Poveži se s nama

Civilno društvo

Akademija zdravog življenja planira Europsko prvenstvo za djecu s teškoćama u razvoju

Objavljeno

/

Na slici je futsal utakmica. Igrač u narančastom dresu kontrolira loptu dok ga igrači u plavim dresovima pokušavaju zaustaviti. Pozadina prikazuje prazne stolice i reklamni pano.
Foto: Health Life Academy

Udruga ‘Akademija zdravog življenja’ organizirala je već 22 natjecanja u sklopu projekta ‘Special Power League’, a sada idu i korak dalje te bi trebali organizirati Europsko prvenstvo u nogometu za djecu s teškoćama

U Puli je nikao novi sport. Riječ je o ‘mamanetu’, sportu za žene i majke starije od 33 godine. Ovaj sport je osmišljen s ciljem kako bi se majke i žene iznad 33. godine života aktivno počele baviti sportom i rekreacijom.

Europski institut za ravnopravnost spolova prepoznao je i podržao ovu hvalevrijednu inicijativu. Ovim se sportom, s obzirom na to da ne zahtjeva gotovo nikakvu fizičku pripremu, mogu baviti apsolutno svi.

Tako su, nakon nekog vremena, u ovaj novi sport uključena i djeca, te njihovi očevi, iako mamanet nije namijenjen njima.

Ovaj sport, točnije rekreacijsku aktivnost, u Pulu su donijeli voditelji Udruge ‘Akademija zdravog življenja’. Oni su jedni od sedam suosnivača ovog sporta u svijetu.

Predsjednica ‘Akademije zdravog življenja’ Petra Maras objasnila je o čemu je riječ.

– Europski institut za ravnopravnost spolova potiče rodnu ravnopravnost u sportu, jer je cilj europskih sportskih upravnih tijela i udruženja da razvijaju i implementiraju strategije koje trebaju pojačati rodnu ravnopravnost u sportu. Jedan od primjera su i rodne kvote koje su uveli u razna sportska udruženja i saveze, pa je tako nastao i sport mamanet, koji je sada pridružen u novi sport Catch’n Serve Ball – istaknula je Maras.

Kako kaže Maras, ovaj sport ima nemjerljive dobrobiti za sve one koji se njime bave jer jača komunikacijske vještine.

Tajnik udruge ‘Akademija zdravog življenja’ Dario Jagić ističe kako je Hrvatski olimpijski odbor, u sklopu novog zakona o sportu, izdao preporuku da svi sportski klubovi moraju uključiti 40% žena u upravna tijela, bez obzira na to o kojem se sportu radi.

– Kada pogledamo dosadašnje stanje, vidljivo je da su u upravljačkim tijelima bili uglavnom muškarci, pa je jako pozitivno što je došlo do ove preporuke jer smatram da su žene puno otvorenije, razumnije, pa vjerojatno i poštenije u donošenju odluka. Što se tiče stanja u Puli, mi ćemo do kraja siječnja predati statut i krenuti u službeno osnivanje kluba, jer je u pulsku ekipu uključeno dvadeset žena. Kada se u Hrvatskoj osnuju najmanje tri kluba, onda imamo savez pa će krenuti i liga, a to se upravo događa u Medulinu, Koprivnici i Čakovcu – rekao je Jagić.

– Od Europske komisije smo s dvanaest partnera iz Europe dobili sredstva za razvijanje ovog sporta, pa će se shodno tome u Rovinju, u trajanju od nekoliko dana, u lipnju održati prvo međunarodno natjecanje u Catch’n Serve Ballu koje smo dobili za organizaciju od ‘CSIT – International Workers and Amateurs in Sports Confederation’.

Osim ovog hvalevrijednog projekta ‘Akademija zdravog življenja’ potiče i sport djece s teškoćama u razvoju.

Naime, ‘Akademija zdravog življenja’ jedan je od dva suorganizatora Special Power League, sportske lige za djecu s teškoćama u razvoju.

Oni su zajedno s Hrvatskim nogometnim savezom odlučili osnovati ovu ligu kojoj je cilj uključivanje djece s teškoćama u razvoju u sport.

– To je liga koju smo osnovali s ciljem uključivanja djece s teškoćama u razvoju u aktivniji društveni i sportski život, tako što smo povezali udruge za odgoj i obrazovanje, udruge za autizam i Down sindrom na području cijele Hrvatske – ističe Dario.

S obzirom na to da je glavni sponzor projekta Hrvatski nogometni savez, u ovaj projekt uključili su se i brojni hrvatski sportski klubovi, koji su na nagovor Daria i Petre, pristali osnovati svoje ‘Special Power’ jedinice.

Uz pomoć ovih velikana hrvatskog nogometa, osnovala se liga u kojoj se natječu upravo djeca s teškoćama u razvoju.

Klubovi koji su se do sada odlučili na ovaj korak su: PSP NK Istra 1961, PSP NK Sloga Čakovec, PSP HNK Rijeka, PSP NK GOŠK Dubrovnik, PSP GNK Dinamo, NK Osijek Special Power Team, HNK Hajduk Special Power, te NK Lokomotiva Special Power Team.

– Funkcionira tako da centri za Down sindrom i autizam odabiru djecu za igru, te daju osobe koje treniraju djecu, a klubovi također daju trenere, ali i opremu za terene. Hrvatski nogometni savez je glavni pokrovitelj cijelog projekta i bez njih ovo ne bi bilo moguće. Sada je u planu organizirati Europsko prvenstvo u nogometu za djecu s teškoćama u razvoju, što je već prihvaćeno od Saveza, a pokrenulo je i lavinu pozitivnih reakcija u cijeloj Europi – kaže Jagić.

‘Akademija zdravog življenja’ organizirala je već 22 natjecanja u sklopu Special Power League, a sada idu i korak dalje, te bi trebali organizirati Europsko prvenstvo u nogometu za djecu s teškoćama, u sklopu ovog projekta.

Inače, projekt Special Power League nagrađen je od strane UEFA-e kao jedna od najboljih inicijativa za osobe s invaliditetom.

Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Civilno društvo

Društvo prevoditelja znakovnog jezika kod predsjednika Milanovića

Objavljeno

/

Na fotografiji je prikazan sastanak u uredu. Sedam osoba sjedi oko velikog drvenog stola s prozirnom staklenom površinom. Na stolu se nalazi cvjetni aranžman u sredini, a ispred svake osobe su papiri i olovke. U pozadini se vide veliki prozori kroz koje se pruža pogled na vanjski prostor s drvećem i stazama. Sastanak se odvija u formalnom okruženju, a sudionici su odjeveni u poslovnu odjeću. Na stolu su također postavljene pločice s imenima sudionika.
Foto: Ured predsjednika

Predstavnice društva uručile su predsjedniku Priznanje za doprinos vidljivosti zajednice Gluhih i hrvatskog znakovnog jezika kontinuiranim osiguravanjem prijevoda obraćanja na hrvatskom znakovnom jeziku

Predsjednik Republike Zoran Milanović razgovarao je 20. studenog 2024. godine s predstavnicama Hrvatskog društva prevoditelja znakovnog jezika, predsjednicom Društva Nives Gotovac i članicama Upravnog odbora Dorijanom Kavčić i Marijom Šoić.

Na sastanku su predstavnice Hrvatskog društvo prevoditelja znakovnog jezika upoznale predsjednika Milanovića s radom i aktivnostima Društva, osnovanog 2016. godine, koje je usmjereno na kontinuiranu brigu o prevoditeljima, njihovom razvoju i usavršavanju organiziranjem brojnih edukativnih događanja kako bi se uz visoko kvalitetne prijevode doprinijelo promidžbi i priznanju ne samo struke prevoditelja znakovnog jezika nego i afirmaciji hrvatskog znakovnog jezika.

Prema Registu osoba s invaliditetom, u Hrvatskoj ima oko 19 tisuća gluhih osoba, ali većina njih ne ostvaruje pravo na pristup informacijama na hrvatskom znakovnom jeziku iako im je to pravo zajamčeno zakonom. Predstavnice Društva istaknule su kao najveći problem činjenicu što hrvatski znakovni jezik još nije percipiran kao punopravni jezik. U tom kontekstu, jako pozitivnim smatraju što predsjednik Milanović neka od svojih obraćanja javnosti objavljuje i na hrvatskom znakovnom jeziku. Zbog toga su mu u ime Društva uručile i Priznanje na doprinosu vidljivosti zajednice Gluhih i hrvatskog znakovnog jezika kontinuiranim osiguravanjem prijevoda obraćanja na hrvatskom znakovnom jeziku.

Znakovni jezici koriste pokrete ruku i mimiku za prenošenje značenja, za razliku od govornih jezika koji rabe govor. Punopravni su ostalim, govorenim, prirodnim jezicima s vlastitom gramatikom i leksikom.

Uz predsjednika Milanovića bila je savjetnica Predsjednika za odgoj i obrazovanje Jadranka Žarković.

Izvor: Ured predsjednika

Nastavi čitati

Civilno društvo

Otvorene su prijave za nagradu SozialMarie 2025.

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje natpis "Prijavite projekt!" na žuto-ljubičastoj pozadini. Na slici se također nalazi web adresa www.sozialmarie.org.U donjem desnom kutu piše: "Prijave su otvorene do 14.01.2025. godine u 23:55 sati."
Foto: SozialMarie

Cilj nagrade SozialMarie, prve europske nagrade za društvene inovacije, jest da otkrije društvene inovacije širem Srednje Europe i učini ih vidljivijima. Nagrađuju uspješno provedene, inovativne projekte koji se hvataju u koštac s izazovima ovog vremena

Nagrada SozialMarie jedna je od najstarijih i najprestižnijih europskih nagrada za socijalne inovacije. Dodjeljuje se od 2005. godine s ciljem prepoznavanja i poticanja inovativnih projekata koji se bave aktualnim društvenim izazovima.

Svake godine nagrada privlači projekte iz srednje i istočne Europe, a SozialMarie 2025. bit će prilika za još snažnije isticanje značajnih inicijativa koje doprinose inkluziji, solidarnosti i održivom društvenom razvoju.

Portal za prijavu na natječaj SozialMarie ponovno je otvoren i to 21. put.

Cilj nagrade SozialMarie, prve europske nagrade za društvene inovacije, jest da otkrije društvene inovacije širem Srednje Europe i učini ih vidljivijima. Nagrađuju uspješno provedene, inovativne projekte koji se hvataju u koštac s izazovima ovog vremena. 

Svojom prijavom stječete priliku da dobijete jednu od 15 nagrada koje dodjeljuje stručni žiri: prvonagrađeni dobivaju 15.000, drugonagrađeni 10.000, a trećenagrađeni 5000 eura. Daljnjih 12 dobitnika nagrađuje se sa po 2000 eura.

U slučaju nominacije vaš će projekt sudjelovati u glasanju publike. Projekt s najviše osvojenih glasova dobit će 1000 eura namijenjenih u edukacijske svrhe. Svi nominirani projekti bit će pozvani na dodjelu nagrada u Beču prvog svibnja. Tamo ćete saznati da li ste dobili nagradu i da li vas je jedan od  mentora odabrao za jednogodišnje mentorstvo.

Nagrađuju projekte koji se provode Austriji, Češkoj, Hrvatskoj, Mađarskoj, Slovačkoj ili Sloveniji.

SozialMarie je nagrada za projekte u provedbi: znači, riječ je o projektima koji su prevladali fazu začetne ideje i mogu dokazati trajan uspjeh svojih aktivnosti.

SozialMarie je uvjerenja da društvena inovacija nastaje u svim dijelovima društva. Zato prihvaćaju prijave iz civilnog društva, javne uprave i privatnog sektora. 

Što se tiče postupka prijave, ispunite prijavnicu na službenoj stranici do 14. siječnja 2025. u 23:55 sati, zatim će dvoje neovisnih lokalnih evaluatora pročitati i ocijeniti vašu prijavnicu vodeći se pritom svim kriterijima za društvene inovacije. Ako vas odaberu u uži krug, o prijavi će raspravljati međunarodni žiri, a u veljači ćete saznati da li ste nominirani za nagradu.

Koordinatorica za Hrvatsku je Ivana Borovnjak, a više o svemu doznajte ovdje.

Nastavi čitati

Civilno društvo

Održana humanitarno-modna revija pod nazivom ‘Žena ženi nije vuk’

Objavljeno

/

Grupa žena sjedi za svečano postavljenim stolom u luksuznom restoranu s nazivom "Barbieri's" u pozadini. Stol je postavljen s bijelim ubrusima, čašama i elegantnim posuđem. U pozadini se vidi DJ pult s osobom iza njega, te dekoracija u zlatno-plavim tonovima koja dodaje svečanu atmosferu. Žene su odjevene u večernju odjeću, osmjehuju se i poziraju za fotografiju.
Foto: Klaudija Klanjčić

Pod moderatorskom palicom Maje Maris Ivačko, osim glamura i dobre zabave za sve prisutne, modna revija odaslala je preko uspješnih žena te poznatih mladih modela Royal Modelsa snažnu poruku ‘Žena za ženu – protiv nasilja nad ljepšim spolom’

U organizaciji Fashion Dive te suorganizatora i medijskog pokrovitelja Nacionalnog medija Direkt, u ekskluzivnom zagrebačkom Restoranu Barbieri’s prošlog je tjedna održana humanitarno-modna revija pod nazivom ‘Žena ženi nije vuk’, s porukom ‘Stop nasilju nad ženama’

Organizatorica Matea Jakopina iz Fashion Dive inače svake godine organizira ovaj hvalevrijedan događaj s humanitarnim ciljem direktne pomoći potrebitima i u povodu druženja poslovnih žena. Tako se i ove godine prikupljala donacija za Udrugu ‘Krila anđela’ iz u Zagreba, koja broji 50-ak članova i pomaže osobama s intelektualnim teškoćama te surađuje s roditeljima osoba s tjelesnim i mentalnim teškoćama. Predsjednica je Anđelina Rizman, a Udruga je osnovana 2013. godine.

– Osim toga ovaj event smo htjele iskoristiti i kao podršku ženama koje su na bilo koji način bile zlostavljane, da ukažemo da nažalost i dan danas postoji problem nasilja nad ženama, da postoje žene kojima je potrebna konkretna pomoć i podrška i željeli bismo iskoristiti mogućnost da javnost osvjestimo kako svi zajedno možemo pomoći – poručile su organizatorice, Matea Jakopina i Mirela Buzov iz Nacionalnog medija Direkt.

Među prisutnima bile su i žene koje su na svojim leđima ponijele dugogodišnji teret nasilja, a večer posvećena njima pružila im je podršku i empatiju od svih koji su dali svoj nesebični obol svojim dolaskom.

– Nažalost, nemamo nikakvu financijsku pomoć od državnih institucija kao i većina udruga te se isključivo financiramo od članarine naših članova roditelja i skrbnika. U ime Udruge Krila anđela, moje i naše djece te njihovih roditelja i skrbnika, želimo se od srca zahvaliti organizatorima ovog humanitarnog događanja koje nas podržava svaki put te svima

vama prisutnima. Hvala vam puno na donaciji. Pa i samo jedan euro nama znači puno – rekla je Rizman.

Organizatorice su se na kraju svima zahvalile za dolazak, istaknuvši da je zaista divno što u svom životu imaju takve žene oko sebe, žene koje te podržavaju, svoje prijateljice.

– Upravo je bogatstvo danas imati prijateljice. Zato se zahvaljujemo svim prijateljicama koje su došle na Event što u gledalištu, što na modnoj pisti. Zahvaljujemo se Vama predivnoj publici što ste se došli veseliti životu s nama i pomoći Udruzi Krila anđela. Zahvaljujemo se našim sponzorima i posebno restoranu Barbieri’s, koji nas je ugostio.

Nastavi čitati

U trendu