Poveži se s nama

in MREŽA

VIŠNJA MAJSEC SOBOTA U vašem i mojem URIHO-u

Objavljeno

/

Ova slika je logo tvrtke URIHO. Logo se sastoji od bijelog pravokutnika s riječju URIHO u sredini i dizajnom sunčeve svjetlosti iznad njega. Logo ima i slogan 'tradicija, iskustvo, kvaliteta, dizajn' ispod riječi URIHO. Pozadina slike je plavi gradijent sa siluetom obrisa grada na dnu. Tu je i natpis '77. rođendan'.

Bilo je tijekom svih tih godina i uspona i padova, i razvoja i zastoja, i razumijevanja i nesuglasica, i snalaženja, a bome i izgubljenosti. Ali jedno je opstalo, istovremeno i povezujući – skrb za osobe s invaliditetom, taj dragocjeni zalog izdržljivosti i opstojnosti

Sve pojavnosti, ljude i događaje treba promatrati u vremenu i prostoru, a jednako tako i u danim okolnostima. U središtu svega toga je čovjek sa svojim znanjima, iskustvom i motivacijom, ali i odgovornošću za svoje djelovanje i za odnos prema drugim ljudima i događajima. Jedino tako, i ljudi i događaji, postaju dijelom evolucijskog slijeda i razvoja u vremenu u kojem se nešto zbiva(lo).

Ovih dana u prigodi 77. rođendana URIHO-a čitam tekst(ove) kako je ‘upravo Grad Zagreb osnivač ove Ustanove’. Neopravdanog prisvajanja određenih uloga i samozadovoljnog dobivanja na važnosti, koje uporište traži samo u trenutnoj ‘pravnoj formuli’, zaboravljajući sve ono što je tome prethodilo, u politikantskom svijetu doista je previše. Stoga je dužnost u ime svih živućih URIHO-vaca i URIHO-vki (DIOZ-ovaca i DIOZ-ovki), kao i onih kojih više nema, po ne znam koji puta ponoviti povijesno-pravno-životni put ove najstarije institucije za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom u Lijepoj našoj, a i u nekadašnjoj onoj.

Davne 1946. godine Udruženje ratnih vojnih invalida iz drugog svjetskog rata osniva svoje Privredno poduzeće koje je uskoro preimenovano u Zanatsko poduzeće Ivančica, koje se bavilo proizvodnjom umjetnog cvijeća i pogrebnih potrepština. Pod njenim su krovom svoje mjesto našli i mnogi kronični bolesnici koji nisu bili sudionici ratnih zbivanja.

Nakon što je Zemaljski odbor Udruženja defektnih sluhom Hrvatske 1946. godine započeo s pripremnim radnjama, 1947. je osnovano Privredno poduzeće DES u Zagrebu, koje je u početku osposobljavalo i zapošljavalo pretežito osobe oštećena sluha. Do današnjih dana traju prijepori tko je bio prvi – Ivančica ili DES jer je DES, po nekim navodima, osnovan također 1946. godine.

Radne aktivnosti, koje su kasnije prerasle u zaštitnu radionicu OSVIT, pokrenule su 1957. godine osobe oboljele od tuberkuloze u stacionaru na Brestovcu, na obroncima Sljemena. Status zaštitne radionice OSVIT dobiva 1960. godine, a osnivač mu je Komunalni zavod za socijalno osiguranje.

Narodni odbor Grada Zagreba u suradnji sa zagrebačkim Zavodom za zapošljavanje donio je 10. veljače 1960. godine Rješenje o osnivanju zaštitne radionice ZIRI s ciljem osposobljavanja i zapošljavanja osoba sa smetnjama u psihofizičkom razvoju te osoba sklonih neprilagođenom ponašanju.

U prvoj polovici 1978. provedeno je finalno udruživanje ovih četiriju zaštitnih radionica u SOUR DIOZ (DIOZ je akronim početnih slova naziva ovih zaštitnih radionica) koji 1985. prerasta u Radnu organizaciju DIOZ za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje invalida (koja je imala preko 1800 radnika – najviše u povijesti ove institucije!), a 1. siječnja 1990. godine preoblikovana je u Poduzeće DIOZ.

Ugovorom o preoblikovanju društvenog poduzeća DIOZ d.o.o. u Ustanovu, kojega su 9. studenog 1995. godine sklopili Republički fond mirovinskog i invalidskog osiguranja radnika Hrvatske, Grad Zagreb i Savez osoba oštećena sluha Hrvatske, nastaje URIHO, s udjelom u vlasništvu – Republički fond mirovinskog i invalidskog osiguranja radnika Hrvatske 61,873%, Grad Zagreb 24,811% i Savez osoba oštećena sluha Hrvatske 13,316%.

Grad Zagreb, temeljem Zaključka Vlade Republike Hrvatske, 15. prosinca 1998. godine postaje većinski vlasnik Ustanove (86,684%), preuzimajući od Republičkog fonda mirovinskog i invalidskog osiguranja radnika Hrvatske njihov vlasnički udjel. Ugovorom o prijenosu osnivačkih prava s Hrvatskog saveza gluhih i nagluhih na Grad Zagreb, sklopljenim 18. studenog 2013. godine, Grad Zagreb je tek prije deset godina formalnopravno preuzeo ulogu osnivača URIHO-a sa 100%-tnim udjelom.

I tako je od 1946. godine na ovamo današnji URIHO, a prethodno DES, Ivančica, Osvit, ZIRI i DIOZ, mijenjao pravne i sadržajne oblike funkcioniranja, kao i (su)vlasnike i (su)osnivače pa zbog toga niti jedan od njih nema pravo nit’ svojatanja, nit’ hvalisanja. To priliči jedino tisućama i tisućama zaposlenika sa i bez invaliditeta koji su ovdje našli (i još uvijek nalaze) svoje mjesto pod suncem hraneći svoje obitelji, identificirajući se i dajući obilježja, gradeći i radeći zajedno, pružajući jedni drugima podršku i utirući razvojni put naraštajima koji dolaze.

Bilo je tijekom svih tih godina i uspona i padova, i razvoja i zastoja, i razumijevanja i nesuglasica, i snalaženja, a bome i izgubljenosti. Ali jedno je opstalo, istovremeno i povezujući – skrb za osobe s invaliditetom, taj dragocjeni zalog izdržljivosti i opstojnosti.

U vašem i mojem URIHO-u…

Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

in MREŽA

Savez SUMSI poziva na radionice za osobe s invaliditetom

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje osobu koja koristi invalidska kolica. Na slici se vidi ruka osobe koja drži kotač invalidskih kolica, a na naslonu kolica nalazi se natpis "SOPUR". Invalidska kolica su crne boje s metalnim dijelovima i sivim gumama. U pozadini se nazire prirodni krajolik s mutnim detaljima.
Foto: Pixabay

Radionice, dostupne online za sudionike iz cijele Hrvatske, otvoreno će se baviti izazovima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u radnom okruženju. Obradit će se teme prilagodbe radnih mjesta i samozapošljavanja

Jeste li znali da poslodavci mogu dobiti poticaje za zapošljavanje osoba s invaliditetom, s ciljem povećanja njihovih radnih mjesta i poboljšanja uvjeta rada? Ako ste nezaposleni ili tražite bolju priliku, Savez SUMSI organizira niz radionica za unapređenje zapošljivosti osoba s invaliditetom.

U sklopu programa ‘Zajedno kroz izazove2’, od prosinca 2024., Savez SUMSI će održavati grupne i individualne radionice. Cilj je pružiti osobama s invaliditetom alate za bolju prezentaciju svojih vještina i učinkovitije povezivanje s poslodavcima na tržištu rada.

Predsjednik Saveza, Denis Marijon, naglašava da motivirani radnici s invaliditetom donose tvrtkama dodatnu vrijednost.

Radionice, dostupne online za sudionike iz cijele Hrvatske, otvoreno će se baviti izazovima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u radnom okruženju. Obradit će se teme prilagodbe radnih mjesta i samozapošljavanja.

Sudionici se mogu prijaviti putem poveznice, nakon čega će sudjelovati u nizu radionica i završnom okruglom stolu. Program traje od prosinca do svibnja.

Patrik Josip Marić, bivši sudionik programa, ističe kako mu je radionica pomogla da prebrodi razdoblje nezaposlenosti i pronađe svoje mjesto u Savezu SUMSI. Njegovo iskustvo pokazuje koliko ovakvi programi mogu biti transformativni.

Program ‘Zajedno kroz izazove2’ provodi Savez SUMSI u suradnji s ključnim partnerima, a financira ga Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Poboljšajte svoje šanse na tržištu rada – prijavite se i budite konkurentni.

Nastavi čitati

in MREŽA

Projekt OSI – Otkrij, Spoznaj, Iskusi! ove godine donosi novitete

Objavljeno

/

Na fotografiji su dvije osobe koje sjede za stolom. Jedna osoba koristi prijenosno računalo, dok druga osoba sjedi u invalidskim kolicima. Stol je osvijetljen prirodnim svjetlom koje dolazi kroz prozor u pozadini. Na stolu se nalazi drvena daska s priborom za jelo. Fotografija je zanimljiva jer prikazuje inkluzivnost i suradnju između osoba s različitim sposobnostima.
Foto: Pexels

Naš je cilj pridonijeti inkluziji osoba s invaliditetom u svim aspektima života te smanjiti predrasude i strahove koji često prate određene vrste invaliditeta i teškoća. Kao i prethodnih godina, pripremili smo za vas raznovrsne aktivnosti i radionice, poručuju organizatori

Povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, koji se obilježava 3. prosinca, Studentski zbor Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta (ERF) Sveučilišta u Zagrebu i ove će godine organizirati projekt OSI – Otkrij, Spoznaj, Iskusi!.

Ovaj već tradicionalni događaj ima za cilj edukaciju i senzibilizaciju javnosti o svakodnevnim izazovima s kojima se suočavaju osobe s invaliditetom.

– Naš je cilj pridonijeti inkluziji osoba s invaliditetom u svim aspektima života te smanjiti predrasude i strahove koji često prate određene vrste invaliditeta i teškoća. Kao i prethodnih godina, pripremili smo za vas raznovrsne aktivnosti i radionice, poručuju organizatori.

Ove godine, uz već poznate elemente, projekt donosi i nekoliko noviteta. Sudionici će imati priliku sudjelovati u interaktivnim radionicama koje obuhvaćaju:

poligone i simulacije oštećenja – praktične aktivnosti koje omogućuju bolje razumijevanje svakodnevnih izazova osoba s invaliditetom;

edukacije o psihičkim poremećajima – fokus na rano prepoznavanje simptoma i važnost uključivanja u terapijski proces.

Organizatori naglašavaju da je projekt osmišljen tako da kombinira teoriju s iskustvenim učenjem, koje je jedno od najučinkovitijih načina stjecanja znanja i razvijanja empatije. Radionice će voditi studenti ERF-a uz mentorstvo profesora, a u njihovoj izradi i provedbi sudjeluju i osobe s invaliditetom, u skladu s načelom ‘Ništa o nama, bez nas’.

Organizatori pozivaju sve zainteresirane da podrže projekt dolaskom i dijeljenjem informacije.

– Vidimo se 3. prosinca od 16 do 21 sat u dvorani ‘Pauk’ Studentskog doma Stjepan Radić – kažu.

Projekt nudi jedinstvenu priliku za sudionike da iz prve ruke steknu uvid u perspektivu osoba s invaliditetom, razviju svijest o važnosti inkluzije i osjete kako društvo može postati pristupačnije i pravednije za sve njegove članove.

Nastavi čitati

in MREŽA

Vukovarski leptirići dobili novi prostor na korištenje

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje grupu djece koja stoje iza velikog okvira s ilustracijama cvijeća, leptira, sunca i srca. Na okviru je natpis "Budi moja krila!". Djeca mašu rukama prema kameri. U prvom planu, ispred djece, nalazi se crni pas s prslukom. U pozadini se vidi zgrada s prozorima i žutim zidom.
Foto: Vukovarski leptirići

Novi prostor omogućit će proširenje aktivnosti i uvođenje novih socijalnih usluga, što će značajno poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji

Udruga roditelja djece s teškoćama u razvoju ‘Vukovarski leptirići’ dobila je novi prostor na adresi bivše Ekonomske škole u Vukovaru, Stjepana Filipovića 6, od Grada Vukovara.

Novi prostor omogućit će proširenje aktivnosti i uvođenje novih socijalnih usluga, što će značajno poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji.

Predstavljanje prostora i planova popratili su gradonačelnik Ivan Penava te brojni volonteri. Predsjednica udruge, Viktorija Matin, naglasila je da će se u novom prostoru provoditi radionice za mlade s invaliditetom, organizirati cjelodnevni boravak, zapošljavati osobe s invaliditetom i uvoditi uslugu ‘Odmor od skrbi’ za roditelje.

Udruga trenutno broji 280 djece s teškoćama u razvoju. Matin se prisjetila početaka suradnje s gradonačelnikom Penavom te zahvalila na dugogodišnjoj podršci. Kazala je također kako borba za djecu i njihovo bolje sutra ne pita za umor pa je jednostavno zasukala rukave s prijateljima i krenuli su napraviti nešto dobro za djecu.

Penava je izrazio ponos na napredak udruge, koja sada zapošljava 20 osoba i pruža ključnu podršku zajednici, dok je volonter Domagoj Bilić istaknuo zadovoljstvo doprinosom kroz uređenje prostorija. Iz udruge su pozvali na sudjelovanje u donacijskoj kampanji kako bi prostor što prije bio u potpunosti prilagođen korisnicima.

Donirati se može putem platforme Čini pravi stvar, na novom kreiranom izazovu ovdje.

Novi prostor postat će sigurno utočište u kojemu će se pružati podrška, graditi nova prijateljstva i jačati međusobno povjerenje u zajednici, što će za mnoge obitelji biti ne samo pomoć već i novi početak kako bi pronašli snagu za suočavanje s izazovima svakodnevnog života.

Nastavi čitati

U trendu