Cilj radionice ZAPOSLI-OSI bio je doprinijeti većoj zaposlenosti i samozaposlenosti osoba s invaliditetom na otvorenom i konkurentnom tržištu rada
Dana 5. studenog 2024. godine, u prostorijama Centra WESPA Spaces održana je radionica pod nazivom ‘ZAPOSLI-OSI’. Organizator radionice bio je Savez SUMSI.
Radionica je osmišljena kao dio programa ‘Zajedno kroz izazove2’. Program provodi Hrvatski savez udruga za mlade i studente s invaliditetom SUMSI zajedno s Centrom za profesionalnu rehabilitaciju Zagreb, Hrvatskim zavodom za socijalni rad, Hrvatskim zavodom za zapošljavanje, Studijskim centrom socijalnog rada Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Udrugom Liberato iz Splita te Udrugom Radio Student.
Spomenuti trogodišnji program financira Ministarstvo rada, mirovinskog sustava i socijalne politike Republike Hrvatske.
U radionici su sudjelovali predstavnici SUSMI-ja, njihovi vanjski suradnici, ali i brojni drugi gosti koji kao poslodavci imaju iskustva sa zapošljavanjem osoba s invaliditetom, ali i osobe koje istima pomažu pri zapošljavanju.
Prisustvovali su i Darijo Jurišić, pravobranitelj za osobe s invaliditetom, Denis Marijon, predsjednik Saveza SUMSI, Darko Sobota iz Centra za profesionalnu rehabilitaciju Zagreb, Kristina Urbanc iz Studijskog centra socijalnog rada Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, te Roman Baštijan, Nevena Zubčić i Albina Žnidar iz Saveza SUMSI.
Cilj radionice ZAPOSLI-OSI bio je doprinijeti većoj zaposlenosti i samozaposlenosti osoba s invaliditetom na otvorenom i konkurentnom tržištu rada.
Na ovoj konferenciji sudjelovalo je i dosta poslodavaca koji već jesu ili se spremaju zaposliti osobu s invaliditetom. Oni su iz prve ruke mogli čuti detaljne informacije i iskustva na tu temu.
Prvi je riječ dobio pravobranitelj za osobe s invaliditetom Darijo Jurišić.
– Kada govorimo o zapošljavanju osoba s invaliditetom oni još uvijek imaju ograničen pristup tržištu rada. Ovakvim projektima se pokušava probuditi svijest o važnosti njihovog zapošljavanja. Brojni poslodavci još uvijek prema zapošljavanju osoba s invaliditetom imaju predrasude. Neki od njih smatraju kako je invaliditet zapreka za njihovo zapošljavanje jer zbog njega neće moči kvalitetno odraditi posao, a znamo da to danas više nije tako. Poslodavcima bi se više trebalo ukazivati na benefite zapošljavanja osoba s invaliditetom. Danas postoje brojni poticaji za poslodavce koji zapošljavaju osobu s invaliditetom, ali i za one osobe s invaliditetom koje se same zapošljavaju.
Sve više osoba s invaliditetom se zapošljava, ali je dinamika njihovog zapošljavanja još uvijek spora. Mi bismo voljeli da ona bude puno jača i puno brža. Isto tako željeli bismo da osobe s invaliditetom iskoriste priliku jer u brojnim sektorima postoji nedostatak radne snage, upravo tako bi osoba s invaliditetom mogla doći do zaposlenja. Zapošljavanje samo po sebi ne znači samo egzinstencionalnu sigurnost nego i poboljšava socijalnu uključenost koja je ključna za osobe s invaliditetom – kazao je između ostalog Jurišić.
Stručna suradnica i voditeljica projekta ‘Zajedno kroz izazove2’, Nevena Zubčić, kazala je kako Savez SUSMI provodi jako puno programa – od zapošljavanja osoba s invaliditetom do edukacije osoblja i vršnjaka o osobama s invaliditetom, isto tako educiraju i geronto domaćice i osobne asistente. Zubčić se dotaknula i zapošljavanja osoba s invaliditetom kazavši kako osoba s invaliditetom svojim radom može puno doprinijeti te da su takve osobe, kada im se da prilika, puno motiviranije za rad.
Okupljenima se obratio predsjednik SUSMI-ja Denis Marijon.
– Za osobe s invaliditetom najveći je izazov, ne samo doći do poslodavaca nego ih i osvijestiti o zapošljavanju osoba s invaliditetom. Imamo dvije opcije, plaćati penale državi ili zaposliti osobu s invaliditetom. Ako zaposlimo jednu ili više osoba s invaliditetom, svi smo na dobitku. Mi smo prije 13 godina krenuli s programom radionica o invaliditetu u školama, sada smo došli do toga da nam se javlja puno škola i žele taj program, žele učiti o osobama s invaliditetom u svojim školama. Naša je zadaća da privučemo što više poslodavaca da ih zaposle, te tako napravimo nešto dobro za sve osobe s invaliditetom – istaknuo je Marijon.
Kristina Urbanc iz Studijskog centara socijalnog rada Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu govorila je o čimbenicima zapošljavanja osoba s invaliditetom kazavši kako kod zapošljavanja osoba s invaliditetom još uvijek postoji određena predrasuda te da se to može pripisati nedovoljnoj edukaciji i informiranosti poslodavaca.
Urbanc je kazala kako uklanjanje prepreka za zapošljavanje osoba s invaliditetom nije samo pitanje odgovornosti prema njima, nego njihovim zapošljavanjem pridonosimo razvoju gospodarstva i stvaramo inkluzivnije društvo.
Savjetnica pravobranitelja Natalija Krajnović kazala je nešto više o benefitima zapošljavanja osoba s invaliditetom navodeći primjer internet platforme ‘Available 500’ kojoj je cilj bio stvoriti inkuzivna radna mjesta za OSI populaciju. Kroz tu platformu osobe s invaliditetom i poslodavci su se udružili i pokrenuli jednu pozitivnu priču. Pokretači spomenute platforme uvidjeli su kako osobe s invaliditetom kroz različite perspektive i pronalaze nova inovativna rješenja za razvoj proizvoda i usluga navodeći kako osobe s invaliditetom posjeduju jedinstvene vještine kada se treba prilagoditi nekoj situaciji i nadići prepreke. Povezavši se s platformom ‘Available 500’ većina velikih svjetskih kompanija počelo je zapošljavati osobe s invaliditetom uvidjevši da ukoliko u sam proces izrade proizvoda uključe svoje zaposlenike s invaliditetom, će učiniti proizvod dostupan svima te si proširiti tržište i privući nove korisnike usluga.
Sa svojim predavanjem Krajinović je pokušala potaknuti prisutne poslodavce da se ne libe zaposliti osobe s invaliditetom, nego da im pruže punu podršku pri zapošljavanju.
Roman Baštijan govorio je o procesima zapošljavanja osoba s invaliditetom, dok je suradnica Saveza SUMSI Albina Žnidar u svome obraćanju predočila ljudima kako je to biti samozaposlena osoba s invaliditetom.
Za kraj riječ je dobio Darko Sobota iz Centra za profesionalnu rehabilitaciju Zagreb.
– Kao što svi znamo, firme moraju imati određen postotak zaposlenih osoba s invaliditetom. S druge strane, poslodavac koji iz nekih razloga ne želi zaposliti osobu s invaliditetom, a isto tako ne želi plaćati penale državi, može ponuditi proizvod ili uslugu u protuvrijednosti te naknade. S druge strane, važno je educirati i poslodavca i osobu s invaliditetom kako bi to zapošljavanje bilo moguće. Moramo obrazovati i osposobljavati ljude za zanimanja koja mogu raditi.
Bitna je prilagodba radnog mjesta. Ukoliko je osoba s invaliditetom zaposlena na radnom mjestu koje odgovara njezinim vještinama i obrazovanju ona taj posao može raditi – kazao je između ostalog Sobota.
Na kraju ove hvalevrijedne konferencije održala se kratka rasprava. Naglasak je stavljen na prilagodbu radnog mjesta kao i na edukaciju poslodavaca, ali i zaposlenika.