Connect with us

Sport

Sve je spremno za 14. izdanje Sirius Opena

Objavljeno

/

Na slici su dva tenisača u kolicima. Tenisači se pozdravljaju na teniskom terenu nakon odigrane utakmice. Jedan tenisač ima tenisku lopticu zakačenu za kolica. Oba tenisača imaju bijele majice i bijele kape. Podloga terena je zemljana.
Foto: Arhiva

Od 20. do 23. lipnja u teniskom centru Maksimir u Zagrebu održat će se 14. izdanje međunarodnog turnira tenisača u kolicima Sirius Open

Na turniru će nastupiti 40-ak natjecatelja iz 18 zemalja svijeta. Na turniru će nastupiti i petero hrvatskih predstavnika Sven Maretić, Anto Joskić, Jozo Miloš, Dražen Mikšić i Ante Kolunđija.

Tenisači će  se natjecati u četiri kategorije: muški, ženski, juniori i quadovi.

Sretni smo što možemo najaviti održavanje još jednog, 14. po redu, Sirius Opena. Jako nas veseli sudjelovanje natjecatelja iz cijeloga svijeta, jer svake godine postajemo bogatiji za nova globalna prijateljstva, koja nas motiviraju za daljnji rad – kazao je direktor turnira Sirius Open Bojan Kovač.

Prošle godine pobjeda na turniru pripala je Austrijancu Nici Langmannu, dok je u ženskoj konkurenciji slavila Kolumbijka Trujilo Rodriguez. Najbolji junior bio je Talijan Francesco Felici. U kategoriji muških parova pobjedu su odnijeli naš Anto Joskić i Britanac Andrew Penney, dok su kod žena najbolje bile Kolumbijka Johana Martinez i Japanka Rio Okano.

Sirius Open je dio UNIQLO Wheelchair Tennis Toura koji okuplja vrhunske turnire tenisača u kolicima. Najstarijem međunarodnom teniskom turniru za parasportaše u Hrvatskoj, s tradicijom dužom od deset godina, cilj je pokretanje promjena i podizanje svijesti hrvatske javnosti o ovom sportu i njegovom važnom utjecaju na zajednicu.

Izvor: Hina

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

Obaranje ruke

SINJ Održano prvenstvo Hrvatske u obaranju ruku

Objavljeno

/

Na fotografiji su muškarci koji se sučeljavaju u obaranju ruku.
Foto: HPO

Apsolutni pobjednik u para obaranju ruku, u kategoriji stojećih, bio je Luka Drokan. Član zagrebačke Trešnjevke pomeo je konkurenciju u obaranju i lijevom i desnom rukom

U alkarskom gradu Sinju, točnije u tamošnjem gradskom kinu, održano je 16. izdanje prvenstva Hrvatske u obaranju ruke za osobe sa i bez invaliditeta. Na natjecanju je sudjelovalo 280 natjecatelja iz 26 klubova iz cijele Hrvatske.

Sudionici su se natjecali u 28 kategorija, po 14 na lijevu i desnu ruku. U konkurenciji paraobarača medalje su podjeljene u 6 kategorija.

Apsolutni pobjednik u para obaranju ruku, u kategoriji stojećih, bio je Luka Drokan. Član zagrebačke Trešnjevke pomeo je konkurenciju u obaranju i lijevom i desnom rukom te tako još jednom pokazao svoju kvalitetu, ali i snagu koja ga godinama krasi.

O kvaliteti Luke Drokana govori i činjenica da je početkom ove godine dobio nagradu HPO-a u kategoriji najboljeg parasportaša u neparaolimpijskim sportovima.

Naš ponajbolji obarač u kategoriji stojećih, Rudi Antolić (Dubrava), zauzeo je drugo mjesto na obje ruke u kategoriji stojećih. Treće mjesto u istoj kategoriji na desnu ruku pripalo je Boži Bogunoviću iz kluba Dubrava, dok je treću poziciju na lijevu ruku zauzeo Nikola Devčić, također iz Dubrave.

U kategoriji sjedećih na obje ruke, najbolja je bila i pobjedu odnijela članica zagrebačkog kluba Trešnjevka Ani Jelinić. Druga na obje ruke u toj kategoriji bila je Sabina Bogunović (Ilica), dok je treće mjesto na obje ruke pripalo Ines Fibinger iz kluba Shark.

Što se tiče kategorije kolica, najbolji na lijevu ruku bio je Domagoj Cvitković, dok je na desnu ruku slavio Danijel Habdija iz kluba Tigar. Drugo mjesto na lijevu ruku pripalo je Dorijanu Domajnu, dok je treće osvojio Habdija.

Drugu poziciju na desnu ruku zauzeo je Cvitković, a treći je bio Svebor Novačić iz kluba Trešnjevka.

Hrvatski predstavnici u para obaranju ruku iz godine u godinu nižu fantastične rezultate i u samom vrhu ovog sporta.

Inače, Hrvatski savez za para obaranje ruke osnovan je 2018., a godinu dana poslije postao je redovni član Hrvatskog paraolimpijskog odbora.

Nastavite čitati

Boccia

Hrvatski boccia savez održao webinar u sklopu projekta Dis+Abled SPORT

Objavljeno

/

Foto: arhiva

Završni cilj projekta je izraditi priručnik s idejom prilagodbe preko 40 sportova te izraditi video prezentacije s objašnjenjem izvedbe istih

Poslušaj članak

Hrvatski boccia savez prošli tjedan održao je seminar i opći webinar u sklopu projekta  Dis+Abled SPORT. Na webinaru je sudjelovalo oko 45 ljudi, a vodio ga je voditelj projekta Bartosz Prabucki.

Partneri na spomenutom projektu su Poljska kao voditelj cijelog projekta, Hrvatska, Španjolska, Italija i Češka. 

Naglask u ovom projektu je na inkluziji osoba s invaliditetom u društvo kroz sportove. Naime, namjera je prilagoditi sportove tako da se istima mogu baviti osobe sa i bez invaliditeta, a to se radi na način da se promijeni neka pravila ili pak doda određeni rekvizit. 

Bartosz Prabucki u sklopu webinara odražo je prezentaciju kroz koju je objasnio i detaljno opisao aktivnosti koje su do sada napravljene.

U projekt je uključeno preko 40 sportova, a jedan od njih je i alka za osobe s invaliditetom, nastala po uzoru na Sinjsku alku.

Partneri su kroz provođenje ovog projekta htjeli pokazati ljudima što više prilagođenih inkluzivnih sportova kako bi im probudili natjecateljski duh te kako bi se u što većem broju aktivirali kroz sport, a samim time i poboljšali svoju fizičku aktivnost, ali i društveni život.

Završni cilj projekta je izraditi priručnik s idejom prilagodbe spomenutih sportova te izraditi video prezentacije s objašnjenjem izvedbe istih.

Nastavite čitati

Šah

Završen EP u šahu za gluhe, Hrvatska brončana

Objavljeno

/

Na fotografiji je tri tima na postolju nakon natjecanja. Svaki tim je stao iza table koja sugerira koje je mjesto osvojio.
Foto: Hrvatski sportski savez gluhih

Hrvatski šahisti još su jednom pokazali svoju kvalitetu i umijeće taktičkog nadmudrivanja, te osvojili sjajno brončano odličje u brzopoteznom šahu (blitzu) u muškoj konkurenciji

Poslušaj članak

Završeno je Europsko ekipno prvenstvo u šahu za gluhe koje je od 5. do 13. travnja održano u Hrvatskoj. Natjecanje je organizirano pod pokroviteljstvom Međunarodnog odobora za sport gluhih i Hrvatskog sportskog saveza gluhih.

Za titulu prvaka Europe, u Segetu Donjem, borilo se 11 reprezentacija iz cijele Europe. Hrvatski šahisti još su jednom pokazali svoju kvalitetu i umijeće taktičkog nadmudrivanja, te osvojili sjajno brončano odličje u brzopoteznom šahu (blitzu) u muškoj konkurenciji.

Muška hrvatska ekipa nastupila je u sastavu – Branko Vujaković, Bogdan Božinović, Goran Cechi, Toni Vujčić, Kristijan Bogić i Tvrtko Golemović. Odigravši dobre partije, naši šahisti osvojili 10 meč bodova i 19 bodova što im je bilo dovoljno za zauzimanje fantstičnog trećeg mjesta.

Zlato u blitz konkurenciji pripalo je reprezentaciji Srbije, dok je srebrna bila Ukrajina.

Osim što je u disciplini brzopoteznog šaha bila treća, hrvatska muška šahovska reprezentacija odličan rezultat postigla je i u disciplini rapid ekipno. Naime, malo je nedostajalo da se hrvatski šahisti i u ovoj disciplini dokopaju medalje, ali su na kraju zauzeli respektabilno 4. mjesto s osvojenih 11 meč bodova i 21,5 bodom.

U disciplini standardnog ekipnog šaha, hrvatska muška šahovska reprezentacija zauzela je šesto mjesto s 10 meč bodova i 22,5 boda.

Što se tiče natjecanja u ženskoj konkurenciji, hrvatske šahistice su u sve tri discipline u kojima su se natjecale, zauzele peto mjesto.

Nakon sjajno odrađenog natjecanja, što na organizacijskoj, što na igračkoj razini, zadovoljan je bio predsjednik Hrvatskog sportskog saveza gluhih Oliver Lušić.    

– Ponosni smo na nastup naših reprezentacija i posebno na osvojenu brončanu medalju u muškoj blitz kategoriji. Ovaj rezultat potvrđuje kvalitetan i predan rad naših sportaša i stručnog tima. No, još važnije od medalja, ovo prvenstvo pokazalo je koliko sport ima snagu povezivanja, bez obzira na godine, jezik ili barijere. Zahvaljujem svima koji su pridonijeli organizaciji i učinili da Hrvatska još jednom bude domaćin jednog ovako važnog međunarodnog događaja – istaknuo je Lušić.

S obzirom na to da hrvatska muška reprezentacija u svojim vitrinama ima zlato s Olimpijskih igara gluhih kao i sa Svjetskog prvenstva, bilo je i za očekivati da će se naši uzdanici i na domaćinskom Europskom prvenstvu okititi medaljom.

Dodajmo kako je posebnu pažnju na turniru privukao revijalni meč između najmlađe natjecateljice, devetogodišnje Nine Bos iz Poljske i najstarijeg natjecatelja 85-godišnjeg Sergeja Salova iz Njemačke. Ovaj meč dokaz je da šah spaja sve ljude, bez obzira na njihove različitosti.

Vjerujemo kako je organiziranje Europskog prvenstva bilo jedno vrhunsko iskustvo za Hrvatski sportski savez gluhih, te da ćemo i u budućnosti uživati u velikim sportskim priredbama u organizaciji ovog saveza. Oni su to svojim radom i zalaganjem svakako zaslužili.   

Nastavite čitati

U trendu