Kao udruga nastojimo lobirati u lokalnoj zajednici da se poboljšaju uvjeti za djecu s teškoćama i osobe s invaliditetom i do sada nam ide uspješno, kaže predsjednica Dženita Lazarević, a imaju i izvrsnu suradnju s Gradom Dubrovnikom i Dubrovačko-neretvanskom županijom
Poslušaj ovaj članak
Udruga ‘Poseban prijatelj’ nastala je kao odgovor na potrebe roditelja djece s teškoćama u razvoju na području grada Dubrovnika i Dubrovačko-neretvanske županije, a od svojega je osnutka 30. travnja 2012. godine do danas u znatnoj mjeri povećala kvalitetu života djece s teškoćama u razvoju na tom području te unaprijedila svoje resurse i izrasla u respektabilnu, iskusnu udrugu koja pokreće promjene.
Udruga trenutno broji 64 člana, uglavnom obitelji djece s teškoćama u razvoju. Udruga je prepoznatljiva na razini gradova u Dubrovačko-neretvanskoj županiji. Svake godine dolazi do povećanja broja članova i podupiratelja udruge te zanimanje sve većeg broja javnosti za aktivnosti udruge, a još više doznajte od predsjednice udruge Dženite Lazarević.
– U 2023. godini udruga je imala 15 projekata, od kojih su neki nastavljeni i u ovoj godini. Jedan od zanimljivijih projekata bio je Inkluzivno kazalište kojeg je financirao Grad Dubrovnik. Radilo se o prvi put izvedenoj predstavi koja je prilagođena gluhim i slijepim osobama. Projekt ćemo raditi i u ovoj godini s predstavom ‘Vidi kako Lokrum pere zube’ u suradnji s udrugom Centar UP2date iz Zagreba. S istom udrugom ove godine u travnju ćemo predstaviti projekt ‘Lokrum O3 – osjeti, okusi, odnesi’ na kojem su partneri Centar za rehabilitaciju Josipovac, OŠ Montovjerna, Udruga Rina Mašera iz Dubrovnika i Rezervat Lokrum.
Od 2013. godine uspješno provodimo projekt ‘Sigurno do odredišta’ gdje se besplatno prevoze djeca s teškoćama u školu, na rehabilitaciju ili u vrtić. U suradnji s Udrugom Visoki jablani iz Rijeke i Udrugom EDUS – Edukacija za sve iz Sarajeva, a pod pokroviteljstvom Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, provodimo projekt ‘Sustavna potpora u lokalnoj zajednici za kvalitetan put ka punoj integraciji’ u kojem educiramo odgajatelje i učitelje u dvije županije, Dubrovačko-neretvanskoj i Vukovarsko-srijemskoj, odnosno u Gradu Dubrovniku i Općini Lovas. Uključene su OŠ Lovas i OŠ Marina Držića iz Dubrovnika, vrtići Lovas, Dubrovnik, Pčelica iz Mokošice, kao i Zavod za socijalnu skrb Vinkovci, Zavod za socijalnu skrb Dubrovnik, kao i već spomenuti Grad Dubrovnik i Općina Lovas. Kroz ovaj trogodišnji projekt objavili smo i web stranicu FuTURe for TUR gdje se mogu naći svi važni zakoni, pravilnici, uskoro će ići edukacijski videi kao i podcasti, odgovori na pitanja roditelja i osoba s invaliditetom. Sve ono što smo tijekom godina na terenu vidjeli da nedostaje, bit će na web stranici – pojasnila nam je Lazarević.
Dženita je mišljenja da su svima koji žive život obitelji u kojoj su djeca s teškoćama u razvoju, ili osobe s invaliditetom izazovi jednaki.
– Roditeljima je najbitnije naći odgovarajuće usluge, a njih zaista kronično nedostaje. Stoga mi kroz udrugu nastojimo rješavati njihove potrebe i savjetovati na koji način mogu doći najčešće do timskih obrada koje su potrebne za vještačenja, upise u školu i slično. Kao udruga nastojimo lobirati u lokalnoj zajednici da se poboljšaju uvjeti za djecu s teškoćama i osobe s invaliditetom i do sada nam ide uspješno – kaže predsjednica, a imaju i izvrsnu suradnju s Gradom Dubrovnikom i Dubrovačko-neretvanskom županijom.
– Zaista se možemo s povjerenjem obratiti pročelnicima kao i gradonačelniku Grada Dubrovnika. U suradnji s Gradom Dubrovnikom zadnje dvije godine dolazili su studenti Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta, smjer Edukacijski rehabilitatori, na praksu u vrtiće i škole, što je za nas jako značajno jer znamo da edukacijskih rehabilitatora nema na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje. Objavama u medijima i razgovorima studenata s maturantima dubrovačkih škola pojavila se zainteresiranost dubrovačkih maturanata za upis na Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, tako da ove godine imamo dvije studentice upisane na prvu godinu Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta – kaže Dženita, a znamo da edukacijskih rehabilitatora zaista nema ni približno dovoljno u cijeloj Hrvatskoj.
Pitali smo i za planove udruge u narednom periodu.
– Plan nam je uskoro kupiti novi automobil jer je ovaj već dotrajao, a djeca kojoj je potreban zaista se i ne mogu voziti javnim prijevozom jer gube puno vremena u prometu, a radi se o djeci jednoroditeljskih obitelji, nevozača kao i djeci koja su u spektru. Također imamo problem s prostorom i nadamo se da ćemo i taj problem uskoro riješiti. Ovim putem se zahvaljujemo Župi sv. Mihajla iz Dubrovnika i don Robertu Ćibariću koji nam je omogućio prostor za rad s djecom i roditeljima, kao i braći i sestrama kroz projekt Terapija igrom – kaže Dženita, a osobama s invaliditetom i obiteljima djece s teškoćama u razvoju poručila je da i dalje budu pozitivni, ustrajni u svojim životnim odlukama jer zdravlje nam je svima najpotrebnije, sve drugo će samo doći.
Ovom pjesmom želim izraziti zahvalnost glazbenicima i tekstopiscima koji su prije dvije godine prepoznali moj talent, kao i svima koji me podržavaju na ovom putu, a posebno roditeljima, koji su moj najveći oslonac, izjavio je Kristijan
Poslušaj članak
Krajem prošle godine, odnosno, 27. prosinca 2024. godine, Kristijan Trampuž premijerno je predstavio spot za svoju novu pjesmu ‘Sunce na ekranu’.
Tekst pjesme napisala je Marina Cetina, glazbu je skladao Dorian Škrobonja, dok je za aranžman i produkciju zaslužan Robert Grubišić. Prateće vokale otpjevali su Natalija Hiberski Duišin i Robert Grubišić, a snimanje je obavljeno u studiju Adria Records.
Video realizaciju potpisuju Igor Modrić i Robert Kalčić iz produkcijske kuće Pro-Rec.
– Ovom pjesmom želim izraziti zahvalnost glazbenicima i tekstopiscima koji su prije dvije godine prepoznali moj talent, kao i svima koji me podržavaju na ovom putu, a posebno roditeljima, koji su moj najveći oslonac – izjavio je Kristijan.
Posebnu zahvalu uputio je Konobi Tarsa i vlasniku Goranu Rogiću na ustupanju prostora za snimanje spota, kao i Košarkaškom klubu Flumen Santi Viti FSV te djevojkama Nerei Brajac i Ivoni Krakić koje su sudjelovale u videu.
– Zahvaljujem i svom najboljem prijatelju Luki Wagneru, koji je kao i uvijek bio uz mene. Posebno zahvaljujem gospodinu Miljenku Mišljenoviću, koji mi je omogućio da na 22. Festivalu stvaralaštva i postignuća u razvoju osoba s invaliditetom budem voditelj te prvi put javno izvedem pjesmu ‘Sunce na ekranu’ – kazao je Trampuž
Kristijan se zahvalio i medijskim pokroviteljima, uključujući Radio Kastav, Novinet TV Kanal RI, te portale Sportokracija i TV Nova Pula, na pruženoj podršci.
Za kraj, Kristijan je poslao poruku svim svojim prijateljima.
– Treba se boriti, jer je samo nebo granica. Budite hrabri i veseli!
Posebno je istaknuo da je član ‘Draških maškara’ i veliki ljubitelj Riječkog karnevala.
Kristijan Trampuž, rođen 20. svibnja 1991. godine, osoba je s invaliditetom i član Udruge osoba s cerebralnom i dječjom paralizom u Rijeci. Od 2007. godine bavi se bocciom, gdje je postigao zapažene rezultate, dok se glazbom aktivno bavi od 2022. godine.
Do sada je snimio pet pjesama i dva video spota, a u njegovim počecima veliku podršku pružili su mu Robert Pilepić, Robert Grubišić i studio Pro-Rec iz Matulja.
Za pristup sustavu e-MOSI potrebno je koristiti vjerodajnicu visoke ili značajne razine sigurnosti putem sustava e-Građani
Poslušaj članak
Agencija za komercijalnu djelatnost sustavno radi na olakšavanju života osobama s invaliditetom pa su tako ovaj put unaprijedili svoj Elektronski sustav (e-mosi) još jednostavnijim načinom izdavanja isprava i iskaznica za osobe s invaliditetom.
Osim što sada putem interneta možete podnijeti zahtjev za izdavanje Europske i nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom te Europske parkirališne karte, dostupne su i usluge podnošenja zahtjeva za novu ispravu zbog promjene podataka u Registru osoba s invaliditetom ili zahtjev zbog promjene osobnih podataka (ime/prezime).
Isto tako, putem interneta se može zahtjev za novi dokument u slučaju gubitka, krađe ili oštećenja iskaznice ili Europske parkirališne karte te preuzimanje Rješenja izdanih uz vaše isprave.
Za pristup sustavu e-MOSI potrebno je koristiti vjerodajnicu visoke ili značajne razine sigurnosti putem sustava e-Građani, a sve zahtjeve možete podnijeti putem sljedećeg linka: https://mosi.akd.hr/hr/emosi.
Inače, Europska i nacionalna iskaznica za osobe s invaliditetom uvedena je prošle godine u Hrvatsku, u skladu s inicijativom Europske unije za standardizaciju prava osoba s invaliditetom u zemljama članicama.
Ove iskaznice omogućuju osobama s invaliditetom veće pogodnosti, poput pristupa različitim pravima i uslugama, olakšavanja korištenja javnog prijevoza, kao i drugih povlastica koje su osigurane zakonodavstvom Europske unije i nacionalnim zakonima.
Europska parkirališna karta temelji se na jedinstvenom standardu koji je prepoznat u svim zemljama članicama EU s ciljem poboljšanja mobilnosti i neometanog pristupa potrebnim uslugama, a osobama s invaliditetom omogućava lakše kretanje i pristup javnim površinama i uslugama.
Parkirališna karta omogućuje besplatan ili povoljniji pristup parkiralištima, kao i parkiranje na mjestima koja su posebno označena za osobe s invaliditetom, bez obzira na to u kojoj zemlji EU osoba boravi. Može se koristiti u svim državama članicama EU, svaka zemlja kartu priznaje kao dokaz da osoba ima pravo koristiti povlastice koje se odnose na parkiranje.
Europske parkirališne karte samo su jedna u nizu pozitivnih praksi koje je AKD napravio kako bi olakšao život osobama s invaliditetom u Hrvatskoj.
Treninzi će se odvijati u sportskoj dvorani, na bazenu i u prirodi, a sve s ciljem razvoja socijalnih vještina i motoričkih sposobnosti djece s Down sindromom
Poslušaj članak
Sportska udruga djece s intelektualnim teškoćama Mali princ Zadar, koja je specijalizirana za treniranje djece s intelektualnim teškoćama, uskoro otvara grupu treninga za djecu s Down sindromom od 9 do 15 godina.
S novom godinom kreće i nova priča. Tako su iz Malog princa odlučili otvoriti novu grupu za treninge najmlađih osoba s Down sindromom. Jedan od najboljih načina inkluzije djece s teškoćama u razvoju u društvo je upravo kroz sport.
Upravo zbog tog razloga Udruga Mali princ provodi prilagođene treninge za djecu s Down sindromom te tako rade na socijalizaciji, poticanju fizičke aktivnosti i ranoj prevenciji pretilosti kod djece.
Kroz raznolik program sportskih aktivnosti koji je osmišljen i prilagođen upravo najmlađoj djeci s Down sindromom, poticat će se njihova fizička aktivnost, emocionalna i socijalna inteligencija.
Prilagođeni treninzi održavat će se ponedjeljkom od 14 do 15 sati u dvorani 4 na ŠRC Višnjik, trajat će 60 minuta, a bit će koncipirani na način da će se djecu postepeno uvoditi u trenažni proces gdje će kroz razne vježbe i elementarne sportske i društvene igre naučiti osnovne oblike kretanja i motoričke strukture.
Treninzi će se odvijati u sportskoj dvorani, bazenu i u prirodi, a sve s ciljem razvoja socijalnih vještina i motoričkih sposobnosti djece s Down sindromom, pod vodstvom profesorice kineziologije Martine Šango koja je ujedno i predsjednica Udruge, te vrijednih volontera Udruge.
Predsjednica Udruge istaknula je kako će novi program uvelike doprinijeti poboljšanju kvalitete života mališana s Down sindromom.
– Veselimo se novom programu osmišljenom za mlađu djecu sa Down sindromom. Njime će se stvoriti nova prilika za uključivanje djece sa DS u sport, što smatram izuzetno važnim zbog unapređivanja njihovog zdravlja, razvoja navika za tjelesnim vježbanjem, te općenito poboljšanja kvalitete njihovog života. Djeca će rano ulaziti u sustav vježbanja i u sport, koji će doprinijeti njihovom samopouzdanju, razvoju pozitivne slike o sebi, te razviti i socijalne vještine koje su također važne. Mislim da je ovo još jedan iskorak ka prihvaćanju djece sa DS u društvo, te poticaj i promicanje inkluzivnih vrijednosti u lokalnoj zajednici – zaključila je Šango.
Organiziranjem sportskih aktivnosti za djecu s Down sindromom udruga je pokazala kako brine za bolje sutra najranjivijih skupina u društvu. Na taj način pokazuje cijeloj zajednici put prema većoj inkluzivnosti osoba s Down sindromom u društvo.
Svi zainteresirani roditelji koji žele da im djeca budu dio spomenutog sportskog programa mogu se prijaviti pozivom na broj 091/495-4496, slanjem poruke putem Facebooka ovdje, ili njihove službene stranice ovdje.
Svake godine članovi Udruge Mali princ sudjeluju na raznim sportskim natjecanjima za osobe s intelektualnim teškoćama.
Inače, Udruga Mali princ nastala je 2018. godine s ciljem pružanja poticajnoga okruženja za tjelesnu aktivnost djece i mladih s intelektualnim teškoćama.
Na našoj web stranici koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najrelevantnije iskustvo pamćenjem vaših preferencija i ponovljenih posjeta. Klikom na “Prihvati sve” pristajete na korištenje SVIH kolačića. Međutim, možete posjetiti "Postavke kolačića" kako biste dali kontrolirani pristanak.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva dok se krećete web stranicom. Među njima, kolačići koji su kategorizirani kao potrebni pohranjuju se u vaš preglednik jer su neophodni za rad osnovnih funkcija web stranice. Također koristimo kolačiće trećih strana koji nam pomažu analizirati i razumjeti kako koristite ovo web mjesto. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem pregledniku samo uz vaš pristanak. Također imate mogućnost isključiti ove kolačiće. Ali isključivanje nekih od ovih kolačića može utjecati na vaše iskustvo pregledavanja.
Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija kao što je dijeljenje sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanje povratnih informacija i druge značajke trećih strana.
Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.
Neophodni kolačići apsolutno su neophodni za ispravno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice, anonimno.
Oglašavački kolačići koriste se kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje na web-mjestima i prikupljaju podatke za pružanje prilagođenih oglasa.