Connect with us

Znanost

Predstavljena knjiga ‘Komunikacija o znanosti’

Objavljeno

/

Fotografija naslovnice knjige "Komunikacija o znanosti" s podnaslovom "Promicanje znanosti i istraživanja koja mijenjaju svijet". Na koricama je ilustracija otvorene knjige iz koje izlazi laptop, a iz laptopa izlaze šarene ikone koje simboliziraju različita znanstvena područja.
Foto: Ivana Vranješ

Sveučilište u Zagrebu u četvrtak je predstavilo sveučilišni udžbenik ‘Komunikacija o znanosti – Promicanje znanosti i istraživanja koja mijenjaju svijet’ autora Melite Kovačević, Tamare Dagen i Miroslava Rajtera. Udžbenik ima 184 stranice te kroz deset poglavlja nudi sveobuhvatan prikaz teorijskih i praktičnih aspekata komunikacije o znanosti

Ovaj udžbenik će koristiti studentima, znanstvenicima, komunikatorima, novinarima i donositeljima odluka. Izdavač sveučilišnog udžbenika je Školska knjiga.

Sveučilišni udžbenik su predstavili recenzent akademik Ignac Lovrek i urednik iz Školske knjige Goran Bukan Brebrić. Akademik Lovrek rekao je da udžbenik povezuje teorijske postavke, modele komunikacije o znanosti, načine provedbe komunikacije o znanosti te potiče kreativnost kod čitatelja.

Predstavljajući sveučilišni udžbenik, urednik Bukan Brebrić istaknuo je da djelo na sustavan, jasan i suvremen način obrađuje jednu od ključnih tema današnjeg društva, a to je kako govoriti o znanosti i kako je približiti svima.

– Posebno je vrijedno što, uz teorijske modele i povijesni pregled discipline, knjiga se osvrće na globalni i europski model te na razvoj znanstvenih politika. Središnja poruka knjige je da je komunikacija o znanosti neizostavan alat u suvremenom društvu. Razumijevanje i otvoren dijalog knjiga stavlja u prvi plan – pojasnio je Bukan Brebrić.

Naglasio je da veliku vrijednost knjige daju osvrti stručnjaka iz različitih hrvatskih, svjetskih i europskih institucija. Knjiga obiluje i citatima poznatih hrvatskih komunikatora o znanosti, poput astronoma Korada Korlevića, kemičara i fizičara Nenada Judaša, fizičara Saše Cecija, profesorice Jelene Jurišić.

– Knjiga detaljno obrađuje povijest i teorijske modele komunikacije o znanosti, obrazovne programe u Hrvatskoj i Europi, istraživačku kulturu i integritet, koncept otvorene znanosti te suvremene izazove poput primjene generativne umjetne inteligencije u znanstvenoj komunikaciji – objasnio je Bukan Brebrić.

Naveo je da vrijednost knjizi daju primjeri dobre prakse iz Hrvatske i Europe koji pokazuju kako se teorijska znanja primjenjuju u stvarnom životu te kako kvalitetna komunikacija o znanosti može utjecati na javno mišljenje, obrazovne procese i znanstvenu politiku. Knjiga govori o tome što se događa kada komunikacija o znanosti ne funkcionira, kada su informacije zatvorene u akademskim krugovima ili kada se znanstvene spoznaje pogrešno interpretiraju u javnosti.

– Autori se zalažu za otvoren, inkluzivan i etičan pristup komunikaciji koji uključuje i nove alate poput društvenih mreža, podcasta, popularnoznanstvenih emisija – zaključio je Bukan Brebrić.

Dekan Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Ante Bilić Prcić rekao je da je fakultet predložio izdavanje udžbenika Senatu Sveučilišta.

– Jedna od autorica je dugogodišnja profesorica Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Melita Kovačević. Misija ovog fakulteta je upozoriti svijet da postoje različiti od nas, drugačiji, i njima treba otvoriti put u društvo, treba društvo naviknuti da nas okružuju takvi ljudi. Na tom putu ne možemo promijeniti svijet, ali ga možemo učiniti boljim – rekao je dekan Bilić Prcić.

Rektor Sveučilišta u Zagrebu Stjepan Lakušić istaknuo je kako će knjiga dati najbolji odgovor na pitanje koliko su znanstvenici važni.

Znanost

Kava pomaže pri zdravom starenju, a cola bi mogla biti problem

Objavljeno

/

Napisao/la:

Pogled odozgo na bijelu šalicu kave s uzorkom pjene koja podsjeća na nasmiješeno lice.
Foto: Pixabay

Pijenje kave moglo bi pomoći ženama da zdravije stare, dok bi cola mogla učiniti suprotno, tvrde istraživači sa Sveučilišta Harvard, Sveučilišta Tufts i Sveučilišta u Torontu

Tim znanstvenika koji je sudjelovao na konferenciji Nutrition 2025 od 31. svibnja do 3. lipnja u Orlandu kaže da su pronašli naznake da je ‘redoviti unos kave u srednjim godinama umjereno i povoljno povezan sa zdravim starenjem’.

Međutim, nemaju sva kofeinska pića isti pozitivan učinak.

– Pijenje više cole povezano je sa značajno nižom vjerojatnošću zdravog starenja – upozorio je tim nakon što je proučio unos kofeina kod gotovo 50.000 žena starijih od 30 godina.

Jutarnja kava ne samo da pokreće dan, već može ‘pomoći ženama da ostanu mentalno jake i zdrave kako stare’, rekli su istraživači, dodajući da ‘nisu pronašli nikakve veze s čajem ili kavom bez kofeina’.

Kava ‘može jedinstveno podržati putanje starenja koje čuvaju i mentalne i tjelesne funkcije’, rekla je Sara Mahdavi s Harvard T.H. Škola javnog zdravstva Chan i Sveučilište u Torontu, koji su istovremeno upozorili da su'”koristi kave relativno skromne u usporedbi s utjecajem općih zdravih životnih navika’.

Unos kofeina procijenjen je pomoću ‘validiranih upitnika o učestalosti konzumiranja hrane’, uzimajući u obzir kavu, čaj, colu i kavu bez kofeina, objasnio je tim, dodajući da su nalazi ‘prilagođeni dobi, indeksu tjelesne mase (BMI), pušenju, alkoholu, tjelesnoj aktivnosti, obrazovanju i proteinima u prehrani’.

Nalazi slijede objavu istraživanja iz 2023. i 2024. godine koja pokazuju da je espresso potencijalna prepreka kognitivnom padu, a umjereni unos kave potencijalno smanjuje vjerojatnost moždanog udara i dijabetesa.

Nastavite čitati

Znanost

Majčin crijevni mikrobiom ‘kriv’ za razvoj autizma kod djece?

Objavljeno

/

Napisao/la:

Na fotografiji su prikazane dvije ruke koje drže tri dijela slagalice. Dijelovi slagalice su u žutoj, plavoj i crvenoj boji, dok su ruke prikazane u crno-bijeloj boji, što stvara zanimljiv kontrast. Ova scena može simbolizirati timski rad, povezanost ili proces rješavanja problema na kreativan način. Fotografija zaista ima snažnu simboliku.
Foto: Pixabay

Studija sa Sveučilišta Virginije ukazuje na moguću vezu između majčinog crijevnog mikrobioma i razvoja autizma kod potomaka

Istraživanje, provedeno na miševima, sugerira da određene bakterije u majčinom crijevu mogu potaknuti imunološki odgovor koji utječe na razvoj mozga fetusa.

Ključnu ulogu u ovom procesu ima molekula interleukin-17a (IL-17a), poznata po svojoj ulozi u imunološkim odgovorima i povezana s bolestima poput reumatoidnog artritisa i multiple skleroze. U studiji, ženke miševa s crijevnim mikrobiomom koji potiče proizvodnju IL-17a rađale su potomke s ponašanjima sličnim autizmu. Međutim, kada je proizvodnja IL-17a bila blokirana, potomci su pokazivali tipična ponašanja.

Dodatno, presađivanjem crijevnih bakterija iz miševa s visokim razinama IL-17a u druge miševe, istraživači su uspjeli izazvati slične neurološke promjene kod potomaka. Ovi nalazi sugeriraju da majčin mikrobiom može igrati značajnu ulogu u neurološkom razvoju djeteta.

Iako su rezultati obećavajući, znanstvenici naglašavaju potrebu za dodatnim istraživanjima kako bi se utvrdilo ima li sličnih učinaka kod ljudi. Studija otvara nova vrata u razumijevanju složenih interakcija između majčinog zdravlja, imunološkog sustava i razvoja djeteta.

Važno je napomenuti da, iako ovi rezultati pružaju nove uvide, autizam je složen poremećaj s višestrukim uzrocima, uključujući genetske i okolišne čimbenike. Niti jedno istraživanje ne može pružiti potpuni odgovor, ali svako novo otkriće doprinosi boljem razumijevanju i potencijalno učinkovitijim intervencijama u budućnosti.

Nastavite čitati

Znanost

Diljem Hrvatske započeo Festival znanosti 2025.

Objavljeno

/

Foto: Festival znanosti Pula

Kako bi se odraslima, mladima, ali i djeci približila znanost na edukativan i interesantan način, na lokacijama Festivala održavaju se predavanja, edukativne radionice, prezentacije i izložbe

Ovaj se tjedan od 5. do 10. svibnja na rekordne 42 lokacije diljem Republike Hrvatske održavaju manifestacije pod zajedničkim nazivom ‘Festival znanosti’ čije su ovogodišnje teme mreže.

Festival se u Hrvatskoj održava od 2003. godine s ciljem da se široj javnosti približi znanost kroz informiranje uz aktivno sudjelovanje o procesima, aktivnostima i rezultatima na području znanosti, poboljšanja javne percepcije znanstvenika i znanstvenog rada, te motiviranja mladih za istraživanje i stjecanje novih znanja. U sklopu festivala ove će se godine širom Lijepe naše održavati radionice i predavanja na temu mreža.

Kako bi se odraslima, mladima, ali i djeci približila znanost na edukativan i interesantan način, na lokacijama Festivala održavaju se predavanja, edukativne radionice, prezentacije i izložbe.

U glavnom gradu Republike Hrvatske spomenuta manifestacija održat će se na više lokacija, a glavnina predavanja, radionica i izložbi održat će se u Tehničkom muzeju Nikola Tesla.

Građani Zagreba svoje će znanje moći proširiti i kroz predavanja koja će se, između ostalog, organizirati na Institutu Ruđer Bošković i Leksikografskom zavodu Miroslav Krleža. Izložba na temu umjetne inteligencije bit će postavljena u prostorima knjižnice u Gajnicama.

Oni najmlađi svoje znanje razvijati će kroz radionice i to u Dječjem vrtiću Milana Sachsa, Ivane Brlić Mažuranić, oodručni objektu ‘Kosjenka’ i Dječjem vrtiću ‘Botinec’. Na navedenim radionicama mogu prisustvovati samo korisnici vrtića.

Što se tiče Splita, njegovi građani o znanosti više mogu naučiti ukoliko ovaj tjedan posjete Fakultet elekrotehnike stojarstva i brodogradnje, Pomorski, Pravni te Medicinski fakultet u Splitu.

Nadalje, Splićani će znanje moći upijati i na  Sveučilišnom odjelu za stručne studije, Sveučilišnom odjelu za forenzične znanosti te Prirodoslovnom muzeju grada Splita.

Festival znanosti održava se pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske, te uz sufinanciranje Grada Zagreba – Gradskog ureda za kulturu i civilno društvo te Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske.

Popis gradova, lokacije kao i raspored događanja možete provjeriti ovdje

Nastavite čitati

U trendu