Civilno društvo

Akademija zdravog življenja planira Europsko prvenstvo za djecu s teškoćama u razvoju

Objavljeno

/

Foto: Health Life Academy

Udruga ‘Akademija zdravog življenja’ organizirala je već 22 natjecanja u sklopu projekta ‘Special Power League’, a sada idu i korak dalje te bi trebali organizirati Europsko prvenstvo u nogometu za djecu s teškoćama

U Puli je nikao novi sport. Riječ je o ‘mamanetu’, sportu za žene i majke starije od 33 godine. Ovaj sport je osmišljen s ciljem kako bi se majke i žene iznad 33. godine života aktivno počele baviti sportom i rekreacijom.

Europski institut za ravnopravnost spolova prepoznao je i podržao ovu hvalevrijednu inicijativu. Ovim se sportom, s obzirom na to da ne zahtjeva gotovo nikakvu fizičku pripremu, mogu baviti apsolutno svi.

Tako su, nakon nekog vremena, u ovaj novi sport uključena i djeca, te njihovi očevi, iako mamanet nije namijenjen njima.

Ovaj sport, točnije rekreacijsku aktivnost, u Pulu su donijeli voditelji Udruge ‘Akademija zdravog življenja’. Oni su jedni od sedam suosnivača ovog sporta u svijetu.

Predsjednica ‘Akademije zdravog življenja’ Petra Maras objasnila je o čemu je riječ.

– Europski institut za ravnopravnost spolova potiče rodnu ravnopravnost u sportu, jer je cilj europskih sportskih upravnih tijela i udruženja da razvijaju i implementiraju strategije koje trebaju pojačati rodnu ravnopravnost u sportu. Jedan od primjera su i rodne kvote koje su uveli u razna sportska udruženja i saveze, pa je tako nastao i sport mamanet, koji je sada pridružen u novi sport Catch’n Serve Ball – istaknula je Maras.

Kako kaže Maras, ovaj sport ima nemjerljive dobrobiti za sve one koji se njime bave jer jača komunikacijske vještine.

Tajnik udruge ‘Akademija zdravog življenja’ Dario Jagić ističe kako je Hrvatski olimpijski odbor, u sklopu novog zakona o sportu, izdao preporuku da svi sportski klubovi moraju uključiti 40% žena u upravna tijela, bez obzira na to o kojem se sportu radi.

– Kada pogledamo dosadašnje stanje, vidljivo je da su u upravljačkim tijelima bili uglavnom muškarci, pa je jako pozitivno što je došlo do ove preporuke jer smatram da su žene puno otvorenije, razumnije, pa vjerojatno i poštenije u donošenju odluka. Što se tiče stanja u Puli, mi ćemo do kraja siječnja predati statut i krenuti u službeno osnivanje kluba, jer je u pulsku ekipu uključeno dvadeset žena. Kada se u Hrvatskoj osnuju najmanje tri kluba, onda imamo savez pa će krenuti i liga, a to se upravo događa u Medulinu, Koprivnici i Čakovcu – rekao je Jagić.

– Od Europske komisije smo s dvanaest partnera iz Europe dobili sredstva za razvijanje ovog sporta, pa će se shodno tome u Rovinju, u trajanju od nekoliko dana, u lipnju održati prvo međunarodno natjecanje u Catch’n Serve Ballu koje smo dobili za organizaciju od ‘CSIT – International Workers and Amateurs in Sports Confederation’.

Osim ovog hvalevrijednog projekta ‘Akademija zdravog življenja’ potiče i sport djece s teškoćama u razvoju.

Naime, ‘Akademija zdravog življenja’ jedan je od dva suorganizatora Special Power League, sportske lige za djecu s teškoćama u razvoju.

Oni su zajedno s Hrvatskim nogometnim savezom odlučili osnovati ovu ligu kojoj je cilj uključivanje djece s teškoćama u razvoju u sport.

– To je liga koju smo osnovali s ciljem uključivanja djece s teškoćama u razvoju u aktivniji društveni i sportski život, tako što smo povezali udruge za odgoj i obrazovanje, udruge za autizam i Down sindrom na području cijele Hrvatske – ističe Dario.

S obzirom na to da je glavni sponzor projekta Hrvatski nogometni savez, u ovaj projekt uključili su se i brojni hrvatski sportski klubovi, koji su na nagovor Daria i Petre, pristali osnovati svoje ‘Special Power’ jedinice.

Uz pomoć ovih velikana hrvatskog nogometa, osnovala se liga u kojoj se natječu upravo djeca s teškoćama u razvoju.

Klubovi koji su se do sada odlučili na ovaj korak su: PSP NK Istra 1961, PSP NK Sloga Čakovec, PSP HNK Rijeka, PSP NK GOŠK Dubrovnik, PSP GNK Dinamo, NK Osijek Special Power Team, HNK Hajduk Special Power, te NK Lokomotiva Special Power Team.

– Funkcionira tako da centri za Down sindrom i autizam odabiru djecu za igru, te daju osobe koje treniraju djecu, a klubovi također daju trenere, ali i opremu za terene. Hrvatski nogometni savez je glavni pokrovitelj cijelog projekta i bez njih ovo ne bi bilo moguće. Sada je u planu organizirati Europsko prvenstvo u nogometu za djecu s teškoćama u razvoju, što je već prihvaćeno od Saveza, a pokrenulo je i lavinu pozitivnih reakcija u cijeloj Europi – kaže Jagić.

‘Akademija zdravog življenja’ organizirala je već 22 natjecanja u sklopu Special Power League, a sada idu i korak dalje, te bi trebali organizirati Europsko prvenstvo u nogometu za djecu s teškoćama, u sklopu ovog projekta.

Inače, projekt Special Power League nagrađen je od strane UEFA-e kao jedna od najboljih inicijativa za osobe s invaliditetom.

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

U trendu

Exit mobile version