i obrazovanje Čakovec, te projektom centra za starije i nemoćne osobe koji će se podići u Nedelišću.

– Centar DOSTI predstavlja ključni resurs za osobe s invaliditetom na području Međimurske županije. Ovaj događaj označava ostvarenje snova i predstavlja početak inkluzivnog društva u kojem svi imaju jednake mogućnosti.

Centar DOSTI, kao građevina javne i društvene namjene na ukupno više od 800 metara kvadratnih ima 29 infrastrukturnih jedinica: dvoranu za vježbanje sa svim popratnim sadržajima, sobu za fizioterapeuta, dnevni boravak, blagovaonicu i kuhinju te sobe za rad psihologa, logopeda i senzornu sobu, bazen, svlačionice, vešeraj, spremište, posudionicu pomagala, tri sobe za odmor korisnika boravka, sobu za grupni rad i konferencijsku dvoranu.

Zgrada ima prilagođeni ulaz za osobe s invaliditetom te je okoliš građevine prilagođen za kretanje osoba u kolicima, a ugrađen je i lift kako bi se omogućilo kretanje osoba s invaliditetom kroz cijeli Centar bez prepreka.

Ovim putem zahvaljujemo se partnerima: Međimurskoj županiji, Općini Podturen i izvođačima radova, pogotovo tvrtci Izgradnja d.o.o. Domašinec te svima donatorima i ljudima koji su na bilo koji način sudjelovali i pomogli u ostvarenju cilju, odnosno uspješnom završetku projekta – kazali su iz Društva osoba s tjelesnim invaliditetom Međimurske županije.

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija 2014.-2020., uz vlastita sredstva Udruge i podršku općina, gradova te Međimurske županije, a ukupna vrijednost mu je 2.282.984 eura.

Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

in MREŽA

Savez SUMSI poziva na radionice za osobe s invaliditetom

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje osobu koja koristi invalidska kolica. Na slici se vidi ruka osobe koja drži kotač invalidskih kolica, a na naslonu kolica nalazi se natpis "SOPUR". Invalidska kolica su crne boje s metalnim dijelovima i sivim gumama. U pozadini se nazire prirodni krajolik s mutnim detaljima.
Foto: Pixabay

Radionice, dostupne online za sudionike iz cijele Hrvatske, otvoreno će se baviti izazovima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u radnom okruženju. Obradit će se teme prilagodbe radnih mjesta i samozapošljavanja

Jeste li znali da poslodavci mogu dobiti poticaje za zapošljavanje osoba s invaliditetom, s ciljem povećanja njihovih radnih mjesta i poboljšanja uvjeta rada? Ako ste nezaposleni ili tražite bolju priliku, Savez SUMSI organizira niz radionica za unapređenje zapošljivosti osoba s invaliditetom.

U sklopu programa ‘Zajedno kroz izazove2’, od prosinca 2024., Savez SUMSI će održavati grupne i individualne radionice. Cilj je pružiti osobama s invaliditetom alate za bolju prezentaciju svojih vještina i učinkovitije povezivanje s poslodavcima na tržištu rada.

Predsjednik Saveza, Denis Marijon, naglašava da motivirani radnici s invaliditetom donose tvrtkama dodatnu vrijednost.

Radionice, dostupne online za sudionike iz cijele Hrvatske, otvoreno će se baviti izazovima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u radnom okruženju. Obradit će se teme prilagodbe radnih mjesta i samozapošljavanja.

Sudionici se mogu prijaviti putem poveznice, nakon čega će sudjelovati u nizu radionica i završnom okruglom stolu. Program traje od prosinca do svibnja.

Patrik Josip Marić, bivši sudionik programa, ističe kako mu je radionica pomogla da prebrodi razdoblje nezaposlenosti i pronađe svoje mjesto u Savezu SUMSI. Njegovo iskustvo pokazuje koliko ovakvi programi mogu biti transformativni.

Program ‘Zajedno kroz izazove2’ provodi Savez SUMSI u suradnji s ključnim partnerima, a financira ga Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Poboljšajte svoje šanse na tržištu rada – prijavite se i budite konkurentni.

Nastavi čitati

in MREŽA

Projekt OSI – Otkrij, Spoznaj, Iskusi! ove godine donosi novitete

Objavljeno

/

Na fotografiji su dvije osobe koje sjede za stolom. Jedna osoba koristi prijenosno računalo, dok druga osoba sjedi u invalidskim kolicima. Stol je osvijetljen prirodnim svjetlom koje dolazi kroz prozor u pozadini. Na stolu se nalazi drvena daska s priborom za jelo. Fotografija je zanimljiva jer prikazuje inkluzivnost i suradnju između osoba s različitim sposobnostima.
Foto: Pexels

Naš je cilj pridonijeti inkluziji osoba s invaliditetom u svim aspektima života te smanjiti predrasude i strahove koji često prate određene vrste invaliditeta i teškoća. Kao i prethodnih godina, pripremili smo za vas raznovrsne aktivnosti i radionice, poručuju organizatori

Povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, koji se obilježava 3. prosinca, Studentski zbor Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta (ERF) Sveučilišta u Zagrebu i ove će godine organizirati projekt OSI – Otkrij, Spoznaj, Iskusi!.

Ovaj već tradicionalni događaj ima za cilj edukaciju i senzibilizaciju javnosti o svakodnevnim izazovima s kojima se suočavaju osobe s invaliditetom.

– Naš je cilj pridonijeti inkluziji osoba s invaliditetom u svim aspektima života te smanjiti predrasude i strahove koji često prate određene vrste invaliditeta i teškoća. Kao i prethodnih godina, pripremili smo za vas raznovrsne aktivnosti i radionice, poručuju organizatori.

Ove godine, uz već poznate elemente, projekt donosi i nekoliko noviteta. Sudionici će imati priliku sudjelovati u interaktivnim radionicama koje obuhvaćaju:

poligone i simulacije oštećenja – praktične aktivnosti koje omogućuju bolje razumijevanje svakodnevnih izazova osoba s invaliditetom;

edukacije o psihičkim poremećajima – fokus na rano prepoznavanje simptoma i važnost uključivanja u terapijski proces.

Organizatori naglašavaju da je projekt osmišljen tako da kombinira teoriju s iskustvenim učenjem, koje je jedno od najučinkovitijih načina stjecanja znanja i razvijanja empatije. Radionice će voditi studenti ERF-a uz mentorstvo profesora, a u njihovoj izradi i provedbi sudjeluju i osobe s invaliditetom, u skladu s načelom ‘Ništa o nama, bez nas’.

Organizatori pozivaju sve zainteresirane da podrže projekt dolaskom i dijeljenjem informacije.

– Vidimo se 3. prosinca od 16 do 21 sat u dvorani ‘Pauk’ Studentskog doma Stjepan Radić – kažu.

Projekt nudi jedinstvenu priliku za sudionike da iz prve ruke steknu uvid u perspektivu osoba s invaliditetom, razviju svijest o važnosti inkluzije i osjete kako društvo može postati pristupačnije i pravednije za sve njegove članove.

Nastavi čitati

in MREŽA

Vukovarski leptirići dobili novi prostor na korištenje

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje grupu djece koja stoje iza velikog okvira s ilustracijama cvijeća, leptira, sunca i srca. Na okviru je natpis "Budi moja krila!". Djeca mašu rukama prema kameri. U prvom planu, ispred djece, nalazi se crni pas s prslukom. U pozadini se vidi zgrada s prozorima i žutim zidom.
Foto: Vukovarski leptirići

Novi prostor omogućit će proširenje aktivnosti i uvođenje novih socijalnih usluga, što će značajno poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji

Udruga roditelja djece s teškoćama u razvoju ‘Vukovarski leptirići’ dobila je novi prostor na adresi bivše Ekonomske škole u Vukovaru, Stjepana Filipovića 6, od Grada Vukovara.

Novi prostor omogućit će proširenje aktivnosti i uvođenje novih socijalnih usluga, što će značajno poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji.

Predstavljanje prostora i planova popratili su gradonačelnik Ivan Penava te brojni volonteri. Predsjednica udruge, Viktorija Matin, naglasila je da će se u novom prostoru provoditi radionice za mlade s invaliditetom, organizirati cjelodnevni boravak, zapošljavati osobe s invaliditetom i uvoditi uslugu ‘Odmor od skrbi’ za roditelje.

Udruga trenutno broji 280 djece s teškoćama u razvoju. Matin se prisjetila početaka suradnje s gradonačelnikom Penavom te zahvalila na dugogodišnjoj podršci. Kazala je također kako borba za djecu i njihovo bolje sutra ne pita za umor pa je jednostavno zasukala rukave s prijateljima i krenuli su napraviti nešto dobro za djecu.

Penava je izrazio ponos na napredak udruge, koja sada zapošljava 20 osoba i pruža ključnu podršku zajednici, dok je volonter Domagoj Bilić istaknuo zadovoljstvo doprinosom kroz uređenje prostorija. Iz udruge su pozvali na sudjelovanje u donacijskoj kampanji kako bi prostor što prije bio u potpunosti prilagođen korisnicima.

Donirati se može putem platforme Čini pravi stvar, na novom kreiranom izazovu ovdje.

Novi prostor postat će sigurno utočište u kojemu će se pružati podrška, graditi nova prijateljstva i jačati međusobno povjerenje u zajednici, što će za mnoge obitelji biti ne samo pomoć već i novi početak kako bi pronašli snagu za suočavanje s izazovima svakodnevnog života.

Nastavi čitati

U trendu