Poveži se s nama

in MREŽA

MOJA PRIČA Miljenko Mile Kulić

Objavljeno

/

Foto: Mladen Kristić

Vječna i strastvena ljubav prema pjevačici Danijeli Martinović i prekinuto prijateljstvo sa školskim kolegom Petrom Grašom, samo su neke fusnote iz života ovog neopisivog čovjeka

Te Gospodnje 1974. godine grupa ABBA pobijedila je na Euroviziji, američki predsjednik Richard Nixon dao je ostavku zbog afere Watergate, a u lipnju je mjesecu u splitskom rodilištu na svijet došao Miljenko Kulić, poznatiji kao Mile.

Rođen je preko puta starog Hajdukovog stadiona. Podatak je to koji će mu bitno odrediti identitet, jer roditi se pokraj Hajdukovog stadiona za Splićane znači da će ti doživotno venama kolati ‘bila krv’, a kroz život će te pratiti zafrkantski duh eponimnog Miljenka Smoje.

Mile je čovjek živopisan i dozlaboga romantičan, jer kako drugačije objasniti činjenicu da je još od srednje škole pa do danas mahnito zaljubljen u svoju sugrađanku, pjevačicu Danijelu Martinović. Koljena su mu zaklecala, a hladni trnci plazili niz kičmu kada ju je prvi put ugledao na igralištu pored srednje turističke, škole koju je Mile pohađao zajedno s učenicima bez nekih dijagnoza. Jedan od tih ‘bez dijagnoze’ bio je i pjevač Petar Grašo, s kojim je Mile dijelio i školsku klupu i ljubav prema Danijeli.  

Uh, taj je Grašo bio vragolast svat, profesori bi ga svako malo izbacivali s nastave zbog brbljavosti i sklonosti šalama koje i nisu bile primjerene za njegovu dob. No Mili je bio ne samo školski kolega na kojega se uvijek mogao osloniti, nego i prijatelj koji mu je otkrivao tehnike dobrog, tipično splitskog pjevanja. To će prijateljstvo doći na tešku kušnju nakon što je Grašo započeo tabloidno opjevanu romansu s Danijelom.

Izađi i bori se, u ovom gradu ima mjesta samo za jednog od nas, citirao je Mile poznate Rundekove stihove, ali se Grašo nije obazirao, prestao mu se čak javljati i na telefonske pozive. Nije se obazirala ni Danijela, nju Miline ljubavne patnje nisu ni okrznule. Da je samo znala da je u nju zaljubljen, kaže Mile, sigurno bi Grašo ostao ‘suhih gaća’.

– Nekako sam izdržao – kaže Mile na pitanje je li zbog Danijele imao neprospavane noći i polucijske snove.

I premda je Mile u švalerskom srazu s Grašom izgubio bitku, ali ne i rat, to ga nije pokolebalo da nastavi svoju potragu za istinskom ljubavi. Svoju je prvu romansu iskusio još u osnovnoj školi, s izvjesnom Blankom, zgodnom ženskicom koja će ga besramno ostaviti samo zato što su joj fetiš bili frajeri koje su u Splitu zvali ‘guzonjini sinovi’.

A Mile je bio sin nekih posve drugačijih roditelja, koji su mu ugravirali neke druge vrijednosti, suprotne materijalističkoj ispraznosti. Upravo zahvaljujući njima i starijem bratu Slavenu, s kojim živi i danas, Mile je bio svojevrsni fenomen u gradu ispod Marjana.

Bio je, naime, prvi čovjek s autizmom koji je još u osnovnoj naučio svirati crkvene orgulje, pod mentorskom milošću časnih sestara Pavle i Marije. Ispočetka je to bilo neprijateljsko okruženje za jednog notornog Hajdukovca, jer su časne na zidu crkvene učionice bile objesile raspelo, ikonu Svete obitelji te uokvirene fotografije legendarnih Dinamovaca Marka Mlinarića i Štefa Deverića. Junaku ove priče bilo je nepojmljivo ispred tih fotografija moliti Očenaš i Zdravo Marijo, pa je do danas ostao agnostik.

Dok je odrastao, za Milu nije bilo roditeljske milosti – po cijele je dane učio čitati i pisati, matematiku i fiziku, a nakon par godina napornih treninga i plivao tako dobro da ga je neupućeni netko mogao zamijeniti za plivačkog maratonca Veljka Rogošića.

Ruku na srce, golemo je to postignuće za čovjeka koji životni put trasira s dijagnozom autizma i retardacije psihomotornog sustava.

Danas je Mile aktivni član zagrebačke udruge Ozana, gdje slika, pjeva i pleše. S bratom Slavenom i snahom Natašom uživa na pitoresknom imanju u okolici Velike Gorice, okružen s tri udomljena psa. Spokoj mu remeti tek čežnja za neprežaljenom ljubavi Danijelom Martinović koja ga redovito pohodi u snovima nabijenim strašću.

– Kada Danijela sazna koliko je moja ljubav duboka, siguran sam da će se i ona zaljubiti u mene – kategoričan je Mile.

Na putu do njezina srca stoji mu još samo jedna prepreka. Nema njezin broj mobitela.

in MREŽA

Savez SUMSI poziva na radionice za osobe s invaliditetom

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje osobu koja koristi invalidska kolica. Na slici se vidi ruka osobe koja drži kotač invalidskih kolica, a na naslonu kolica nalazi se natpis "SOPUR". Invalidska kolica su crne boje s metalnim dijelovima i sivim gumama. U pozadini se nazire prirodni krajolik s mutnim detaljima.
Foto: Pixabay

Radionice, dostupne online za sudionike iz cijele Hrvatske, otvoreno će se baviti izazovima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u radnom okruženju. Obradit će se teme prilagodbe radnih mjesta i samozapošljavanja

Jeste li znali da poslodavci mogu dobiti poticaje za zapošljavanje osoba s invaliditetom, s ciljem povećanja njihovih radnih mjesta i poboljšanja uvjeta rada? Ako ste nezaposleni ili tražite bolju priliku, Savez SUMSI organizira niz radionica za unapređenje zapošljivosti osoba s invaliditetom.

U sklopu programa ‘Zajedno kroz izazove2’, od prosinca 2024., Savez SUMSI će održavati grupne i individualne radionice. Cilj je pružiti osobama s invaliditetom alate za bolju prezentaciju svojih vještina i učinkovitije povezivanje s poslodavcima na tržištu rada.

Predsjednik Saveza, Denis Marijon, naglašava da motivirani radnici s invaliditetom donose tvrtkama dodatnu vrijednost.

Radionice, dostupne online za sudionike iz cijele Hrvatske, otvoreno će se baviti izazovima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u radnom okruženju. Obradit će se teme prilagodbe radnih mjesta i samozapošljavanja.

Sudionici se mogu prijaviti putem poveznice, nakon čega će sudjelovati u nizu radionica i završnom okruglom stolu. Program traje od prosinca do svibnja.

Patrik Josip Marić, bivši sudionik programa, ističe kako mu je radionica pomogla da prebrodi razdoblje nezaposlenosti i pronađe svoje mjesto u Savezu SUMSI. Njegovo iskustvo pokazuje koliko ovakvi programi mogu biti transformativni.

Program ‘Zajedno kroz izazove2’ provodi Savez SUMSI u suradnji s ključnim partnerima, a financira ga Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Poboljšajte svoje šanse na tržištu rada – prijavite se i budite konkurentni.

Nastavi čitati

in MREŽA

Projekt OSI – Otkrij, Spoznaj, Iskusi! ove godine donosi novitete

Objavljeno

/

Na fotografiji su dvije osobe koje sjede za stolom. Jedna osoba koristi prijenosno računalo, dok druga osoba sjedi u invalidskim kolicima. Stol je osvijetljen prirodnim svjetlom koje dolazi kroz prozor u pozadini. Na stolu se nalazi drvena daska s priborom za jelo. Fotografija je zanimljiva jer prikazuje inkluzivnost i suradnju između osoba s različitim sposobnostima.
Foto: Pexels

Naš je cilj pridonijeti inkluziji osoba s invaliditetom u svim aspektima života te smanjiti predrasude i strahove koji često prate određene vrste invaliditeta i teškoća. Kao i prethodnih godina, pripremili smo za vas raznovrsne aktivnosti i radionice, poručuju organizatori

Povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, koji se obilježava 3. prosinca, Studentski zbor Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta (ERF) Sveučilišta u Zagrebu i ove će godine organizirati projekt OSI – Otkrij, Spoznaj, Iskusi!.

Ovaj već tradicionalni događaj ima za cilj edukaciju i senzibilizaciju javnosti o svakodnevnim izazovima s kojima se suočavaju osobe s invaliditetom.

– Naš je cilj pridonijeti inkluziji osoba s invaliditetom u svim aspektima života te smanjiti predrasude i strahove koji često prate određene vrste invaliditeta i teškoća. Kao i prethodnih godina, pripremili smo za vas raznovrsne aktivnosti i radionice, poručuju organizatori.

Ove godine, uz već poznate elemente, projekt donosi i nekoliko noviteta. Sudionici će imati priliku sudjelovati u interaktivnim radionicama koje obuhvaćaju:

poligone i simulacije oštećenja – praktične aktivnosti koje omogućuju bolje razumijevanje svakodnevnih izazova osoba s invaliditetom;

edukacije o psihičkim poremećajima – fokus na rano prepoznavanje simptoma i važnost uključivanja u terapijski proces.

Organizatori naglašavaju da je projekt osmišljen tako da kombinira teoriju s iskustvenim učenjem, koje je jedno od najučinkovitijih načina stjecanja znanja i razvijanja empatije. Radionice će voditi studenti ERF-a uz mentorstvo profesora, a u njihovoj izradi i provedbi sudjeluju i osobe s invaliditetom, u skladu s načelom ‘Ništa o nama, bez nas’.

Organizatori pozivaju sve zainteresirane da podrže projekt dolaskom i dijeljenjem informacije.

– Vidimo se 3. prosinca od 16 do 21 sat u dvorani ‘Pauk’ Studentskog doma Stjepan Radić – kažu.

Projekt nudi jedinstvenu priliku za sudionike da iz prve ruke steknu uvid u perspektivu osoba s invaliditetom, razviju svijest o važnosti inkluzije i osjete kako društvo može postati pristupačnije i pravednije za sve njegove članove.

Nastavi čitati

in MREŽA

Vukovarski leptirići dobili novi prostor na korištenje

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje grupu djece koja stoje iza velikog okvira s ilustracijama cvijeća, leptira, sunca i srca. Na okviru je natpis "Budi moja krila!". Djeca mašu rukama prema kameri. U prvom planu, ispred djece, nalazi se crni pas s prslukom. U pozadini se vidi zgrada s prozorima i žutim zidom.
Foto: Vukovarski leptirići

Novi prostor omogućit će proširenje aktivnosti i uvođenje novih socijalnih usluga, što će značajno poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji

Udruga roditelja djece s teškoćama u razvoju ‘Vukovarski leptirići’ dobila je novi prostor na adresi bivše Ekonomske škole u Vukovaru, Stjepana Filipovića 6, od Grada Vukovara.

Novi prostor omogućit će proširenje aktivnosti i uvođenje novih socijalnih usluga, što će značajno poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji.

Predstavljanje prostora i planova popratili su gradonačelnik Ivan Penava te brojni volonteri. Predsjednica udruge, Viktorija Matin, naglasila je da će se u novom prostoru provoditi radionice za mlade s invaliditetom, organizirati cjelodnevni boravak, zapošljavati osobe s invaliditetom i uvoditi uslugu ‘Odmor od skrbi’ za roditelje.

Udruga trenutno broji 280 djece s teškoćama u razvoju. Matin se prisjetila početaka suradnje s gradonačelnikom Penavom te zahvalila na dugogodišnjoj podršci. Kazala je također kako borba za djecu i njihovo bolje sutra ne pita za umor pa je jednostavno zasukala rukave s prijateljima i krenuli su napraviti nešto dobro za djecu.

Penava je izrazio ponos na napredak udruge, koja sada zapošljava 20 osoba i pruža ključnu podršku zajednici, dok je volonter Domagoj Bilić istaknuo zadovoljstvo doprinosom kroz uređenje prostorija. Iz udruge su pozvali na sudjelovanje u donacijskoj kampanji kako bi prostor što prije bio u potpunosti prilagođen korisnicima.

Donirati se može putem platforme Čini pravi stvar, na novom kreiranom izazovu ovdje.

Novi prostor postat će sigurno utočište u kojemu će se pružati podrška, graditi nova prijateljstva i jačati međusobno povjerenje u zajednici, što će za mnoge obitelji biti ne samo pomoć već i novi početak kako bi pronašli snagu za suočavanje s izazovima svakodnevnog života.

Nastavi čitati

U trendu