Poveži se s nama

Sport

Split ugostio brojne tenisače u kolicima

Objavljeno

/

Teniski klub osoba s invaliditetom ‘Split 2020’ te Športski savez osoba s invaliditetom grada Splita, zajedno s Hrvatskim savezom tenisača u kolicima, organizirao je dva međunarodna turnira tenisa u kolicima, koji su trajali od 6. do 11. studenog 2023.

Natjecanja su se održavala na sportskim terenima hotela Le Meridien Lav. Sudjelovalo je oko 30 natjecatelja i natjecateljki iz sedam zemalja – Austrije, Italije, Francuske, Hrvatske, Mađarske, Malia i Poljske.

Turnir se održao u muškoj i ženskoj konkurenciji, pojedinačno i u parovima. Od Hrvatskih predstavnika na ovom turniru sudjelovali su Anto Joskić, Sven Maretić, Dražen Mikišić, Antonijo Arambašić i Ante Kolunđija.

U prvom kolu ždrijeb je spojio dva hrvatska predstavnika Svena Maretića i Dražena Miškića. Splićanin je u tom meču bio bolji te svladao svog sunarodnjaka Dražena Miškića sa 6:2, 6:2. U prvom kolu, dobar je bio i Ante Kolunđija koji je svladao Mađara Farkasa sa 6:2, 6:3.

U četvrtfinalu Maretić je naletio na, za njega prejakog, Nicu Langmanna koji ga je porazio sa 6:4, 6:3. Langmann je u prvom kolu pauzirao pa je tako za ovaj meč bio mnogo odmorniji i spremniji.

Hrvatski predstavnici u četvrtfinalu imali su nesreću da ih ždrijeb spoji s najtežim protivnicima. Tako je Arambašića zapao meč protiv Luce Arce, koji ove godine već ima osvojen jedan turnir u Hrvatskoj. Arambašić je četvrtfinalni meč izgubio 6:0, 6:1.

Anto Joskić je jedini koji je u muškoj single konkurenciji osvijetlio obraz našem tenisu. On je u svom dvoboju, u kojem je izborio polufinale, pobijedio predstavnika Malia Aboua Konatea sa 6:2, 6:4. Joskić je također nastupio tek u četvrtfinalu, dok je u prvom kolu bio slobodan.

Ante Kolunđija koji je do četvrtfinala došao pobjedivši Mađara Attilu Farkasa, iz istog je ispao porazom od Francuza Olivera Langloisa.

Naš najbolji tenisač u kolicima, Anto Joskić, nije uspio doći do još jednog finala u svojoj karijeri. Naime, Joskić je u polufinalu naletio na jakog Nicu Langmanna koji ga je porazio s rezultatom              6:4, 6:1.

Da će ovaj turnir gledateljima u Splitu ponuditi veliko finale, bilo je jasno nakon što je u drugom polufinalu Talijan Luca Arca svladao Francuza Oliviera Langloisa 6:2, 6:4.

U velikom finalu sastali su se Austrijanac Nico Langmann i Talijan Luca Arca. Langmann je u tom dvoboju velikana tenisa u kolicima bio uspješniji, te je sa 6:0, 6:0 osvojio turnir u pojedinačnoj muškoj konkurenciji.

Natjecanje u parovima također je ponudilo dosta uzbudljivih mečeva.

U četvrtfinalu parova susrela su se naša dva predstavnika. S jedne strane Dražen Mikšić je u paru s Mađarom Attilom Farkasom, dok je s druge strane bio Antonijo Arambašić s Malijcem Abouom Konateom. Hrvatsko-mađarski par bio je uspješniji sa 6:3, 6:4.

Naš Sven Maretić igrao je u paru s Nicom Langmannom. Ovaj je par u četvrtfinalu bio slobodan pa su u polufinale došli malo odmorniji od Farkasa i Mikšića te ih svladali sa 6:0, 6:2.

U drugom polufinalu hrvatski par Joskić – Kolunđija izgubio je od talijansko – francuske kombinacije  Luce Arce i Oliviera Langloisa 6:2, 6:4.

Nico Langmann u paru nije imao sreće kao u pojedinačnoj konkurenciji. Njega i Maretića u finalu su svladali Arca i Langlois, te je tako Hrvatska ostala bez trofeja na ovom turniru, dok je Austrijanac propustio osvojiti duplu krunu.

U ženskoj pojedinačnoj konkurenciji najbolja je bila Abbie Breakwell. Ona je s četiri pobjede u četiri meča osvojila turnir u singlu, a isti je uspjeh polučila i u parovima, gdje su ona i Louise Charlotte Willerslev došle do finala, a potom u finalu svladale Angelu Grosswiler i Christinu Pesendorfer sa 7:6, 6:2.

Drugi turnir Le Meridian Lav 2 započeo je 9. studenog te trajao do 11. studenog.

Dražen Mikšić pobijedio je Antonija Arambašića sa 6:4, 6:1, dok je u drugom meču prvog kola Sven Maretić pobijedio Poljaka Hebisza sa 6:1, 6:0.

Attila Farkas u drugom je meču prvog kola bio bolji od Poljaka Brezynae. U prvom kolu singla susreli su se i Anto Joskić i Ante Kolunđija. Joskić je taj meč dobio s rezultatom 7:5, 6:7, 6:2.

Nico Langmann u prvom je kolu bio slobodan, a u četvrtfinalu je svladao našeg Svena Mretića sa 6:2, 6:1.

Drugi par četvrt finala singla bili su Luca Arca i Dražen Mikšić. Talijan je bio uspješniji sa 6:3, 6:2.

Treći meč četvrtfinala igrali su Attila Farks i Abou Konate. Ovaj meč pripao je Malijcu sa 6:1, 6:2.

Anto Joskić u četvrtfinalu je poražen od Francuza Oliviera Langloisa s rezultatom 6:0, 6:2.

U polufinalu singla susreli su se Nico Langmann i Luca Arca, a Austrijanac je i drugi put zaredom bio bolji, ovaj put s rezultatom 6:1, 6:3.

Drugi polufinalni susret održao se između Aboua Konatea i Oliviera Langloisa. Francuz je i još jednom pokazao svoju kvalitetu te u finale prošao sa 6:2, 6:0.

Da mu je svejedno tko stoji nasuprot njega Langmann je još jednom pokazao. Svladao je Oliviera Langloisa sa 6:1, 6:2 te osvojio i drugi Le Meridien Lav turnir.

U ženskom singlu opet je sa sve četiri pobjede najbolja bila Abbie Breakwell, a istu stvar ponovila je još jednom u parovima s  Louise Charlotte Willerslev, gdje su opet došle do finala i pobijedile Angelu Grosswiler i Christinu Pesendorfer sa 6:2, 6:1.

Nakon odigranog prvog turnira, u Hotelu Lav održala se tiskovna konferencija za medije. Na konferenciji su dodijeljene nagrade za one najbolje paratenisače na ovom turniru.

Događaju su prisustvovali direktorica turnira Lorena Šipić, direktor i igrač Sven Maretić, predsjednik Splitskog sportskog saveza osoba s invaliditetom Mijo Bakić te sutkinja Antonia Držaić.

Konferenciju i natjecanje došao je podržati proslavljeni hrvatski paraplivač Dino Sinovčić.

Atletika

PARIZ Srebro za Černija, bronca za Sinovčića

Objavljeno

/

Na slici su dvije osobe u sportskoj odjeći, jedna od njih u invalidskim kolicima. Oboje nose bijele jakne s crvenim rukavima, s grbom i logom "4F". Osoba u kolicima drži srebrnu medalju, ponosno je pokazuje prema kameri i smiješi se. Iza njih je natpis "NO FILMING IN MIXED ZONE", a u pozadini se nalazi šaren zid s motivima Pariških Paraolimpijskih igara 2024.
Foto: HPO

Posljednjeg dana natjecanja hrvatskih predstavnika na Paraolimpijskim igrama u Parizu, Deni Černi je osvojio srebro u bacanju kugle, dok je Dino Sinovčić osvojio broncu na 100 leđno

Hrvatska je tako zaključila pariške igre sa četiri medalje. Osim Černija i Sinovčića, medalje su osvojili i parastolnotenisačica Anđela Mužinić Vincetić koja je osvojila zlato, dok je Luka Baković bio treći u bacanju kugle.

Hrvatska je ukupno na POI osvojila 30 medalja, pri čemu šest zlata, devet srebrnih i 15 brončanih.

Černi je osvojio srebro s novim osobnim rekordom 12,18 m. Prije tri godine bio je brončani u Tokiju, a Pariz mu je očito sretan grad jer je prošle godine u glavnom francuskom gradu osvojio i broncu na svjetskom prvenstvu. Na Stade de Franceu je otišao stepenicu više.

– Ovo je najveći trenutak u mojoj karijeri, presretan sam. Brončana medalja iz Tokija je bila za mene, a ovo srebro je za moje roditelje, mog trenera, prijatelje za moje Grubišno Polje – kazao je Černi nakon uspjeha karijere.

Paraatletičar atletskog kluba OTOS Grubišno Polje već je u prvom pokušaju osigurao broncu bacivši 11,13 metara, potom se u trećoj seriji probio do srebra sa 11,66, u četvrtoj seriji je postavio svoj novi osobni rekord (11,93), a sjajnu večer je zaključio petim hicem u kojem je još malo popravio osobni rekord koji sada iznosi 12,18, što je za 32 cm bolje od dosadašnjeg najboljeg rezultata.

– Prvi hitac je bio sa 80 posto snage, da sve bude kako treba što se tiče suđenja, da ne napravim neku grešku. Kada sam vidio da je medalja osvojena, opustio sam se bacao sve jače i jače – dodao je Černi.

Bolji od Černija bio je tek aktualni svjetski prvak Kinez Bingchen Cai koji je slavio s novim svjetskim i paraolimpijskim rekordom 12,77 m, dok je broncu osvojio zlatni iz Tokija Marokanac Zakariae Derhem s 11,26.

Černi je u atletiku ušao 2006. na poziv proslavljenog hrvatskog paraolimpijca Darka Kralja. Nakon prvog odrađenog treninga svidjelo mu se bacanje kugle i nastavio je. Uz njega je cijenu sportsku karijeru trener Boris Kljajić.

– Ovo je najveći Denijev uspjeh, osvojio je srebro, a pritom je prebacio osobni rekord za više od pola metara. To mogu samo veliki na najvećim natjecanjima. Treniramo već 18 godina i da nam je netko prije natjecanja ponudio srebro objeručke bi ga prihvatili – kazao je Kljajić.

Na slici je muškarac u bijelo-crvenoj sportskoj odjeći s logom "4F" i grbom. Ponosno drži srebrnu medalju ispred sebe i pozira pred plavom pozadinom s natpisom "PARIS 2024". Osim medalje, u ruci drži crvenu plišanu maskotu povezanu s događajem.

U subotu je medalju osvojio i najbolji hrvatski paraplivač Dino Sinovčić zauzevši treće mjesto u finalu discipline 100 leđno u kategoriji S6 obranivši tako broncu iz Tokija.

Sinovčić je u finalu isplivao vrijeme 1:15,73, a brži od njega bili su tek Kinezi Hong Yang s 1:14,31 i Jingang Wang sa 1:15,16.

– Presretan sam i prezadovoljan, sve se posložilo kako treba. Nije moglo biti drugačije s obzirom na količinu truda i rada. Od 11. mjeseca ja sam preko 200 dana bio izvan Splita i znam koliko je uloženo u ovu medalju – kazao je član splitskog Mornara.

– Bilo je fenomenalno, posebno što su na tribinama bili moji roditelji, prijatelji, što mi je dalo dodatnu snagu i motiv. Izvuklo je maksimum iz mene. Sada se treba malo odmoriti i okrenuti Los Angelesu. Godine su za sada samo broj, još uvijek mogu, dobro se osjećam i guštam. Onog trenutka kada osjetim da to nije to, prvi ću podignuti ručnu – dodao je.

Njegova velika ljubav je i košarka. Dino je bio jedan od suosnivača je košarkaškog kluba u kolicima KKI Split. Zbog Pariza je košarku stavio na stranu.

– Iduću godinu ću se malo okrenuti košarci, u Zagrebu bi se za dvije godine trebalo održati Europsko prvenstvo divizije B, pa ćemo malo pokušati dati obol, ali plivanje će i dalje biti u glavnom fokusu – kazao je.

Druga je to paraolimpijska medalja za 32-godišnjeg Splićanina koji je u Tokiju također bio treći. Iza njega je i peto mjesto na POI u Rio de Janeiru 2016. godine.

Sinovčića već godinama trenira Slobodan Glavčić.

– Zadovoljan sam, tko ne bi bio zadovoljan medaljom na paraolimpijskim igrama. Dobro smo se pripremili i samo smo naplatili svoj rad. Zadržali smo kontinuitet, puno je većih emocija bilo u Tokiju jer mu je to bila prva medalja. Ovo je sada već navika – kazao je Glavčić.

Dodajmo da će parastolnotenisačica Helena Dretar Karić nositi hrvatsku zastavu na svečanosti zatvaranja Paraolimpijskih igara večeras u Parizu.

– Predstavljati svoju državu na paraolimpijskim igrama je ogromna stvar, a nositi zastavu na svečanosti zatvaranja je zaista velika čast. S velikim ponosom ću nositi zastavu i taj ću trenutak pamtiti do kraja života – kazala je Dretar Karić.

Izvor: HPO/Hina/Denis Lugarić

Nastavi čitati

Pariz 2024

MUŽINIĆ VINCETIĆ Bilo me strah sanjati zlato

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje sportašicu u invalidskim kolicima koja drži zlatnu medalju osvojenom na Paraolimpijskim igrama u Parizu 2024. godine. Na sportašici je službena odjeća hrvatske reprezentacije, a u pozadini se vidi plakat s logotipima sponzora i natpisom "Paris 2024".
Foto: HPO

Najbolja hrvatska parastolnotenisačica Anđela Mužinić Vincetić osvojila je zlatnu medalju u kategoriji WS3 na Paraolimpijskim igrama u Parizu nakon što je u finalnom susretu u dramatičnih pet setova pobijedila Koreanku Jiyu Yoon s 3-2 (11-7, 11-8, 10-12, 10-12, 13-11)

Najveći je to uspjeh u karijeri 31-godišnje Splićanke koja je do sada osvojila dvije paraolimpijske medalje u ekipnom dijelu natjecanja zajedno s Helenom Dretar Karić – srebro u Rio de Janeiru (2016.), te broncu u Tokiju (2020.).

– Bilo me strah sanjati zlato, znala sam da imam kvalitetu jer sam druga na ljestvici. Sada je sve gotovo, mirna sam i spokojna, sada se samo pitam znaš li što si osvojila – kazala je Anđela nakon meča.

– Bio je to težak meč, ove godine sam igrala s njom dva puta, prvi put sam dobila, drugi put je ona bila bolja. Prva dva seta sam odigrala sjajno, dok je ona dosta griješila. Kasnije je proigrala, nakon 2-2 u setovima pomislila sam, budi hrabra. U petom setu sam taktički odigrala dobro. Uopće se ne sjećam da je ona imala meč loptu, igrala sam maksimalno koncentrirano, poen po poen.

U Pariz je stigla kao aktualna europska prvakinja, dok je na svjetskim prvenstvima osvojila srebro u Granadi 2022., te broncu u Laškom 2018.

Bile su to njezine četvrte Paraolimpijske igre. U Londonu je bila deveta, a u Rio de Janeiru i Tokiju peta. Sve je naplatila u Parizu.

– U Londonu sam bila mlada i izgubljena, nisam znala igrati, dobila sam pozivnicu. U Riju sam mogla doći do medalje, ali se nije dogodilo, dok sam u Tokiju izgubila od Yoon za ulazak u polufinale. Tri dana sam plakala. U Parizu nisam mogla na bolji način osvojiti, moji su bili na tribinama. Proigrala sam u polufinalu, uživala sam, u kompletu je ovaj Pariz nezaboravan – dodala je Anđela koja je do svoje trinaeste godine trenirala odbojku. Međutim, nakon prometne nesreće 2006. završila je u kolicima.

Anđela je imala veliku podršku na tribinama South Paris Arene. Bodrili su je roditelji Željko i mama Marija, suprug, bivši paraolimpijac Kristijan Vincetić, obitelj, prijatelji, ostali sportaši…

– Atmosfera je bila sjajna, publika je bila prekrasna – dodala je.

Anđelu od 2010. trenira Mirela Šikoronja Ivančin. U timu su od 2014. psiholog Igor Čerenšček i kondicijski trener Igor Berislavić, kasnije su se priključili za mentalni trening Sandra Župarić, maser i fizio Željko Čop i Vladimir Šošić, te pomoćni trener Davor Bilić.

– Još sam pod dojmom. Polufinale je bilo fenomenalno, ali finale je bilo nevjerojatno kvalitetno. Potajno smo se spremali, ali željeli smo mir. Ja se uvijek sjetim naših nogometaša, skromno i u tišini. I to smo radili. Ponosna sam. Znala sam da nam Koreanka neće pokloniti niti jedan poen – kazala je Šikoronja Ivančin.

– Anđela je odigrala nevjerojatno, imala je fokus, brzinu, tehniku. Ona je to zaslužila, radili smo 15 godina za ovo – dodala je.

Druga je to hrvatska medalja na Paraolimpijskim igrama u Parizu. Prvu je osvojio Luka Baković koji je u bacanju kugle u kategoriji F46 bio treći.

Ujedno to je ukupno 28. medalja hrvatskih sportaša na ljetnim Paraolimpijskim igrama, pri čemu šesto zlato, uz osam srebrnih i 14 brončanih medalja.

U petak su nastupile i dvije paraatletičarke, Mikela Ristoski je osvojila je 10. mjesto u skoku u dalj u kategoriji T20, baš kao i Ivana Purkić u bacanju diska u kategoriji F38.

Izvor: Hina/Denis Lugarić

Nastavi čitati

Atletika

POI Paraatletičar Ivan Katanušić peti u bacanju diska

Objavljeno

/

Foto: Daniel Kasap

Osjećao sam da mogu više, ali očito ne mogu. Godina je počela super, onda su krenule neke ozljede koje su me vratile nazad i to je to, kazao je 33-godišnji Katanušić

Hrvatski paraatletičar Ivan Katanušić osvojio je peto mjesto u bacanju diska u kategoriji F64 na Paraolimpijskim igrama u Parizu.

Katanušić je bacio svoj najbolji rezultat ove sezone, 54.28 metara zauzevši petu poziciju. Zanimljivo, u travnju je na SP-u u Kobeu osvojio srebro sa 53.89m, no u Parizu niti pola metara bolji rezultat nije bio dovoljan za ulazak u borbu za medalje.

Slavio je Amerikanac Jeremy Campbell s rezultatom 61.14 obranivši zlato iz Tokija. Bila je to ujedno njegovo ukupno peto paralimpijsko zlato. Drugi je bio Akeem Stewart iz Trindad i Tobaga sa 59.66, dok je broncu osvojio Amerikanac David Blair sa 57.76m.

– Osjećao sam da mogu više, ali očito ne mogu. Godina je počela super, onda su krenule neke ozljede koje su me vratile nazad i to je to – kazao je 33-godišnji Katanušić.

U Pariz je stigao kao paraolimpijski doprvak iz Tokija, te svjetski doprvak iz Kobea ove godine. No, Pariz mu očito nije bio sretan kao Japan.

– Nikada sreće u Parizu. Prošle godine sam ovdje bio četvrti, sada peti – dodao je.

Katanušić je u Tokiju osvojio medalju po jakoj kiši, danas je u Parizu cijeli dana padalo, vrijeme se smirilo tek pred početak natjecanja.

“Baš sam pomislio na tokijski potop, no kiša je u Parizu stala prije natjecanja. Možda bi bilo bolje da nije,” dodao je sa smiješkom.

Ovoga puta na tribinama Stade de Francea je imao posebne navijače, sina Filipa i suprugu Anamari Kožul, bivšu atletičarku.

“Krajem prošle godina dobio sam najveću medalju u svom životu. Bili su na tribinama što mi je davalo posebnu snagu.”

Prošle godine je sina dobio i paraolimpijac Matija Sloup.

“Da, ja njemu pričam kako se uspavljuje beba, a on meni kako se hrani i svima dobro, ha, ha.”

Kazao je i kako se sada želi prvo dobro odmoriti prije donošenja ikakvih odluka.

– Nekada davno sam vruć donosio odluke, sada se moram odmoriti, no mislim da u meni ima još nešto – kazao je na kraju.

Osim paraolimpijskog srebra iz Tokija i svjetskog srebra iz Kobea, osvojio je bronce na SP-u 2017. u Londonu i 2019. u Dubaiju. Osvojio je i šest medalja sa europskih prvenstava, uključujuću zlato u bacanju diska iz Bydgoszcza 2021. i zlato u bacanju kugle iz Grosseta 2016.

Hina

Nastavi čitati

U trendu