Poveži se s nama

Kutak za stručnjake

U Saboru osnovani ‘Ambasadori mentalnog zdravlja’

Objavljeno

/

Na fotografiji je grupa ljudi koja stoji u prostoriji s državnim grbom i zastavama u pozadini. Ispred njih je dugi stol s mikrofonima. Ova postavka sugerira da se radi o službenom ili vladinom okruženju.
Foto: Hrvatski sabor

U Hrvatskom saboru je prošlog četvrtka na poticaj Hrvatskog saveza udruga za mentalno zdravlje (SUMEZ) u suradnji sa saborskim zastupnikom i liječnikom specijalistom psihijatrije Ivanom Ćelićem, službeno osnovana nadstranačka inicijativa ‘Ambasadori mentalnog zdravlja’

Nakon pozdravnih riječi predsjednice saborskog Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku Renate Sabljar-Dračevac, predsjednik SUMEZ-a Tin Pongrac ukratko je predstavio rad ove krovne organizacije koja okuplja udruge diljem Hrvatske.

Pongrac je pritom istaknuo kako mentalno zdravlje nije samo odsutnost bolesti, nego i stanje dobrobiti u kojemu pojedinac ostvaruje svoje potencijale te se može nositi s uobičajenim životnim stresovima, raditi produktivno i plodno te je sposoban pridonositi svojoj zajednici.

Kao prioriteti javnog djelovanja novoosnovane inicijative istaknuti su: zagovaranje provedbe mjera iz Strateškog okvira razvoja mentalnog zdravlja do 2030. i izrada akcijskih planova, dodjela financijskih sredstava za pružanje podrške u zajednici, ulaganje u prevenciju te umrežavanje svih sektora i postojećih dionika.

–Potrebno je kontinuirano raditi na izjednačavanju važnosti mentalnog i fizičkog zdravlja, osvještavanju javnosti i smanjenju stigme te organizaciji tribina vezano za zdravstvene politike i programe pojedinih političkih stranaka, rečeno je na sastanku u Saboru.

Okupljene saborske zastupnice i zastupnici složili su se kako je nužno otvoreno razgovarati o mentalnom zdravlju, surađivati s pojedincima i udrugama u svojim lokalnim zajednicama kako bismo radili na što boljim preventivnim programima, dijagnostici, ranoj intervenciji i tretmanu psihičkih poremećaja.

Izvor: Hrvatski sabor

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

Kutak za stručnjake

Perimenopauza i sve što dolazi u paketu s njom

Objavljeno

/

Na fotografiji je osoba koja sjedi u položaju za meditaciju na šljunčanoj obali rijeke. Osoba je odjevena u bijelu majicu bez rukava i sive hlače, a lice joj je zamagljeno radi zaštite privatnosti. Pozadina prikazuje rijeku i zelenilo drveća pod vedrim nebom. Ova fotografija može biti zanimljiva ili relevantna zbog prikaza opuštanja i meditacije u prirodi, što može potaknuti razmišljanje o važnosti mentalnog zdravlja i pronalaženju mira u svakodnevnom životu.
Foto: Pixabay

Ako su simptomi izrazito neugodni i narušavaju kvalitetu života, preporučuje se konzultirati ginekologa. Postoje različiti načini za ublažavanje simptoma, uključujući hormonsku nadomjesnu terapiju koja može pomoći u ublažavanju perimenopauzalnih tegoba

Perimenopauza je prijelazno razdoblje koje prethodi menopauzi i može trajati nekoliko godina. U tom vremenu jajnici postupno smanjuju proizvodnju estrogena, što uzrokuje nepravilnosti u menstrualnom ciklusu i pojavu raznih simptoma. Ovo razdoblje često počinje u 40-im godinama, a simptomi se mogu razlikovati od žene do žene.

Jedan od prvih znakova perimenopauze su promjene u menstrualnom ciklusu – krvarenja mogu postati rjeđa, kraća ili dulja nego prije. Valunzi su također česti, a manifestiraju se iznenadnim valovima vrućine, najčešće u gornjem dijelu tijela, praćenim crvenilom i znojenjem. Noćno znojenje može uzrokovati buđenje i ometati san.

Hormonalne promjene često dovode do emocionalnih oscilacija, poput anksioznosti, razdražljivosti, depresije ili naglih promjena raspoloženja. Problemi sa spavanjem, poput nesanice, također su česti, često povezani s noćnim znojenjem.

Iako je plodnost u ovom razdoblju smanjena zbog neredovitih ovulacija, žene u perimenopauzi još uvijek mogu zatrudnjeti. Također, smanjeni libido i vaginalna suhoća mogu uzrokovati nelagodu tijekom spolnih odnosa.

Hormonalne promjene mogu utjecati i na kognitivne funkcije, pa se mogu pojaviti poteškoće s pamćenjem i koncentracijom. Promjene u raspodjeli masti, osobito u području trbuha, također su uobičajene, zbog čega pravilna prehrana igra važnu ulogu u ovom razdoblju.

Preporučuje se prehrana bogata kalcijem, poput mlijeka, sira, jogurta, brokule i badema. Hranu bogatu vitaminom D, poput ribe i jaja, dobro je uključiti barem nekoliko puta tjedno. Omega-3 masne kiseline možete dobiti iz masne ribe poput lososa i srdela, te lanenog sjemena i oraha.

Svakodnevna konzumacija raznolikog voća i povrća bogatog antioksidansima također je važna. Za doručak možete odabrati integralni kruh, a za ručak smeđu rižu ili zob. Prekomjerna konzumacija kofeina i alkohola može pogoršati simptome poput valunga i anksioznosti, pa ih je dobro izbjegavati.

Ako su simptomi izrazito neugodni i narušavaju kvalitetu života, preporučuje se konzultirati ginekologa. Postoje različiti načini za ublažavanje simptoma, uključujući hormonsku nadomjesnu terapiju koja može pomoći u ublažavanju perimenopauzalnih tegoba.

Nastavi čitati

Kutak za stručnjake

Postoje zemlje u kojima dječja paraliza nije u potpunosti eliminirana

Objavljeno

/

Na fotografiji je prikazana medicinska sestra koja drži špricu blizu ruke djeteta koje sjedi. Dijete drži plišanog medvjeda. Lica su im zamagljena radi zaštite privatnosti. Ova slika može biti zanimljiva ili relevantna jer prikazuje zdravstvenu skrb, posebice cijepljenje ili davanje injekcija, što je važan dio javnog zdravstva i individualne medicinske prakse
Foto: Microsoft Copilot

Ova godina je posebna za napore u iskorjenjivanju. Izbijanje varijante poliovirusa tipa 2 u Gazi skrenulo je pozornost svijeta na stvarnost da sve dok postoji dječja paraliza bilo gdje, sve će zemlje biti u opasnosti

Svjetski dan borbe protiv dječje paralize obilježava se svake godine 24. listopada i posvećen je podizanju svijesti o poliju (dječjoj paralizi) te važnosti cijepljenja u borbi protiv ove ozbiljne bolesti.

Polio je vrlo zarazna bolest uzrokovana poliovirusom, koja može izazvati trajnu paralizu, a u najtežim slučajevima i smrt. Iako je zahvaljujući globalnim naporima u cijepljenju polio eliminiran u većem dijelu svijeta, još uvijek postoje zemlje u kojima nije potpuno iskorijenjen.

Na ovaj dan, organizacije poput Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) i Rotary International organiziraju brojne kampanje i događaje kako bi naglasile važnost cijepljenja i nastavak borbe protiv polija do njegovog potpunog iskorjenjivanja.

Godina 2024. ima poseban značaj u tim naporima zbog izbijanja varijante poliovirusa tipa 2 u Gazi, što je ponovno podsjetilo svijet na činjenicu da sve dok polio postoji bilo gdje, sve zemlje ostaju u opasnosti.

No, istovremeno je to pokazalo i izvanrednu globalnu posvećenost iskorjenjivanju ove bolesti. U Gazi su u rujnu i listopadu organizirana dva kruga odgovora na epidemiju, tijekom kojih je više od pola milijuna djece cijepljeno protiv polija, unatoč brojnim izazovima s kojima se regija suočava. Ako je to moguće postići u tako teškim uvjetima, moguće je posvuda.

Ovogodišnji Svjetski dan borbe protiv dječje paralize pruža priliku ne samo da se proslavi dosadašnji napredak, već i da se ponovno potakne globalna podrška i predanost kako bi se konačno okončala ova bolest.

Ne postoje tehnički, medicinski ili biološki razlozi zbog kojih bi polio trebao opstati u današnjem svijetu. Dječja paraliza može biti iskorijenjena – i bit će, onog dana kada sva djeca u preostalim endemskim područjima budu cijepljena. Ni dan ranije, ni dan kasnije.

Zato je ključno usmjeriti sve napore prema tom cilju: cijepiti svako dijete, do posljednjeg. Uspjeh će tada prirodno uslijediti.

U Hrvatskoj je cijepljenje protiv dječje paralize dio redovnog programa imunizacije, a zahvaljujući ovom programu, zemlja je od 1961. godine slobodna od autohtonih slučajeva polija. Svjetski dan dječje paralize prilika je i da se oda priznanje svim zdravstvenim djelatnicima i organizacijama koje neumorno rade na iskorjenjivanju ove bolesti.

Nastavi čitati

Kutak za stručnjake

Anemija u starijoj životnoj dobi je čest zdravstveni problem

Objavljeno

/

Na fotografiji je osoba u bijelom laboratorijskom mantilu i plavim rukavicama koja drži epruvetu. Osoba stoji pored stalka s mnogim drugim epruvetama koje su označene žutim čepovima. U pozadini se vide laboratorijski instrumenti i oprema. Ova fotografija prikazuje dio procesa u laboratoriju koji može biti povezan s istraživanjem, testiranjem ili medicinskim analizama.
Foto: Pixabay

Anemija u starijoj dobi često je podcijenjena, a može imati ozbiljne posljedice ako se ne prepozna i ne liječi pravovremeno. Rano dijagnosticiranje i odgovarajuće liječenje mogu značajno poboljšati kvalitetu života starijih osoba, smanjiti rizik od komplikacija i poboljšati prognozu

Anemija je stanje koje se javlja kada razina hemoglobina u krvi opadne, što smanjuje sposobnost krvi da prenosi kisik do tkiva. To može dovesti do umora, slabosti, vrtoglavice i drugih simptoma. U starijoj dobi, anemija može biti posljedica različitih faktora te pogoršati postojeće zdravstvene probleme.

Najčešći uzrok anemije, uključujući kod starijih osoba, je manjak željeza, često zbog nepravilne prehrane, slabe apsorpcije željeza ili gubitka krvi uzrokovanog gastrointestinalnim problemima (npr. ulkusi, polipi, rak crijeva). Također, kronične bolesti poput bubrežnih oboljenja, srčane insuficijencije, raka ili kroničnih infekcija mogu uzrokovati anemiju jer upalni citokini ometaju proizvodnju crvenih krvnih stanica.

Nedostatak vitamina B12 i folne kiseline također može biti uzrok, budući da su ovi vitamini ključni za stvaranje crvenih krvnih stanica. Starije osobe često imaju problem s apsorpcijom vitamina B12 zbog stanja poput atrofičnog gastritisa ili malapsorpcijskih sindroma.

Hemolitička anemija, koja nastaje kada se crvene krvne stanice razgrađuju prije nego što prirodno odumru, može biti autoimuna, nasljedna ili izazvana lijekovima. Tu su i mijelodisplastični sindromi (MDS), poremećaji koštane srži koji narušavaju normalnu proizvodnju krvnih stanica, češći kod starijih osoba i često manifestirani kao anemija.

Određeni lijekovi, uključujući antikoagulanse, nesteroidne protuupalne lijekove (NSAID) i neke antibiotike, mogu uzrokovati anemiju kod starijih osoba.

Simptomi anemije kod starijih često su slični onima kod mlađih, ali ih se može previdjeti ili pripisati prirodnom starenju. Neki od tipičnih simptoma su umor, slabost, vrtoglavica, pomanjkanje daha, ubrzan ili nepravilni rad srca, blijeda koža, te smanjena fizička i mentalna funkcionalnost.

Dijagnoza započinje kompletnom krvnom slikom, te se provode testovi na serumsko željezo, feritin, vitamin B12, folnu kiselinu, funkciju bubrega i markere upale. Ako je potrebno, dodatni testovi poput kolonoskopije, gastroskopije ili biopsije koštane srži mogu se koristiti za otkrivanje uzroka krvarenja ili poremećaja koštane srži.

Liječenje ovisi o uzroku anemije. Kod manjka željeza koriste se oralni suplementi željeza, dok je u težim slučajevima potrebna intravenska primjena. Nedostatak vitamina B12 se liječi injekcijama vitamina, a folna kiselina se također dodaje po potrebi. U slučajevima anemije uzrokovane kroničnim bolestima, liječenje osnovne bolesti može poboljšati razinu hemoglobina. U težim slučajevima, može biti potrebna transfuzija krvi kako bi se stanje brzo poboljšalo.

Anemija u starijoj dobi često je podcijenjena, a može imati ozbiljne posljedice ako se ne prepozna i ne liječi pravovremeno. Rano dijagnosticiranje i odgovarajuće liječenje mogu značajno poboljšati kvalitetu života starijih osoba, smanjiti rizik od komplikacija i poboljšati prognozu.

Nastavi čitati

U trendu