Poveži se s nama
In-Portal Banner

Kutak za stručnjake

PITANJE ZA MILIJUN DOLARA Kako odmastiti masnu jetru

Objavljeno

/

Ilustracija: Paris Hospital

Nema lijeka za masnu jetru, ali postoje lijekovi koji pomažu u kontroliranju simptoma, smanjuju upalu i sprječavaju progresiju bolesti

Svaki četvrti građanin Hrvatske ima masnu jetru kao posljedicu nezdrave prehrane, konzumacije alkohola i nekretanja. Riječ je o nakupljanju viška masnoće u jetri, vitalnom organu zaduženom za probavu, detoksikaciju, proizvodnju proteina i regulaciju šećera u krvi.

Problem s masnom jetrom nastaje zbog poremećaja metabolizma masti, a uzrozi mogu biti razni.

Najčešća bolest jetre

Kada se masna jetra razvije kod nekoga tko pije puno alkohola, to je poznato kao alkoholna bolest masne jetre (AFLD). Međutim, kod ljudi koji ne piju alkohol teže je otkriti uzrok bolesti masne jetre (nealkoholna bolest masne jetre, NAFLD). Upravo je NAFLD najčešća bolest jetre u odraslih i djece.

Među rizičnim čimbenicima na prvom je mjestu – debljina, posebno u području trbuha. Posebno su pogođene i osobe s inzulinskom rezistencijom, s dijabetesom tipa 2 i metaboličkim sindromom jer se kod tih stanja povećava skladištenje masti u jetri.

Na trećem je mjestu nezdrava prehrana s pretjeranim unosom jednostavnih ugljikohidrata i zaslađenih napitaka. Prženi krumpirići, krafne i čips izvor su užeglih masti (lipidnih peroksida) koje oštećuju membrane jetrenih stanica. Kao rizični faktori navodi se i narušena raznoteža crijevne mikrobiote, nuspojave nekih lijekova (metotreksat, tamoksifen, amiodaron, valproična kiselina), izloženost toksinima (insekticidi, pesticidi, duhanski dim) te određeni geni i nasljedne bolesti (cistična fibroza, Wilsonova bolest).

Masna jetra dugo je smatrana benignim neprogresivnim stanjem (koje ne napreduje u bolest), međutim nova saznanja pokazuju da ono može biti vrlo ozbiljno, da dovodi do oštećenja jetrenih stanica. Masna jetra u težim slučajevima može napredovati do upale jetre, fibroze i ciroze.

Enzimski testovi

Masna jetra je povećana, ali to se rijetko može osjetiti. Jetra je, naime, tihi organ koji se rijetko buni. Neki osjete bol pod desnim rebrenim lukom zbog povećanja jetre pa je to signal da treba otići na ultrazvuk. Međutim, kako bolest napreduje javlja se u prvom redu umor i iscrpljenost. Mučnina i povraćanje javljaju se u težim oblicima bolesti, a bolovi u zglobovima također mogu biti povezani s upalnim procesima kod masne jetre. 

Na masnu jetru ukazuju i povišene vrijednosti jetrenih testova u laboratorijskom nalazu krvi. Nerijetko je ALT povišen tri do četiri puta od referentne vrijednosti, a AST je kod nealkoholne masne jetre uvijek niži od ALT-a. Ponekad su povišeni i GGT i ALP. Trajno povišenje transaminaza (ALT, AST) zahtijeva biopsiju.

Liječenje masne jetre

Nema lijeka za masnu jetru, ali postoje lijekovi koji pomažu u kontroliranju simptoma, smanjuju upalu i sprječavaju progresiju bolesti. U terapiji masne jetre koriste se statini i metformin. Statini snižavaju kolesterol u krvi i smanjuju nakupljanje masnoće u jetri, dok metformin poboljšava osjetljivost na inzulin i smanjuje rizik od napredovanja bolesti.

Vitamin E je antioksidans koji može imati blagotvoran učinak na zdravlje jetre i smanjiti upalu. Međutim, za liječenje masne jetre treba ga uzimati pod nadzorom jer visoke doze mogu biti štetne. Osim toga, dodaci omega-3 masnih kiselina, poput ribljeg ulja, pomažu u smanjenju upale u jetri.

Čišćenje namirnicama

Važno je redovito uzimati obroke kako bi se održala stabilna razina šećera u krvi i spriječilo prejedanje, koje također dovodi do prekomjernog nakupljanja masnoće u jetri. Nakupljanju masnoće pridonosi konzumacija šećera i rafiniranih ugljikohidrata, slatkiša, gaziranih pića, bijeloga kruha i peciva…

Poželjno je konzumirati cjelovite žitarice, voće i povrće koji su bogati vlaknima, antioksidansima i vitaminima. Proteini imaju važnu ulogu u zdravlju jetre, ali treba birati proteine niske masnoće poput piletine bez kožice, puretine, ribe, jaja, mahunarki i orašastih plodova. Redoviti unos vode ključan je za zdravlje jetre i cijeloga organizma.

Savjetuje se ograničiti alkohol kako bi se smanjio rizik od dodatnog oštećenja jetre. Uz pravilnu prehranu, važna je redovita tjelesna aktivnost, dovoljno sna i kontrola stresa kako bi se potaknulo opće dobro stanje organizma.

Što kaže tradicionalna medicina

Određene biljke i biljni preparati tradicionalno se koriste za potporu zdravlja jetre, iako najčešće nema jasnih znanstvenih dokaza njihove učinkovitosti.

Za zdravlje jetre u tradicionalnoj medicini koristi se đumbir zbog svojih protuupalnih svojstava, a u ajurvedskoj medicini to je kurkuma. Neka istraživanja sugeriraju da aktivni sastojak kurkume – kurkumin – može pomoći u zdravlju jetre.

Zeleni čaj bogat je antioksidansima koji pomažu u detoksikaciji jetre i smanjenju upala, a tu je i mlijeko čička jer se u narodu vjeruje da njegov ekstrakt štiti jetru od oštećenja.

Vedrana Larva / Hina

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

Kutak za stručnjake

Postoje zemlje u kojima dječja paraliza nije u potpunosti eliminirana

Objavljeno

/

Na fotografiji je prikazana medicinska sestra koja drži špricu blizu ruke djeteta koje sjedi. Dijete drži plišanog medvjeda. Lica su im zamagljena radi zaštite privatnosti. Ova slika može biti zanimljiva ili relevantna jer prikazuje zdravstvenu skrb, posebice cijepljenje ili davanje injekcija, što je važan dio javnog zdravstva i individualne medicinske prakse
Foto: Microsoft Copilot

Ova godina je posebna za napore u iskorjenjivanju. Izbijanje varijante poliovirusa tipa 2 u Gazi skrenulo je pozornost svijeta na stvarnost da sve dok postoji dječja paraliza bilo gdje, sve će zemlje biti u opasnosti

Svjetski dan borbe protiv dječje paralize obilježava se svake godine 24. listopada i posvećen je podizanju svijesti o poliju (dječjoj paralizi) te važnosti cijepljenja u borbi protiv ove ozbiljne bolesti.

Polio je vrlo zarazna bolest uzrokovana poliovirusom, koja može izazvati trajnu paralizu, a u najtežim slučajevima i smrt. Iako je zahvaljujući globalnim naporima u cijepljenju polio eliminiran u većem dijelu svijeta, još uvijek postoje zemlje u kojima nije potpuno iskorijenjen.

Na ovaj dan, organizacije poput Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) i Rotary International organiziraju brojne kampanje i događaje kako bi naglasile važnost cijepljenja i nastavak borbe protiv polija do njegovog potpunog iskorjenjivanja.

Godina 2024. ima poseban značaj u tim naporima zbog izbijanja varijante poliovirusa tipa 2 u Gazi, što je ponovno podsjetilo svijet na činjenicu da sve dok polio postoji bilo gdje, sve zemlje ostaju u opasnosti.

No, istovremeno je to pokazalo i izvanrednu globalnu posvećenost iskorjenjivanju ove bolesti. U Gazi su u rujnu i listopadu organizirana dva kruga odgovora na epidemiju, tijekom kojih je više od pola milijuna djece cijepljeno protiv polija, unatoč brojnim izazovima s kojima se regija suočava. Ako je to moguće postići u tako teškim uvjetima, moguće je posvuda.

Ovogodišnji Svjetski dan borbe protiv dječje paralize pruža priliku ne samo da se proslavi dosadašnji napredak, već i da se ponovno potakne globalna podrška i predanost kako bi se konačno okončala ova bolest.

Ne postoje tehnički, medicinski ili biološki razlozi zbog kojih bi polio trebao opstati u današnjem svijetu. Dječja paraliza može biti iskorijenjena – i bit će, onog dana kada sva djeca u preostalim endemskim područjima budu cijepljena. Ni dan ranije, ni dan kasnije.

Zato je ključno usmjeriti sve napore prema tom cilju: cijepiti svako dijete, do posljednjeg. Uspjeh će tada prirodno uslijediti.

U Hrvatskoj je cijepljenje protiv dječje paralize dio redovnog programa imunizacije, a zahvaljujući ovom programu, zemlja je od 1961. godine slobodna od autohtonih slučajeva polija. Svjetski dan dječje paralize prilika je i da se oda priznanje svim zdravstvenim djelatnicima i organizacijama koje neumorno rade na iskorjenjivanju ove bolesti.

Nastavi čitati

Kutak za stručnjake

Anemija u starijoj životnoj dobi je čest zdravstveni problem

Objavljeno

/

Na fotografiji je osoba u bijelom laboratorijskom mantilu i plavim rukavicama koja drži epruvetu. Osoba stoji pored stalka s mnogim drugim epruvetama koje su označene žutim čepovima. U pozadini se vide laboratorijski instrumenti i oprema. Ova fotografija prikazuje dio procesa u laboratoriju koji može biti povezan s istraživanjem, testiranjem ili medicinskim analizama.
Foto: Pixabay

Anemija u starijoj dobi često je podcijenjena, a može imati ozbiljne posljedice ako se ne prepozna i ne liječi pravovremeno. Rano dijagnosticiranje i odgovarajuće liječenje mogu značajno poboljšati kvalitetu života starijih osoba, smanjiti rizik od komplikacija i poboljšati prognozu

Anemija je stanje koje se javlja kada razina hemoglobina u krvi opadne, što smanjuje sposobnost krvi da prenosi kisik do tkiva. To može dovesti do umora, slabosti, vrtoglavice i drugih simptoma. U starijoj dobi, anemija može biti posljedica različitih faktora te pogoršati postojeće zdravstvene probleme.

Najčešći uzrok anemije, uključujući kod starijih osoba, je manjak željeza, često zbog nepravilne prehrane, slabe apsorpcije željeza ili gubitka krvi uzrokovanog gastrointestinalnim problemima (npr. ulkusi, polipi, rak crijeva). Također, kronične bolesti poput bubrežnih oboljenja, srčane insuficijencije, raka ili kroničnih infekcija mogu uzrokovati anemiju jer upalni citokini ometaju proizvodnju crvenih krvnih stanica.

Nedostatak vitamina B12 i folne kiseline također može biti uzrok, budući da su ovi vitamini ključni za stvaranje crvenih krvnih stanica. Starije osobe često imaju problem s apsorpcijom vitamina B12 zbog stanja poput atrofičnog gastritisa ili malapsorpcijskih sindroma.

Hemolitička anemija, koja nastaje kada se crvene krvne stanice razgrađuju prije nego što prirodno odumru, može biti autoimuna, nasljedna ili izazvana lijekovima. Tu su i mijelodisplastični sindromi (MDS), poremećaji koštane srži koji narušavaju normalnu proizvodnju krvnih stanica, češći kod starijih osoba i često manifestirani kao anemija.

Određeni lijekovi, uključujući antikoagulanse, nesteroidne protuupalne lijekove (NSAID) i neke antibiotike, mogu uzrokovati anemiju kod starijih osoba.

Simptomi anemije kod starijih često su slični onima kod mlađih, ali ih se može previdjeti ili pripisati prirodnom starenju. Neki od tipičnih simptoma su umor, slabost, vrtoglavica, pomanjkanje daha, ubrzan ili nepravilni rad srca, blijeda koža, te smanjena fizička i mentalna funkcionalnost.

Dijagnoza započinje kompletnom krvnom slikom, te se provode testovi na serumsko željezo, feritin, vitamin B12, folnu kiselinu, funkciju bubrega i markere upale. Ako je potrebno, dodatni testovi poput kolonoskopije, gastroskopije ili biopsije koštane srži mogu se koristiti za otkrivanje uzroka krvarenja ili poremećaja koštane srži.

Liječenje ovisi o uzroku anemije. Kod manjka željeza koriste se oralni suplementi željeza, dok je u težim slučajevima potrebna intravenska primjena. Nedostatak vitamina B12 se liječi injekcijama vitamina, a folna kiselina se također dodaje po potrebi. U slučajevima anemije uzrokovane kroničnim bolestima, liječenje osnovne bolesti može poboljšati razinu hemoglobina. U težim slučajevima, može biti potrebna transfuzija krvi kako bi se stanje brzo poboljšalo.

Anemija u starijoj dobi često je podcijenjena, a može imati ozbiljne posljedice ako se ne prepozna i ne liječi pravovremeno. Rano dijagnosticiranje i odgovarajuće liječenje mogu značajno poboljšati kvalitetu života starijih osoba, smanjiti rizik od komplikacija i poboljšati prognozu.

Nastavi čitati

Kutak za stručnjake

Zdrave kosti srž su našeg blagostanja, pokretljivosti i neovisnosti

Objavljeno

/

Na fotografiji je prikazan digitalni prikaz ljudskog koljena s naglaskom na bol u zglobu.
Foto: Pixabay

Prevencija osteoporoze zahtijeva kombinaciju zdrave prehrane, redovite fizičke aktivnosti i izbjegavanja rizičnih faktora poput pušenja i alkohola. Rano usvajanje ovih navika može pomoći u očuvanju zdravlja kostiju te smanjenju rizika od prijeloma i osteoporoze u starijoj dobi

Svjetski dan osteoporoze, koji se obilježava svake godine 20. listopada, idealna je prilika za podizanje svijesti o osteoporozi. Ovogodišnja kampanja pod sloganom ‘Recimo ne krhkim kostima’ nastoji potaknuti ljude svih generacija na brigu o zdravlju kostiju. Glavne poruke kampanje bit će usmjerene prema ljudima svih dobi, pacijentima, zdravstvenim djelatnicima i institucijama.

Prva poruka naglašava važnost zdravlja kostiju. Zdrave kosti temelj su našeg blagostanja, mobilnosti i neovisnosti, stoga je važno da ljudi svih dobi poduzmu rane korake za prevenciju osteoporoze kroz pravilnu prehranu, tjelesnu aktivnost s opterećenjem i izbjegavanje nezdravih navika poput pušenja.

Druga poruka ističe da je osteoporoza ozbiljan zdravstveni problem. Ona može imati teške posljedice, a prepoznavanje rizičnih čimbenika i pravovremeno testiranje na osteoporozu ključno je za smanjenje rizika. Briga o zdravlju kostiju treba biti prioritet, baš kao i briga o kardiovaskularnom zdravlju, jer pridržavanje preporučenih terapija može pomoći u očuvanju pokretljivosti i neovisnosti tijekom starenja.

Treća poruka poziva na prioritetno postavljanje zdravlja kostiju u zdravstvenim politikama. S obzirom na to da se godišnje u svijetu dogodi oko 37 milijuna fragilnih prijeloma, osteoporoza predstavlja ogroman ekonomski i zdravstveni teret. Zdravstvene vlasti moraju osigurati adekvatne usluge nakon prijeloma, uključujući stručne procjene i liječenje pacijenata starijih od 50 godina kako bi se spriječili daljnji, potencijalno opasni prijelomi.

Za prevenciju osteoporoze, ključna je prehrana bogata kalcijem i vitaminom D, koji su neophodni za zdravlje kostiju. Redovita tjelesna aktivnost, posebno vježbe koje opterećuju kosti, pomaže u održavanju koštane gustoće, dok održavanje zdrave tjelesne težine smanjuje rizik od prijeloma.

Pušenje i pretjerana konzumacija alkohola negativno utječu na zdravlje kostiju, pa se preporučuje prestanak pušenja i umjeren unos alkohola. Žene u postmenopauzi i muškarci stariji od 70 godina trebali bi redovito provjeravati gustoću kostiju putem denzitometrije, a liječnici mogu preporučiti suplemente kalcija i vitamina D ili terapiju lijekovima u određenim slučajevima.

Prevencija osteoporoze temelji se na zdravoj prehrani, redovitoj fizičkoj aktivnosti i izbjegavanju rizičnih faktora. Usvajanje ovih navika može značajno smanjiti rizik od prijeloma i očuvati zdravlje kostiju u starijoj dobi.

Nastavi čitati

U trendu