Hotel Dvorac Jurjevec svojim primjerom pokazuje da inkluzija nije samo moralna obaveza, već i poslovna prednost koja može dovesti do boljih rezultata i uspjeha na tržištu
Hotel Dvorac Jurjevec u Općini Lekenik u Sisačko-moslavačkoj županiji predstavlja odličan primjer dobre prakse u Republici Hrvatskoj, u smislu kako zapošljavanje osoba s invaliditetom u sektoru turizma može biti korisno za sve uključene strane, a k tome i važan korak prema inkluzivnom i ravnopravnom društvu.
– Pet zaposlenih osoba s invaliditetom rade na raznim pozicijama unutar Hotela, doprinoseći svojim jedinstvenim vještinama i perspektivama. Ovaj pristup ne samo da obogaćuje radnu sredinu, već i šalje snažnu poruku zajednici o važnosti inkluzije i jednakih mogućnosti – poručuju iz Hotela Dvorac Jurjevec.
Inače, priča o nastanku Hotela Dvorac Jurjevec, koji ima četiri zvjezdice, seže u daleku prošlost. Naime, gotovo cijelo stoljeće bio je središnji dio vlastelinstva Želin-Čiče, koje je bilo u posjedu plemenitaša Erdödy sve do 1873. godine te poznato utočište visoke aristokracije. Potom je baroknu kuriju Jurjevec 1873. godine od grofova Erdödy kupila jedna od najvažnijih plemićkih dinastija Svetog Rimskog Carstva i Habsburške monarhije – Thurn und Taxis, u čijim je rukama bila sve do sloma feudalnog sustava i nestanka europskog plemstva.
– Hotel Dvorac Jurjevec, bivše imanje plemićke obitelji Thurn und Taxis, a sada luksuzni boutique hotel, prepoznaje značaj ove prakse te se ponosi činjenicom da u svom timu zapošljava čak pet osoba s invaliditetom. Obnovu Dvorca Jurjevec pod vodstvom mnogi smatraju dosad najuspješnijom revitalizacijom objekta pod kulturnom zaštitom iz privatnih sredstava i stavljanja u komercijalnu funkciju u Republici Hrvatskoj. Osim toga, Hotel Dvorac Jurjevec u potpunosti je prilagođen djelatnicima i gostima s invaliditetom, koji se mogu potpuno samostalno kretati po cijelom prostoru Hotela – pojašnjavaju iz Hotela.
Također ističu kako je u svijetu, gdje turizam igra ključnu ulogu u ekonomiji, vrlo važno prepoznati potencijal svih članova društva.
– Nedostatak radne snage predstavlja veliki uteg za turizam u Republici Hrvatskoj i Europskoj uniji. Ova situacija dodatno potiče poslodavce da pruže šansu za zaposlenjem najranjivijim članovima društva. Uključivanjem osoba s invaliditetom u radnu snagu, sektori kao što je turizam mogu popuniti praznine u radnoj snazi i istovremeno pridonijeti društvenoj inkluziji. Hotel Dvorac Jurjevec prepoznaje ovu priliku i aktivno doprinosi rješavanju problema nedostatka radne snage zapošljavanjem osoba s invaliditetom – rekao je Tomislav Goleš Babić, direktor Hotela Dvorac Jurjevec.
Sve u svemu, Hotel Dvorac Jurjevec svojim primjerom pokazuje da inkluzija nije samo moralna obaveza, već i poslovna prednost koja može dovesti do boljih rezultata i uspjeha na tržištu. Stoga im zapošljavanje radnika, među njima čak pet osoba s invaliditetom, može biti samo na ponos i poticaj da nastave dalje s tom praksom.
– Naš je cilj da svakome od njih u Hotelu Dvorac Jurjevec pružimo šansu da maksimalno usavrši svoje vještine i sposobnosti, stekne vrijedno iskustvo i naravno, zaradi za sebe i svoju obitelj – poručuju iz Hotela.
Početkom 21. stoljeća dvorac je pod vodstvom nasljednika imanja – Željka Dorotića.
Naposljetku preostaje da konstatiramo da je preuređeni Hotel Dvorac Jurjevec, koji je savršeni spoj povijesti, umjetnosti, kulture i gastronomije, putokaz kojim bi trebali krenuti brojni poslodavci, pogotovo u smjeru zapošljavanja. Također, vrijedi ga posjetiti i uživati u svim ljepotama koje nudi.