Vježbe i aktivnosti održavaju se u prostorijama Kineziološkog fakulteta u Splitu
Sportski program HandbALL IN, koji je namijenjen djeci s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom, stigao je i u Split.
Kroz ovaj program djeci s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom pokušava se približiti i pružiti priliku za bavljenje sportom, te taj način poboljšati kvalitetu njihova života.
Program je započeo prije 5 godina, te se kroz njega začetnici ovog projekta, kao i volonteri, brinu da život osoba s teškoćama u razvoju, bez obzira na teškoće s kojima se susreću, čine boljim i kvalitetnijim.
Projekt HandbALL IN osmislila je rukometna trenerica i magistrica logopedije Maida Arslanagić.
Do sada, ovaj je projekt zaživio u pet gradova – Zagreb, Sinj, Metković, Makarska, te Sarajevo. Od sada će uveseljavati djecu i diljem Splita, gdje program provodi bivša rukometašica Petra Vrdoljak.
– Sve se nekako odvilo spontano, udružili smo se s udrugom Autizam 365 koji su nam jako puno pomogli i većina djece koja dolazi na vježbe upravo je iz ove udruge, no naravno da smo otvoreni i prema drugoj djeci s teškoćama iz Splita, Solina, zapravo iz cijele okolice – rekla je Vrdoljak.
U cijeloj ovoj priči volonteri imaju jako veliku ulogu. Naime, svaki volonter prati jedno dijete i direktno mu pomaže pri izvođenju vježbi. Vrdoljak kaže kako nažalost nemaju dovoljno volontera kako bi pokrili sve što bi htjeli.
Vježbe i aktivnosti održavaju se u prostorijama Kineziološkog fakulteta u Splitu. Djeca su podijeljena u dvije grupe, a trening traje 45 minuta. Djeca prolaze razne poligone, te kroz igru stječu nove vještine. Rekvizite za trening donirala je Udruga Autizam 365.
– Najčešće radimo kružne poligone te vježbaju kroz razne igre. Jako su sretni kada uspiju napraviti vježbu, prvi put ih bude strah, ali već drugi krug idu lakše, sami sebe potiču da odrade što bolje – ističe Vrdoljak.
Cijela ideja o provedbi aktivnosti na Kineziološkom fakultetu u Splitu nastala je nakon druženja s članovima Udruge Autizam 365.
U pomoć pri provođenju aktivnosti s djecom s teškoćama u razvoju priskočili su brojni volonteri kao i profesorica Marijana Čavla, a pridružili su joj se i studenti Kineziološkog fakulteta u Splitu.
Kroz provedbu ovih aktivnosti na prilagođeni način postiže se unapređenje kvalitete života djece s autizmom i djece s ostalim teškoćama. Vježbe koje rade, rade pod budnim okom volontera koji im pomažu pri izvođenju istih. Pomoću tih vježbi djeca poboljšaju svoje psihofizičke sposobnosti, a same vježbe pozitivno utjeću na njihovu prilagodbu na situacije u svakodnevnom životu.
Osim treninga, djeca u sklopu programa imaju i sportska natjecanja. Prve HandbALL IN igre održane su u studenom 2023. godine u Makarskoj.
U sportskim aktivnostima HandbALL IN projkta tenutno sudjeluje 16 djece u dobi od 10 do 14 godina, a treninzi su besplatni.
Voditeljica programa u Splitu, Petra Vrdoljak, kaže kako će skupa profesoricom Marijanom Čavalo provesti istraživanje koje će objasniti poveznicu vježbanja i napretka djece s teškoćama u razvoju.
– S obzirom na alarmantnu stopu pretilosti među djecom u Hrvatskoj, potreba za promicanjem tjelesne aktivnosti postaje još važnija. Autistična djeca često iskazuju izbirljivost prilikom konzumiranja hrane, što doprinosi povećanju broja djece s prekomjernom tjelesnom težinom stoga je tjelesna aktivnost korisna za poboljšanje njihovog zdravlja. S obzirom na trenutni nedostatak konkretnih podataka o napretku djece s teškoćama u tjelesnom vježbanju, u suradnji s prof. Marijanom Čavalo provest ćemo istraživanje čiji je cilj prikupiti relevantne informacije o konkretnim rezultatima i napretku djece s teškoćama kroz redovitu tjelesnu aktivnost – kaže Vrdoljak.
Program HandbALL IN podržao je i splitski Hajduk. Naime, s obzirom da je jedna od volonterki na projektu ujedno i zaposlenica kluba s Poljuda, uspjela je isposlovati donaciju u vidu trenirki za trening.
Tako je ovaj program uz pomoć dobrih ljudi zaživio i u Splitu.
Petrin cilj je, kako kaže, program dovesti u Solin, te se nada kako će solinske vlasti prepoznati ovaj projekt jer postoji puno djece s teškoćama kojima se treba pružiti prilika.
Cilj je da se HandbALL IN raširi i na druge gradove te da se poveća broj djece i volontera koji će s njima raditi.
Planirano je da se održe još jedne HandbALL IN igre oko Uskrsa 2024. godine.
Djeca koja žele sudjelovati u ovom programu mogu se prijaviti putem emaila: handball@handball-in.com ili porukom u DM Instagram profila HandballIN.