Poveži se s nama

in MREŽA

INTERVJU, NINA SIVEC Tiflološki je postao muzej jednakih mogućnosti za slijepe i slabovidne

Objavljeno

/

Foto: Tiflološki muzej

Svojim programima muzej potvrđuje kako je muzej stvoren i traje kao društveno odgovorna ustanova koja stvara uvjete kako bismo postali društvo jednakih mogućnosti za sve, kaže Nina Sivec, ravnateljica Tiflološkog muzeja, u razgovoru za naš portal

Poslušaj ovaj članak
Gospođo Sivec, Tiflološki je muzej u svojoj povijesti, dugoj više od sedam desetljeća, bio promotor jednakih mogućnosti za slijepe i slabovidne osobe. Jesmo li kao društvo u cjelini stvorili uvjete za stvaranje takve zajednice?

– Tiflološki muzej se kroz svoje aktivnosti svakodnevno zalaže za ostvarivanje jednakih mogućnosti za slijepe i slabovidne osobe. Društvo u cjelini sve je više senzibilizirano za ovu problematiku pa svjedočimo kako su se zadnjih tridesetak godina dogodili veliki pomaci. Ipak, to još uvijek nije dovoljno. Osobe oštećena vida se svakodnevno susreću s raznim preprekama na svim razinama, od obrazovanja, zdravstvene zaštite, zapošljavanja pa sve do uključivanja u društvenu zajednicu. Svatko od nas može nekim malim promjenama utjecati na poboljšanje statusa osoba oštećena vida, što bi u konačnici dovelo do promjene percepcije, odnosno do uklanjanja raznih predrasuda. 

Na taj način i TM utječe na svakodnevne promjene. Još od svog osnutka 1953. godine pa do danas on je kroz svoje programe pokazao široku lepezu djelovanja. Tijekom svog postojanja je, u različitim vremenskim kontekstima, zadržao  proaktivnu ulogu, a sve kako bi unaprijedio i obogatio život osoba oštećena vida, odnosno, u posljednjem desetljeću svih socijalno isključenih i marginaliziranih skupina.

Posebno se istaknuo na području prilagodbe izložbi te pružanju pomoći u komunikaciji s osobama s invaliditetom, ponajviše u muzejskom okružju. U tom smislu u muzeju se provode razni programi, a jedan od njih je edukacija za muzejske djelatnike ‘Pristupačnost za sve’.

Ovaj program je usmjeren na podizanje svijesti o potrebi prilagodbe i pristupa kulturnim događanjima s konkretnim smjernicama za mijenjanje okruženja u pristupačno osobama s invaliditetom.

Kako bi se poticao pozitivan stav javnosti prema različitosti, muzej organizira stručno-znanstvenu konferenciju pod nazivom ‘Kultura različitosti: Podzastupljene i ranjive skupine u muzejskom okruženju’ s ciljem upozoravanja na probleme osoba s invaliditetom. Svime time muzej potvrđuje kako je muzej stvoren i traje kao društveno odgovorna ustanova koja stvara uvjete kako bismo postali društvo jednakih mogućnosti za sve.

Tiflološki muzej, kao i svi ostali muzeji u Gradu Zagrebu, vjerojatno ima poteškoća s financiranjem svojih programa i projekata. Kako se snalazite u rješavanju tog vrlo zahtjevnog izazova, naime prikupljanjem financija?

– Kako je Tiflološkom muzeju osnivač Republika Hrvatska (RH), a prava i dužnosti obavlja Ministarstvo kulture i medija, tako je državni proračun glavni izvor financiranja djelatnosti muzeja. No sredstva za realizaciju kvalitetnih posebnih programa uglavnom su nedostatna pa je potrebno pronaći dodatne izvore financiranja.

Neke od mogućnosti su prikupljanje sredstava putem provođenja tematskih radionica za široku publiku (prigodni sadržaji), provođenja programa prilagodbe za vanjske partnere (muzeji i galerije), provođenja muzejskih aktivnosti (vodstva, radionice, edukacije…), kao i kroz pronalaženje novih mogućnosti dodatnog financiranja (partnersko sudjelovanje u programima koji omogućuju pristup i dostupnost kulturnih sadržaja za osobe s invaliditetom i djecu i mlade s teškoćama u razvoju u RH) te u traženju drugih potencijalnih partnera.

Bitna stavka u poslanju Tiflološkog muzeja edukacijska je djelatnost kojom želite potaknuti socijalni dijalog između organizacija koje okupljaju slijepe i slabovidne s gradskim i državnim institucijama. Jeste li zadovoljni rezultatima koje u tom smislu postižete?

– Edukativna djelatnost TM u centar stavlja iskustveno učenje te promicanje jednakih mogućnosti za sve bez obzira na spol, dob, socijalni status ili bilo koji drugi oblik različitosti. Kroz raznolike kulturne aktivnosti, od izložbi, predavanja, vodstava, radionica pa sve do različitih tematskih događanja nastojimo poticati socijalni dijalog i podupirati zajedništvo. Svjedoci smo preobrazbe TM, od muzeja snažnog karitativnog djelovanja u muzej jednakih mogućnosti. Na tom putu sve više nailazimo na razumijevanje društva u cjelini kao i na podršku mjerodavnih institucija. 

I za kraj, što nam Tiflološki muzej priprema za ovu godinu kada je riječ o kulturnim programima?

– U planu aktivnosti za ovu godinu predviđeno je pet izložbi od kojih je gostujuća, prilagođena slijepim i slabovidnim osobama ‘Dodirom kroz stvaralaštvo’ Nadežde Petrović već realizirana. Izložbu pod nazivom ‘NE-PRE-PRE-KE’ akademske grafičarke Anabel Zanze otvorit ćemo 21. svibnja. Nakon toga otvaramo izložbu fotografija svjetski poznatih fotografa pod nazivom ‘World unseen/Neviđeni svijet’ koja je nastala u suradnji s Hrvatskim savezom slijepih. Sve navedene izložbe su bile ili će biti prilagođene osobama oštećena vida prema smjernicama dobre prakse za izradu taktilnih prikaza i verbalnih opisa predmeta kulturne baštine. U jesenskom period otvorit ćemo izložbu s predmetima iz našeg fundusa koja se bavi problematikom obrazovanja slijepih i na kraju godine otvaramo izložbu dječjih crteža.

Uz to, obilježili smo prigodnim programom Svjetski dan glaukoma i Dan pasa vodiča. U nastavku godine obilježit ćemo još Svjetski dan muzeja, Dan Europske baštine, Svjetski dan Alzheimerove bolesti, Međunarodni dan osoba s invaliditetom. Održat ćemo dvije edukacije ‘Pristupačnost za sve’, Sudjelovat ćemo na manifestacijama, Festivalu znanosti i Znanstvenom pikniku, a pripremamo se i za nadolazeću Noć muzeja s prigodnim programom.

in MREŽA

Savez SUMSI poziva na radionice za osobe s invaliditetom

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje osobu koja koristi invalidska kolica. Na slici se vidi ruka osobe koja drži kotač invalidskih kolica, a na naslonu kolica nalazi se natpis "SOPUR". Invalidska kolica su crne boje s metalnim dijelovima i sivim gumama. U pozadini se nazire prirodni krajolik s mutnim detaljima.
Foto: Pixabay

Radionice, dostupne online za sudionike iz cijele Hrvatske, otvoreno će se baviti izazovima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u radnom okruženju. Obradit će se teme prilagodbe radnih mjesta i samozapošljavanja

Jeste li znali da poslodavci mogu dobiti poticaje za zapošljavanje osoba s invaliditetom, s ciljem povećanja njihovih radnih mjesta i poboljšanja uvjeta rada? Ako ste nezaposleni ili tražite bolju priliku, Savez SUMSI organizira niz radionica za unapređenje zapošljivosti osoba s invaliditetom.

U sklopu programa ‘Zajedno kroz izazove2’, od prosinca 2024., Savez SUMSI će održavati grupne i individualne radionice. Cilj je pružiti osobama s invaliditetom alate za bolju prezentaciju svojih vještina i učinkovitije povezivanje s poslodavcima na tržištu rada.

Predsjednik Saveza, Denis Marijon, naglašava da motivirani radnici s invaliditetom donose tvrtkama dodatnu vrijednost.

Radionice, dostupne online za sudionike iz cijele Hrvatske, otvoreno će se baviti izazovima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u radnom okruženju. Obradit će se teme prilagodbe radnih mjesta i samozapošljavanja.

Sudionici se mogu prijaviti putem poveznice, nakon čega će sudjelovati u nizu radionica i završnom okruglom stolu. Program traje od prosinca do svibnja.

Patrik Josip Marić, bivši sudionik programa, ističe kako mu je radionica pomogla da prebrodi razdoblje nezaposlenosti i pronađe svoje mjesto u Savezu SUMSI. Njegovo iskustvo pokazuje koliko ovakvi programi mogu biti transformativni.

Program ‘Zajedno kroz izazove2’ provodi Savez SUMSI u suradnji s ključnim partnerima, a financira ga Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Poboljšajte svoje šanse na tržištu rada – prijavite se i budite konkurentni.

Nastavi čitati

in MREŽA

Projekt OSI – Otkrij, Spoznaj, Iskusi! ove godine donosi novitete

Objavljeno

/

Na fotografiji su dvije osobe koje sjede za stolom. Jedna osoba koristi prijenosno računalo, dok druga osoba sjedi u invalidskim kolicima. Stol je osvijetljen prirodnim svjetlom koje dolazi kroz prozor u pozadini. Na stolu se nalazi drvena daska s priborom za jelo. Fotografija je zanimljiva jer prikazuje inkluzivnost i suradnju između osoba s različitim sposobnostima.
Foto: Pexels

Naš je cilj pridonijeti inkluziji osoba s invaliditetom u svim aspektima života te smanjiti predrasude i strahove koji često prate određene vrste invaliditeta i teškoća. Kao i prethodnih godina, pripremili smo za vas raznovrsne aktivnosti i radionice, poručuju organizatori

Povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, koji se obilježava 3. prosinca, Studentski zbor Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta (ERF) Sveučilišta u Zagrebu i ove će godine organizirati projekt OSI – Otkrij, Spoznaj, Iskusi!.

Ovaj već tradicionalni događaj ima za cilj edukaciju i senzibilizaciju javnosti o svakodnevnim izazovima s kojima se suočavaju osobe s invaliditetom.

– Naš je cilj pridonijeti inkluziji osoba s invaliditetom u svim aspektima života te smanjiti predrasude i strahove koji često prate određene vrste invaliditeta i teškoća. Kao i prethodnih godina, pripremili smo za vas raznovrsne aktivnosti i radionice, poručuju organizatori.

Ove godine, uz već poznate elemente, projekt donosi i nekoliko noviteta. Sudionici će imati priliku sudjelovati u interaktivnim radionicama koje obuhvaćaju:

poligone i simulacije oštećenja – praktične aktivnosti koje omogućuju bolje razumijevanje svakodnevnih izazova osoba s invaliditetom;

edukacije o psihičkim poremećajima – fokus na rano prepoznavanje simptoma i važnost uključivanja u terapijski proces.

Organizatori naglašavaju da je projekt osmišljen tako da kombinira teoriju s iskustvenim učenjem, koje je jedno od najučinkovitijih načina stjecanja znanja i razvijanja empatije. Radionice će voditi studenti ERF-a uz mentorstvo profesora, a u njihovoj izradi i provedbi sudjeluju i osobe s invaliditetom, u skladu s načelom ‘Ništa o nama, bez nas’.

Organizatori pozivaju sve zainteresirane da podrže projekt dolaskom i dijeljenjem informacije.

– Vidimo se 3. prosinca od 16 do 21 sat u dvorani ‘Pauk’ Studentskog doma Stjepan Radić – kažu.

Projekt nudi jedinstvenu priliku za sudionike da iz prve ruke steknu uvid u perspektivu osoba s invaliditetom, razviju svijest o važnosti inkluzije i osjete kako društvo može postati pristupačnije i pravednije za sve njegove članove.

Nastavi čitati

in MREŽA

Vukovarski leptirići dobili novi prostor na korištenje

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje grupu djece koja stoje iza velikog okvira s ilustracijama cvijeća, leptira, sunca i srca. Na okviru je natpis "Budi moja krila!". Djeca mašu rukama prema kameri. U prvom planu, ispred djece, nalazi se crni pas s prslukom. U pozadini se vidi zgrada s prozorima i žutim zidom.
Foto: Vukovarski leptirići

Novi prostor omogućit će proširenje aktivnosti i uvođenje novih socijalnih usluga, što će značajno poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji

Udruga roditelja djece s teškoćama u razvoju ‘Vukovarski leptirići’ dobila je novi prostor na adresi bivše Ekonomske škole u Vukovaru, Stjepana Filipovića 6, od Grada Vukovara.

Novi prostor omogućit će proširenje aktivnosti i uvođenje novih socijalnih usluga, što će značajno poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji.

Predstavljanje prostora i planova popratili su gradonačelnik Ivan Penava te brojni volonteri. Predsjednica udruge, Viktorija Matin, naglasila je da će se u novom prostoru provoditi radionice za mlade s invaliditetom, organizirati cjelodnevni boravak, zapošljavati osobe s invaliditetom i uvoditi uslugu ‘Odmor od skrbi’ za roditelje.

Udruga trenutno broji 280 djece s teškoćama u razvoju. Matin se prisjetila početaka suradnje s gradonačelnikom Penavom te zahvalila na dugogodišnjoj podršci. Kazala je također kako borba za djecu i njihovo bolje sutra ne pita za umor pa je jednostavno zasukala rukave s prijateljima i krenuli su napraviti nešto dobro za djecu.

Penava je izrazio ponos na napredak udruge, koja sada zapošljava 20 osoba i pruža ključnu podršku zajednici, dok je volonter Domagoj Bilić istaknuo zadovoljstvo doprinosom kroz uređenje prostorija. Iz udruge su pozvali na sudjelovanje u donacijskoj kampanji kako bi prostor što prije bio u potpunosti prilagođen korisnicima.

Donirati se može putem platforme Čini pravi stvar, na novom kreiranom izazovu ovdje.

Novi prostor postat će sigurno utočište u kojemu će se pružati podrška, graditi nova prijateljstva i jačati međusobno povjerenje u zajednici, što će za mnoge obitelji biti ne samo pomoć već i novi početak kako bi pronašli snagu za suočavanje s izazovima svakodnevnog života.

Nastavi čitati

U trendu