Connect with us

In Metropola

MAKSIMIR TRČI PROTIV KOLESTEROLA Još malo vremena za prijavu na utrku Run4FH

Objavljeno

/

Plakat promovira događaj "Run4FH 24 u Maksimiru", utrku koja se održava 22. rujna 2024. godine u parku Maksimir. Utrka je organizirana s ciljem podizanja svijesti o obiteljskom hiperholesterolemiji, pod sloganom "Trčimo 5 km za kolesterol ispod 5!". Na plakatu su logotipi organizatora i partnera, poput FH Europe Foundation i Hrvatskog društva za aterosklerozu. U donjem desnom kutu nalazi se QR kod za registraciju, uz tekst "Registriraj se!". Plakat koristi moderne, raznobojne geometrijske oblike i gradientne boje kako bi privukao pažnju.
Foto: Manjgura

Ni ove jeseni ne propustite sada već tradicionalnu rekreativnu utrku RUN4FH, koja će se povodom Svjetskog dana porodične hiperkolesterolemije održati u nedjelju, 22. rujna u zagrebačkom Maksimiru s početkom u 9 sati

Pod sloganom ‘trčimo 5km za kolesterol ispod 5!’,,cilj je utrke podići svijest javnosti o važnosti pravovremenog prepoznavanja porodične hiperkolesterolemije, nasljedne bolesti koju karakterizira povišena razina lipoproteina male gustoće, tzv. LDL  ili ‘lošeg’ kolesterola već od rođenja. Ako se bolest na vrijeme ne prepozna i ne liječi, povišene razine ‘lošeg’ kolesterola mogu dovesti do bolesti srca i krvnih žila, ujedno i vodećih uzroka smrtnosti u Hrvatskoj i u svijetu.

– I ove godine simbolično trčimo 5 kilometara za kolesterol niži od 5 mmol/L jer je to preporučena vrijednost ukupnog kolesterola. Bolesnici s porodičnom hiperkolesterolemijom imaju više vrijednosti kolesterola još od rođenja, a budući da povišeni kolesterol često nema simptome, u velikom su riziku za prijevremeni srčani i moždani udar. Upravo je zato važno potaknuti svijest o redovitim kontrolama, a u slučaju otkrivanja povišenog kolesterola, i promjeni načina života, uravnoteženoj prehrani te redovitoj tjelovježbi – poručuje Ivan Pećin, endokrinolog i dijabetolog Zavoda za bolesti metabolizma Klinike za unutrašnje bolesti KBC Zagreb te suvoditelj Referentnog centra za rijetke i metaboličke bolesti Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske, dodajući kako se na utrku do sada prijavilo već više od 100 sudionika koji su prepoznali važnost fizičke aktivnosti za zdravlje.

Procjenjuje se da u Hrvatskoj od porodične hiperkolesterolemije boluje 15.000 osoba, a iako bolest nije rijetka, te se danas, uz zdrave životne navike može uspješno liječiti svim dostupnim lijekovima, svjesnost o ozbiljnim prijetnjama koje dislipidemije predstavljaju za zdravlje i dalje je veoma niska. Oboljeli od porodične hiperkolesterolemije su u 20 puta većem riziku od kardiovaskularnih bolesti nego ostatak populacije. Čak svaki četvrti oboljeli, kojem bolest nije prepoznata niti adekvatno liječena, umire od nekog koronarnog događaja, kao što su srčani ili moždani udar, prije 50. godine, naglašavaju organizatori RUN4FH 24, Hrvatska udruga oboljelih od dislipidemija, Hrvatsko društvo za aterosklerozu Hrvatskog liječničkog zbora, Run Croatia i FH Europe Foundation, europska udruga bolesnika s dislipidemijama.

Prošle je godine napravljen i vrijedan iskorak u prevenciji kardiovaskularnih bolesti, provedbom projekta probira na povišene vrijednosti ukupnog kolesterola prilikom obaveznog sistematskog pregleda djece pri upisu u prvi razred osnovne škole. Hrvatska je tako postala jedna od prvih zemalja koje su uvele probir koji na vrijeme razotkriva povišeni kardiovaskularni rizik za djecu, ali i njihove najbliže srodnike. Osim za djecu, ovakva vrsta preventivnog pregleda je važna i za druge članove obitelji, jer ako se kod predškolca utvrdi porodična hiperkolesterolemija, liječnik će na pretrage uputiti i članove njegove obitelji.

Registracija trkača započinje u 7:30 i traje do 8:45, u paviljonu iza restorana Maksimir, a RUN4FH 24 ukupne duljine pet kilometara počinje u 9 sati, nakon čega slijedi After Run Party i proglašenje pobjednika uz dobru glazbu i zabavu.

Svi zainteresirani za sudjelovanje mogu se prijaviti do 18. rujna na utrka.com, a startnina iznosi 15 eura, prilikom čega se dobiva i pripadajući startni paket. Sav novac od startnine bit će uplaćen Hrvatskoj udruzi oboljelih od dislipidemija.

Izvor: Manjgura

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

In Metropola

Proslava Praznika rada u Maksimiru

Objavljeno

/

Napisao/la:

Foto: Grad Zagreb

Povodom Prvog maja, Grad Zagreb organizira tradicionalno druženje u parku Maksimir. Posjetitelje očekuju grah, štrukle i dobra glazba, što će zasigurno privući sve generacije od najmlađih do najstarijih

Grad Zagreb u suradnji s ustanovom Priroda Grada Zagreba, Ustanovom „Dobri dom“ Grada Zagreba i Centrom za kulturu Maksimir priprema bogat glazbeno-zabavni program kojim će se i ove godine obilježiti Međunarodni praznik rada u parku Maksimiru.

Program za građane svih generacija organiziran je u četvrtak, 1. svibnja i to na dvije maksimirske pozornice, a uz glazbene nastupe, kreativne i edukativne radionice, posjetitelje očekuje 45.000 porcija graha i 30.000 porcija štrukli koje će se dijeliti od 10.30 sati.

Posjetitelji Maksimira uz finu hranu moći će uživati u nastupima brojnih izvođača. Kao i prijašnjih godina nezaobilazni dio programa bit će nastup Zagrebačkog orkestra ZET-a kojem će se pridružiti i gosti Šlageristi. S velike pozornice posjetitelje Maksimira zabavljat će Ante Gelo bend kojemu će se pridružiti gosti Marko Tolja, Mia Dimšić i natjecatelji The Voice Kidsa. Koncert će održati i Mariachi Los Caballeros te bend Ljetno kino.

Na maloj pozornici, u blizini ulaza u park Maksimir, od 10.00 do 14.00 sati održat će se kreativne radionice, nastupi plesnih skupina te predstave za djecu koje organiziraju zagrebački centri za kulturu. U blizini male pozornice posjetitelji će od 15.00 sati moći besplatno sudjelovati na kvizu općeg znanja.

Detaljan program možete pogledati na linku https://zagreb.hr/proslava-praznika-rada-u-maksimiru/208659

Nastavite čitati

In Metropola

Održana koordinacija arhitektonske prilagodbe Autobusnog kolodvora Zagreb

Objavljeno

/

Napisao/la:

Foto: Grad Zagreb

Osobe s invaliditetom i predstavnici Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom sudjelovali su prošli tjedan na koordinaciji provedbe projekta arhitektonske prilagodbe Autobusnog kolodvora Zagreb

Cilj prilagodbi je transformirati prostor autobusnog kolodvora u inkluzivno i pristupačno okruženje za sve putnike. Gradski ured za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom, u ulozi medijatora, povezao je izvođača radova s predstavnicima udruga osoba s invaliditetom kako bi radovi bili usklađeni s potrebama ciljane skupine.

Predviđene prilagodbe uključuju instaliranje rampi, platformi, prilagodbu liftova i šaltera, postavljanje taktilnih vodilja te, na inicijativu Gradskog ureda, provođenje edukacija za zaposlenike AKZ-a.

Sudionici koordinacije složili su se kako je upravo ovakav pristup jedini koji može rezultirati uistinu inkluzivnim rješenjima. Naglašeno je i da će se ista praksa primjenjivati u svim budućim projektima arhitektonskih prilagodbi gradskih prostora.

Tijekom ove godine započinje prilagodba zgrade osobama sa smanjenom pokretljivošću i slabovidnim osobama. Planirana investicija, vrijedna 480 tisuća eura s PDV-om, uključuje ugradnju triju dizala iz čekaonica na odlazne perone 200, 300 i 400, kao i podizne platforme za galeriju iznad blagajni na drugoj etaži. Osim toga, cijeli javni prostor putničkog terminala bit će povezan s peronima postavljanjem 1000 metara taktilnih traka za slabovidne osobe.

Nadogradit će se i blagajne, koje će dobiti specijaliziranu tehničku opremu kako bi se olakšala komunikacija s osobama s invaliditetom. Također, predviđena je sanacija svih izlaza iz čekaonice na perone te postavljanje nove rasvjete na površinama perona.

Nastavite čitati

In Metropola

ZAGREB Novi portal o ranoj razvojnoj podršci i intervenciji

Objavljeno

/

Napisao/la:

Ostaje i dalje problematika s djecom od sedam godina nadalje, budući ne postoje terapije za njih u sklopu sustava, već moraju ići privatnim liječnicima.

Grad Zagreb je na svojim službenim Facebook stranicama predstavio novi portal na temu ‘Rana razvojna podrška i rana intervencija za djecu s teškoćama u razvoju (0 – 7 godina) na području grada Zagreba’, kao novo mjesto podrške, informacija i razumijevanja, kreiran kako bi se olakšao prvi korak prema pravovremenoj pomoći djeci i njihovim obiteljima.

Tako se na portalu mogu pronaći informacije o ranom razvoju i kako prepoznati odstupanja i rane teškoće, zatim najava radionica, predavanja i druge korisne aktualnosti, potom popis pružatelja usluga, brojne publikacije, vježbe i praktični savjeti, a naposljetku i interakvivna karta za lako pretraživanje i filtriranje pružatelja usluga.

Istaknuto je da je portal razvijen sa ciljem pružanja sveobuhvatnog vodiča roditeljima i skrbnicima kroz sustav rane razvojne podrške i intervencije, osnažujući ih pravim informacijama i pomažući im da prepoznaju važnost rane podrške za dobrobit djeteta.

Naglašena je i ključnost suradnje sustava zdravstva, socijalne skrbi i obrazovanja u osiguravanju učinkovite rane intervencije.

U komentarima ispod teksta povela se rasprava o neučinkovitosti sustava kroz najmanje unazad 30 godina, pogotovo u vezi nedostatka odgajatelja i ostalog osoblja, kao i o zaostalosti rane intervencije, dok su neki pohvalili inicijativu, navevši proširenje usluga u Jelkovcu, Suvagu, Silveru, Malom domu i ‘Slavi Raškaj’, što se vidi po dobivenim terapijama.

Neke stručne osobe, poput edukacijskog rehabilitatora, također su se uključile u komentiranje pa su iznijele činjenice da su zatvorene dječje psihijatrije – gotovo da ih nema, zatvoreni su domovi za nezbrinutu djecu, a također nema ni domova za djecu s poremećajima u ponašanju. Naglašeno je školovanje za rad s oštećenjima vida, motoričkim poremećajima, kroničnim bolestima i intelektualnim teškoćama, kao i za autizam.

Na kraju ostaje činjenica da se djeca s teškoćama u razvoju biraju u smislu s kojima od njih će se raditi pa se predlaže od nekih komentatora da se intervencija treba raditi isključivo kroz igru, kretanje, socijalizacijske grupe, likovnu i glazbenu terapiju, kako onima u ranoj intervenciji, tako i starijima. Ostaje i dalje problematika s djecom od sedam godina nadalje, budući ne postoje terapije za njih u sklopu sustava, već moraju ići privatnim liječnicima.

Mirela Šentija Knežević iz Grada Zagreba istaknula je da je ovaj portal jedna od niza konkretnih mjera Grada Zagreba, koje su poduzete u posljednje tri godine u ovom području. Međutim, problem ostaje da obuhvaća samo djecu do sedam godina, dok svi stariji ostaju i dalje bez takve vrste podrške i terapija.

Nastavite čitati

U trendu