Poveži se s nama

Kutak za stručnjake

Evo kako se možete rashladiti ako nemate klima uređaj

Objavljeno

/

Na fotografiji je osoba koja sjedi na kamenu pored vode. Osoba je okrenuta leđima prema kameri i lice joj je zamagljeno za privatnost. Voda se izlijeva iz cijevi i prska oko osobe, stvarajući efekt kiše. Okruženje je zeleno i maglovito, što ukazuje na vanjski prostor s visokom vlagom ili možda rano jutro.
Foto: Pixabay

Bilo bi dobro da ljeti unosite što više namirnica koje sadrže puno vode – lubenica, krastavac, naranča, rajčica, zelena salata, grejp, breskve i slično

Ako nemate klima uređaj, ili ga ne želite koristiti, evo kako si ipak možete pomoći da preživite nadolazeće vrućine.

Prvo pravilo je popiti dovoljno vode. Tijelo se mora hidratizirati jer zbog vrućina i znojenja gubi mnogo tekućine, a vodom ćete je nadoknaditi. Ako ste dehidrirani, bit će vam još toplije jer ako nemate dovoljno tekućine, vaša tjelesna temperatura će rasti. Također, uvijek u kući držite bocu vode u hladnjaku koja će vas dodatno ohladiti.

Ako imate rolete, dignite ih tek predvečer kada se temperature ipak malo spuste, a sparina popusti.

Budite domišljati pa u bočicu sa špricom stavite led u vrećicama. Zatvorite i stavite u hladnjak. Kada se vratite kući, izvadite sprej i pošpricajte se po licu i tijelu. Osvježit će vas i rashladiti.

Izbjegavajte dugotrajno kuhanje i boravak pored štednjaka. Ako možete naručite hranu ili napravite neku laganu salatu, izbjegavajte teška jela koja se moraju dugo kuhati jer ćete dodatno zagrijati dom ako uključite štednjak. Svakako smanjite unos kave i alkohola kako ne bi dehidrirali.

Nosite laganu odjeću. Tijekom velikih vrućina nije preporučljivo nositi odjeću od umjetnih materijala. Najbolje je nositi laganu odjeću od prirodnog materijala poput pamuka. Ako tijekom dana idete van, obucite odjeću svjetlijih tonova.

Dva ventilatora oponašaju efekt klime, no samo ako ih dobro postavite – svaki na svoj kraj prostorije, ali tako da ‘tjeraju’ zrak u istom smjeru.

Nakon tuširanja ili kuhanja otvorite prozor, uključite napu ili ventilaciju.

Kada prozračite sobu, objesite mokri ručnik ispred otvorenog prozora. To će ubrzati hlađenje prostorije. Obavezno uklonite ručnik prije spavanja jer će višak vlage pojačati osjećaj vrućine.

Za vrijeme velikih vrućina, maknite debele tepihe ili ih zamijenite prostirkama od bambusa.

Živite li u kući, svakako posadite ukrasno drveće ili grmlje. Ono stvara više kisika po danu i pruža hladovinu koja će spustiti temperaturu za dva do pet stupnjeva. Izbjegavajte betonske ili kamene ukrase, jer ti materijali upijaju vrućinu koju šire do kasno uvečer.

Za ugodniju noć i mirniji san birajte pamuk. Zaboravite na satenske i poliesterske spavaćice, a ponajprije razmislite od kojeg materijala vam je satkana posteljina.

Bilo bi dobro da ljeti unosite što više namirnica koje sadrže puno vode – lubenica, krastavac, naranča, rajčica, zelena salata, grejp, breskve i slično.

Koliko god vam bilo vruće, samo se sjetite da ćemo za 3-4 mjeseca zapomagati jer nam je hladno.

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

Kutak za stručnjake

Vaginizam ima milijun žena diljem svijeta, a mnoge se srame i šute

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje ljubavni par. Zagrljeni leže na podu.
Foto: Pixabay

Neki od mogućih uzroka vaginizma mogu biti i strah od seksa, strah od boli, prijašnja seksualna trauma, strah od trudnoće, strah od gubitka nevinosti, anksiozni poremećaj

Vaginizam je stanje koje karakteriziraju nevoljni grčevi mišića koji okružuju vaginu u dnu zdjelice, što penetraciju može učiniti bolnom ili nemogućom.

Ti se grčevi prvenstveno javljaju kao odgovor na pokušaje vaginalne penetracije, npr. tijekom spolnog odnosa, umetanja tampona ili čak tijekom ginekoloških pregleda.

Vaginizam može biti uzrokovan ozljedom ili upalom rodnice i vanjskog spolovila ili nastaje bez poznatog organskog uzroka i obično se, ovisno o težini simptoma, graduira u 4 stupnja. Može se javiti i dulje vrijeme nakon prvog odnosa, čak i kad su odnosi neko vrijeme bili bez poteškoća.

U žena s ovim problemom, nerijetko postoje i određene teškoće kod mokrenja i/ili defekacije. Najčešće postoji povišen tonus mišića dna zdjelice u mirovanju i paradoksalno povećanje intenziteta kontrakcije prilikom stimulacije.

Neki od mogućih uzroka vaginizma mogu biti i strah od seksa, strah od boli, prijašnja seksualna trauma, strah od trudnoće, strah od gubitka nevinosti, anksiozni poremećaj.

Ono što žena može je dobro upoznati svoje tijelo, intimna područja, orgazam i slično. Važno je naučiti širiti vaginu najprije malim predmetom poput tampona ili igračke, potom svojim prstima, a zatim prstima partnera i ako to nije ugodno, seks se ne preporučuje.

Dijagnosticiranje vaginizma obično uključuje sveobuhvatnu medicinsku i psihološku procjenu. Fizički pregled, s detaljnom medicinskom poviješću i razgovorima o simptomima, može pomoći liječnicima da isključe druge moguće uzroke boli i identificiraju vaginizam kao temeljni problem.

Pomoći mogu Kegelove vježbe, odnosno vježbe za jačanje mišića dna zdjelice, pomažu kontrolirati vaginalne mišiće kako bi ih žena mogla svjesno opustiti. Vježbe su jednostavne, lako se nauče izvoditi te ne zahtijevaju puno vremena.

Tu su i vaginalni dilatatori, tj. valjkasti umetci različitih veličina. Prvotno se koriste najuži te se postepeno prelazi na šire dilatatore. Oni rastežu mišiće rodnice kako bi razvili senzibilitet (osjet) na umetnuti objekt. Svrha njihova umetanja jest smanjenje boli i nelagode prilikom budućih penetracija. U konačnici se umeće dilatator opsega penisa u erekciji.

Nastavi čitati

Kutak za stručnjake

U Art radionicama onkološki bolesnici pronalaze utočište i predah

Objavljeno

/

Na fotografiji je grupa ljudi na otvorenom koji drže svoje slike svjetionika. Izgleda da sudjeluju u likovnoj radionici ili tečaju slikanja. Svaki sudionik je ponosno izložio svoj rad, što ukazuje na kreativni proces i zadovoljstvo postignutim. Ova scena odražava zajedništvo i ljubav prema umjetnosti.
Foto: Udruga Srce za nju

Art terapija se može koristiti za rješavanje širokog spektra problema, uključujući anksioznost, depresiju, traumu, tugu i stres, a to je svakako nešto kroz što naši onkološki bolesnici prolaze

Onkološki bolesnici i članovi njihovih obitelji okupili su se ovog utorka, 2. srpnja 2024. godine u perivoju Klinike za tumore KBC Rijeka na drugoj terapeutskoj art radionici.

Kroz svoj svakodnevni kontakt s onkološkim bolesnicima djelatnici Klinike za tumore i članice Udruge Srce za nju osluškivali su njihove potrebe i želje pretvarajući ih u svrsishodne akcije i projekte, pa je tako pokrenuta i ova priča. U art terapiji bolesnici pronalaze utočište i predah od problema s kojima se suočavaju.

Art terapija se može koristiti za rješavanje širokog spektra problema, uključujući anksioznost, depresiju, traumu, tugu i stres, a navedeno je svakako nešto kroz što naši onkološki bolesnici prolaze.

Prva art terapeutska radionica za onkološke pacijente održana u travnju ove godine polučila je lijep uspjeh i izazvala oduševljenje pacijenata, stoga smo organizirali i ovu radionicu s ciljem uvođenja ovakvih projekata u svakodnevnu kliničku praksu. Smatramo da je art terapija važna jer je usmjerena na osnaživanje i razvoj pozitivnih strana osobe u cilju suočavanja s problemima na drugačiji, konstruktivan način – rekla je ovom prigodom Ivana Mikolašević, predstojnica Klinike za tumore.

Donijeli smo osmijeh na lice onkološkim bolesnicima. Skrenuli smo im misli s bolesti i liječenja.

Kako? Kroz terapeutsko crtanje. Moć kista, boja, toplog druženja, smijeha pokazala se magičnom.

Iza nas je druga terapeutska art radionica u organizaciji naše udruge. Druženje uz umjetnost organizirano je u cvjetnom vrtu koji su uz pomoć članica naše udruge uredili upravo onkološki pacijenti, volonteri i djelatnici KBC-a.

Tema radionice je bila Svjetionik. Svjetionik koji pokazuje put i pruža osjećaj sigurnosti i nade.

Nadamo se da im je upravo taj osjećaj donosi pogled na  sliku koju su ponijeli sa sobom kad su se vratili u bolesničku sobu. Hvala Kliničkom bolničkom centru Rijeka – KBC Rijeka i Ivani Mikolašević na suradnji i povjerenju. Hvala svima koji su oplemenili ovo druženje – kazali su Udruge Srce za nju.

Događanje su oplemenili vrijedni članovi Kuće utočišta Družbe sestara milosrdnica sv. Vinka Paulskog, na čelu s voditeljicom s. Veronikom Milom Popić izradivši slane i slatke zalogajčiće. Zajedničkoj misiji pomaganja priključio se i fotograf Petar Kurschner zabilježivši svojim fotografijama brojne predivne trenutke te cvjećarnica GabiFlores s Krka koja je donacijom cvijeća obradovala sve okupljene.

Nastavi čitati

Kutak za stručnjake

Evo razloga zašto vam otiču noge

Objavljeno

/

Na slici su prikazana stopala koja se kupaju u drvenoj posudi punoj vode, kamenčića i rasutih latica ruža. Posuda je postavljena na bambusovu podlogu, a oko nje su rasute dodatne latice ruža. Ova slika sugerira opuštanje i prakse samozbrinjavanja poput spa tretmana ili kupke za stopala, što se može povezati s wellnessom i luksuzom.
Foto: Pixabay

Oticanje nogu ljeti je čest problem koji može uzrokovati nelagodu i smanjiti kvalitetu života zato je važno da znate kako si pomoći. Mi vam donosimo nekoliko savjeta

Zbog vrućine nakupljanje vode u nogama nije rijetka pojava, pogotovo ljeti. Duga razdoblja sjedenja ili manjak kretanja u svakodnevnom životu, previše zasoljena hrana, promjene menstrualnih hormona ili trudnoća, također mogu biti mogući uzroci otečenih nogu

Jedan od razloga oticanja nogu svakako je zadržavanje tekućine, edem. Do edema dolazi kada tkiva ili krvne žile u nogama imaju više tekućine nego što trebaju, a nastaje zbog cjelodnevnog sjedenja ili stajanja.

Noge mogu oticati i zbog raznih upala, kao što je artritis, ali i zbog loma kostiju i istegnuća ligamenata, kao i kod pojave određenih rana koje sporije zacjeljuju.

Najpoznatiji razlog oticanja i bolova u nogama je duboka venska tromboza do koje dolaze kada se u veni u nozi nalazi ugrušak.

Oticanje nogu često se javlja kao posljedica dugotrajnog stajanja ili sjedenja.

Ljudi s viškom kilograma mogu primijetiti kako su im gležnjevi povremeno natečeni, posebice nakon što su stajali duže vrijeme. Jedino dugoročno rješenje je riješiti se viška težine koja stvara pritisak na noge. No ako su oticanje gležnjeva uzrokovali bilo kakvi lijekovi, treba se hitno posavjetovati s liječnikom.

Dugo hodanje također može biti uzrok. Ponekad nakon što smo cijeli dan na nogama i u pokretu mogu nam nateći stopala – no tada nema razloga za brigu. U tom se slučaju preporučuje odmaranje s nogama ‘u zraku’, kao i masaža stopala.

Pomoći si možete i tako što ćete piti više vode jer više vode pomaže da se smanji oticanje nogu. Kad pijete puno vode, olakšavate uklanjanje soli iz organizma te tijelo ne zadržava tekućinu.

Sljedeći savjet bi bio da pripazite koliko soli konzumirate i pokušate dodatno ograničiti njezin unos kako biste spriječili nakupljanje tekućine.

Povećajte unos kalija. Nedostatak kalija u tijelu utječe na zadržavanje tekućine te može uzrokovati porast krvnog tlaka. Neke od namirnica bogate kalijem koje možete konzumirati su: banane, rajčice, naranče, krumpiri, mlijeko, itd.

Nabavite si kompresijske čarape. Kompresijske čarape su specijaliziran dio odjeće izrađen od elastičnog i čvrstog materijala, a služe tome da stvore pritisak na noge, gležnjeve i stopala kako bi se krv usmjerila prema tijelu. Dakle, koriste se kako bi spriječile različite bolesti vena, ali i zadržavanje tekućine u stanicama.

Hladni oblozi su jednostavan i učinkovit način za brzo smanjenje oticanja nogu. I za kraj evo još nekih namirnica koje će vam pomoći ‘ispuhati’ noge.

Celer: Bogat kalijem koji pomaže u ravnoteži elektrolita i smanjenju zadržavanja tekućine.

Krastavci: Imaju visok sadržaj vode i pomažu u hidrataciji, što može smanjiti oticanje.

Đumbir: Poznat po svojim protuupalnim svojstvima, potiče cirkulaciju i može smanjiti oticanje.

Bobičasto voće: Jagode, borovnice i maline su bogate antioksidansima i flavonoidima koji podržavaju zdravlje krvnih žila.

Nastavi čitati

U trendu