Kao udruga nastojimo lobirati u lokalnoj zajednici da se poboljšaju uvjeti za djecu s teškoćama i osobe s invaliditetom i do sada nam ide uspješno, kaže predsjednica Dženita Lazarević, a imaju i izvrsnu suradnju s Gradom Dubrovnikom i Dubrovačko-neretvanskom županijom
Poslušaj ovaj članak
Udruga ‘Poseban prijatelj’ nastala je kao odgovor na potrebe roditelja djece s teškoćama u razvoju na području grada Dubrovnika i Dubrovačko-neretvanske županije, a od svojega je osnutka 30. travnja 2012. godine do danas u znatnoj mjeri povećala kvalitetu života djece s teškoćama u razvoju na tom području te unaprijedila svoje resurse i izrasla u respektabilnu, iskusnu udrugu koja pokreće promjene.
Udruga trenutno broji 64 člana, uglavnom obitelji djece s teškoćama u razvoju. Udruga je prepoznatljiva na razini gradova u Dubrovačko-neretvanskoj županiji. Svake godine dolazi do povećanja broja članova i podupiratelja udruge te zanimanje sve većeg broja javnosti za aktivnosti udruge, a još više doznajte od predsjednice udruge Dženite Lazarević.
– U 2023. godini udruga je imala 15 projekata, od kojih su neki nastavljeni i u ovoj godini. Jedan od zanimljivijih projekata bio je Inkluzivno kazalište kojeg je financirao Grad Dubrovnik. Radilo se o prvi put izvedenoj predstavi koja je prilagođena gluhim i slijepim osobama. Projekt ćemo raditi i u ovoj godini s predstavom ‘Vidi kako Lokrum pere zube’ u suradnji s udrugom Centar UP2date iz Zagreba. S istom udrugom ove godine u travnju ćemo predstaviti projekt ‘Lokrum O3 – osjeti, okusi, odnesi’ na kojem su partneri Centar za rehabilitaciju Josipovac, OŠ Montovjerna, Udruga Rina Mašera iz Dubrovnika i Rezervat Lokrum.
Od 2013. godine uspješno provodimo projekt ‘Sigurno do odredišta’ gdje se besplatno prevoze djeca s teškoćama u školu, na rehabilitaciju ili u vrtić. U suradnji s Udrugom Visoki jablani iz Rijeke i Udrugom EDUS – Edukacija za sve iz Sarajeva, a pod pokroviteljstvom Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, provodimo projekt ‘Sustavna potpora u lokalnoj zajednici za kvalitetan put ka punoj integraciji’ u kojem educiramo odgajatelje i učitelje u dvije županije, Dubrovačko-neretvanskoj i Vukovarsko-srijemskoj, odnosno u Gradu Dubrovniku i Općini Lovas. Uključene su OŠ Lovas i OŠ Marina Držića iz Dubrovnika, vrtići Lovas, Dubrovnik, Pčelica iz Mokošice, kao i Zavod za socijalnu skrb Vinkovci, Zavod za socijalnu skrb Dubrovnik, kao i već spomenuti Grad Dubrovnik i Općina Lovas. Kroz ovaj trogodišnji projekt objavili smo i web stranicu FuTURe for TUR gdje se mogu naći svi važni zakoni, pravilnici, uskoro će ići edukacijski videi kao i podcasti, odgovori na pitanja roditelja i osoba s invaliditetom. Sve ono što smo tijekom godina na terenu vidjeli da nedostaje, bit će na web stranici – pojasnila nam je Lazarević.
Dženita je mišljenja da su svima koji žive život obitelji u kojoj su djeca s teškoćama u razvoju, ili osobe s invaliditetom izazovi jednaki.
– Roditeljima je najbitnije naći odgovarajuće usluge, a njih zaista kronično nedostaje. Stoga mi kroz udrugu nastojimo rješavati njihove potrebe i savjetovati na koji način mogu doći najčešće do timskih obrada koje su potrebne za vještačenja, upise u školu i slično. Kao udruga nastojimo lobirati u lokalnoj zajednici da se poboljšaju uvjeti za djecu s teškoćama i osobe s invaliditetom i do sada nam ide uspješno – kaže predsjednica, a imaju i izvrsnu suradnju s Gradom Dubrovnikom i Dubrovačko-neretvanskom županijom.
– Zaista se možemo s povjerenjem obratiti pročelnicima kao i gradonačelniku Grada Dubrovnika. U suradnji s Gradom Dubrovnikom zadnje dvije godine dolazili su studenti Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta, smjer Edukacijski rehabilitatori, na praksu u vrtiće i škole, što je za nas jako značajno jer znamo da edukacijskih rehabilitatora nema na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje. Objavama u medijima i razgovorima studenata s maturantima dubrovačkih škola pojavila se zainteresiranost dubrovačkih maturanata za upis na Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, tako da ove godine imamo dvije studentice upisane na prvu godinu Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta – kaže Dženita, a znamo da edukacijskih rehabilitatora zaista nema ni približno dovoljno u cijeloj Hrvatskoj.
Pitali smo i za planove udruge u narednom periodu.
– Plan nam je uskoro kupiti novi automobil jer je ovaj već dotrajao, a djeca kojoj je potreban zaista se i ne mogu voziti javnim prijevozom jer gube puno vremena u prometu, a radi se o djeci jednoroditeljskih obitelji, nevozača kao i djeci koja su u spektru. Također imamo problem s prostorom i nadamo se da ćemo i taj problem uskoro riješiti. Ovim putem se zahvaljujemo Župi sv. Mihajla iz Dubrovnika i don Robertu Ćibariću koji nam je omogućio prostor za rad s djecom i roditeljima, kao i braći i sestrama kroz projekt Terapija igrom – kaže Dženita, a osobama s invaliditetom i obiteljima djece s teškoćama u razvoju poručila je da i dalje budu pozitivni, ustrajni u svojim životnim odlukama jer zdravlje nam je svima najpotrebnije, sve drugo će samo doći.