Poveži se s nama

Civilno društvo

CENTAR ‘IVAN ŠTARK’ Novo kombi vozilo za učenike s invaliditetom

Objavljeno

/

Na fotografiji je bijeli kombi parkiran ispred crvene zgrade. Kombi ima tamne prozore na stražnjem dijelu i odražava se okolina.
Foto: Facebook Centra za odgoj i obrazovanje 'Ivan Štark'

Kombi ima inkluzivni smisao zbog ugrađene rampe za invalidska kolica pa će svi učenici moći otići bilo gdje u gradu, ili županiji. Ranije bi učenici u kolicama ponekad morali ostati u školi

Učenici osječkog Centra za odgoj i obrazovanje ‘Ivan Štark’ prošlog su utorka, 18 lipnja 2024. godine dobili novo školsko kombi vozilo, za čiju kupnju su Grad Osijek i Osječko-baranjska županija izdvojili oko 47 tisuća eura.

Ključeve su ravnateljici Centra Maji Radoš-Bučma uručili osječki gradonačelnik Ivan Radić i zamjenik osječko-baranjskog župana Josip Miletić.

– Za novo kombi vozilo Grad Osijek izdvojio je gotovo 32 tisuće eura. Naime, staro vozilo više nije bilo u funkciji, a s ovim novim će djeca moći sigurnije i udobnije putovati – rekao je gradonačelnik Radić i dodao kako Grad u Centru sufinancira i obroke za učenike te je ustupio prostor u Briješću za poludnevni boravak za osobe s intelektualnim poteškoćama.

-Centar Ivan Štark ima 155 učenika od 7 do 21 godinu, a na lokaciji u Briješću pružamo uslugu poludnevnog boravka za 55 odraslih korisnika s intelektualnim teškoćama – kazala je ravnateljica  Maja Radoš-Bučma i dodala da kombi ima inkluzivni smisao zbog ugrađene rampe za invalidska kolica pa će svi učenici moći otići bilo gdje u gradu, ili županiji. Ranije bi učenici u kolicama ponekad morali ostati u školi.

Ovaj centar i inače ima veliku podršku Grada Osijeka, a osigurava im i preko 100 pomoćnika u nastavi za djecu s teškoćama u razvoju u osnovnim školama. Vrijednost tog projekta je 900 tisuća eura, od čega Grad Osijek izdvaja 300 tisuća.

Izdvajaju i sredstva za asistente djeci u vrtićima. Također su od ove godine za djecu s teškoćama u razvoju osigurali i prijevoz na terapije u Vukovar u vrijednosti 20 tisuća eura.

Stipendiraju učenike i studente s invaliditetom, a od ove godine uveli su prvi puta i božićnice i uskrsnice za djecu korisnike inkluzivnog dodatka.

U suradnji s Gradom i Zajednicom osječkog sporta, učenici Centra ‘Ivan Štark’ prvi će put proći obuku neplivača u petom razredu, a organizirat će i ljetni sportski kamp.

Anita Blažinović

Civilno društvo

Otvoren 16. Festival prava djece

Objavljeno

/

Poster najavljuje 16. Festival prava djece s datumima od 16. listopada do 21. studenog 2024. godine. S lijeve strane je plava pozadina s natpisom "Festival prava djece", dok s desne strane crvena pozadina s tekstom "Mali festival za velike teme". U sredini je ilustracija laptopa i ruku koje tipkaju, što simbolizira aktivnost i sudjelovanje djece u online okruženju.

U Zagrebu je 16. listopada 2024. svečano otvoren 16. Festival prava djece, manifestacija koja već godinama promiče prava i dobrobit djece kroz umjetnost i kreativne projekte

Ovogodišnji fokus festivala je na mentalnom zdravlju i sigurnosti djece i mladih u digitalnom okruženju. U sklopu festivala, održan je okrugli stol pod nazivom ‘Sigurni & pametni u digitalnom svijetu’, gdje su stručnjaci iz različitih područja, zajedno s mladima, raspravljali o važnosti sigurnog ponašanja na internetu.

Ovaj festival posebnu pažnju posvećuje inkluzivnosti i pristupačnosti za djecu s invaliditetom, čemu je svjedočio i Domagoj Morić, predsjednik Udruge Alternator. On je istaknuo kako je prilagodba digitalnih sadržaja izuzetno važna kako bi i djeca s invaliditetom mogla sudjelovati u digitalnom svijetu na ravnopravnoj osnovi. Ovaj segment festivala osigurava da sva djeca, bez obzira na njihove sposobnosti, imaju jednaku priliku za sudjelovanje u programima.

Pravobranitelj za osobe s invaliditetom Darijo Jurišić osvrnuo se na djecu i mlade s teškoćama u razvoju, kojima je upravo ekran jedini prozor u svijet, te naglasio koliko je važno da postoji što više dostupnog i prilagođenog digitalnog sadržaja za osobe s invaliditetom.

Zamjenica pravobraniteljice za djecu Tatjana Holjevac kazala je kako je virtualno komuniciranje učestalo među djecom i mladima i da unatoč brojnim rizicima i negativnim utjecajima, od nasilja do iskrivljene slike stvarnosti, treba kontinuirano isticati prednosti pravilnog korištenja sadržaja u digitalnom okruženju da bi se djeca mogla osjećati zaštićena i sigurna.

Festival nudi bogat program, uključujući filmske projekcije, radionice, interaktivne rasprave i susrete s filmskim stvarateljima, a program će se održavati u kinima diljem Hrvatske. Poseban naglasak stavljen je na filmske projekcije prilagođene djeci i mladima, koje prate teme poput tolerancije, prijateljstva, empatije i međuljudskih odnosa. Osim toga, planirane su i radionice koje će omogućiti djeci da izraze svoju kreativnost te istraže izazove i prednosti života u digitalnom dobu.

Festival je nastao u suradnji s brojnim partnerima i institucijama, uključujući Grad Zagreb, Hrvatski audiovizualni centar (HAVC) te Agenciju za elektroničke medije (AEM). Njihova podrška ključna je za održavanje ovog festivala, koji je postao važan događaj u kalendaru za djecu, roditelje i stručnjake koji se bave dječjim pravima i sigurnošću.

Festival traje do 21. studenog, a brojni događaji održavaju se ne samo u Zagrebu, već i u drugim gradovima diljem Hrvatske.

Nastavi čitati

Civilno društvo

Mentalfest počeo tribinom ‘Zapošljavanje osoba s invaliditetom’

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje unutrašnjost dvorane gdje se održava neki događaj ili sastanak. U prvom planu su redovi stolica na kojima sjede ljudi okrenuti prema govornici ili prezentaciji koja se odvija u pozadini. Na zadnjem zidu visi velika zastava, a ispod nje je projekcijsko platno s nečitljivim sadržajem. Prostor je prostran s visokim stropom i klasičnim uređenjem.
Foto: Grad Rijeka

Cilj manifestacije Mentalfest je podizanje svijesti o važnosti mentalnog zdravlja, posebno u kontekstu radnog mjesta, te poticanje dijaloga i pozitivnih promjena u zajednici. Festival teži smanjenju stigmatizacije osoba s mentalnim teškoćama, promicanju njihovog uključivanja u društvo i jačanju podrške za mentalno zdravlje kroz različite aktivnosti, tribine i suradnju s partnerima iz lokalne zajednice

Od 7. do 11. listopada u Rijeci se održava deveti Mentalfest – Festival mentalnog zdravlja, koji se ove godine fokusira na temu ‘Mentalno zdravlje na radnom mjestu kao prioritet’.

Manifestacija je počela tribinom ‘Zapošljavanje osoba s invaliditetom’.

Festival, kojeg od 2016. godine organizira Dom za odrasle osobe Turnić uz podršku lokalnih partnera, održava se povodom Svjetskog dana mentalnog zdravlja. Svjetski dan mentalnog zdravlja obilježava se svake godine 10. listopada, a pokrenut je 1992. u organizaciji Svjetske federacije za mentalno zdravlje (WFMH), s ciljem podizanja svijesti o problemima mentalnog zdravlja i mobilizacije podrške na globalnoj razini.

Ravnateljica Doma Turnić, Martina Baiocco, istaknula je kako tribina sama po sebi neće promijeniti stanje, ali ima za cilj potaknuti dijalog u zajednici i pozitivne promjene. Zahvalila je partnerima festivala, posebno korisnicima Doma, koji svake godine aktivno sudjeluju u organizaciji Mentalfesta. Baiocco je naglasila važnost njihove vidljivosti jer oni čine dio zajednice.

– Stigmatizacija osoba s mentalnim teškoćama i dalje postoji u našem društvu, a nismo dovoljno napravili po pitanju njihova zapošljavanja. Ipak, svaki pozitivan primjer predstavlja napredak, pogotovo za te osobe i njihove obitelji. Ponosna sam što je Mentalfest postao prepoznat kao brend kad je riječ o mentalnom zdravlju, a tijekom ovog tjedna želimo biti vidljivi jer to daje nadu da će naši korisnici biti bolje prihvaćeni u društvu – dodala je Baiocco.

Uz Martinu Baiocco, sudionici tribine o zapošljavanju osoba s invaliditetom bili su i Nenad Seifert, direktor Regionalnog ureda Rijeka Hrvatske udruge poslodavaca, Nataša Kovačić Stilinović, direktorica ljudskih resursa Hilton Costabella Beach Resort & Spa, Kristina Kleva i Melita Seršić iz Hrvatskog zavoda za zapošljavanje – Područni ured Rijeka, te psihologinja iz Doma za odrasle osobe Turnić, Kristina Manestar.

Sudionike su pozdravili i pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života Grada Rijeke, Karla Mušković, Dragica Marač iz Upravnog odjela za socijalnu politiku i mlade PGŽ, te savjetnica pravobranitelja za osobe s invaliditetom, Tea Rubeša.

Pročelnica Mušković istaknula je da Grad Rijeka podržava Mentalfest od njegova početka.

-Grad Rijeka prepoznaje važnost mentalnog zdravlja, što je vidljivo kroz brojne projekte koje provodimo. Mentalno zdravlje je također jedan od prioriteta u zdravstvenom planu Grada Rijeke, a unutar projekta ‘Rijeka – zdravi grad’ postoji i tematska skupina koja se bavi isključivo mentalnim zdravljem. Mentalfest zasigurno pridonosi smanjenju stigme prema osobama s mentalnim teškoćama, što svakako treba poticati – rekla je Mušković.

Važno je napomenuti da su mentalne bolesti jedan od glavnih uzroka bolničkog liječenja. U Primorsko-goranskoj županiji u 2023. godini, 7 posto pacijenata liječilo se zbog psihičkih poremećaja, među kojima prednjače poremećaji uzrokovani alkoholom, shizofrenija i depresija. Psihičke dijagnoze čine 30 posto svih bolničkih dana, a najduže se liječe pacijenti sa shizofrenijom, poremećajima uzrokovanim alkoholom, demencijom i depresijom.

Festival mentalnog zdravlja – Mentalfest, organiziran je u suradnji s Gradom Rijekom, Nastavnim zavodom za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, Gradskom knjižnicom Rijeka, Hrvatskim zavodom za zapošljavanje – Područna služba Rijeka, Psihijatrijskom bolnicom Lopača i Hilton Costabella Beach Resort & Spa.

Nastavi čitati

Civilno društvo

Pravobranitelj održao izlaganje na treningu Mreže podrške i suradnje za žrtve i svjedoke

Objavljeno

/

Ova slika prikazuje prezentaciju u konferencijskoj dvorani. Publika sjedi u narančastim stolicama, slušajući govornika koji stoji ispred projekcije na zidu. Uz govornika se nalaze postavljeni promotivni roll-up plakati organizacija poput "CESI", "HERA", i "Ženska soba". Atmosfera je profesionalna, a dvorana svijetla.
Foto: posi.hr

Na IV. Međusektorskom treningu Mreže podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela, održanom u Tuheljskim Toplicama 3. i 4. listopada 2024., okupili su se stručnjaci iz različitih sektora s ciljem unapređenja sustava podrške za žrtve i svjedoke

Organizatori događanja, Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI), SOS telefon i Savjetovalište za žene žrtve nasilja Krapinsko-zagorske županije, pružili su platformu za raspravu i razmjenu iskustava među predstavnicima sudova, državnog odvjetništva, policije, Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije te drugih relevantnih institucija i organizacija civilnog društva.

Jedan od ključnih govornika bio je pravobranitelj za osobe s invaliditetom, Darijo Jurišić, koji je drugog dana treninga održao izlaganje na temu ‘Osobe s invaliditetom – specifičnosti rada i pravilno postupanje’.

U prvom dijelu izlaganja, Jurišić je predstavio zakonski okvir koji štiti prava osoba s invaliditetom u Republici Hrvatskoj te iznio aktualne statistike o osobama s invaliditetom, kako na nacionalnoj, tako i na europskoj razini. Ova statistika obuhvatila je podatke o broju osoba s invaliditetom te izazovima s kojima se suočavaju u svakodnevnom životu, osobito u pravnim postupcima.

Posebnu pažnju posvetio je interaktivnom dijelu izlaganja, gdje su sudionici imali priliku na praktičan način doživjeti kako se osobe s invaliditetom suočavaju s određenim svakodnevnim preprekama. Sudionici su, primjerice, mogli osjetiti kako je to ‘čuti’ kao gluha ili nagluha osoba, kako je kretati se u invalidskim kolicima, te kako slijepa osoba koristi svoja osjetila u orijentaciji.

Jurišić je također naglasio važnost pravilnog oslovljavanja osoba s invaliditetom i njihove ravnopravnosti u društvu, osobito u kontekstu kaznenih postupaka gdje su često posebno ranjiva skupina.

Ovaj trening dio je šireg programa koji provodi Ženska soba u suradnji s deset organizacija civilnog društva u Hrvatskoj, a koji je usmjeren na pružanje sveobuhvatnih, besplatnih i lako dostupnih usluga pomoći i podrške za žrtve, svjedoke i svjedokinje kaznenih djela.

Program se provodi uz podršku Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, te obuhvaća niz aktivnosti i edukacija namijenjenih jačanju kapaciteta institucija i organizacija civilnog društva u pružanju podrške žrtvama.

Nastavi čitati

U trendu