Poveži se s nama

Life&Style

Luksuzni Hotel Dvorac Jurjevec zapošljava pet osoba s invaliditetom

Objavljeno

/

Na slici je prikazan veliki žuti dvorac s crvenim krovom, smješten u općini Lekenik. Zgrada ima više katova s redovima prozora i ulazom u sredini. Ispred dvorca nalaze se lijepo uređeni travnjaci, vrtovi i staze koje vode kroz park. Okoliš je ispunjen drvećem, grmljem i cvjetnim gredicama. U pozadini se vidi gusta šuma koja okružuje cijelo područje. Na lijevoj strani slike nalazi se mali paviljon s drvenim krovom. Vreme je sunčano s vedrim nebom.
Foto: Hotel Dvorac Jurjevec

Hotel Dvorac Jurjevec svojim primjerom pokazuje da inkluzija nije samo moralna obaveza, već i poslovna prednost koja može dovesti do boljih rezultata i uspjeha na tržištu

Hotel Dvorac Jurjevec u Općini Lekenik u Sisačko-moslavačkoj županiji predstavlja odličan primjer dobre prakse u Republici Hrvatskoj, u smislu kako zapošljavanje osoba s invaliditetom u sektoru turizma može biti korisno za sve uključene strane, a k tome i važan korak prema inkluzivnom i ravnopravnom društvu.

Pet zaposlenih osoba s invaliditetom rade na raznim pozicijama unutar Hotela, doprinoseći svojim jedinstvenim vještinama i perspektivama. Ovaj pristup ne samo da obogaćuje radnu sredinu, već i šalje snažnu poruku zajednici o važnosti inkluzije i jednakih mogućnosti – poručuju iz Hotela Dvorac Jurjevec.

Inače, priča o nastanku Hotela Dvorac Jurjevec, koji ima četiri zvjezdice, seže u daleku prošlost. Naime, gotovo cijelo stoljeće bio je središnji dio vlastelinstva Želin-Čiče, koje je bilo u posjedu plemenitaša Erdödy sve do 1873. godine te poznato utočište visoke aristokracije. Potom je baroknu kuriju Jurjevec 1873. godine od grofova Erdödy kupila jedna od najvažnijih plemićkih dinastija Svetog Rimskog Carstva i Habsburške monarhije – Thurn und Taxis, u čijim je rukama bila sve do sloma feudalnog sustava i nestanka europskog plemstva.

Hotel Dvorac Jurjevec, bivše imanje plemićke obitelji Thurn und Taxis, a sada luksuzni boutique hotel, prepoznaje značaj ove prakse te se ponosi činjenicom da u svom timu zapošljava čak pet osoba s invaliditetom. Obnovu Dvorca Jurjevec pod vodstvom mnogi smatraju dosad najuspješnijom revitalizacijom objekta pod kulturnom zaštitom iz privatnih sredstava i stavljanja u komercijalnu funkciju u Republici Hrvatskoj. Osim toga, Hotel Dvorac Jurjevec u potpunosti je prilagođen djelatnicima i gostima s invaliditetom, koji se mogu potpuno samostalno kretati po cijelom prostoru Hotela – pojašnjavaju iz Hotela.

Također ističu kako je u svijetu, gdje turizam igra ključnu ulogu u ekonomiji, vrlo važno prepoznati potencijal svih članova društva.

Nedostatak radne snage predstavlja veliki uteg za turizam u Republici Hrvatskoj i Europskoj uniji. Ova situacija dodatno potiče poslodavce da pruže šansu za zaposlenjem najranjivijim članovima društva. Uključivanjem osoba s invaliditetom u radnu snagu, sektori kao što je turizam mogu popuniti praznine u radnoj snazi i istovremeno pridonijeti društvenoj inkluziji. Hotel Dvorac Jurjevec prepoznaje ovu priliku i aktivno doprinosi rješavanju problema nedostatka radne snage zapošljavanjem osoba s invaliditetom – rekao je Tomislav Goleš Babić, direktor Hotela Dvorac Jurjevec.

Sve u svemu, Hotel Dvorac Jurjevec svojim primjerom pokazuje da inkluzija nije samo moralna obaveza, već i poslovna prednost koja može dovesti do boljih rezultata i uspjeha na tržištu. Stoga im zapošljavanje radnika, među njima čak pet osoba s invaliditetom, može biti samo na ponos i poticaj da nastave dalje s tom praksom.

Naš je cilj da svakome od njih u Hotelu Dvorac Jurjevec pružimo šansu da maksimalno usavrši svoje vještine i sposobnosti, stekne vrijedno iskustvo i naravno, zaradi za sebe i svoju obitelj – poručuju iz Hotela.

Početkom 21. stoljeća dvorac je pod vodstvom nasljednika imanja – Željka Dorotića.

Naposljetku preostaje da konstatiramo da je preuređeni Hotel Dvorac Jurjevec, koji je savršeni spoj povijesti, umjetnosti, kulture i gastronomije, putokaz kojim bi trebali krenuti brojni poslodavci, pogotovo u smjeru zapošljavanja. Također, vrijedi ga posjetiti i uživati u svim ljepotama koje nudi.

Gastro kutak

Palačinke s bogatim nadjevom od gljiva u kremastom umaku

Objavljeno

/

Na fotografiji se nalaze dva palačinke punjene gljivama, posluženje na drvenom tanjuru. Palačinke su ukrašene svježim peršinom, a pored njih se nalaze narezane gljive. U pozadini se vidi zdjelica s umakom i vilica. Fotografija prikazuje ukusno pripremljeno jelo koje može biti zanimljivo ljubiteljima palačinki i gljiva.
Foto: DALL·E

Palačinke se pune smjesom od gljiva i sira, potom nježno zarolaju ili presavijaju, te prelivaju toplim umakom. Prigodne su za svečane prigode ili kao raskošan ručak ili večera, uz dodatak svježeg peršina i naribanog sira za završni dodir. Svaki zalogaj donosi sklad kremaste teksture i bogatih aroma, stvarajući nezaboravno kulinarsko iskustvo

Sastojci:

Za palačinke:

  • 2 jaja
  • 250 ml mlijeka (1 šalica)
  • 100 ml mineralne vode (trećina šalice + 1 žlica)
  • 150 g glatkog brašna (1 šalica + 1 žlica)
  • prstohvat soli
  • malo ulja za pečenje

Za nadjev od gljiva:

  • 400 g gljiva (4 šalice narezanih gljiva)
  • 1 manji luk, sitno nasjeckan
  • 2 češnja češnjaka, sitno nasjeckana (2 žličice)
  • 100 ml vrhnja za kuhanje (1 šalica + 1 žlica)
  • 50 g naribanog tvrdog sira (pola šalice)
  • 1 žlica maslaca ili ulja
  • sol i papar po ukusu
  • svježi peršin, sitno nasjeckan

Za kremasti umak:

  • 200 ml vrhnja za kuhanje (tri četvrtine šalice + 2 žlice)
  • 50 g maslaca (4 žlice)
  • 1 žlica brašna
  • 4 žlice mlijeka
  • prstohvat muškatnog oraščića
  • sol i papar po ukusu

Priprema:

U zdjeli umutite jaja, mlijeko i mineralnu vodu. Postupno dodajte brašno i sol, miješajući dok ne dobijete glatku smjesu.

Zagrijte tavu s malo ulja i pecite tanke palačinke. Odložite ih na stranu.

Na zagrijanoj tavi rastopite maslac ili ulje. Dodajte luk i pržite dok ne postane staklast. Umiješajte češnjak i kratko popržite. Dodajte narezane gljive i pržite dok ne omekšaju, otprilike 10 minuta.

Posolite, popaprite i umiješajte vrhnje za kuhanje. Dodajte naribani sir i kuhajte dok se nadjev ne zgusne. Na kraju dodajte nasjeckani peršin.

Svaku palačinku napunite nadjevom od gljiva, zarolajte ili presavijte u trokut.

U lončiću rastopite maslac, dodajte brašno i kratko popržite dok ne postane zlatno. Polako dodajte mlijeko i vrhnje za kuhanje, neprestano miješajući da ne nastanu grudice. Začinite muškatnim oraščićem, solju i paprom. Kuhajte dok se umak ne zgusne.

Posložite punjene palačinke na tanjur i prelijte kremastim umakom.

Po želji ukrasite svježim peršinom ili naribanim sirom.

Nastavi čitati

Gastro kutak

Tjestenina s limunom, rikotom i medom

Objavljeno

/

opiši fotografiju na hrvatski Na fotografiji se nalazi tanjur špageta s kriškama limuna, listovima bosiljka i kuglicama ricotte. Jelo je ukrašeno s nekoliko kriški limuna, posuto sjeckanim začinskim biljem i čili pahuljicama. U pozadini se vide zdjelice s medom i maslinovim uljem, te drvena žlica za med. Na stolu se također nalazi prugasti ubrus i vilica. Jelo izgleda svježe i ukusno, s naglaskom na svijetle i prirodne sastojke.
Foto: DALL·E

Ovaj recept spaja kremastost rikote, svježinu limuna i blagu slatkoću meda. Za dodatnu hrskavost, možete dodati tostirane pinjole ili mljevene bademe. Savršeno za one koji žele nešto neobično i osvježavajuće

Sastojci:

  • 250 g tjestenine ili 2 i pol šalice
  • 150 g rikote ili oko 6 punih jušnih žlica
  • 1 limun (sok i naribana korica)
  • 2 žlice meda
  • 2 žlice maslinovog ulja
  • prstohvat čilija u pahuljicama (po želji)
  • svježi bosiljak ili metvica za dekoraciju
  • sol i papar po ukusu

Priprema:

U velikom loncu zakuhajte vodu, dodajte sol i skuhajte tjesteninu al dente prema uputama na pakiranju.

U zdjeli pomiješajte rikotu, sok i naribanu koricu limuna, med i maslinovo ulje. Dodajte malo soli i papra. Umak treba biti kremast i lagano sladak.

Ocijedite tjesteninu, ali sačuvajte malo vode od kuhanja. Tjesteninu dodajte u zdjelu s umakom i dobro promiješajte. Po potrebi dodajte malo vode od kuhanja kako bi umak bio gladak.

Dodajte čili pahuljice za laganu pikantnost, ako želite. Ukrasite svježim bosiljkom ili metvicom.

Nastavi čitati

Gastro kutak

Svinjetina s krumpirom iz pećnice za prste polizati

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje ukusnu pečenu svinjetinu s hrskavim krumpirima i povrćem, sve predstavljeno u rustikalnom okruženju.
Foto: DALL·E

Svinjetina s krumpirom iz pećnice je jednostavno i izuzetno ukusno jelo koje se sastoji od sočne svinjetine pečene zajedno s aromatičnim povrćem, najčešće krumpirima, mrkvom i lukom. Ovo jelo savršen je spoj mesnate sočnosti i hrskavog, aromatičnog povrća, te je vrlo popularno u hrvatskoj kuhinji, posebno za obiteljske ručkove ili svečane prilike

Sastojci:

  • 1 kilogram svinjskog pečenja (npr. vratina, but ili kare)
  • 1 i pol kilogram krumpira
  • 3-4 češnja češnjaka
  • 1 glavica luka
  • 2 mrkve (po želji)
  • oko 3 i pol jušne žlice maslinovog ulja ili svinjske masti
  • 1 žličica mljevene paprike
  • 1 žličica ružmarina (ili majčine dušice)
  • sol i papar po ukusu
  • oko 6-7 žlica bijelog vina (ili temeljca)

Priprema:

Svinjetinu operite i dobro osušite. Natrljajte je sa soli, paprom i mljevenom paprikom. Po želji, napravite male zareze u mesu i u njih stavite kriške češnjaka za dodatni okus.

Ostavite meso da odstoji 15-20 minuta kako bi upilo začine.

Krumpir ogulite i narežite na veće komade. Mrkvu i luk narežite na kolutiće, a češnjak grubo nasjeckajte.

Sve posolite, popaprite i prelijte s malo maslinovog ulja. Dodajte ružmarin ili majčinu dušicu za aromu.

U posudu za pečenje stavite povrće, a u sredinu položite začinjeno meso. Prelijte sve s malo maslinovog ulja ili dodajte nekoliko komadića svinjske masti. Ulijte bijelo vino (ili temeljac) kako bi meso ostalo sočno tijekom pečenja.

Zagrijte pećnicu na 200°C. Pokrijte tepsiju aluminijskom folijom ili poklopcem i pecite oko 45 minuta.

Nakon toga, maknite foliju, okrenite meso i povrće, pa pecite još 30-40 minuta na 180°C dok sve ne poprimi lijepu zlatno-smeđu boju.

Narežite meso na kriške i poslužite s pečenim krumpirom i povrćem.

Jelo možete dodatno poslužiti uz salatu ili kisele krastavce.

Ako želite hrskaviju koricu, pred kraj pečenja uključite funkciju roštilja u pećnici (ako je imate) na nekoliko minuta.

Nastavi čitati

U trendu