Poveži se s nama

in MREŽA

MOJA PRIČA Andrija Ivanković

Objavljeno

/

Na fotografiji se nalaze četiri osobe koje stoje jedna pored druge. Lica su im zamagljena radi zaštite privatnosti. Osobe su unutar prostorije koja izgleda kao dnevni boravak, s vidljivim elementima poput stolnjaka i ormarića u pozadini. Ova fotografija bi mogla biti zanimljiva ili relevantna zbog prikaza druženja ili okupljanja ljudi.
Foto: Andrija Ivanković

Moja najvažnija poruka svim osobama s invaliditetom je da prihvate invaliditet koji imaju kao normalnu stvar i rade sve u skladu sa svojim mogućnostima

Andrija je rođen 17. prosinca 1997. godine u Zagrebu. Od rođenja mu je dijagnosticiran hidrocefalus, oštećenje očnih živaca, oštećena mu je lijeva strana mozga i slabovidna je osoba.

– U vrtićkom razdoblju nisam imao osjećaj da bolujem od navedenih dijagnoza i u vrtiću su me svi prihvatili, od vršnjaka do osoblja, kao da sam zdrava osoba, odnosno, osoba bez ikakvih zdravstvenih problema.

Osnovnoškolsko obrazovanje završio sam u Osnovnoj školi Sesvetski Kraljevec po redovnom programu uz individualizirani pristup (korištenje uvećane literature, produženo vrijeme pisanja ispita, dobivao sam isprintane lekcije iz većine predmeta, iz geografije nisam morao pisati ispite i odgovarati na karti…), i imao sam asistenticu u nastavi od 4. do 8. razreda koja mi je pomagala u pisanju bilješki na nastavi iz predmeta iz kojih nisam dobivao pripremljene nastavne materijale od profesora – priča nam Andrija. Bilo je, kaže, u tom periodu i dosta neugodnih iskustava.

– Jedno od možda najgorih iskustava imao sam s nekoliko kolega iz razreda koji su me čupali za kosu, naguravali me, izazivali i slično, i taj dio osnovnoškolskog obrazovanja po pitanju odnosa kolega iz razreda prema meni mi je bio najgori dio tog dijela školovanja – prisjeća se Andrija iskustva koje nitko ne bi trebao proživjeti.

– Srednju školu sam završio u Centru za odgoj i obrazovanje Vinko Bek u Zagrebu, smjer telefonski operater u trajanju 4 godine. Za vrijeme srednjoškolskog obrazovanja nisam imao nikakvih problema niti s profesorima, niti s učenicima jer je škola prilagođena za slijepe i slabovidne osobe pa sam samim time imao uvećanu literaturu iz nekih općih predmeta (hrvatski, engleski, matematika…), a iz većine stručnih predmeta nisam morao pisati gradivo, nego sam dobio samo skripte iz kojih sam učio i pripremao se za pismene i usmene provjere znanja. Isto tako, bio sam smješten u domskom dijelu Centra i kroz tjedan sam bio tamo i nisam morao svaki dan putovati od kuće na nastavu nego sam samo preko vikenda išao doma – prepričava Andrija i ima samo riječi hvale za osoblje domskog dijela Centra. Svi su, kaže, bili ljubazni i uvijek su bili tu kad mu je trebala pomoć u učenju, ili bilo čemu drugom, također su bili na raspolaganju i kada mu je trebao neki oblik psihološke pomoći i podrške i na to nije imao nikakve zamjerke.

– Kao najveći izazov u periodu srednjoškolskog obrazovanja mogu istaknuti prilagodbu na nove prijatelje i profesore jer sam došao tamo iz redovne škole i do tada nisam imao priliku upoznati djecu sličnu sebi, odnosno, djecu koja imaju isto oštećenje kao i ja – navodi Andrija.

Što se slobodnog vremena i hobija tiče, Andrija ističe da voli druženje s prijateljima, pratiti sport, a najviše nogomet, rukomet, košarku i vaterpolo i upoznavati nove ljude bez obzira imali oni neku vrstu invaliditeta ili ne.

Uvijek je imao podršku obitelji i prijatelja kad mu je bila potrebna, jedino je pri ostvarivanju prava bilo poteškoća.

– Najviše problema imao sam s matičnim Zavodom za socijalni rad u Sesvetama. Kad bi došli mama i ja kod njih na razgovor vezano za ostvarivanje prava na osobnu invalidninu, govorili bi da nemam pravo, ali s vremenom sam uspio ostvariti sva prava koja su mi zajamčena zakonom. Načelno treba poraditi na boljoj provedbi svih vrsta zakona koji se odnose na osobe s invaliditetom i usklađivati ih prema svim postojećim propisima u Republici Hrvatskoj – kategoričan je Andrija.

– Moja najvažnija poruka svim osoba s invaliditetom je da prihvate invaliditet koji imaju kao normalnu stvar i rade sve u skladu sa svojim mogućnostima, da prihvaćaju razne edukacije i usavršavanja, da se bore za ostvarivanje svojih prava, da pokažu da i osobe s invaliditetom zaslužuju priliku i poštovanje, jer samo takvim stavom možemo potaknuti bolju prihvaćenost osoba s invaliditetom u društvu i takvim će stavom svima biti sva vrata otvorena – poručuje Andrija.

– Isto tako, smatram da bi osobama s invaliditetom trebalo omogućiti da se zapošljavaju, a ne da im poslodavci ne daju priliku, lakše je nezaposliti osobe s invaliditetom, nego im pružiti priliku da pokažu da i one mogu sve jednako kao i osobe bez invaliditeta, uz određene prilagodbe, jasno.

Samo takvim razmišljanjem i stavom možemo poboljšati kvalitetu života i osigurati potpunu uključenost osoba s invaliditetom u društvo – zaključuje Andrija Ivanković.

in MREŽA

Savez SUMSI poziva na radionice za osobe s invaliditetom

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje osobu koja koristi invalidska kolica. Na slici se vidi ruka osobe koja drži kotač invalidskih kolica, a na naslonu kolica nalazi se natpis "SOPUR". Invalidska kolica su crne boje s metalnim dijelovima i sivim gumama. U pozadini se nazire prirodni krajolik s mutnim detaljima.
Foto: Pixabay

Radionice, dostupne online za sudionike iz cijele Hrvatske, otvoreno će se baviti izazovima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u radnom okruženju. Obradit će se teme prilagodbe radnih mjesta i samozapošljavanja

Jeste li znali da poslodavci mogu dobiti poticaje za zapošljavanje osoba s invaliditetom, s ciljem povećanja njihovih radnih mjesta i poboljšanja uvjeta rada? Ako ste nezaposleni ili tražite bolju priliku, Savez SUMSI organizira niz radionica za unapređenje zapošljivosti osoba s invaliditetom.

U sklopu programa ‘Zajedno kroz izazove2’, od prosinca 2024., Savez SUMSI će održavati grupne i individualne radionice. Cilj je pružiti osobama s invaliditetom alate za bolju prezentaciju svojih vještina i učinkovitije povezivanje s poslodavcima na tržištu rada.

Predsjednik Saveza, Denis Marijon, naglašava da motivirani radnici s invaliditetom donose tvrtkama dodatnu vrijednost.

Radionice, dostupne online za sudionike iz cijele Hrvatske, otvoreno će se baviti izazovima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u radnom okruženju. Obradit će se teme prilagodbe radnih mjesta i samozapošljavanja.

Sudionici se mogu prijaviti putem poveznice, nakon čega će sudjelovati u nizu radionica i završnom okruglom stolu. Program traje od prosinca do svibnja.

Patrik Josip Marić, bivši sudionik programa, ističe kako mu je radionica pomogla da prebrodi razdoblje nezaposlenosti i pronađe svoje mjesto u Savezu SUMSI. Njegovo iskustvo pokazuje koliko ovakvi programi mogu biti transformativni.

Program ‘Zajedno kroz izazove2’ provodi Savez SUMSI u suradnji s ključnim partnerima, a financira ga Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Poboljšajte svoje šanse na tržištu rada – prijavite se i budite konkurentni.

Nastavi čitati

in MREŽA

Projekt OSI – Otkrij, Spoznaj, Iskusi! ove godine donosi novitete

Objavljeno

/

Na fotografiji su dvije osobe koje sjede za stolom. Jedna osoba koristi prijenosno računalo, dok druga osoba sjedi u invalidskim kolicima. Stol je osvijetljen prirodnim svjetlom koje dolazi kroz prozor u pozadini. Na stolu se nalazi drvena daska s priborom za jelo. Fotografija je zanimljiva jer prikazuje inkluzivnost i suradnju između osoba s različitim sposobnostima.
Foto: Pexels

Naš je cilj pridonijeti inkluziji osoba s invaliditetom u svim aspektima života te smanjiti predrasude i strahove koji često prate određene vrste invaliditeta i teškoća. Kao i prethodnih godina, pripremili smo za vas raznovrsne aktivnosti i radionice, poručuju organizatori

Povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, koji se obilježava 3. prosinca, Studentski zbor Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta (ERF) Sveučilišta u Zagrebu i ove će godine organizirati projekt OSI – Otkrij, Spoznaj, Iskusi!.

Ovaj već tradicionalni događaj ima za cilj edukaciju i senzibilizaciju javnosti o svakodnevnim izazovima s kojima se suočavaju osobe s invaliditetom.

– Naš je cilj pridonijeti inkluziji osoba s invaliditetom u svim aspektima života te smanjiti predrasude i strahove koji često prate određene vrste invaliditeta i teškoća. Kao i prethodnih godina, pripremili smo za vas raznovrsne aktivnosti i radionice, poručuju organizatori.

Ove godine, uz već poznate elemente, projekt donosi i nekoliko noviteta. Sudionici će imati priliku sudjelovati u interaktivnim radionicama koje obuhvaćaju:

poligone i simulacije oštećenja – praktične aktivnosti koje omogućuju bolje razumijevanje svakodnevnih izazova osoba s invaliditetom;

edukacije o psihičkim poremećajima – fokus na rano prepoznavanje simptoma i važnost uključivanja u terapijski proces.

Organizatori naglašavaju da je projekt osmišljen tako da kombinira teoriju s iskustvenim učenjem, koje je jedno od najučinkovitijih načina stjecanja znanja i razvijanja empatije. Radionice će voditi studenti ERF-a uz mentorstvo profesora, a u njihovoj izradi i provedbi sudjeluju i osobe s invaliditetom, u skladu s načelom ‘Ništa o nama, bez nas’.

Organizatori pozivaju sve zainteresirane da podrže projekt dolaskom i dijeljenjem informacije.

– Vidimo se 3. prosinca od 16 do 21 sat u dvorani ‘Pauk’ Studentskog doma Stjepan Radić – kažu.

Projekt nudi jedinstvenu priliku za sudionike da iz prve ruke steknu uvid u perspektivu osoba s invaliditetom, razviju svijest o važnosti inkluzije i osjete kako društvo može postati pristupačnije i pravednije za sve njegove članove.

Nastavi čitati

in MREŽA

Vukovarski leptirići dobili novi prostor na korištenje

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje grupu djece koja stoje iza velikog okvira s ilustracijama cvijeća, leptira, sunca i srca. Na okviru je natpis "Budi moja krila!". Djeca mašu rukama prema kameri. U prvom planu, ispred djece, nalazi se crni pas s prslukom. U pozadini se vidi zgrada s prozorima i žutim zidom.
Foto: Vukovarski leptirići

Novi prostor omogućit će proširenje aktivnosti i uvođenje novih socijalnih usluga, što će značajno poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji

Udruga roditelja djece s teškoćama u razvoju ‘Vukovarski leptirići’ dobila je novi prostor na adresi bivše Ekonomske škole u Vukovaru, Stjepana Filipovića 6, od Grada Vukovara.

Novi prostor omogućit će proširenje aktivnosti i uvođenje novih socijalnih usluga, što će značajno poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji.

Predstavljanje prostora i planova popratili su gradonačelnik Ivan Penava te brojni volonteri. Predsjednica udruge, Viktorija Matin, naglasila je da će se u novom prostoru provoditi radionice za mlade s invaliditetom, organizirati cjelodnevni boravak, zapošljavati osobe s invaliditetom i uvoditi uslugu ‘Odmor od skrbi’ za roditelje.

Udruga trenutno broji 280 djece s teškoćama u razvoju. Matin se prisjetila početaka suradnje s gradonačelnikom Penavom te zahvalila na dugogodišnjoj podršci. Kazala je također kako borba za djecu i njihovo bolje sutra ne pita za umor pa je jednostavno zasukala rukave s prijateljima i krenuli su napraviti nešto dobro za djecu.

Penava je izrazio ponos na napredak udruge, koja sada zapošljava 20 osoba i pruža ključnu podršku zajednici, dok je volonter Domagoj Bilić istaknuo zadovoljstvo doprinosom kroz uređenje prostorija. Iz udruge su pozvali na sudjelovanje u donacijskoj kampanji kako bi prostor što prije bio u potpunosti prilagođen korisnicima.

Donirati se može putem platforme Čini pravi stvar, na novom kreiranom izazovu ovdje.

Novi prostor postat će sigurno utočište u kojemu će se pružati podrška, graditi nova prijateljstva i jačati međusobno povjerenje u zajednici, što će za mnoge obitelji biti ne samo pomoć već i novi početak kako bi pronašli snagu za suočavanje s izazovima svakodnevnog života.

Nastavi čitati

U trendu