Poveži se s nama

in MREŽA

Hrvatski savez gluhoslijepih osoba Dodir održao 21. ZnakoFest

Objavljeno

/

Na fotografiji je prikazana konferencijska sala s grupom ljudi koji sjede i slušaju prezentaciju. Osoba stoji pored projektorskog platna na kojem su vidljivi slajdovi s tekstom, dok druga osoba sjedi za govornicom s laptopom. Publika je pažljivo usmjerena prema govorniku i platnu. Zanimljivost ove fotografije leži u prikazu profesionalnog okruženja gdje se odvija edukativni događaj ili konferencija.
Foto: Anita Blažinović

Glavni je cilj manifestacije ZnakoFest promicanje hrvatskog znakovnog jezika i ostalih sustava komunikacije te progovaranje o temama bitnim za zajednicu gluhih i gluhoslijepih osoba. S obzirom na promjene koje je Zakon o osobnoj asistenciji donio udrugama civilnog društva, ovogodišnje je izdanje posvećeno upravo tome

Hrvatski savez gluhoslijepih osoba Dodir organizirao je 26. rujna 2024. godine 21. izdanje tradicionalne, nacionalne smotre hrvatskog znakovnog jezika ZnakoFest, koja je ove godine nosila naziv ‘Profesionalci bez formalnog obrazovanja – istina ili mit?’

Manifestacija je održana uživo na lokaciji HUB385, ali organizator je osigurao i internetski prijenos putem poveznice YouTube kanala Saveza Dodir.

Glavni je cilj manifestacije ZnakoFest promicanje hrvatskog znakovnog jezika i ostalih sustava komunikacije te progovaranje o temama bitnim za zajednicu gluhih i gluhoslijepih osoba. S obzirom na promjene koje je Zakon o osobnoj asistenciji donio udrugama civilnog društva, ovogodišnje je izdanje posvećeno upravo tome.

Spomenuti zakon kao uvjete za komunikacijskog posrednika, koji su stupili na snagu 1. srpnja 2024., između ostalog, navodi hrvatski kvalifikacijski okvir za prevoditelja hrvatskog znakovnog jezika te formalne razine obrazovanja u hrvatskom znakovnom jeziku (razina A2 i B2). Imamo li u ovom trenutku kvalificirane komunikacijske posrednike i s kojim se izazovima susreću poslodavci komunikacijskih posrednika, tema je na koju je odgovor pokušala dati ovogodišnja manifestacija.

Manifestacija ZnakoFest bila je podijeljena u dva bloka. Prvi blok je obuhvaćao dvije prezentacije, prva je bila tematski usmjerena na 30. obljetnicu Saveza Dodir, a drugu prezentaciju održala je Marina Milković s Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta. Nakon toga uslijedila je panel rasprava na temu obrazovanja komunikacijskih posrednika.

– Što se tiče poslodavaca koji zapošljavaju komunikacijske posrednike Zakon o osobnoj asistenciji je donio veliku promjenu i bacio nas na tržište rada, no nisu sve udruge, ni svi savezi pripremljeni za toliku količinu dokumentacije da biste kao udruga mogli postati pružatelj usluge. Lokalne udruge imaju još veće izazove jer često imaju jednog zaposlenog i to je veliki teret.

Bilo je potrebno puno dokumentacije koja nema veze s našim radom, poput uporabne dozvole, prilagođenog sanitarnog čvora, prirodnog osvjetljenja i slično, a na kraju priče komunikacijski posrednik radi na terenu gdje god je korisnicima potrebno i nije vezan za ured.

Nadalje, teret su i sama mjerila za zaposlenike jer formalno obrazovanje za komunikacijske posrednike ne postoji, a zakon propisuje upravo formalne razine obrazovanja. Imamo velike razlike po županijama koje su izdavale licence. Grad Zagreb je, primjerice, tražio formalnu razinu obrazovanja A2 i B2, dok se u Osijeku ili Varaždinu takve potvrde nisu tražile. S jedne strane se formalno obrazovanje za komunikacijske posrednike traži, a s druge strane ono i ne postoji ili nisu ujednačeni uvjeti za komuikacijske posrednike u Hrvatskoj.

Problem je i što su korisnici dobili velike satnice, najčešće 160 sati mjesečno, a komunikacijskih posrednika nemamo ni blizu dovoljno. Nisam sigurna ni da je postignuta individualizacija ako su svi dobili sličan broj sati – pojasnila nam je problematiku Tajana Tarczay Uzun.

– Najveći izazov pred Savezom Dodir je upravo formalno i neformalno obrazovanje jer nije jasno posložen koncept po kojem možemo raditi. Trebaju nam programi prema standardima Europske unije. Naši koncepti su usmjereni prema stručnim komunikacijskim posrednicima i svakako treba razdvojiti programe prevođenja u svakodnevnom životu i prevođenje u školama.

Željela bih također da se uvaže razlike između prevoditelja za gluhe i prevoditelja za gluhoslijepe osobe jer je raditi s gluhoslijepima puno zahtjevnije, ima više komponenti i osim dodatnog znanja, zahtijeva i dodatno vrijeme. Treba nam jasna distinkcija između ta dva zanimanja, a ne da se sve trpa u isti koš.  Treba biti razlike i u cijeni po satu koja je trenutno određena – poručila je Sanja Tarczay, predsjednica Saveza Dodir i također predsjednica Svjetske federacije gluhoslijepih osoba.

in MREŽA

Savez SUMSI poziva na radionice za osobe s invaliditetom

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje osobu koja koristi invalidska kolica. Na slici se vidi ruka osobe koja drži kotač invalidskih kolica, a na naslonu kolica nalazi se natpis "SOPUR". Invalidska kolica su crne boje s metalnim dijelovima i sivim gumama. U pozadini se nazire prirodni krajolik s mutnim detaljima.
Foto: Pixabay

Radionice, dostupne online za sudionike iz cijele Hrvatske, otvoreno će se baviti izazovima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u radnom okruženju. Obradit će se teme prilagodbe radnih mjesta i samozapošljavanja

Jeste li znali da poslodavci mogu dobiti poticaje za zapošljavanje osoba s invaliditetom, s ciljem povećanja njihovih radnih mjesta i poboljšanja uvjeta rada? Ako ste nezaposleni ili tražite bolju priliku, Savez SUMSI organizira niz radionica za unapređenje zapošljivosti osoba s invaliditetom.

U sklopu programa ‘Zajedno kroz izazove2’, od prosinca 2024., Savez SUMSI će održavati grupne i individualne radionice. Cilj je pružiti osobama s invaliditetom alate za bolju prezentaciju svojih vještina i učinkovitije povezivanje s poslodavcima na tržištu rada.

Predsjednik Saveza, Denis Marijon, naglašava da motivirani radnici s invaliditetom donose tvrtkama dodatnu vrijednost.

Radionice, dostupne online za sudionike iz cijele Hrvatske, otvoreno će se baviti izazovima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u radnom okruženju. Obradit će se teme prilagodbe radnih mjesta i samozapošljavanja.

Sudionici se mogu prijaviti putem poveznice, nakon čega će sudjelovati u nizu radionica i završnom okruglom stolu. Program traje od prosinca do svibnja.

Patrik Josip Marić, bivši sudionik programa, ističe kako mu je radionica pomogla da prebrodi razdoblje nezaposlenosti i pronađe svoje mjesto u Savezu SUMSI. Njegovo iskustvo pokazuje koliko ovakvi programi mogu biti transformativni.

Program ‘Zajedno kroz izazove2’ provodi Savez SUMSI u suradnji s ključnim partnerima, a financira ga Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Poboljšajte svoje šanse na tržištu rada – prijavite se i budite konkurentni.

Nastavi čitati

in MREŽA

Projekt OSI – Otkrij, Spoznaj, Iskusi! ove godine donosi novitete

Objavljeno

/

Na fotografiji su dvije osobe koje sjede za stolom. Jedna osoba koristi prijenosno računalo, dok druga osoba sjedi u invalidskim kolicima. Stol je osvijetljen prirodnim svjetlom koje dolazi kroz prozor u pozadini. Na stolu se nalazi drvena daska s priborom za jelo. Fotografija je zanimljiva jer prikazuje inkluzivnost i suradnju između osoba s različitim sposobnostima.
Foto: Pexels

Naš je cilj pridonijeti inkluziji osoba s invaliditetom u svim aspektima života te smanjiti predrasude i strahove koji često prate određene vrste invaliditeta i teškoća. Kao i prethodnih godina, pripremili smo za vas raznovrsne aktivnosti i radionice, poručuju organizatori

Povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, koji se obilježava 3. prosinca, Studentski zbor Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta (ERF) Sveučilišta u Zagrebu i ove će godine organizirati projekt OSI – Otkrij, Spoznaj, Iskusi!.

Ovaj već tradicionalni događaj ima za cilj edukaciju i senzibilizaciju javnosti o svakodnevnim izazovima s kojima se suočavaju osobe s invaliditetom.

– Naš je cilj pridonijeti inkluziji osoba s invaliditetom u svim aspektima života te smanjiti predrasude i strahove koji često prate određene vrste invaliditeta i teškoća. Kao i prethodnih godina, pripremili smo za vas raznovrsne aktivnosti i radionice, poručuju organizatori.

Ove godine, uz već poznate elemente, projekt donosi i nekoliko noviteta. Sudionici će imati priliku sudjelovati u interaktivnim radionicama koje obuhvaćaju:

poligone i simulacije oštećenja – praktične aktivnosti koje omogućuju bolje razumijevanje svakodnevnih izazova osoba s invaliditetom;

edukacije o psihičkim poremećajima – fokus na rano prepoznavanje simptoma i važnost uključivanja u terapijski proces.

Organizatori naglašavaju da je projekt osmišljen tako da kombinira teoriju s iskustvenim učenjem, koje je jedno od najučinkovitijih načina stjecanja znanja i razvijanja empatije. Radionice će voditi studenti ERF-a uz mentorstvo profesora, a u njihovoj izradi i provedbi sudjeluju i osobe s invaliditetom, u skladu s načelom ‘Ništa o nama, bez nas’.

Organizatori pozivaju sve zainteresirane da podrže projekt dolaskom i dijeljenjem informacije.

– Vidimo se 3. prosinca od 16 do 21 sat u dvorani ‘Pauk’ Studentskog doma Stjepan Radić – kažu.

Projekt nudi jedinstvenu priliku za sudionike da iz prve ruke steknu uvid u perspektivu osoba s invaliditetom, razviju svijest o važnosti inkluzije i osjete kako društvo može postati pristupačnije i pravednije za sve njegove članove.

Nastavi čitati

in MREŽA

Vukovarski leptirići dobili novi prostor na korištenje

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje grupu djece koja stoje iza velikog okvira s ilustracijama cvijeća, leptira, sunca i srca. Na okviru je natpis "Budi moja krila!". Djeca mašu rukama prema kameri. U prvom planu, ispred djece, nalazi se crni pas s prslukom. U pozadini se vidi zgrada s prozorima i žutim zidom.
Foto: Vukovarski leptirići

Novi prostor omogućit će proširenje aktivnosti i uvođenje novih socijalnih usluga, što će značajno poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji

Udruga roditelja djece s teškoćama u razvoju ‘Vukovarski leptirići’ dobila je novi prostor na adresi bivše Ekonomske škole u Vukovaru, Stjepana Filipovića 6, od Grada Vukovara.

Novi prostor omogućit će proširenje aktivnosti i uvođenje novih socijalnih usluga, što će značajno poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji.

Predstavljanje prostora i planova popratili su gradonačelnik Ivan Penava te brojni volonteri. Predsjednica udruge, Viktorija Matin, naglasila je da će se u novom prostoru provoditi radionice za mlade s invaliditetom, organizirati cjelodnevni boravak, zapošljavati osobe s invaliditetom i uvoditi uslugu ‘Odmor od skrbi’ za roditelje.

Udruga trenutno broji 280 djece s teškoćama u razvoju. Matin se prisjetila početaka suradnje s gradonačelnikom Penavom te zahvalila na dugogodišnjoj podršci. Kazala je također kako borba za djecu i njihovo bolje sutra ne pita za umor pa je jednostavno zasukala rukave s prijateljima i krenuli su napraviti nešto dobro za djecu.

Penava je izrazio ponos na napredak udruge, koja sada zapošljava 20 osoba i pruža ključnu podršku zajednici, dok je volonter Domagoj Bilić istaknuo zadovoljstvo doprinosom kroz uređenje prostorija. Iz udruge su pozvali na sudjelovanje u donacijskoj kampanji kako bi prostor što prije bio u potpunosti prilagođen korisnicima.

Donirati se može putem platforme Čini pravi stvar, na novom kreiranom izazovu ovdje.

Novi prostor postat će sigurno utočište u kojemu će se pružati podrška, graditi nova prijateljstva i jačati međusobno povjerenje u zajednici, što će za mnoge obitelji biti ne samo pomoć već i novi početak kako bi pronašli snagu za suočavanje s izazovima svakodnevnog života.

Nastavi čitati

U trendu